Shkalla hemoglobinë për gratë, burrat anomalitë


Hemoglobinë normale Analiza e ndryshon në burrat dhe gratë në përgjithësi, dhe shkalla e hemoglobinës për fëmijët dhe të rriturit nuk janë të njëjta. Umuzhchin hemoglobinës normale lartë se uzhenschin. Normal hemoglobinës Fëmijët do1hoda rritur pak, siç tregohet në tabelën më poshtë:

Performanca në gjak, norma e hemoglobinës:

 • Për meshkujt, 14.5 g%.

 • Shkalla hemoglobinë e grave - 13.0 g%.

Shkalla Hhemohlobin në gratë Analizat mjekësore është 120-140 g / litër në krahasim me burrat, ku hemoglobinë Nome sipër 135-160 g / l. Hemoglobinë normale në gratë nuk është konstante, dhe mund të varet nga mosha e gruas, dhe më e rëndësishme e ciklit menstrual në kohën e testeve të gjakut.

Hemoglobinë - një njollë gjaku, sepse ngjyrë Tregues të gjakut gjithashtu shpreh përmbajtjen relative në një eritrociteve. Shkalla e ndryshon 0,85-1,15.

Hemoglobinë normale në fëmijët

Mosha e fëmijëve

Hemoglobinë Normal g / l

1-3 ditë

145-225

1 Jave

135-215

2 javë

125-205

1 muaj

100-180

2 muaj

90-140

3-6 muaj

95-135

6 muaj. - 1 vit

100-140

1 - 2 vjet

105 -145

3 - 6 vjet

110 -150

7-12 vjet

115 -150

13-15

115- 155

16 -18 vjet

120-160

Siç shihet nga tabela pak rritur shkallën e hemoglobinës në fëmijët në foshnjëri, por pastaj restauruar gradualisht në normale, në vlerat normale të rriturit.
Nëse ne flasim për bebet e porsalindura, ajo duhet të kontrolloni hemoglobinë fetale për të prerë fëmijën. Kjo hemoglobinë ka një strukturë të veçantë dhe ka veti të saj. Zakonisht, jeta e një hemoglobinë foshnjore është shkatërruar plotësisht, dhe prodhimit. Me maturimin dhe zhvillimin e fëmijëve të mëtejshëm, ajo nuk duhet të zbulohet në gjakun e fëmijës. Nëse prania e saj është zbuluar dhe më pas jo më shumë se një përqind. Shfaqja e hemoglobinë fetale në të rriturit tregon praninë e sëmundjes së rëndë.

Hemoglobinë normale në fëmijët vyryruetsya e moshës. Mjekët e dinë këtë, por nëna ime nuk gjithmonë deri tani, kështu që është e rëndësishme për të parë tabelën tha. Është e rëndësishme për të ndjekur shkallën kakya tek fëmijët, sidomos nga shtatë muaj deri në pesë vjet. Gjatë kësaj periudhe një sasi normale e hemoglobinës është e rëndësishme, si rob i saj për të reduktuar defekte në zhvillimin e fëmijëve. Nëse fëmija juaj është gjetur për të ulur hemoglobinës nga norma, norma e hemoglobinës dhe të performancës të pranueshme në analizën e tij të ndryshojnë në masë të madhe, atëherë si të rriturit, për të i kushtoj vëmendje në nivele të rekomanduara prej hekuri dhe futje e duhur të vitaminave nga Baby Food. Nëse niveli ushqyerit mbetet në vend dhe nuk rritet, ndoshta, prania e sëmundjeve të tjera kronike, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

Produkte të rëndësishme të paguar, duke përfshirë hekur, për shkak se hekuri është një element kyç i hemoglobinës, duke formuar krijimin e saj, si dhe transformim kimik. Po aq e rëndësishme është prania e mangan dhe bakër në trup, pasi ato ndikojnë drejtpërdrejt raportin e këmbimit dhe hekur. Mungesa e zhvillimit mund të çojë mangësi hekuri, cilat do të shkaktojnë anemi, hemoglobinë të ulët. Hemoglobinë dhe niveli i saj i lartë dhe nuk duhet të shkaktojë eufori e nënave të reja, si dhe devijime të rëndësishme në anën e lartë mund të flasim për praninë e ndonjë sëmundje të fëmijës së saj.

