Endometrioza simptomat dhe trajtimi


Duke folur çfarë Simptomat edometrioz dhe trajtimi i saj , duhet që otme kirurgji tradicional në trajtimin e endometriozes në kaluara përmbajtur në barkut autopsisë dhe indeve të hequr me një bisturi ose djegurit ajo (kauteryzatsiyi). Simptomet e Endometrioza mund të manifestuar dhimbje të forta gjatë menstruacioneve, gjatë seksit, duke e bërë shpirtin. Pra, fillon procesi inflamator në Endometrioza.

Endometrioza është një proces i parregullt karakterizuar nga rritja e indeve, endometrium tillë jashtë rreshtim mitrës. Nëse ju mund të thoni tryvialnishe Endometrioza - një cikël menstrual të përzier.

Çdo muaj, në përgatitje për inde të mundshme të shtatzënisë se linjat mitra shtohet me gjak, përgatit një vend që i përket ushqejë fruta të ardhmen. Nëse konceptim nuk ndodh se rreshtim, të quajtur endometrium, refuzuar dhe excreted përmes vaginës. Me pak fjalë - në terma të thjeshtë, ju jeni me menstruacione.

Por ndonjëherë endometrium (rreshtim normal indet e mitrës), në tubat fallopiane, mbi ta - në zgavrën e barkut futur dhe fillon të rritet jashtë mitrës, endometrium bashkangjitur vezoret, tubat fallopiane mbin në, fshikëz dhe është e mundur që edhe rektumit.

Kur të vezoreve të dorëzojnë komandën për të filluar rritjen e endometrium, këto pasazhe lidhur endometrium marrë edhe fryhet me gjak. Pas shenjat dhe simptomat e Endometrioza mund të paraqesin dhimbje të forta gjatë menstruacioneve, gjatë seksit, duke e bërë shpirtin. Pra, fillon procesi inflamator. Pasi inflamacion zgjidh, plagët mbeten. Duke pasur parasysh se ky proces duhet të jetë nga muaji në muaj, shuma e endometrium panatyrshme mund të rritet. Ndonjëherë ajo çon në mosfunksionim të tërë apo edhe i mbështjelljes.
Rreziku që Endometrioza e keqe dhe mund të zgjasë për vite pa dhënë asnjë simptomë. Endometrioza sëmundje zhvillohet në çdo moshë, por më pas 30-40 vjetësh. Pas ndërprerjes së menstruacioneve janë të gjitha simptomat e Endometrioza vetë.

Trajtimi i Endometrioza


Në mjekësi përdoret trajtim konservativ të Endometrioza. Trajtimi kryesor, zbatimi i hormoneve që aktivizojnë shtypjen e funksionit ovarian në Endometrioza. Që nga mjeku juaj mund të sugjerojnë trajtim për Endometrioza, të përpiqen për të marrë drogë antyprostahlandyn dhe anti-inflamator shiten në farmaci pa recetë, Advil ose lloj të veprimit të fortë për të lehtësuar dhimbjen. Danazol, një hormon sintetike mashkull, pengon prodhimin e estrogjenit nga vezoret dhe të shkaktojë një menopauzë të rreme. Sipas vëzhgimeve të mjekëve, ai shpesh jep efekte të padëshiruara anësore, shtim në peshë, depresioni, flashes nxehtë. Asnjë i drogës tipit Danazol ndaluar për të marrë më shumë se gjashtë muaj, ose ajo mund të jetë menopauzë të rreme dhe të zvogëlojë procesin e lidhur e densitetit të kockave.

Në mungesë të një efekt ne trajtimin istecheni3-4 muaj të vëzhgimit mund të jetë kirurgji. Operacioni u krye gjatë formimit të cysts ovarian, adenomyosis mitrës, i shoqëruar nga gjakderdhje ose Endometrioza rektovahinalnoy muret e mbirjes zorrëve.

Trajtimi moderne të teknologjisë së lartë për Endometrioza nga laparoscopy. Operacioni që do të kryhet duke përdorur pajisje, e quajtur një laparoscope, një procedurë në të cilën një lazer është përdorur apo kauteryzatsiya elektrike, punuar përmes një prerje të vogël në bark. Që bark nuk është shpalosur, reduktuar kërcënimin e infeksionit, formimin mbresë, gjakderdhje, mungesa e dhimbjes. Ingots NTU në të njëjtën ditë mund të le të shkojnë në shtëpi.

Laproskopiya në trajtimin e endometriozes semundjeve, jep performance më të mirë në krahasim me trajtimet tradicionale kirurgjikale në raste të rënda të endometriozes.

Nuk është hysterectomy, hysterectomy dhe Endometrioza në - vezore.
Përafërsisht 20% e të gjitha rasteve të llogariten për kirurgji hysterectomy për Endometrioza. Një vështrim në këtë paqartë, siç shpjegohet mjeku edhe një operacioni radikal nuk do ta zgjidhë problemin plotësisht për shkak fragmente të vogla të vezoreve mund të mbetet në trup dhe për të prodhuar estrogjenit. Për më tepër, pasi që vepron terapi estrohenozamestitelnaya mund të kthehen Endometrioza, sidomos në raste të rënda. Moti në përgjithësi me trajtimin fillimin në kohë të favorshme.