Takikardi Simptomat


Takikardi dhe simptomat e saj mund të ndahet në dy lloje. Simptomet e sinus takikardi vetë bën ndjerë gjatë tensionit fizik dhe nervor, eksitim seksual, lemeri e papritur dhe të tjerët. Mekanizmi i saj është shoqëruar me rritjen e tonin e nervave dashamirës lirimin nachytelno sasinë e adrenalin. Takikardi mund të jetë për shkak të efekteve mbi refleks zemrës nga ana e organeve të ndryshme të brendshme (stomakut, veshkave, etj). Simptomë e sulmit paroksizmal takikardi që fillon dhe ndalesa papritmas, norma e zemrës është 130-250 rreh. / Min mund palpitations, dobësi, ngjeshja apo dhimbje gjoksi, zbehje, nganjëherë cianozë e buzët, venat e qafës impuls, presion gjaku i ulët, polyuria. takikardi zbuluar dhe patologji të sistemit nervor (neurozë, distonia neurocirculatory etj.),

Tahtkardiya (.. Lat Takikardi greke Tachys - fast + kardia - zemra) - u rrit norma e zemrës për 100 ose më shumë rreh / min. Takikardi manifestuar normë të përshpejtuar e zemrës, palpitations mundur. Në varësi të stimuluesin vendit në sistemin kryerjen e zemrës dalluar Nomotopnye (synusovuyu) nadzheludochkovuyu takikardi (stimulues kardiak vendosur në atria apo nyjen atrioventricular) dhe takikardi ventricular (stimulues kardiak - në një pako bllok degë); Lloj T. përcaktohet nga EKG.

Sinus takikardi


Nën kushte fiziologjike janë takikardi synusovoy. Takikardi sinus (norma e zemrës mbi 100 / min) në shumicën e rasteve është rezultat i stimulimit të zgjeruar e sistemit nervor simpatik (p.sh., si rezultat i dhimbje, ethe, rrit nevojën e trupit për oksigjen dhe / ose hypovolemia). Mundësisht me një ritëm të ngushtë komplekse QRS. Norma e zemrës gjatë sinus takikardi shpesh të kufizuara në pjesën e sipërme të nivelit 150 BPM. / Min.

sinus takikardi

Sinus takikardi është karakteristikë e foshnjave dhe fëmijëve të vegjël për shkak të papjekurisë së innervation parasympathetic e zemrës. Takikardi sinus vëzhguara me rritjen e temperaturës së trupit (rritet norma mesatare zemra nga 8-10 rreh / min në temperaturën për çdo shkallë mbi 37 ° C), çrregullime electrolyte (hipokalemise, hypomagnesaemia).

Paroksyzmalnatahikardiya

Shkaqet e takikardi paroksizmal mund të jenë; humbja e gjakut anemi, sëmundjet e gjëndrave endokrine (hyperfunction tiroide), shumë sëmundje infektive, helmimeve. Shpesh takikardi ndodh në duhanpirësit.

Shkaqet takikardi

Takikardi dhe shkaqet e saj shpesh ndodh në sëmundjet e sistemit kardiovaskular (WPW në mënyra jonormale e pulses, dëme organike miokardi - miokardit, infarkt miokardi, dështimi i zemrës, hipotension, etj).

Takikardi zgjatura ndikim negativisht në miokardit shkak të rritjes së oksigjenit të kërkuar atë, veçanërisht në pacientët me sëmundje arterie koronare. Pharmacodynamics takikardi arsye tipike për shumë drogë terapeutike (LP). M-cholinergic receptorët blockers shkaktojnë efektin e saj frenues duke ulur nervore vagus në zemër. Direkte dhe indirekte? -,? -adrenomimetyky, Glucagon, dopamine, droga hormoneve tiroide rritet excitability e nyjen sinus. Clamps hanhlioretseptoriv eliminuar ndikimin si dashamirësi dhe parasympathetic në zemër; Si pasojë, efekti mbizotëruese është më e rëndësishme për të kontrolluar bllokadën normë zemër të ganglioneve parasympathetic. Vasodilators Nitroksiderhichni (sidomos nitroglycerin, nitroprusside natriumi) blockers? -adrenoceptor, channel blockers dihidropiridine të kalciumit (sidomos nifedipin) takikardi baroreflektornoy shkak të arsyeshëm për vasodilation, të cilat reagojnë mechanoreceptors e murit të enëve të gjakut. Methylxanthines (kafeinë, theophylline) takikardi shkaku që rezulton nga zhvillimi i antagonizëm adenosine receptorin dhe ndalimin e phosphodiesterase akumulimin e cAMP. Në shumicën e rasteve, takikardi, shkaktuar LP është efektet e tyre anësore.

Takikardi është karakteristikë e një mbidozë të drogës dhe barnave toksike si amfetamina, kokaina, efedron, caffeine, dietilamid acid Lysergic, mescaline, etj .. fentsyklydyn takikardi supraventikulare konvulsiv është e mundur në dyhitalisnoyi dehje.

Trajtimi i takikardi

Trajtimi i formave të rrezikshme të takikardi varet nga origjina e tij. Sulmi konvulsiv takikardi nuk kërkon trajtim të vetëm, por edhe ndihmë të menjëhershme.

Kur formë supraventikulare takikardi e trajtimit dhe ndërprerjen rrahje zemre në mënyrë efektive si një rritje refleks ton vagal (natuzhennya në lartësi frymë thellë, karotide sinus masazh - zonat arteries karotide në qafë, duke shtypur shikimet). Nëse nuk ka efekt në / ATP futur, agjentët antiarrhythmic - verapamil, prokainamide, amiodarone, aymalyn, dyzopiramid, digoxin (përveç dyhytalysnoy dehje). Drogës e zgjedhjes në rastin e takikardi stomakut paroksizmal është lidocaine. Me e efikasitetit farmakoterapinë ne trajtimin e tachycardias tregon terapi elektrike impuls.