Shkaqe të miokardit, simptomat, parandalimin e infarktit të miokardit


Infarkt miokardi - një sëmundje të shkaktuar nga akute formimin e lezioneve në nekrozë e muskujve kardiak dhe çrregullime të shprehura ndryshme kardiake. Nuk është shpesh në meshkujt pas moshës 35 veçanërisht të moshës 60 vjet.

Infarkt miokardi - Kërkon ndihmë emergjente, si një kusht shpesh iniciuar trombozë koronare arterie. Një person me simptomat e infarkt miokardi, sidomos për herë të parë 02:00 është në rrezik të madh për jetën e pacientit me infarkt miokardi dhe përtëritja e kërkuar. Në njësinë e kujdesit intensiv kardiologjisë kryer shpërndarjen clots (thrombolysis) ose angioplasty koronare.

Simptomet e infarkt miokardi


Një tipar karakteristik e sulmit në zemër simptomë është djegia dhimbje të fortë gjoksi gjatë shoqëruar me dobësi të rënda. Pacienti ndjen frikë shkelën vdekjen. Simptomë kryesor i infarktit të miokardit shkaktuar nga anemi akute të muskujve të zemrës që është i privuar nga oksigjenit të mjaftueshëm. Zakonisht dhimbja është e lokalizuar në qendër të gjoksit (gjoks), ose në të majtë, në mbrapa, nofulla, shpesh të zgjeruar dhe të drejtë, i jep një dorë të majtë apo të dyja duart. Sulmi zgjat disa orë dhe ndonjëherë edhe ditë.

Nga angina dallohet nga fakti se dhimbja miokardi infarkt zakonisht zhduket me administrimin përsëritur të nitrohilitserina. Statistikat tregojnë se në pothuajse 25% e pacientëve me infarkt miokardi mund të kalojnë pa simptoma. (Ishemi Silent). Dhe kjo është veçanërisht e fshehtë, sepse nuk eliminon dëmtimin e muskulit të zemrës.

Simptomet e zhvillimit infarkt miokardi:

 1. Frymëmarrje të shpeshta cekët
 2. Rrahje zemre të shpejtë GABIMET KOHA
 3. Pale fytyrë lëkurës
 4. Zalisur ose humbja e vetëdijes
 5. Impuls të shpejtë dhe të dobëta në gjymtyrë
 6. Neveri dhe madje edhe të vjella
 7. Ndjenja e dobësisë mund të jenë shumë të rënda
 8. Bollshme djersë ngjitet ftohtë

Shkaqet e infarkt miokardi

Sëmundje miokardi infarkt i botës moderne. Stresi i madh psiko-emocional në sistemin nervor dhe kishte aktivitet fizik është i rëndësishëm shkaqe të infarkt miokardi. Ne mund të shtoni faktorë të tillë si infarkt miokardi më të ngushtë: ushqime të tepërta hahet yndyrore, duke ngrën tepër, inaktiviteti fizik, hipertension, pirja e duhanit dhe alkoolit, arteriosklerozës dhe mbipeshë vaskulare gjithashtu shkakton asnjë infarkt miokardi të fundit.

Zemra e "motor" tonë ofron qelizat tona dhe organeve me oksigjen, por ajo gjithashtu ka nevojë për oksigjen të mjaftueshëm dhe furnizimin me gjak. Për shkak të arsyeve të përmendura më lart furnizimit me oksigjen të zemrës përkeqësohet dhe zhvillon sëmundje koronare të zemrës, për shkak, për shembull atherosclerosis e zemrës.
Infarkt është pothuajse i plotë dhe ndërprerja e papritur e furnizimit me gjak të zemrës me anë të një anije të zemrës (bllokim arterie koronare) dhe uria e saj të oksigjenit. Zona e muskulit të zemrës, mbetur pa ushqim, vdes. Në latinisht, një ind të vdekur - një atak në zemër.

Parandalimi i infarkt miokardi

Parandalimi i infarkt miokardi është përmirësuar dietë, të hahet ushqim të ndryshme të pasur me fruta dhe perime pa overeating. Aktiviteti i moderuar fizik, stërvitje në mëngjes, drejtimin, jetese aktive nuk është faktor i parëndësishëm në parandalimin e sulmit në zemër, ju mund të jo vetëm teproj, dëgjoni me trupin tuaj. Ajër të dobishme të freskëta. Nevoja për të ulur nivelet e kolesterolit në gjak.Nëse ju tashmë kishte një sulm në zemër, ju duhet:

 • ushtrim të moderuar
 • përdorimi i rregullt i barnave me recetë që parandalojnë mpiksjen e gjakut
 • pini ujë jo më shumë se 1-2 litra në ditë
 • kufizojë kohën në diell;
 • Shmangni yndyrore, erëza dhe i kripur;
 • lë pirjen e duhanit dhe për të shmangur marrjen e pije alkoolike