Pse leukocytes në urinë rrit qelizat e bardha të gjakut në urinë-1


Qelizat e bardha të gjakut në urinë normalisht gjenden në numrin e 0-2 në horizont. Burrat leukocytes në urinë zbulojë jo më shumë se një. Leukocytes Gratë në urinë mund të zbulohet deri në 4 leukocytes në shikim në urinalysis.

Qelizat e bardha të gjakut në urinë, si ju tashmë kuptohet të jetë i pranishëm në sasi të vogla. Dhe kjo është normale, ju keni nevojë për alarmin në qoftë se një numër pragu preodaleno në urinë e tyre.

rritur qelizat e bardha të gjakut në urinë


Tepërt e qelizave të bardha të gjakut në urinë tregojnë infeksion dhe inflamacion në traktit urinar. Shpesh rritjen e leukociteve në urinë njohin si shenja të cystitis (infeksion fshikëz) në sëmundjet leukociteve të ndryshme dhe numri i tyre në sedimenteve urinar mund të rritet në mënyrë të konsiderueshme. Me rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut e urinës është e re dhe në fund të anijes bie bollshme sedimenteve të lirshme ose rrëshqitës. Në leykotsituriya pa mikrobe të tilla si sedimenteve urinar përmbajtjes shpesh të lartë të limfociteve (20%), nganjëherë eosinophils, p.sh. në drogës nefrit alergjik; Bacteriuria fortë është zhdukur, përqindja e qelizave të bardha të gjakut aktive është i ulët. Kur ngritur qelizat e bardha të gjakut në mostren e urines, gjithmonë të kërkoni për diagnozën e mëtejshëm, dmth provim shtesë. Çfarë e shkaktoi shkakun e leukociteve në urinë.

Për të përcaktuar burimin leukocyturia përdorur tre gota testin: dominimi i leukociteve në 1 pjesë tregon për urethritis ose prostatitis, i treti - në cystitis, matur shpërndarjen e tyre në të gjitha pjesë e probabilitetit të konsiderueshme lezione veshkave mund znamenuvaty

Prania e leukociteve në urinë në mjekësi referuar leykotsituriya. Kjo është shenja kryesore që trupi është një proces inflamator ndodh me praninë e qelizave të kuqe të gjakut në urinë. Në qoftë se jo më shumë se 20 qelizat e bardha të gjakut në shikim - është leukocyturia në qoftë se më shumë se 60 - kjo është pyuryya. Kjo urina është e gjelbër e verdhë me erë të kalbur. 

Qelizat e bardha të gjakut në urinë. Shkaqet kryesore.

Infeksionet e veshkave (pyelonephritis) Infeksioni fillon të zhvillohet në traktin urinar, dhe pastaj lëviz për veshkat. Parë shpesh në njerëz me sistematik imunitar të dobët, shpesh pas përdorimit të gjatë Kateteri.

  • Inflamacion të traktit urinar dhe uretral infeksion fshikëz (cystitis).

Hematuria është kur ka prania e gjakut në urinë, ndodh pas pengimin e sistemit urinar:

  1. tumor,  

  2. trauma,

  3. gurët në veshka ose fshikëz fshikëz e tëmthit

  4. hipertrofinë prostatike

  5. prania e trupave të huaj në traktin urinar.

  6. Gjatë shtatzënisë

Ekzaminimi morfologjike e leukociteve urinës kryera nga hollë shpifjeve mikroskopi urinës sedimenteve njolla me metodën Romanovsky-Himzy lejon për të sqaruar natyrën leykotsituriya dallimin neutrofilet nga limfocitet.

Identifikimi leykotsituriya veçantë pas testeve ngarkimit (provokative) zbulon inflamacion rrjedhjeve sekrete, e cila është e rëndësishme për diagnozën e pielonefrit fshehur kronike.

Rruazë e bardhëUriahu

Është e rëndësishme të bëhet dallimi midis infektive (bakteriale) leykotsiturii e pa mikrobe. Leykotsituriya Interpretimi si çdo gabimet e mundshme infektive të sjellë në diagnostikimin dhe trajtimin jo të duhur për shkak të përdorimi arbitrar i antibiotikëve pacientit. Kur zbulimin pyelonephritis i leukociteve në urinë është për shkak të zhvillimit të proceseve inflamatore të strukturave indet e tubthave veshkave dhe shkeljet që ndodhin në fushën e infiltrimit inflamatore.

Pyuryya kombinuar gjithmonë me bacteriuria, dhe zakonisht një shenjë e proceseve infektuese-inflamator që ndodhin në sistemin urinar, leukocyturia moderuar ndodh pa mikrobe.

Në sqaruar gjenezën leukocyturia bëjë diagnoza topycheskuyu, v. E. Përcaktoni nivelin e shfaqjes leykotsituriya në sistemin urinar. Në gjenezën e leukociteve nga veshka tregon themelimin e njëkohshëm të një sedimenteve urinar dhe cilindra grimcuar rruazë e bardhë. Leukocyturia ditës diagnoza po mban tre mostra qelqi, cystoscopy, catheterization uretër.

