Neutrofile zvogëluar, është rritur


Gjaku neutrofile mbrojtësit kryesorë të organizmit nga bakteret dhe toksinave tyre. Neutrofile quhen sepse gruri i tyre mund të jetë pikturuar ngjyra neutrale. Neutrofile janë të parët që nxitojnë për të vendosur dëmtimin e indeve për shkak se ata janë më të lëvizshme e të gjitha leukociteve. Nëse neutrofil e nevojshme mund të ngjiten në mur kapilar dhe kuajt si një lloj i sistemit tonë të imunitetit, sulmojnë mikrob. Neutrofile vjen në kontakt me armikun dhe fjalë për fjalë swallows infeksionin dhe pastaj tretjen enzimat në sajë të përbërësve të tij origjinale dhe të tjera. Ky proces quhet Fagocitoza në shkencë.

Armiku në këtë rast mund të jetë çdo gjë: qelizat një mikrob gjallë apo i vdekur që janë shkatërruar ose çfarëdo grimca të huaj. Kjo neutrofil në gjendje për të "ngrënë" bakteret 20-30. Drejtësi për duhet thënë, vrau veten nga kjo betejë të pabarabartë, dhe atëherë bakteret janë fitimtare në fushën e betejës dhe të vazhdojnë të shumohen.

Neutrofile përfaqëson grupin më të madh të qelizave të bardha të gjakut, duke mbrojtur trupin tonë nga infeksionet, mikroorganizmave të huaj dhe bakteret. Vendlindja e neutrofile - palca e eshtrave. Neutrofile janë të ndarë sipas maturitetit për një total prej 6 grupeve. Si shkalla e moshës së tyre ata janë të ndarë në:

 • myeloblasts,
 • promyelotsyt,
 • miyelotsyty,
 • të rinj (metamielotsit)
 • neutrofil thikë
 • Qelizë segmentuar.

Neutrofile segmentuar janë plot e qelizave imune, forma të tjera të të rinjve, neutrofile papjekur. Trupi normalisht dominojnë neutrofilet segmentuar sesa formën e tij të papjekur. Kur trupi merr një infeksion, numri i formave të papjekur e neutrofile prodhuar Bone palcë rritet në mënyrë të konsiderueshme, e cila tregon fillimin e sëmundjes ose inflamacion. Të jetosh neutrofilet, në indet nga disa orë në disa ditë.

 • goditje me thikë - papjekur (të rinj) neutrofile, në të cilën nuk është formuar palochkoobraznoy bërthamë;

 • Segmentet - pjekur neutrofilet, që janë formuar sehmentyrovannoe core.

Neutrofile reduktuar


Zvogëlimin e numrit të neutrofile në trup - quajtur neutropenia. Neutrofile reduktuar mund të jetë një sërë arsyesh. Zbritur tituj neutrofile quajtur neutropenia. Në mënyrë tipike, nivelet e ulta të neutrofile në gjak shkaktuar nga infeksionet në trup. Kjo mund të jetë:

 • dhenve,
 • Rubeola,
 • gripit,
 • Hepatiti,
 • tifo dhe tifoja, dhe të tjerët.

Neutrofile segmentuar ulur edhe sëmundjet e gjakut. Neutropenia ndodh kur radioterapi pas kimioterapia, anemia aplastike dhe agranulocytosis.

Është reduktim të ndjeshëm në anemi aplastike neutrofil. Ajo është një gjendje të karakterizuar nga një rënie në prodhimin e trupit hemoglobinë, trombocitet dhe neutrofile në një pacient. Simptomat karakteristike të anemia aplastike është rritur gjakderdhje, zhurmë në veshët, lodhje.  

Një faktor tjetër edhe ulje e dukshme e neutrofile në gjak është një infeksion fungale, me përjashtim të kërpudhat gozhdë. Reduktimin e shumë qartë trupin neutrofil reagon lezione fungale të zgavrën me gojë dhe mushkëritë.

Llojet e neutropenia:

 • Neutropenia kongjenitale
 • Neutropenia fituar.
 • Neutropenia pashpjegueshme.

Shpesh fëmija neutrofile reduktohet në 2 ose 3 vjet. Neutropenia është kronike dhe e mirë, atëherë shifra mund të jetë normale. Ka kushte kur neutrofile segmentuar janë normale, pastaj përsëri ulur. Pastaj flasim për neutropenia ciklike.

Rritja e neutrofile

Neutrofile rritur Kjo është një shenjë e qartë që ju keni inflamacion ndodhin në trup. Rritja e numrit të neutrofileve (neutrophilia) - është mbrojtja banale Parry kundër sëmundjeve infektive dhe inflamacion. Ekzemë shtojcë, proceset purulent, prania e pneumonisë, otitis, peritonit, duke çuar në rritjen e neytrofylam. Por infeksioni nuk është gjithmonë një shenjë e rritjes së neutrofile në gjak. Ndonjëherë, neutrofile dhe rrit goditje, infarkt miokardi, djegiet, tumoret. Neutrofile mund të jenë të larta dhe pas marrjes mjaltë. droga. Nëse keni tregues të larta në analizën e neutrofile, një sinjal menjëherë vizitoni mjekun.

Neutrocytosis diagnostikuar me një rritje prej neutrofile:

 • për 10,0 h109 / l - dëshmi e inflamacion lokal;

 • për 20,0 h109 / l - inflamacion të gjerë;

 • në 40,0-60,0 h109 / l - përgjithësuar proces, të tilla si sepsis.

Ajo duhet të kihet parasysh se ajo është e treguesve të efektshme gjatë operimit normal të sistemit imunitar, apo performanca do të reduktohet, pavarësisht nga infeksioni.

 • Bazofilet në shkaqet e gjakut rritje