Pectoris Cilat janë simptomat e angina pectoris, simptomat pectoris dhe shkakton


Pectoris - quajtur gjerësisht një lloj angina pectoris sëmundje koronare të zemrës (CHD). Arsyet mund të quhet angina infarkt, atherosclerosis e arterieve koronare të zemrës si pasojë e pacientit kolesterolit të lartë, ngushtimin kritik të arterieve koronare dhe sëmundje shoqëruese, ose ndikimin e drogës, si dhe. Major oksigjen furnizimit arteriet e zemrës tonë

Simptomat e angina përfshijnë të tilla si, sulmet papritur shfaqen e dhimbje gjoksi që jep krahun e majtë apo shpatullën. Ajo mund të japë krahun e majtë, anën e majtë të fytyrës, qafës dhe nofulla. Ndonjëherë dhimbja nuk është e theksuar, por me një ndjenjë të shqetësimit ose frymëmarrje ose shurdhim në gjoks. Jo rrallë ngrin pacientit në një pozicion të caktuar dhe ndjen frikën e vdekjes.

Shenjat dhe llojet e pectoris


Regjistrohu pectoris (angina) - djegie, marramendës dhimbje gjoksi, duke shtypur dhimbje. Angina mund të ndodhë pas një kusht nervor, stresi, duke rezultuar në edhe një stërvitje të vogël, stërvitje, madje vetëm deri shkallët në shtëpi mund të shkaktojë një sulm të angina pectoris në pacientët.

Dalluar pectoris: Angina e qëndrueshme  Kur sulmet ndodhin me rregullsinë relative dhe një frekuencë të caktuar, zakonisht ushtrojnë të drejtën. Kjo formë është ushqyer më lehtë trajtimin pectoris. Shumë më e rrezikshme angina e paqëndrueshme,  formë e sëmundjes, ku sulmet e bërë më të shpeshta, dhimbja bëhet e fortë dhe shprehjet. Këtë pacientit kusht kërcënuese për jetën dhe kërkon shtrimin në spital emergjente, sepse nuk përjashtohet që pllakatë rritur dhe mpiksje gjaku mund të formohet.

Atje vasospastic (variant) pectoris - Sulmet të cilat zhvillohen gjatë natës, pushimi pacientit, kjo formë e sëmundjes shoqërohet me arrhythmias ndryshme. Shkaku duhet kërkuar në vrull e arterieve të zemrës. Besohet se kjo është shkaktuar nga ndryshimet në vrull e murit anije në këtë zonë, por pllaka aterosklerotike të mëdha atje. Angina variant dhe variant në mënyrë që pacienti mund të bëjë aktivitet fizik pa dhimbje të konsiderueshme në zemër, apo anasjelltas dhimbje zemra të ndodhë pas një peshë të vogël. Ndoshta kjo angina variant numërimin nga e qëndrueshme.

Çfarë duhet të shikoni për gjatë një sulmi të pectoris?

Në mënyrë tipike, sulmi zgjat prej dy te njëzet minuta. Nëse sulmi është vonuar, ajo mund të shkaktojë një sulm në zemër, pa ndihmë mjekësore dhe masave për trajtimin e sëmundjeve koronare të zemrës si të tillë.
Kjo mund të duket pectoris:

 • Zbehje
 • Shfaqja e "ftohtë" djerse
 • Shko në presionin e gjakut
 • Pulse nuk është e qëndrueshme, duke u luhatur impuls
 • ndërprerje e mundshme e zemrës.

Për të hequr goditje pacienti duhet të marrë ulur sjellje. Merrni tabletë nitroglycerin nën gjuhën dhe në dhimbje gjatë është thirrur një ambulancë. Nitroglycerin punon në 2-3 minuta. Nëse efekti pas 5 minutash nuk ishte ndjekur dhe dhimbja vazhdon, të marrë një tjetër pilulë.

Diagnoza e pectoris?

Një pacient me simptomat e angina mjekun dërgon studimet electrocardiographic. Kardiogramë filmuar gjatë sulmit mund të identifikojë zemër janë më të prekura nga mungesa e furnizimit me gjak.

Pacientët kardiogramë pectoris para dhe pas ushtrimit

Për një diagnozë më të saktë të pectoris duke përdorur metoda të tjera:

 • Holter
 • Veloergometer
 • Angiografi koronare
 • Parandalimi stenokardii.Kto në rrezik?

  Më shumë në rrezik të merrni pectoris dhe infarkt miokardi, si pasojë e këtij populli:

  1. Pini shumë kripë
  2. Ushqime të ngopura
  3. Priren tension të lartë
  4. Pirja e duhanit dhe abuzuar me alkool
  5. Udhëhequr një mënyrë jetese i ulur
  6. Të plotë me mbipeshë
  7. Të prirur për stres dhe nervor dhe reagon ndaj tyre.
  8. Trashëguar faktor rreziku

  Për të parandaluar ju duhet të lë, të lëvizur më shumë, duke ecur jashtë.

  Kush ka tension të lartë - kontrollin e presionit në vendin e parë, hani më pak yndyrë dhe i skuqur, i kripur, shumë fruta dhe perime, është më e lehtë për të kryer stresin dhe fuqimisht peremaryvatsya fizikisht.