Anemi simptoma produkte të rritur hemoglobinë


Kur ju jeni të diagnostikuar, anemi (hemoglobinë të ulët në analizë), mos e humbni shpresën dhe nuk bien në një panik, çdo gjë mund të korrigjohet nëse dëshironi. Së pari, të eliminuar zakonet e këqija të pirjes së duhanit dhe alkoolit, si për të vendosur ushqimin e duhur, kjo është, pikat themelore kyçe të trajtimin e anemisë. Nuk ka vlera të vogla për të rritur niveli i hemoglobinës është gjendja emocionale, tendenca e stres të vazhdueshëm, nervozizmi nuk kontribuon në hemoglobinë. Është e rëndësishme që të konsultoheni me shkaqet Doktor i anemi, kur gjetën nivele të reduktuara hemoglobinës, prania e mundshme e kronike dhe sëmundjeve të tjera.

Shkaqet kryesore të sëmundjes që ndodhin në trup për shkak të mungesës së elementeve gjurmë të tilla si hekur. Gjak hekurit është një element i rëndësishëm në përbërjen e këtij grupi si hemoglobinë, e cila është pjesë e qelizave të kuqe të gjakut. Por jo vetëm mungesa e hekurit mund të shkaktojë anemi, kur zbulohet, dhe mungesa e vitaminës B12 (acid folik) dhe jo asimilimit të saj në zorrë e vogël dhe mund të shkaktojë anemi. Reduktuar hemoglobinës dhe zvogëlimin e numrit të qelizave të kuqe të gjakut, qarkullimi i tyre anëtarësimin e përgjithshme të gjakut, e gjithë kjo karakterizon sëmundje. Simptomet e anemisë shkelje më e theksuar për shëndetin e përgjithshëm të pacientit.

NjëSimptomat Nemiya, më ankues e dukshme e lodhje, marramendje, dhimbje koke prania duket tringëllimë në veshët, palpitations. Pacientët me anemi zbehtë. Sëmundje të çon në simptomat e anemisë në trup:

 • mungesa e hekurit në trup

 • Rregullt gjakderdhje nga hunda, mishrat e gjakderdhje, fissures anal mund të ndikojnë në normën e nivelit të hemoglobinës, si menstruacioneve rëndë në gratë, ajo mund të tregojë anemi.

 • Simptomat e gjakderdhje në traktin gastrointestinal, inflamacion kronik, fibroids mitrës, tumoret e traktit gastrointestinal, sidomos në pleqëri.

 • Anemi trashëguar manifestuar në kundërshtim me sintezën e porphyrins.

 • Sepse organizmit helmimi me plumb.

 • Thithjen Shkelja e vitaminës B12 në zorrë e vogël gjatë enterit dhe hepatitit në një kosto të pacientit e kjo vitaminë rezervave në dispozicion në B12 mëlçisë.

 • Hemolitike anemi - një lloj i sëmundjeve të karakterizuar nga nivele të larta të shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut, duke rezultuar në një reduktim në kohëzgjatjen e jetës së tyre në trupin e personit të sëmurë.

Produkte të rritur hemoglobinë


Çfarë do të duhet për të rritur nivelin e hemoglobinës për të përcaktuar praninë e hekurit në trup (shkalla e hekurit në gjak) Që hemoglobinë vetë - ky hekur-proteina në mangësi hekuri prek qelizat e kuqe të gjakut, trupi i jep off qelizat e keqe oksigjen. Le të shikojmë në tryezën e produkteve të përmbajtjes rritur hemoglobinës dhe hekurit nivelet në mënyrë të veçantë.

Përmbajtja hekuri (mg) në ushqim (në 100g).

Hekur varfër Mesatarisht të pasura Të pasura me hekur
Produkt Hekur Produkt Hekur Produkt Hekur
Kastravecë 0.9 Oriz qull 4.3 Halva tahina 50.1
Kungull 0.8 Dogwood 4.1 Halva 33.2
Flokëkuq 0.9 Pjeshkë 4.1 Mish derri Mëlçia 29.7
Granata 0.78 Wheatmeal 3.9 Mollë të thata 15.0
Luleshtrydhe 0.7 Hikërror Miell 3.2 Dardhë thata 13.0
Qumështi i nënës 0.7 Deleje 3.1 Kumbulla të thara 13.0
Merluc 0.6 Spinaq 3.3 Kajsi të thata 12.0
Raven 0.6 Rrush i thatë 3.0 Kajsi 11.7
Sallatë 0.6 Mish lope 2.8 Kakao pluhur 11.7
Rrush 0.6 Kajsi 2.6 Ferrëbardhë 11.0
Banane 0.6 Mollë 2.5 Mëlçisë viçi Nëntë
Boronica të kuqe 0.6 Chicken Vezë 2.5 Boronica 8.0
Limon 0.6 Dardhë 2.3 Veshkat viçi 7.0
Alepsin 0.4 Llokum 2.1 Trurin viçi 6.0
Mandarin 0.4 Blackcurrant 2.1 Bollgur 5.0
Tvoroh 0.4 Frankfurter 1.9 E verdhë veze 5.8
Courgettes 0.4 Salmon havjar 1.8 Gjuha Mish 5.0
Lingonberry 0.4 Suxhuk 1.7
Pineapple 0.3 Mish derri 1.6
Gjalpë 0.1 Gooseberries 1.6
Qumështi i lopës 0.1 Mjedër 1.5
Krem 0.1 Dridhë i zhveshur 1.6
Pulë 1.5
Panxhar 1.1
Qershi 1.4
Oriz 1.3
Patate 1.2
Lakër 1.2
Mjaltë 1.1
Pjepër 1.0

Produkte të rritur mish hemoglobinës dhe mish organ, ushqim deti dhe produkteve të tjera. Midis tyre janë:

  • Mish: veshkave, mëlçisë viçi, zemra, shpezë, peshk, mish i bardhë pule.

  • Kashi: qull hikërror, thekër, thjerrëza dhe bizele, bollgur.

  • Frutat pasura në vitaminë C elementët gjurmë, zink, bakër, mangan, hekur, patate të pjekura, panxhar, kungull, mustardë dhe luleradhiqe lë të rinj në fillim të pranverës.

  • Lëngje. Më e dobishme mund të quhet lëng shegë, por jo më pak e dobishme dhe panxhar dhe lëng karrota, musht molle, ju mund të pini një zierje e hips u rrit, hips mbi përmbajtjen e vitaminës C nuk është e agrume inferiore.

  • Frutave agrume, mollë, banane, kajsi, persimmons, ftua dhe kumbull

  • Mirë për të ngrënë lakër turshi e bëra nga fermentimi natyral.

  • Përdorimi i mirë i shumë manaferrat, Kastrati mund të jenë të ngrira ose në sheqer, si boronica, luleshtrydhe, luleshtrydhe.

  • Arra dhe kikirikë, lajthi

  • Havjar Kuq

  • Trembem

  • Honey maj, hikërror

  Shih gjithashtu: deshifrimin analiza biokimike të gjakut.