Simptomat pankreasi e pancreatitis


Trupi ynë është një organ kryen një funksion shumë të rëndësishëm. Enzimat pankreasit krijuar për të promovuar tretje dhe përbëhet nga të vështirë, substancave komplekse, trypsin, lipase, amylase dhe të tjerët. Këto elemente të përshpejtuar tretjen dhe asimilimin e saj në zorrë tonë të vogël. Gjithashtu, pankreasi prodhon lëng ndihmon tretjen e ushqimit, për tretje të plotë. Prodhuar insulinë hormon, gjëndrat endokrine, pankreasi rregullon metabolizmin tonë, veçanërisht metabolizmin e karbohidrateve në trup. Shkelja e këtij funksioni të çon në diabet.


Termi latin se trupit "pankreas" Në këtë drejtim, në praktikën klinike duke përdorur titullin pancreatitis. Pancreatitis është një shkelje e karakteristika themelore, duke e bërë enzimat ndihmon tretjen e ushqimit dhe hormonet insulinë dhe hormonet e tjera. Indet e brendshme pankreatik është shkatërruar në këtë sëmundje.

Arsyeja për formimin e pancreatitis mund të shërbejë si komplikime të sëmundjeve të tilla si:

  • lisë së dhenve,
  • grykët kronike,
  • sëmundje të mëlçisë,
  • alergjitë, sepsis,
  • zorrët,
  • hepatitis viral,
  • shytat,
  • stomak
  • proceset inflamatore dizenteri.

Ne nuk mund të themi se vetëm prechislenom sipër prerë shkakun e sëmundjes. Jo rrallë, njerëzit abuzimit të alkoolit dhe i dashur vakt shijshme dhe të përzemërt gjithashtu vuajnë pancreatitis. Nuk është çudi që sëmundja quhet alkolikët sëmundjes dhe milionerë.

Abuzimi i ushqimeve yndyrore dhe mishit, si dhe ushqime të konservuara përmbajnë preservatives çon në inflamacion të pankreasit. Në praktikë mjekësore identifikuar dy fazat e sëmundjes. Kjo pancreatitis kronike dhe formën e saj akute të zhvillimit. Nëse ju vazhdoni të mos Oraz shëndetshme të jetesës dhe të ushqyerit, pacienti bëhet pancreatitis kronike.

Komplikimet pankreatitit kronike dhe formacioni shkëlqyer në një pacient të diabetit, si rezultat i shkeljes të hormonit pankreatik, e insulinës. Nëse ka shenja të inflamacionit të gjëndrës, trupi juaj do të le ju e dini në lidhje me të, "prosyhnalizuye." Dhimbja mbi kërthizë dhe kitara e majtë e sipërme - mund të jetë një simptomë e pancreatitis.

Në shenjat e para të sëmundjes menjëherë dial 03 dhe të presin për kirurg ambulancës. Dr siguri ju përshkruajnë gjakut dhe urinës teste dhe të kryejë shtesë për diagnozën e mëtejshëm.