Urina treguesit normë deshifrim urinalysis 1


Urinës - është kryesisht lëngshme që shfaqet në trupin tonë, si veshkat tona filtrimin produkt. Gjaku kalon nëpër veshkat, filtruar të gjitha janë të panevojshme dhe të mbeturinave trupi ynë është si produkteve të dekompozimit të aktivitetit qelizor, dhe të gjitha llojet e toksinave mund të ketë marrë në trupin tonë.

Urinalysis transkript Performanca e tij vizaton një pamje të përgjithshme të gjendjes së organizmit në tërësi. Në thelb urinar përgjithshëm analiza kushtoj vëmendje të tre treguesve: përmbajtjen e sheqerit në aciditetit urinës dhe përmbajtjen e ujit. Shih performancën deshifrim tabelën urinalysis.

Duke analizuar nivelin e tregues, së bashku me një analizë të përgjithshme të indekseve të gjakut na jep një tablo të përgjithshme të ngjarjeve në trupin tonë që ndodhin në këto procese. Për analizën shembull zbulimin leukocytes, mund të treguar në lidhje me infeksionin në trup. Qelizat e bardha të gjakut nuk duhet të jetë i pranishëm në analizën në të gjitha. Nëse nivele të larta të organeve ketonit, ajo mund të shërbejë si pretekst për të paguar vëmendjen për metabolizmin e trupit, rregullore shkelur yndyrë. Treguesit rregull dhe analizon çdo devijim nga norma në ukaznye tabelën e treguesve mund të sinjalizojë proceset patologjike.

Analiza e përgjithshme, norma dhe performanca. Shpjegim mbi sendet veç e veç.

Shkalla e urinalysis


5,5-6,5 pH --------------------------- e mërkurë
Proteina ------------------------------- negative.
Sheqeri ------------------------------ negative.
Trupat Ketone -------------------- negative.
Gjaku ------------------------------ negative.
Qelizat e bardha të gjakut -------------- njësi në sytë
Qelizat e kuqe të gjakut janë gjetur --------------------
Cilindra ---------------------- nuk u gjet
Kristal --------------------- nuk u gjet
Kultura ------------------- nuk ka rritje bakteriale
Qelizat epiteliale ------ +

Analiza e përgjithshme normë

Ngjyrë

hije të ndryshme të verdhë

Analiza mbi transparencën

qartë

Analiza e erë

butë, nonspecific

Analiza e reagimit apo urinës pH

acid pH më pak se 7

Gravitetit specifike (densiteti relativ)

1018 ose më shumë në pjesën e mengjesit

Proteina në urinë

Jo

Glukozë

Jo

Trupat Ketone

që mungon

Bilirubin

Jo

Urobilinogen

5-10 mg / l

Hemoglobinë

Jo

Analiza e qelizave të kuqe të gjakut (mikroskopi)

0-3 në horizont për gratë; 0-1 në sytë për burra

Analiza e leukociteve në urinë (mikroskopi)

0-6 në horizont për gratë; 0-3 në sytë për burra

Qelizat epiteliale (mikroskopi)

0-10 në sytë

Analiza e bombolave ​​(mikroskopi)

që mungon

Kripërave në urinë (mikroskopi)

që mungon

Analiza e baktereve

që mungon

Candida kërpudhat

që mungon

Analiza e parazitëve

që mungon

Deshifrim Përgjithshëm analiza, treguesit e analizave norma

Glukozës (sheqerit) - transkripti

Sheqerit në urinë nuk duhet të jetë, në qoftë se lejohet prania e sheqerit (glukozës) vetëm në sasi shumë të vogla, më pak se 0.8 mmol / L. Nëse analiza tregon një tepricë e papritur e kësaj figure mbi mmol / l, një organ shtetëror i quajtur si hlykozuryya. Kjo gjendje mund të karakterizojnë Parashikimet e diabetit. Normalisht, veshkave është në gjendje për ta kthyer përsëri sheqerit në gjak, por rrjedha e saj të tepërt të gjakut, veshkave nuk mund të përballen me funksionin e tij. Kryesore simptomë hlikozuriyi rritur etje mund të quhet në të sëmurë, një shumë e marrjes lëngshme, pacienti fjalë për fjalë nuk ka lënë me një shishe me ujë.