Hemoglobinë - arsyet për devijimin nga norma


Norma reduktuar

Devijimet nga hemoglobinës normale janë të ndryshme, të tilla si niveli i saj i ulët vërejtur në të gjitha llojet e anemisë me origjinë të ndryshme dhe mund të jetë në humbje të madhe të gjakut në sëmundjet e gjakut shoqëruar me shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut, transfuzioneve, prania e sëmundjeve kronike në trup. Faktori i ulët i përmbajtjen e saj mund të jetë mungesa e hekurit në pacientit ose vitaminës B12, vitaminë Këto janë shumë të nevojshme për sintezën e hemoglobinës dhe formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Shkalla hemoglobinë e grave gjatë shtatzënisë

Siç u përmend më lart, shkalla e hemoglobinës për një person i shëndoshë është 120-140 g / l, norma e hemoglobinës e grave gjatë shtatzënisë është rreth 110 g / l dhe më lart.

Megjithatë, gjatë shtatzënisë, niveli rregullat hemoglobinës mund të reduktohet. Hemoglobinë maksimale bie në 32-34 javë të shtatzënisë, nëse niveli i hemoglobinës ulet para javës së 24 të shtatzënisë, ajo mund të flasim për zhvillimin e anemisë. Hemoglobinë të ulët gjatë shtatzënisë në gratë statistikat tregojnë më shumë se dyzet për qind të anketuar. Është e rëndësishme për të mbajtur nivele normale të hemoglobinës në gjak për nënën. Për shkak të rritjes së vëllimit të gjakut tek gratë shtatzëna, sidomos në fazat e mëvonshme, përqendrimi hemoglobinë do të bjerë.

Mami obliguar të sigurojë sasinë normale të hemoglobinës, si për veten e tyre dhe për fëmijën e ardhshëm. Zhvillimi i fëmijës në barkun e nënës kërkon sasi të lartë të hekurit, kështu që është diagnostikuar shpesh simptomat e mangësi hekuri apo anemi. Femrat gjatë shtatzënisë kërkesat ditore për hekur është 15-18 mg, ndërsa personi normal të bukur 5-15 mg hekur në ditë. Kjo shifër është shumë e rëndësishme gjatë shtatzënisë, kjo varet në shëndetin e fëmijës direkt.

Për shkak të hemoglobinë të ulët, deficiti fruta të ushqyesve, ajo vuan më për shkak të mungesës së oksigjenit, sepse hipoksi mund të zhvillohet. Anemia shtatzënë (norma hemoglobinë e grave ulur), mund të rezultojë në kërcënimin e familjes së parakohshme, familjen e vështirë, nuk e përjashton vdekjen e një fëmije në ditët e para të jetës së tij. Lindjet këta fëmijë janë më të prirur për të infeksioneve, ata kanë më keq duke punuar sistemin imunitar. Arsyet që anemi tek gratë, ndoshta mbi të gjitha, jo të ushqyerit, mungesa e elementeve të tilla si:

 • hekur

 • bakër

 • zink

 • acid folik

 • mungesa e vitaminave B12 dhe më lart

Është e mundur uljen e normës së hemoglobinës në gratë për shkak të dysbiosis zorrëve apo situata të vështira. Këtu në ballë për parandalimin e anemisë nënë shtatzënë vazhdon të ushqyerit dhe atmosferë normale psikologjike në familje.


Shenjat e hemoglobinës anormale, duke reduktuar nivelin e tij në gjak

Simptomat e nivelit të ulët të hemoglobinës dhe anemi:

 • Marramendje

 • Dobësi, ulur performancën

 • Membranat zbehtë mucous dhe lëkurë, lëkurë të thatë

 • Buzët Synyushnye

 • Zhvillimi i rrahje zemre të shpejtë (takikardi)

 • Kapsllëk

 • Shfaqja e dyspnea për tendosje

 • Tringëllimë në veshët

 •  Thonjtë i brishtë dhe flokët

Hemoglobinë të lartë

Uronennuyu lartë hemoglobinë kur norma u rrit, ndoshta atletët, alpinistë, banorët e maleve të larta ose pas një rritje jashtë në pyll. Të jetosh me hemoglobinë të lartë nuk është gjithmonë normale. Rritja mund të tregojë çrregullime të gjakut: policitemia (eritrociteve ngritur) erytremy (numri i reduktuar i qelizave të kuqe të gjakut). Infarkt miokardi dhe dështimi i zemrës, dështimi i mushkërive, duke rezultuar në nivele të larta, koagulimit të gjakut, kapsllëk, djegiet trupit.
Kur përdoret diagnostike e diabetit Testi hlikolizirovannoho, ku shifër e lartë mund të bëj diagnozë diabet. 

