Eozinofilet rritur rritur dhe fëmijë shkaqet


Eozinofilet kokërr ngjyrosur me ngjyra acid, duke përfshirë eosin. Prandaj, emri i tyre, Eozinofilet. Eozinofilet në gjak, të përfshira në numrin e përgjithshëm të qelizave të bardha të gjakut kanë kapacitet fagocitare (duke shkatërruar mikrobet), por Eozinofilet në gjak është shumë pak, për shkak se ata luajnë një proces të rëndësishëm të fagocitozës. Por eosinophil është në gjendje të neutralizojë dhe të shkatërrojë alergeneve. Në veçanti, Eozinofilet sekretojnë një enzim (hystamynazu), e cila prishet histamine. Pa histamine është një pjesë, edhe reaksion alergjik i neveritshëm. Jo për asgjë antihistamines përdorur për alergji tavegil medikamenty-, suprastin, dhe të tjerët. Histamine është granula bazofilet dhe e ashtuquajtura mastocite dhe eosinophil fahotsytuvaty aftë, hani këto fishekëve.

 
Eozinofilet normë. Rritja e numrit të eosinophils në gjakun e mjekëve të referuara si "eosinophilia." Besohet se shkalla e eosinophils, duhet të jetë 1 microliter (%) 0,5-5 (0,020-0,300). Shkalla e eosinophils në fëmijën në mes të 1 dhe 5% eosinophils në foshnjat ky tregues arrin 8%.

Është e rëndësishme për të kuptuar se eosinophilia nuk është një sëmundje e pavarur, por një lidhje shkak-pasojë, të hequr shkakun e rritjes së zozinofilov dhe eosinophilia zhduket vetvetiu.

Rritja zozinofily gjakut - Shkaqet


Arsyet pse rritja zozinofily në të rritur dhe fëmijë, janë në rastet kur trupi ndezur reaksion alergjik ose agjent të huaj të pranishëm, alergjen.

Eozinofilet janë rritur në prani të krimbave ne trupin e njeriut.

Në radhë të parë (frekuencë) të shkaqeve të eosinophilia janë parazitare, kryesisht krimba. Eosinophilia shoqëron kryesisht ato helmintet, në të cilën parazit përkohësisht (gjatë migrimit të larvave) ose gjithmonë i pranishëm në indet. Kjo është veçanërisht e vërtetë në qoftë se Eozinofilet rritur fëmijën. Shpesh fëmijë i vogël tërheq çdo gjë bie në dorë në gojën e tij, duke bërë një rrezik të madh e krimba kontraktuese. Në këtë rast, fëmija më e mirë për të dhuruar gjak për të parazitëve (worms, giardia, toxocarosis etj) dhe alergjen përgjithshëm. Të gjitha analizat mund të kalojnë nga një marrjen e mostrave të gjakut dhe për të dërguar një mjek dhe sëmundjeve allergist infektive.

Grupi i parë i këtyre krimbave është

 • ankilostomidoz,
 • stronhyloydoz,
 • ascariasis.

Grupi i dytë i krimbave - kjo opisthorchiasis, Fasciolosis, trikinoz, echinococcal, filariasis etj Eozinofilet ngritura më qartë në trichinellosis infeksionit dhe opisthorchiasis, 20-40 njësi, dhe leukocytosis me rritjen totale arrin 70 për qind. Worms zhiruschie në zorrë si gjedheve dhe shirit derrit, krimb zorrësh, volosoholovets eosinophilia nuk mund të shfaqet. Në krimbat e tjera të shkaktojë eosinophilia mund Giardia dhe amoebas.

Worms helmojnë lëngjeve e tyre të trupit, e cila shkakton trupit për të prodhuar më shumë Eozinofilet. Ky funksion kërkon më shumë Eozinofilet se ata janë në gjakun e rritur të shëndetshëm.

Alergji shkaku i dytë kryesor i eosinophilia

Shkaku i dytë i zakonshëm i eosinophilia është sëmundje neparazytarni alergjike të tilla si

 • astma,
 • sëmundje serum,
 • Angioedema,
 • urtikaria,
 • kolit cipë,
 • Depërtojnë lefflerovskiy paqëndrueshme pulmonare

Rritja nivelet e eosinophils në gjak nuk është shprehur aq shumë si në rastin e parë të krimbave (eosinophilia moderuar).

Arsyeja e tretë pezmatim i lëkurës Medicinale

Shkaku i tretë i eosinophilia - një pezmatim i lëkurës, si një reaksion alergjik ndaj disa barnave. Në mesin e barnave të tilla në vendin e shtëpisë janë të penicilinë antibiotikët dhe seri të tjera streptomytsynovoho: ilaçe me arsenik dhe ari, droga sulfanilamide.

Gjithashtu pezmatim i lëkurës (ekzema, psoriasis, herpes zoster, nevrodermit etj). Sëmundjet infektive:

 • sifilizi,
 • tuberkulozi,
 • fruth i keq
 • Epidemia e hepatitit
 • Klamidia dhe SST të tjera
 • kore fungale,
 • ekzemë,
 • pemfigus,
 • pezmatim i lëkurës

Rritja nivelet e eosinophils dhe prylimfohranulematozi, lloje të ndryshme të Limfoma dhe malignancies tjera.

Numri i eosinophils në rritje të gjakut, nganjëherë 10-15 herë me pneumoni eozinofilike. Përveç kësaj, formon eosinophil proteina plazminogjenit, e cila është përfshirë në mpiksje gjaku shkrin, kur nuk është e nevojshme.

Dispozita të gjakut neutrofile