Simptomat e astmës dhe shkakton zemra - zemrës astma


Astma kardiak sëmundje të zhvillohet si një komplikim pas pësimit infarkt miokardi zemra, cardiosclerosis atherosclerotic apo ndoshta hipertensionit dhe sëmundjeve të tjera të zemrës.
Astma kardiak, simptomat i cili shfaqet në formën e asfiksi, gjendja kërkon kujdes urgjent mjekësor. Karakteristikat simptoma astma zemrës - Kjo shortness sulmuar dhe frymë shumë të zhurmshme gjatë, palpitations.

Fillimisht person i sëmurë ndjen ngushtësi në gjoks, me palpitations zemrës. Pacienti mund të përjetojnë një sulm i frikës (frika e vdekjes) ose shtet të trazuar. Astma zemrës shpesh fillon gjatë natës. Sulmi Nata e frymarrje në astmë të zemrës, pacienti zgjohet, ai zgjohet nga mungesa e ajrit. Ai zbulohet gojën e mjaftueshme e ajrit. Pacienti lëkure pastaj të mbuluara zakonisht me karakteristike ngjyrë kaltërosh. Një person me sulm kardiak astmë merr një sjellje të caktuar në të cilën ajo të marrë frymë më lirshëm. Më shpesh, kjo dispozitë, i ulur në shtrat me fokus në duar. Në këtë mënyrë, pacienti bëhet më e lehtë.

Frymëmarrje ngjeshur shoqëruar nga kollë e thatë, kollë mund të lirohet në fund të pështymë rozë. BP (tensioni i gjakut), kur sulmuar të lartë ose shumë të ulët. Pështymë mund të tregojë edemë pulmonare pacienti.

Shkaku i astmës kardiak


Ngushtimi i hapjes majtë atrioventricular (stenozë mitrale) dhe gjithashtu për shkak të majtë ventricular infarkt dështimit të zemrës mund të shkaktojë sulm kardiak astmë. Shkaku i astmës kardiak mund të jetë në:

Shkaku i astmës kardiak është një ngushtim i hapjes majtë atrioventricular (stenozë mitrale) ose dështimi i zemrës me miokardit majtë ventricular, infarkt akut të miokardit,

  • defektet aortic zemrës,
  • aneurysm majtë ventricular,
  • Pamjaftueshmëri ngjashëm me mitër valvula,
  • Rritja konvulsiv e presionit të gjakut
  • cardiosclerosis gjerë

Formimi i një gjendje patologjike kontribuojnë faktorë të tillë si rritja e peshës së gjakut natyrshme në shtatzëni. Rrjedha e intensive e gjakut gjatë ushtrimit apo stresi emocional, i cili gjithashtu kontribuojnë në shfaqjen e astmës kardiak. Kështu, bllokimet e trafikut në mushkëri shtyn e alveoli pulmonar dhe formon një rrjedhje të prishjes shkëmbim gazit. Bronchospasm Obrazuet. Teprica përmbajtja e dioksidit të karbonit në gjak çon në acarim të qendrës së frymëmarrjes që në fakt provokon dyspnea akute.

Ndihma e parë për astmë kardiake (astma)

Që nga sulmi i astmës kardiak është jeta e pacientit të rrezikshme e cila ofron  ndihma e parë në astmë të zemrës, duhet të telefononi menjëherë një mjek. Para ardhjes së presionit masë të ndihmës, e vënë pacientin në gjysmë-ulur dhe shtrirë presionin e ulët të gjakut me presionin e lartë të gjakut. Dërgo pacientin nitroglycerin përveç nëse pacienti nuk është presion nën 100 mm Hg. Artikull