Fazat e shkallë hipertension hipertensionit


Hipertensioni (hipertensionit) është ndër sëmundjet më të zakonshme të sistemit kardiovaskular: ajo është 90-96% e të gjitha rasteve të hipertensionit. hipertensionit është një subjekte të veçanta që bazuar në neurozë e qendrave të lartë cortical dhe hypothalamic që rregullojnë presionin e gjakut.

Faktorët kryesorë shkakor të hipertensionit janë ndikimit psiko-emocional, stresi, duke shkaktuar çrregullime të çrregullimeve të lartë nervor aktivitetit me cortical primar dhe nen-kortikale sistemit rregulloret vazomotornoy dhe përfshirjen e mëvonshme në faktorët e procesit pathogenetic humoral. Tendenca për çrregullime vasomotion janë drejtuar shpesh nga faktorë të trashëguar gjenetik. Në mesin e faktorëve humoral rol në vendosjen dhe ruajtjen AG kryesor i takon sistemit të reninë-angiotensin-aldosteronit.

Simptomatike pranuar AG, që rrjedhin nga lezionet primare të organeve të ndryshme: veshkat, sistemin endokrin, anijet e mëdha dhe të tjerët. Midis gjithë pjesën e hipertensionit simptomatike kanë 6-9%.

Sëmundje hypertensive zemrës - sëmundje karakterizuar nga rritja e presionit të gjakut lart 160/95 mm Hg shifra. Art., Shenja të zemrës, trurit, veshkat përjashtim kusht sekondar (simptomatike) hipertensionit. Presionit të gjakut është përkufizuar nga 3 parametrave: minutë volumi i gjakut (KON), rezistenca ndaj rrjedhës së gjakut në nivelin e arterieve te vogla dhe arteriolat - totale rezistencës vaskulare periferike (ZPSO) dhe volumin e gjakut (CBV). Nën kushte fiziologjike, të tre parametra janë të ndërlidhura dhe reciprokisht të ekuilibruar, që ju lejon të mbani funksionimin optimal të presionit të gjakut të trupit. Fakti i rritjes joadekuate në presionin e gjakut tregon një shkelje të kësaj marrëdhënie dhe ekuilibër të ndërsjellë.

Në fazat e hershme në patogjenezën e hipertensionit luan një shkelje roli rregullim të madh neurogjenik e qarkullimit të gjakut. Faktorët që kontribuojnë në këtë përçarje është neuro-psikologjike trauma, karakteristikat gjenetike, pirja e duhanit, trauma kafkë dhe të tjerët. Rezulton sympatykotonyya çon në rritjen e prodhimit të zemrës në pothuajse të njëjtën totale rezistencës periferike vaskulare. Mëvonshme rol udhëheqës stabilizimi hipertension takon mekanizëm veshkave. Mes ishemi rënda renale ndodh aparat hyperfunctioning juxtaglomerular, e cila ndihmon të stimuluar prodhimin e reninë, angiotensin II dhe aldosteronit.

Manifestimet klinike të sëmundjes hypertensive në fazat fillestare është minimal. Në 50% të pacientëve me rritjen e presionit të gjakut duket, zakonisht nga aksidenti, kur matur presionin e gjakut në të mjeku ose në kontrolle parandaluese dhe studimet epidemiologjike. Pjesa e mbetur prej 50% e pacientëve me fazat fillestare të hipertensionit karakterizuar shprehur dimly dhe simptoma të ndryshueshme, si dhimbje koke, marramendje, nervozizëm, çrregullime të gjumit, lodhje dhe humor të paqëndrueshëm. Shpesh këta pacientë ankohen për dhimbje në zemër, nuk është zakonisht në pushim, pas stresit emocional, rënie emërimin e barnave psikotrope. Disa prej pacientëve ankua palpitations.


Shumë pacientë me hipertension subjektive shkeljet pika
"Jospecifik" Karakteri:

 • dobësi,
 • lodhje,
 • ulur performancën.

Më tipike janë ankesat më të zakonshme të vizionin e paqartë, e shprehur në sa hap e mbyll "fluturon" pamjen e linjave dhe meandering ndjenja Mjegullnajën para syve të tij. Në formimin e organike ndryshimet retinë (hemorragjike, ndryshimet degjenerative) janë zhvlerësimi të mundshëm të vazhdueshme deri në humbjen e saj (qendrore trombozë arteries retinale).

Me përparimin e sëmundjes në ballë të fillojnë të veprojnë ankesat për shkak të arteriosklerozës shoqërues me manifestimet përkatëse klinike (CHD, goditje, klaudikimit), ose lezione veshkave - simptomat karakteristike të dështimit kronike renale. Në pacientët me hypertrophy theksuar miokardi mund të tregojnë shenja të zemrës
dështimi dhe pa sëmundje shoqëruese arterie koronare.

