Shkalla ESR për gratë dhe burrat rritur ESR


Shkalla ESR në gratë

Faktorët që ndikojnë në pokzateli ESR

Shkalla e sedimentimit eritrociteve është rritur në prani të infeksionit të rëndë në trup në fazën akute ose kronike te semundjes të sistemit imunitar, të zemrës sulmet organet e brendshme, kirurgji, hyperthyroidism, hypothyroidism, nivelet ane janë ngritur shpesh. ESR rritur, nganjëherë ndodhin në të eritrociteve sedimentimit mbi 60 mm / h. Ky reagim është për shkak të rënies së indeve. Gjithashtu eritrociteve lartë norma sedimentation e reagimit dhe në onkologji.

Eritrociteve norma sedimentation apo ESR (eritrociteve reagimi sedimentimi) povyshnnoe kur të marrë medikamente të caktuara, të tilla si kontraceptivëve oral. Edhe pse kjo analizë përshkruan praninë e inflamacionit, ajo mund të ngrihet dhe të ndryshe, duke përfshirë dhe jo të lidhura gjithmonë me shtetet sëmundje në trup, të tilla si një rritje modeste (20-30 mm / h). Reagimi i moderuar ndodh dhe anemi eritrociteve dhe hypoproteinemia.

ESR rritur


Arsyet e ngritura kur ESR përfshijnë:

 • Sëmundjet adnexitis, prostatitis dhe të tjerët.

 • Patologji inflamatore të zorrës së trashë, fshikëzës së tëmthit,

 • rritje në sëmundjet e pankreasit

 • Granuloma Dentare

 • u rrit dhe në çrregullime Ent: sinusit, bajame, otitis

 • Sarkoidosis

 • Shtetet e pas operacioneve

 • Phlebitis në venat me variçe e gjymtyrë të ulëta

 • Shumica infeksione bakteriale në fazën akute të sëmundjes

 • Infeksionet e traktit të sipërme dhe të poshtme të frymëmarrjes, infeksionit të traktit urinar

 • Tuberkulozi.

 • Infeksionet virale, hepatit. Infeksionet fungale.

 • Kanceri rezulton kur shteti i ESR mund të përmirësohet

 • Polimialgjia reumatika, artriti rheumatoid,

 • ESR është ngritur shpesh dhe në sitemnoy lupusi eritematoz

 • Ngritur shpesh dhe prania e sëmundjes së veshkave në pacientit

 • Anemi

Faktori patologji inflamatore madh kur u rrit ESR në njerëz, në analizën e gjakut. Treguesit ESR nivelet tregojnë se sa shpejt qelizat e kuqe të gjakut të vendosen për një orë milimetra të theksuara të plazmës së gjakut. Analiza ESR nuk tregon direkt, por indirekt, sidomos prania e inflamacionit në pacientit. Kur rrjedha në trupin inflamacion fshehur, shkakton qelizat e kuqe të gjakut që të grumbulluar më shpejt se normale. Kështu në gjak leukociteve akuzë mund të jetë normale.

Sharp rritur ESR në gjak mund të jenë sipas sëmundjet e mëposhtme: kancerit (tumor malinj), sepsis, sëmundjet autoimune, leucemia.

Faktorët, pokzateli ndikojë ESR

Përshpejtimi i ESR Ngadalësuar ESR
Anemi Policitemia
Barrë Resize (mykrosferotsytoz trashëguara) dhe
formojnë qelizat e kuqe të gjakut (anemi qelizë drapër)
Përdorimi i kontraceptivëve oral Pritjes analgesics nonsteroidal
Nivele të larta të lipideve të gjakut (kolesterolit) Nivele të larta të acideve biliare në gjak
Alkalosis Acidosis
Temperaturën e ambientit, e cila ishte kapilar
për kërkime ESR kalon 27 gradë
Temperaturën e ambientit, e cila ishte kapilar
për ESR kërkimore, poshtë 22 gradë
  Dështimi congestive zemrës

Diplomë rritur ESR

Diplomat

Vlera e ESR

Cilësimet

1.

Gama e normave

Proteinohramma Normal grumbullimi normale eritrociteve, mungesa e çrregullimeve microcirculatory

2.

15-30 mm / h

Rritja e fibrinogjenit në 4,0-5,0 g / l ose gama globulinat të rritet në 22% në shumicën e rasteve, ndërkohë që ka një grumbullimi të moderuar ose të rënda eritrociteve,, shkeljet moderuar microcirculatory kthyeshëm

3.