Zbulimi i glukozës në analizë është i rëndësishëm për diagnozën e diabetit dhe të monitorimit (dhe vetë) terapi antidiabetike.

Ngjyrë

Mund virirovatsya nga e verdhë në të verdhë të lehta. Color - një lidhje e dy komponentë, përkatësisht:

 • urohroma,

 • uroeritrina

Verdhë urinës ka një përqindje më të lartë se drita dhe urinës për këtë arsye më shumë të koncentruar.
Në urinë dhe të drejtpërdrejtë ndikon në medikamente të saj me ngjyra dhe përbërjen e ushqimit. Ngjyra e urinës mund të ndryshojnë nga e verdhë në ngjyrë zelenovto birrë.

Test erë

Fresh pjesë Analiza është shprehur dobët erë normale. Erë të mprehtë e tij nuk mund të flasin e sëmundjeve të njeriut i cili, megjithëse rëndësi të veçantë që ka në analizë. Era e amoniakut mund të tregojë sëmundjet e sistemit urogjenital të njeriut, ose përdorin një dietë të rëndë mish me shumë proteina në përbërjen e tyre. Era e frutave acid mund të tregojë se urina ka një sasi të madhe të aceton që ndodh në diabet. Aroma kalbur tregon proceset kalbëzim ndodhin, infeksione të sistemit urinar e pacientit. Përdorimi i një numri të madh të hudhër ose rrikë çon erë stinky.

Transparenca e përcaktuar nga transparent të re. Urina mund të shqetësuar me praninë në të të qelizave të gjakut:

 • eritrociteve

 • leukocite,

 • bakteret dhe kështu me radhë. d. 

Një sasi e vogël e trazim është në urinë normale nga qelizat epiteliale dhe mukusit. Nëse trazim ndodh menjëherë pas urinimit, atëherë mund të marrë praninë e infeksionit në sistemin urinar e pacientit.
Megjithatë, urina e qartë ende nuk thotë se çdo gjë është normale dhe se ju nuk keni sëmundjet e sistemit urogjenital.

Analiza transkripti i aciditetit (pH)

Në urinë normal të shtetit është pak acid, neutrale. Normalisht, urina është pH 6,25 + 0,36. Në aciditetit ndikon ushqyerit, kështu që kur pitatsya kryesisht ushqim proteina, ajo përpiqet për reagim acid, me alkali për vegjetarian. PH e urinës ndikon në procesin e formimit të gurit në veshka dhe fshikëz:

 • në pH 7.0 të mësipërm - fosfat

 • në një pH nën 5,5 gurë shpesh formuar urate

 • në një pH prej 5,5-6,0 - oxalate

Qelizat epiteliale

Në sedimenteve urinar është vazhdimisht në qelizat epiteliale. Normalisht, një rishikim i përgjithshëm i jo më shumë se 10 qelizat epiteliale të syve.

Prania e Candida maja

Merrni tualet pas vegla plota gjenitale sterile. Fungi janë një microflora normale në vaginë, por mund të bëhet formë agresive. Shfaqja e kërpudhat në analizën nuk është tregues për trajtimin e drogës antifungal.

Shkaqet kryesore të këtij kërpudhat në analizën e imunitetit të dobët, duke rezultuar në komplikacione pas pësimit të një infeksion të rëndë, një kurs të terapisë intensive me antibiotikë. Kërpudhat mund të ndodhë dhe normalisht në sëmundje të gjatë tanishme kronike, cystitis, infeksionet prostatitis, urethritis, prania e fshehur sëmundjeve të sistemit urogjenital seksuale turistik
Infeksioni me një kërpudhat në fazën e lartë vyrulentnoy të një personi tjetër mund të tregojë këtë analizë. Për shembull: vulvovaginitis fungale, balanoposthitis fungale.