Fazat e hipertensionit


Hipertensioni Klasifikimi në faza. Më i zakonshëm që përdoret klasifikimi i OBSH nën të cilat ndryshojnë 3 hipertensionit fazë. Më vete ndarë hipertensionit kufitare, e cila përfshin pacientët me presionin e gjakut në zonën kufitare 140-159/90-94 mm Hg. Art. Klasifikimi i hipertensionit esencial në fazat

Unë fazë. Presioni i gjakut 160/95 mm Hg. Art. Asnjë nga ndryshimet e shkaktuara nga hipertensioni (ventrikular të majtë hypertrophy, retinal Angio-Paty, nephrosclerosis).

Faza II. Presioni i gjakut 160/95 mm Hg. Art. Ka ndryshime organe (të zemrës, veshkave, trurit, fundus syrit) të shkaktuara nga hipertensioni, por pa shkelur funksionet e tyre.

Faza III. Presioni i gjakut 160/95 mm Hg. Art. Ka ndryshime të për shkak të hipertensionit, në shkelje të funksioneve të tyre (dështimi i zemrës, hemorragji në fundus dhe ndryshimet e saj degjenerative, ënjtje dhe / ose atrofi optike, dështimi kronik i veshkave, pash).

Që nga 1999 ka filluar të zbatohet gjerësisht klasifikimin e hipertensionit OBSH / hendek i thellë, duke marrë parasysh nivelin e tensionit të lartë, në varësi të shkallës së hipertensionit:

Përkufizimi dhe klasifikimi i presionit të gjakut sistolik Kategoria, mm Hg. Art.

Mm Hg diastolik. Art.

 • Optimalnoe12080
 • Normalnoe13085
 • Lartë - normalnoe130-139 85-89

Faza 1 hipertensionit 140-15990-99podhruppa (të butë): pohranichnaya140-14990-94

Hipertensionit 2 gradë hipertensionit (i moderuar) 160-179 100-109 Niveli III hipertensionit (i rëndë) sistolik të izoluar hipertension 180.110 14.090 podruppa: pohranichnaya140-14990

Trajtimi aktual në këtë klasifikim ka për qëllim për të rivendosur presionin e gjakut në nivele normale apo optimale të efekt detyrues për të gjithë faktorët e modifikuar të rrezikut.

Rritja e presionit diastolik mbi 120 mmHg. Art. referohet një sindromën e hipertensionit malinje.

Diagnoza e hipertensionit është vënë duke përjashtuar hipertensionit simptomatike, sepse hipertensioni nuk ka dallime të veçanta karakteristike klinike ose biokimike. Në mesin e studimeve përfshijnë presionin e detyrueshme gjakut në krahët dhe këmbët, EKG, ophthalmoscopy, urinalysis, përcaktimin e glukozës, kaliumi, ure dhe kreatininës nivelet, me ultratinguj e veshkave dhe / ose renography radionuklidit, urography nxjerrës. Sipas zbatuar Sella radiografi dhe kafkën, encephalography, tomography llogaritur (kreu, veshkat, adrenals), biopsi dhe skanime të veshkave, angiografi dhe disa studime të tjera të nevojshme për diagnozën e një lloji të caktuar të SAG.

Trajtimi i hipertensionit

Trajtimi i hipertensionit duhet të jetë në fillim, të diferencuara, që synon parandalimin e përparimin e sëmundjes dhe parandalimin e komplikimeve, aktive dhe të gjata. Në fakt, ajo vazhdon gjatë gjithë jetës. Përhershme, kursi i trajtimit është e lejueshme vetëm kur kam shekuj. hipertensionit. Të gjithë pacientët duhet të përmbahen në mënyrë vijuese: të ndaluar pirjen e duhanit, të zvogëlojë mbipeshë, kufizojnë përdorimin e kripës, yndyrë ngopur, alkool, kanë aktivitet të rregullt fizik, normalizimin regjimin e punës dhe të pushoni me gjumë natë të përshtatshme, duke shmangur turnet e natës e kështu me radhë P. indikacione. Emërimi i terapi të drogës:

 • trashëgim ngarkuar në hipertension, sulmet në zemër
  infarkt, të afërmit goditje;
 • rritur presionin e gjakut gjatë natës dhe në mëngjes, dhe shqiptohet ndryshueshmërinë
  Tensioni i gjakut;
 • prania e dëmtimit të organeve të synuar (zemër, enët e gjakut, kryesore
  trurit, veshkave);
 • të identifikuar faktorë të tjerë të mëdha të rrezikut për sëmundje arterie koronare, hiperlipidemia,
  shkelje e tolerancës për të karbohidrateve, Hyperuricemia.