30-60 mm / h

Ose së shumti fibrinogjene rritet më lart 6 g / l, ose rritje gama globulin mbi 25%, e theksuar grumbullimi eritrociteve, trazirat theksuara microcirculatory, mundësia e zhvillimit të DIC

4.

60 mm / h dhe më lart

Të gjitha këto devijime ekstreme në shkallën e ashpërsisë

Shkalla ESR në gratë

Treguesit ESR mund të jetë devijime në rreth 5% të njerëzve të shëndetshëm dhe të përkushtuar mund të varet nga organizmi, por analiza mesatare ESR Gjaku i ndihmon pacientët të dalluar nga njerëzit e shëndetshëm në 95 raste nga 100. Për shembull,  Shkalla ESR në gratë është 14-15 mm / orë. Norma sedimentation eritrociteve, një grua mund të rritet rëndësi në rastet e shtatzënisë dhe gjatë menstruacioneve. ESR shtatzënisë tek gratë sostovlyaet 20-30 mm / h. Pas dorëzimit dhe operacionet ESR mund të mbeten të larta për muajin. Shkalla ESR për burrat është 10 mm / h.

Tabela Normal ESR

ESR normë gjakut për burrat dhe gratë, të rriturit dhe fëmijët.


• 6-12 mm / norma orë ESR në fëmijët më të vjetër se 1 vit dhe të rriturve meshkuj

• 8-15 mm / h për gratë të rritur

• 15-20 mm / h për personat mbi 60 vjeç, pavarësisht nga gjinia

ESR normale për fëmijët në më shumë detaje:

sapolindur - nga 2 në 4 mm / h;

bijtë e vitit të parë të jetës - 3-10 mm / h;

fëmijët 1-5 vjeç - nga 5 deri 11 mm / h;

fëmijët 6-14 vjet - 4-12 mm / h;

mbi 14 vjeç - për vajzat - 2-15 mm / h dhe për djemte - prej 1 deri 10 mm / h.

Ne mund të themi për pleqsh shqetësuar për rritjen e ESR në fëmijë, një fenomen jo e pazakontë në fëmijët me fruthit, tuberkulozi, shytave, rubeolës ose kollës së mirë dhe fruth i keq dhe sëmundjeve të tjera infektive.

Një test i gjakut për ESR në onkologji

Një test i gjakut për ESR në praktikë onkologjisë ka vlerë më të madhe, por mund të jetë më shumë një shenjë e sëmundjes. Në mënyrë tipike kjo ulja e hemoglobinës në 70-80, dhe standardet e kalojnë ESR, në tumoret mund të jetë më shumë se 40.

Si për të kryer një analizë të ESR

Analiza mbi normë sedimentation mund të bëhet nga Panchenkova dhe metoda Westergren (in vitro). Metoda Westergren - është një metodë ndërkombëtar për përcaktimin e normës sedimentimit eritrociteve ndryshon nga metoda tuba përdoren karakteristikat Panchenkova dhe rezultatet e kalibrimit shkallë.
Nëpërmjet analizave laboratorike të gjakut fluturojnë gjakut mixes zgjidhje limoni e sodiumit që parandalon koagulimit të gjakut. Gjaku është vendosur në një epruvetat me shpërndarje. Një orë më vonë matur magnitudë shtresë pangjyrë lartë. Grumbullimi (clumping) e qelizave të kuqe të gjakut kryesisht varet nga pronat e tyre elektrike dhe përbërjen proteinike të plazmës së gjakut. Normalisht, qelizat e kuqe të gjakut ngarkuar ngarkesë negative dhe kjo bën që ato të sprapsin njëra-tjetrën.

Shkalla e aderimin (ESR) rritet me rritjen e plazmës - shënuesit e inflamacionit. Në inflamacion pikë fibrinogjenit, proteina reaktive C, ceruloplasmin, imunoglobulinave dhe të tjerët. Por, kur përqendrimi i albuminës, të ulët ESR. Në mënyrë të ngjashme, faktor kryesor në rritje shkalla e eritrociteve sedimentimit, duket gabime teknike laborator. A janë ata në bazë të përvojës laboratorike ose drogës motrave që kryejnë marrjen e mostrave të gjakut. Zbuluar tyre është problematike, por ajo është mjaft e mundshme penguar. Ajo duhet të testohen në laborator besoj se ju dhe mjeku juaj.

Low ESR

ESR ulët me patologjinë e mëposhtme: albuminosis (duke ndryshuar formën e eritrociteve), policitemia, DIC, hepatiti, leukocytosis gjakut.