Shpjegimi për analizën e proteinave

Analiza deshifrim proteina performancës. Normalisht, proteina është i papërfillshëm. Analiza proteina Dukje quajtur proteinuria. Proteinuria -Kjo është një simptomë e sëmundjes së veshkave ose traktit urinar. Pacientët të cilët pret që ky test urina është e rekomanduar që të përmbahen përkohësisht marrë ilaçe të tilla:

 • colistin,

 • griseofulvin,

 • litium,

 • atsetazolamyd,

 • aminoglukozidi,

 • amfotericin,

 • cefalosporinat,

 • methicillin,

 • naftsyllyn,

 • oxacillin,

 • penicillamine,

 • penicilinë G,

 • polimiksinës,

 • salicylates,

 • sulfonamides,

 • tolbutamyd.

si ato ndikojnë ndikim në proteina në urinë.


Parazitëve në analizën

Prania e parazitëve në analizën nuk duhet të jetë. Prania e parazitëve kërkon trajtim të menjëhershëm të mjekut.

Bakteret

Bakteret urinës transkript. Bakteret zakonisht nuk janë analiza ose një pjesë shumë e vogël e jo më shumë se 10 000 në 1 ml. Mikrobet mund të merrni në analizë me vulvë të dobët larëse para analizës. Nivelet e larta të baktereve në infeksionet e urinës sistemet urogjenitale funksion pacientit. Bakteret urinës

Transkript Analiza - kripë

Analiza e përdorur kryesisht në diagnozën e pacientëve urolithiasis. Precipitates dhe varet nga pH e urinës.

Hemoglobina në urinë

Në hemoglobinës normale në testet e urinës nuk e tregojnë. Hemoglobinë (hemoglobinuria) është në hemoglobinemia. Pragu veshkave hemoglobina është 0,06 mmol / L. Kjo intravaskular rezultat, vnutrypochechnoho, hemoliza urinar eritrociteve, me nekrozë e muskujve, i shoqëruar me rritjen e shkallës së Myoglobin në plazma.

Shpjegimi i peshës specifike (densiteti)

Përcaktohet nga komponimeve organike në urinës

 • Elektrolit: Cl, Na K

 • ure,

 • urinës,

 • kripë dhe ujë

 Në njerëz të shëndetshëm ndryshon gjatë ditës dhe jo të përhershme. Normalisht, përqindja e 1012-1025. Varet nga miell dhe humbjen e ujit në trupin pastaj ose së ajrit të nxjerrë

Rritje në përqindjen e analizës (hyperstenuryya):

 • helmim gjaku i shtatzënisë;

 • oliguria

 • glukozës në diabet të pakontrolluar;

 • protein (proteinuria) në glomerulonefriti, sindroma nefrotike;

 • droga dhe (ose) metabolitëve në urinë;

 • mannitola infuzion intravenoz, dekstran ose asetet radio-errët;

 • pak futje fluide;

 • humbje të mëdha fluide (të vjella, diarre);

Ulur përqindjen:

 • lezione akute renale tuba;

 • polyuria (si pasojë e marrjes diuretics, pirja e tepruar)

 • diabeti insipidus (Nephrogenic qendror ose idiopatik);

 • dështim kronik renal;

Dendësia Standardet e urinës në fëmijë
Foshnjat (mosha 10 ditë) 1,008-1,018 g / l
Fëmijët e moshës 2-3 vjet 1,010-1,017 g / l
moshës 4-12 vjet 1,012-1,020 g / l
mosha mbi 12 vjeç dhe të rriturit 1010 - 1022 g / l

Shpjegimi i urinës - Trupat Ketone

Organet e urinës Ketone për decryption (acid beta-hidroksibutirik, aceton, acid acetoacetic) analizën e organeve të përgjithshme ketonit atjeTrupat Ketone janë për sëmundjet e mëposhtme:

 • agjërimi zgjatur (refuzimi i plotë i ushqimit apo dietë që synon humbje peshe);

 • ethe të rënda;

 • diabeti (decompensated - ketoacidosis diabetik);

 • kusht prekomatoznyy, cerebrale (hyperglycemic) koma;

 • dehje alkoolit;

 • hyperinsulinism;

 • hyperkateholamynemyya;

 • helmimi izopropranololom;

 • eklampsia;

 • ruajtje glycogen sëmundje I, II, tipe IV;

 • Mungesa e karbohidrateve në dietë

Transkript Urinalysis në leukociteve

Qelizat e bardha të gjakut në urinë janë normale ose jo zbuluar në numër të vogël në sytë:

 • Femrat deri në 5,

 • burra - 3 i leukociteve

Rritur përmbajtjen e leukociteve çon në leykotsituriya. Kjo është një shenjë e sigurt e inflamacionit të veshkave shkojnë fshikëz. Nëse kjo pragu është tejkaluar 60 para syve kjo gjendje quhet pyuryey.

