Si për të ulur kolesterolin


Studimet e fundit tregojnë se Kolesteroli Ulët përdorur kundër dietë kolesterolit është e mundur, por kjo shpesh nuk shpie trup të shëndetshëm. Ne me siguri nuk duan të vdesin nga një goditje apo vuajnë nga atherosclerosis dhe sëmundjet e zemrës. Si kolesterol më të ulët korrekte dhe efikase? Njohin menjëherë se kolesterolit luan një funksion të rëndësishëm në trup dhe uljen e kolesterolit nëpërmjet dietës ose artificialisht nga droga çon një të nervore mendor, depresioni dhe reduktuar dëshirës seksuale.
Nuk janë të ashtuquajturat paradoks francez ku njerëzit hanë produktys kolesterolit të lartë dhe ende kolesterol të lartë nuk do të ndikojnë në vdekshmërinë dhe numrin në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare.

Sigurisht mundur, ulur nivelet e kolesterolit gjak, duke përdorur dietë të ulët kalori, por më rëndësishme një ushqim ekuilibruar dhe ushtrimin në trup në formën e punës fizike ose ushtrimit. Rregulli kryesor është se marrja e kolesterolit të lartë të ushqimit domosdoshmërisht duhet të kompensohen punë fizike. Ushqimi duhet të "fituar" një copë proshutë të ulen dhe të shtriheni në divan. Nuk lëvizin, hani më pak yndyrë!

Këtu janë arsyet që çojnë në trashje dhe sëmundje të zemrës, konsumi i ushqimeve të lartë në kolesterolit dhe kombinuar kjo me një mënyrë jetese i ulur edhe shtoni këtu të gjitha llojet e ekologjisë nervor dhe të këqija.

Refuzimi i shprehive të këqija, dietë të ekuilibruar dhe stërvitje, këtu është se si për të ulur kolesterolin, por për të përmirësuar shëndetin.

Uljen e kolesterolit produkte


Gjëja kryesore në uljen e kolesterolit - është të ushqyerit e duhur dhe dietë. Ushqime që ulin kolesterolin në gjak nuk e bëri, por produkti kryesor që ul kolesterolin në mënyrë efektive është çuditërisht kjo mund të duket peshk yndyror. Është në vaj peshku përmban ashtuquajturi kolesterolit të mirë, Acidet yndyrore polyunsaturated. Ata e lidhin kolesterolit të keq dhe largon atë nga trupi. Ndihmon kolesterol më të ulët dhe viçi ligët. Gjithashtu e dobishme të gjitha perimet dhe frutat. Në përgjithësi, për të zëvendësuar kolesterol më të ulët, yndyrë të kafshëve për perime. Çdo gjë që ju vënë atë në frigorifer dhe jo e ngrirë, jo si gjalpë apo sallo, kanë një yndyrë e mirë dhe mund të përdoret për të ulur nivelin e kolesterolit.

Për shembull, shumë mirë në uljen e kolesterolit, vaj ulliri, të marrë atë në një lugë gjelle në ditë dhe problemet me kolesterol nuk do. Në vendet ku produkti vaji i ullirit i brendshëm, përqindja më e ulët e vdekjeve nga sulmi në zemër dhe infarkti, dhe rrallë goditje dhe kolesterolit të lartë në vendet që janë shpesh në peshk tavolinë dhe prodhimet e detit, të tilla si Japonia. Gjatë çdo vakt të përfshijë në fibra pektynovmisni ushqime dietë

Shumë mirë mund të kolesterol më të ulët duke ngrënë grapefruits dhe mollë. Çaj shumë i dobishëm, sidomos e gjelbër për shkak se ai përmban një substancë tanin. Mjaft për të ngrënë për mëngjes një segmenteve çift grejpfrut, duke shtuar fasule në tryezë darkë dhe hani një mollë para se të darkë, ju mund vetëm disa javë për të arritur nivele të ulëta të kolesterolit deri në 20 për qind.

Për njerëzit e dhjamosur, dhe ato me shumë të lartë e kolesterolit e shumë të dobishme përfshijnë xhenxhefil të ushqimit. Ginger jo vetëm që ndihmon kolesterol më të ulët, por për të humbur ato kg shtesë në një. Me xhenxhefil ju mund të lehtë dhe të shpejt të normalizuar metabolizmin, tretje të krijojë, për të tërhequr toksinave nga trupi. Shpesh pini çaj xhenxhefil ose pije e butë.