Qëndrimi marrjen e barnave antihipertensive kërkuara sidomos në pacientët të cilët kanë një shans për të pash, infarkt miokardi më të lartë, të ashtuquajturin grupin e rrezikut për komplikime kardiovaskulare. Ky grup përfshin personat me të rënda hypertrophy ventrikular të majtë, trazirat ritmin e zemrës ose bllokadën e plotë të këmbën e majtë
bllok deng degë, krizat e shpeshta hypertensive II rendit, encefalopati progresive, ndryshimet spastik cerebrale hemodinamik dhe ndryshimet aterosklerotike në arteriet karotide.

Ekspertët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (1996) emrin pesë grupe të drogës, si drogë për herë të parë-line për trajtimin e hipertensionit:

 1. diuretics;
 2. Blockers p;
 3. antagonistët kalcium;
 4. dhe, bllokuesit;
 5. angiotensin-konvertimin enzimë.

Nuk ka humbur rëndësinë agjentët e tyre adrenergjik, kryesisht ndikojnë në aktivitetin qendror simpatike (A2 agonist receptor); katapresan (hemyton, Clonidine) tableta 0,075-0,15 mg, kapsula 0,1 mg në 1 ml; huanfatsyn (ESTULIC) tableta 1 mh.Pri I në. receta hipertensionit treguar rauvolfii, Reserpine, Raunatin, Rau-vazo.

Rezerpyna dozë - 0.1 0.25 mg 1 herë në ditë, pas ngrënies. Për efekt Reserpine efektshmëria e kombinuar me tiazydnymydiuretykamy përdorur shpesh për këtë qëllim trajtimin e kombinuar e tipit Adelfan fikse, tryrezyd, krystepin. Struktura dhe Adelfan tryrezyd përfshin Reserpine - 0,1 hydralazine mg (vasodilator) - 10 mg hidroklorotiazid - 10 mg. Në formën e Adelfan ezidreks-K dhe tryrezyd te kaliumit shtesë është një dozë prej 600 mg dhe 350 respektivisht. I caktuar këto barna 1 tablehke 1-3 herë në ditë. Diuretics lak (furosemide, acid ethacrynic, bumetamid) është një bazë të fortë të drogës diuretik shkaktojnë efekt të shpejtë dhe të shkurtër kohor-diuretik. Prandaj ata janë më të justifikuara në situata emergjente, krizë hypertensive, edemë pulmonare, edemë cerebrale.

Për trajtim afat-gjatë të pacientëve me hipertension përdorur diuretics thiazide (hidroklorotiazide, gipotiazid, ezidreks) dhe në afërsi të këtyre komponimeve (chlorthalidone, oksodolin). Përdorimi i dozave të ulëta të diuretics thiazide (12,5-25 mg gipotiazid 1 çdo 7-10 ditë) mund të arrijë efekt të qëndrueshme hypotensive dhe për të shmangur efekte anësore si hipokalemise, hyperlipidemia dhe arrhythmias. Efektet e rënda hypotensive me doza të ulëta të diuretics ndodh brenda 3-4 javësh.

Efekti më hypotensive mund të arrihet kur priemenovoho numër diureticheskogo drogës indapamidi (aryfon). Kur trajtimi me këtë drogë është vërejtur jo vetëm efekt natryyuretycheskyy, por edhe vasodilatation periferike. Përdoret aryfon 2.5 mg 1 herë në ditë.

P-blockers (BB) mbi 30 vjet përdorur për të trajtuar hipertensionit. Ata janë emëruar edhe në pacientët e grupmoshave të ndryshme dhe shkalla e ndryshme e hipertensionit. Blockers qarkut Dinjiteti qëndrueshmëria -Ajo i efektit të tyre antihipertensive se ishte i varur nga aktiviteti fizik dhe pozicionin e trupit mund të mbahet për një kohë të gjatë pa rënie tolerancë. Habituation të p-blockers nuk ndodh.

Nonselective p-blockers (propranololi, Inderal, Inderal) të ketë një efekt mbi lumin dhe receptorët e P2-adrenergjik.

Gjysmë-jeta e këtyre barnave është relativisht e shkurtër - 2-3 orë, kështu që ata duhet të merret 4-5 herë në ditë (vetëm dozë 40-60 mg). Përjashtim bën nadolol (korhard), gjysmë-jeta është 14 në 24 orë, duke e lejuar ju që të caktojë atë një herë në ditë.