Qelizat e bardha të gjakut në urinë dhe shtatzënisë (leukocyturia shtatzënë)

Kur shtatzënia leukociteve në urinë - një pielonefrit funksion dhe sëmundjeve të tjera infektive e veshkave. Sëmundjet inflamatore të sistemit urogjenital të ndikojë negativisht në shtatzëninë dhe rritjen e fetusit. Pra, në kohë e gjetën shenjat (qelizat e gjakut të bardhë gjetur në mostren e urines) mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të jo vetëm ju, por edhe fëmijën tuaj.

Qelizat e bardha te gjakut në trup në fillim të shtatzanise rritjes pak, kjo është për shkak të reagimit imun të trupit, në pasoje e ngarkeses lartë antigjenik. Por megjithatë papritur rritja kur qelizat e bardha te gjakut rrisë ndjeshëm numrin e tyre në urinës, mund të flitet për praninë e një sëmundjeje në trup. Për këtë arsye, rregullisht të testohet, është e rëndësishme për gratë shtatzëna.

Diagnostikuar me kohë leukocyturia ndihmojë të shpejt të merren me këtë sëmundje. Megjithatë leukocyturia mund të identifikohen dhe për shkak të mungesës së higjienës, kështu që para dorëzimit të analizave duhet me përgjegjësi të përgatisë dhe të kryejë të gjitha higjienën e nevojshme e ujit. Si për t'u përgatitur për urinë.

Rritja e nivelit të qelizave të bardha të gjakut në urinë e shtatzënë mund të mësojnë në mënyrë indirekte, duke i kushtuar vëmendje të ngjyrës së urinës, si në qoftë se ajo është e errët dhe me re, ajo do të tregojë se jo çdo gjë është në rregull, në dispozicion sedimenteve rrëshqitës të lirshme. Me rritjen e indeksit të leukociteve, përveç nëse ata marrin masat e nevojshme në kohë, për të zbuluar sëmundje, ajo është leukocytosis mundshme. Kërcënimi Leukocytosis është se plaga është formuar shumë shpejt, nganjëherë të humbur dhe 2 orë në leukocytosis vendosur në femra. Kjo kështu ndodh që sëmundja është paraprirë nga gjakderdhje bollëk.

Për të diagnostikuar sëmundjen, e cila shkaktoi rritjen e qelizave të bardha të gjakut në urinë e grave shtatzëna vetëm pas qëllim të veçantë analizave të tjera. Në shumicën e rasteve, një sasi e madhe e qelizave të bardha të gjakut i shoqëruar nga të gjitha llojet e inflamatore arrin traktit urinar. Për shembull, cystitis ose ndonjë problem me fshikëz. Tashmë, pas një prezencë të caktuar të problemeve të tilla, nëna e ardhshme duhet t'i nënshtrohen ciklit të trajtimit, në qoftë se ajo është e cystitis brenda 10 ditëve. Koha zazhyvayetsya cystitis nuk do të shkaktojë dëm të fëmijës.

Një sëmundje e pakëndshme që është i shoqëruar qelizat kur të larta e bardha të gjakut në urinë është candidiasis apo mëllenjë. Sëmundja shfaqet në mënyrë të konsiderueshme më shpesh në gratë shtatzëna dhe në shumicën e rasteve është në fazat e mëvonshme.

Rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut në urinë mund të jetë për të folur për problemet e veshkave. Një nga sëmundjet e rrezikshme që mund të shkaktojnë këtë situatë është pyelonephritis. Për të trajtuar këtë sëmundje duhet të vijë seriozisht dhe e dëshirueshme për të filluar trajtimin menjëherë.

Në çdo rast të veçantë, pas zbulimit të sëmundjes, trajtimi është caktuar në mënyrë individuale. Në këtë rast, trajtimi varet nga kohëzgjatja e shtatzënisë, ndjeshmërisë së patogjen për ilaçe. Kjo ndodh kështu, që përcaktojnë agjenti nuk mund të jetë direkt ose trajtim i ditës nuk ka efekt. Në këtë episod antibiotik caktohet një procedurë standarde dhënë periudhë. Në shumë nënat antibiotikëve shkakton zemërim dhe eksitim. Disa refuzojnë të trajtimit me antibiotikë, nga frika efektet e dëmshme të barnave medicinale.

Vlen të përmendet se refuzimi i trajtimit dhe inflamacion të gjatë të qëndrueshme në trup mund të shkaktojë dëm të madh për nënën dhe fëmijën. Plagë, progresive në gratë, mund të bëhet një moment i problemeve të mëdha përveç abort është e mundshme.

Trajtimi në kohë dhe të kualifikuar të sëmundjes, e cila shkaktoi një rritje në qelizat e bardha të gjakut në urinë gjatë shtatzënisë është shumë i rëndësishëm. Trajtim të vërtetë të parandaluar rezultatet e trishtuar që mund të jetë shkaktuar nga sëmundja.

Është e rëndësishme për të shmangur rezultate shtrembërim në urinë!

shmangur gabimet në analizën e urinës, është e nevojshme për të mbledhur si duhet. Për urinalysis mjaftueshme për të mbledhur një pjesë e parë në mëngjes e urinës në një enë të pastër me kristal transparent me një fund të sheshtë dhe të mbyllni kapakun. Para mbledhjes së urinës duhet kujdes larë vulvë me sapun dhe ujë. Nëse për ndonjë arsye studimi nuk mund të bëhet menjëherë pas mbledhjes së urinës, ajo është e mirë për ta mbajtur atë në një vend të freskët.