Transkripti - Çfarë është cilindra

Cilindra që janë në urinë, transkript i tyre - proteina Gjeneza celular formimi tuba asaj baze formë cilindra. Cilindra të njohin:

 • grimcuar,

 • voskovydni,

 • epiteliale,

 • erythrocytic,

 • qelqor,

 • pigment,

 • cilindra serisë

Identifikimi numër të konsiderueshëm të bombolave ​​të ndryshme në analizën referuar TSilindrurija. Festohet me lezionet organike e veshkave:

 • veshkave congestive,

 • në acidozës

 • lodh, kryesisht,

 • në sëmundjet infektive

Deshifrim metodën e lashtë të analizës vrachevateley

Në shekujt e kaluar, healers dhe mjekët ishin në numër në gjendje pidchytuyu i elementeve të urinës dhe të studiuar nën një mikroskop. Të gjithë ju duhet të bëni është mjeku i vjetër identifikojnë anomalitë në analizën në dukje, pra me sy, kështu që të flasin në sy. Ndoshta Dendësia sidomos dëshpëruar përcaktohet me mostren e urines për shije. Natyrisht në kushtet moderne analizë më e informative. Për shembull, performanca mund të marrë ngjyrën e urinës që mund të përfaqësohet si një urohroma, uroeritrina, dhe përmbajtjen e saj i këtyre pigmenteve biliare.

Nëse urina është ngjyra e mishit pantallona të gjera mund të deshifrohen në urinë si gjak në urinë. Nëse urina ka ajo do të konsiderohet si praninë e inflamacionit dhe proceset infektive në sistemin urinar të pacientit. Urina pranishëm përmbajtja e lartë e fosfateve të plehut organik dhe përmbajtja në rritje të leukociteve. Nëse urina ka një erë faull të aceton, ajo mund të deshifruar si prania e cystitis, veshkave punë të keqe, ose nëse personi është i dominuar nga proteinat e ushqimit të kafshëve. Në përgjithësi, çdo rritje në qelizat e bardha të gjakut në këtë analizë gjithmonë tregojnë praninë e infeksionit në traktin urinar. Normalisht, urina dhe prania e qelizave të bardha të gjakut është jo më shumë se disa në horizont.

Shih detajet - Analiza e urinës për mjekësi tibetian

Në shekullin tonë nga kompjuterat modernë, mjeku mund të përcaktojë veprimin e çdo qelizë të trupit.

Analiza - Si për të dhuruar

Ne duhet të kujtojmë dhe e di që të testohen nuk është vetëm dietë dhe në mënyrë rigoroze me stomak bosh, i cili të gjithë e dinë, por ekzekutimi i të gjitha rregullave të higjienës. Para se çdo analizë duhet larë organet urinar, dhe gratë e rekomanduar për të kaluar testet vendosur shtupë. Nuk veprojnë në përputhje me këtë kërkesë mund të çojë në një shtrembërim të rezultateve dhe ngritjen e nivelit të leukocytes në urinë. Pjesa tjetër duhet të testohet në gjendje normale emocionale, hulumtuesit kanë treguar gjatë në disponimin tonë ndryshimin e përbërjes së gjakut. Duke vënë analizë duhet të trajtohen me përgjegjësi është çelësi për rezultate të sakta dhe korrekte.

Shpjegimi urina - kjo nuk është diagnoza vetë, në çdo rast, ju duhet të shihni një mjek. Vetë deshifrim urinës dhe përcaktimi i devijimeve nga norma dhe ndihmon të kuptoni shumë procese në trup dhe i lejon mjeku për të vënë interesin e duhur.