Si për të zvogëluar normën e bilirubin në gjakun e bilirubin


Bilirubina (bilirubin) - është një pigment të verdhë, në rrethana normale është e kuqe dhe të verdhë. Formula e tij molekulare massasostavlyaet 584,68. Në trup është excreted në biliare. Bilirubin është formuar në fshikëz tëmthit dhe një pjesë e biliare. Bile është i përfshirë në sistemin e tretjes trupit. Arsimi zhvillohet gjatë rënies së vjetër eritrociteve duke përdorur hemoglobinë. Qelizat e vjetra të gjakut të kuqe nënshtruar fagocitozës nga leukociteve. Leukociteve (vrasësit celularë) projektuar për të hequr të gjitha të panevojshme dhe një trup të huaj, shumë në mëlçi dhe shpretkës. Këto vende formimi i këtij elementi janë nekropol shërbyer eritrocitet.

Të ardhurat në gjak nuk është menjëherë. Bilirubin është i pranishëm në formën e dy komponenteve. Së pari sostovlyayuschyh bilirubin drejtpërdrejtë (i lidhur), dhe e dyta është indirekt, që është i lirë. Kjo është quajtur nivelet totale bilirubin.  Ndarja e hemoglobinës fillimisht idetformirovanie bilirubin lirë. Ai hyn mëlçinë nga shpretkë. Në mëlçi, nuk drejtpërdrejta (falas) lidhet me hlyukuronatovoy acid. Rezultat është më-toksike, te tretshme ne uje, i drejtë, i cili është në excreted biliare.
Në diagnozë laboratorike zakonisht përdorin përcaktimin e bilirubin përgjithshëm në gjak dhe bilirubin drejtpërdrejtë. Diferenca midis vlerës së treguesve të tërthortë do të jenë bilirubin (falas).

Normalisht bilirubin në gjak, është një numër i vogël. Shkalla bilirubin - 5,1-17,0 mmol / litër, 0,1-1,9 mg / dl, shkalla e bilirubin drejtpërdrejtë në shumat e gjakut deri në 1,0-5,1 mmol / litër apo 0,0-0,4 mg / dl. Rregulli tregon se si proceset në formimin e trupit dhe për të hequr atë. Në përgjithësi, ata janë paraqitur në tabelën. Njohur, një situatë ku rritur bilirubin në gjak, në veçanti në lidhje me bilirubin të drejtpërdrejtë, atëherë thonë se një person ka verdhëz.

Si për të reduktuar bilirubin në gjak?


Si për të reduktuar bilirubin në gjak? Para së gjithash, për të identifikuar dhe për të eleminuar rrënjët e rritjes së bilirubin. Jetë i sigurt për të shkuar te mjeku dhe kthimin kimi gjakut.   Në emërimin pikoj, shkoni terapi infuzion. Kjo terapi do të reduktojë me shpejtësi nivelet bilirubin dhe të çojë në normale. Kjo do të zvogëlojë nivelet bilirubin vamprihodyatsya dhe bimëve anti-inflamator, veprimet tonik të tilla si Wort barishte Shën Gjonit, fushë kamomil, nenexhik, Motherwort, lë thupër. Ata janë edhe të zvogëlojë bilirubin në përzierje: kamomil, karamele mente, Wort Shën Gjonit, Leonurus. Hidh gjithë ujit të vluar, të lënë për 30-40 minuta. Supë e mësipërme duhet të thahet dhe pije në mëngjes dhe në mbrëmje, gjysmë ore para një vakt. Ju mund të krijoj dhe një zierje e lë thupër, të cilat ndihmojnë të organizojnë punën e traktit gastrointestinal dhe për të zvogëluar nivelin e bilirubin, ta sjellë atë përsëri në normale. Customize zorrët, hiqni kapsllëk dhe çrregullime, formimin e tepruar të gazit në zorrë. Një zierje e kopër ose hazoobrazovanyem qymyr të ndihmuar në menaxhimin e dhimbjes. Nëse keni emëruar mjaltë. droga mjeku duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Mos abuzojnë, por më tepër për të dhënë kohën nga ushqimi me vaj dhe e rëndë, hani shumë fruta dhe perime. Ju nuk mund të pini alkool. Ushqimi duhet të jetë e shëndetshme dhe e lehtë për tretje dhe mëlçisë.

Ju nuk mund të tymosur, ushqimet pikante dhe të kripura. Nëse është e mundur, të gatuar për një çift, ajo do të ndihmojë të ruajtur vitaminat.
Mjek Obstezhtesya në praninë e parazitëve ndryshme në trup, të tilla si lyambrioz. Nervor dhe stresi të çojë në dobësimin e trupit, pak nervor dhe të përpiqen për të marrë çdo gjë në zemër.