Sinus bradycardia - Shkaqet dhe trajtimi i bradycardia


Simptomë bradycardia shprehur siklet në zemër. Në ditët e sotme, nën bradycardia sinus me sinus nyjeve mosfunksionim të thotë norma ventricular prej më pak se 60 në 1 min.

Shkaqet e bradycardia sinusovay


Shkaqet e sinus bradycardia mjete të ndryshme:

 • Faktori kushtetuese
 • vahotonyya kongjenitale
 • rritjen e të vjella vagal ton, ulçerë peptike, gastrit
 • acarim i qendrës vagus nervore e tumoreve të trurit
 • goditje
 • bradycardia zhvillohet organofosfat helmimi me kërpudha substancave toksike
 • në sëmundjet virale
 • grip
 • hepatiti, verdhëza e infeksioneve bakteriale Tifoid, paratifoide,
 • me hyperkalemia
 • hlkozidiv mbidozë zemra? dhe? Blockers

Ndonjëherë sinus bradycardia shfaqet vetëm në atletët të trajnuar dhe të njerëzve të angazhuar në të rënda fizike apo punë. Moderuar bradycardia rënda nuk jep simptoma dhe ankesat si ajo nuk shkakton shkelje kardiohemodinamki në bradycardia rënda sinus me një normë të zemrës më pak se 45 në 1 min.

Sidomos në pacientët e moshuar me pamjaftueshmëri kronike të enëve të gjakut cerebrale mund të symtomov si marramendje sinus bradycardia dhe madje edhe marramendje fike. Elektrokardiogramë me sinus bradycardia - Struktura komplekse QRS nuk është ndryshuar, zgjeruar intervale Rr.

Sinus bradycardia - Trajtimi i sëmundjes

Nëse ka një manifestim klinik i sëmundjes Trajtimi i sinus bradycardia nuk është e nevojshme në parim, por ajo shkakton patologjinë hemodinamik dhe manifestime të tjera klinike e trajtimit të përshkruara përdorur pastaj izoproterenola janar 4 mg min infuzion apo atropine shkurt 0 0 5 mg   me simptoma të butë e bradycardia mjekut synusovoy mund të përshkruajnë ilaçe Belladonna sinus akute bradycardia dhe jo një trajtim mjete të tjera të transmetimit electrocardiostimulation.