Hemoglobinë dhe funksioni i saj në Corvo

Hemoglobinë- Ky element frymëmarrje, një enzimë që është një pjesë integrale e qelizave të kuqe të gjakut.

Ajo prodhon, palcën e kockave, formimin e gjakut fabrikë në njerëzit. Thanks, sepse gjaku përmban elementin ztot, ajo transporton oksigjen në qelizat e kuqe të gjakut të gjitha qelizat e trupit. Kjo është për shkak se ai është anëtar në eritrociteve, por jo në plazmën, kjo nuk do të pengojë punën e zemrës sonë dhe sistemin e qarkullimit të gjakut.

Nëse ne imagjinojmë shpërbërjen e hemoglobinës për natyrën e saj kimike, hemoglobina - një kompleks proteinave dhe katër molekulat heme pranishëm në çdo atom të hekurit. Hekuri gjakut ka elektronet e lira dhe është një atom shumë aktive hekur element formon një shumëllojshmëri e përbërësve dhe më e rëndësishmja për shkak të kjo pronë është në gjendje të lidheni dhe të japë përsëri molekulat e oksigjenit.

Në procesin e kuqe pjesë shkatërrimit të qelizave të gjakut të tij shkon në plazma, ku molekula heme otscheplyayutsya eritrociteve dhe eritrociteve bëhet i njohur tek ne në bilirubin - pigment biliare. shfrytëzimi i hemoglobinës nga trupi kryer veshkave.

Hemoglobinë, e cila transporton oksigjenin bashkangjitur në indet e saj, të quajtur oxyhemoglobin. Oxyhemoglobin i jep ngjyrë të ndritshme të kuqe të gjakut arterial. Dezoksyhemohlobin - është hemoglobinës, i cili i dha oksigjen të indeve. Gjaku venoz qarkullon në të dezoksyhemohlobin, i cili i jep një ngjyrë të errët. Kjo është arsyeja një temnayakrov venoz.

Karbhemohlobin-hemoglobinë që aneksuar dioksid karboni dhe kryen atë në mushkëri dhe është gjithashtu në gjakun arterial.

Hemolitike anemi - rritje hemoglobinë si

hemoliza - hemodyscrasia dhe proceset kroverazrushenyya, shkelje prodhimin e palcës së kockave e qelizave të kuqe të gjakut

Rritje shkatërrimi i qelizave të kuqe të gjakut dhe rritja e elementeve të gjakut shkatërrim. Sëmundjet anemik karakterizohet nga reduktimi i elementeve të formuara në periferike të gjakut dhe kockave palcën.

Me këtë lloj të anemi qelizave të kuqe të gjakut fillojnë të prishen në gjak, ajo mund të me anë të patologjinë e hemoglobinës apo modifikimit të hormoneve të brendshme. Kjo kështu ndodh që faktor i hemolizës është një sëmundje e shpretkës.

Kur mangësi hekuri anemi pini herbs shumë ushqyese dhe fruta të pasura në hekur:

 • panxhar, 7.3 mg%.

 • Cherry (1.6 mg%),

 • Cherry (1.2 mg%),

 • Cassis (0.9 mg%),

 • rrush, gooseberries, Kastrati (0.6 mg%),

 • blueberries dhe currants kuqe (0.8 mg%),

 • domate

Fëmijët dhe gratë, nënat e ardhshme, me simptomat e anemisë, është e dobishme që të përfshihen në dietë e frutave, duke përfunduar një pjesë të mjaftueshme të elementit gjurmë bakrit

 • qershi (1.2 mg%),

 • pineapple (8.3 mh.kh)

 • tretë (0.9 mg%),

 • ftua (1.4 mh.kh)