Lloj Neurocirculatory i dystonia për diagnostikimin dhe trajtimin e zemrës


Dystonia neurocirculatory (NTSTS) - një patologji që i përket një grupi të sëmundjeve funksionale dhe strukturore me manifestime të shumta klinike, më të vazhdueshme dhe të shpeshta janë kardiovaskulare, të frymëmarrjes dhe autonom, dobësi e përgjithshme, toleranca e dobët stresi. Në disa raste NCD është një sindromë me sëmundje të tjera: difuz goiter toksike, enterit kronike, sëmundje të sistemit nervor. Në këto raste faljen e sëmundjes themelore shkakton simptomat zhduken NTSTS. Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e NCD: predispozitë trashëguar kushtetuese
(Dështimi Rregullator i strukturave funksionale të trurit apo kursi i tyre i tepruar reaktivitet të shfaqë një numër të proceseve metabolike, ndryshimet në ndjeshmërinë e aparatit periferike receptorin), periudha e ndryshimeve të hormoneve në trup, veçanërisht individit.

Distonia Neurocirculatory e tipit kardiak, Sindromi kardialgichesky - manifestimi më i zakonshëm i NCD. Dhimbje të ndryshme në natyrë - të dhemb dhe dhimbje e mprehtë për të prerjes se kafshoj, e patolerueshme dhe të tjerët. Lokalizimi i dhimbjes si të ndryshme, por më shpesh ndodh në kulmin e zemrës. Ndryshe pacientëve pectoris tregojnë NCD vend dhimbshme majë e gishtit tuaj. Kohëzgjatja e dhimbjes - nga e shkurtër për dhimbje gjatë mprehtë, dhemb shqetësim për disa orë. Shfaqja e dhimbjes provokuar eksitim, lodhje, infeksionet, konsumin e alkoolit, duke ndryshuar kushtet e motit dhe faktorë të tjerë të jashtëm.

Cardialgias në NCD shoqëruar shpesh nga luhatjet e tensionit të gjakut (hipotension ose hipertension, vetë-normalizuar), takikardi, sindromi hyperventilation (frustrimi frymë, frymëmarrje të cekët, të shpeshta "melankolik", psherëtin). Pacientëve NTSTS zakonisht astenizirovannym. Ato karakterizohen nga një sindrom i çrregullimeve periferike vaskulare - angiospasm Rajonale, çrregullime microcirculation (duar të lagura ftohtë, gradient të theksuar të temperaturës nga dora në sup dhe madje parakrah) dhe mosfunksionim autonom - në formën e dermographism qëndrueshme të kuqe, djersitje lokale. Karakterizohet nga zonat e hiperalgjezia në zonën predserdechnoy ndotur shtyer të pjesës së sipërme të gjoksit; gjymtyrët në këta pacientë të ftohtë, i zbehtë, nganjëherë cyanotic.

Në provim tregohet rritur karotide pulsin si një manifestim i shtetit të qarkullimit hiperkinetike. Madhësi zemrat nuk janë ndryshuar, e auskul'tatsii shpesh majtë buzë e kafaz i kraharorit të dëgjoni Zhurmat butë systolic, ndonjëherë në kombinim me systolic "click" (e cila është për shkak të prolapsi mitrale valvulave, vërejtur në NTSTS në 20-30% të rasteve). Dallimi tipik Shkalla në pozitë horizontale dhe vertikale e pacientit, e cila arrin 10 deri në 30% të normës fillestare (bradycardia ose njeri-horizontalisht, takikardi vertikalisht).

Rëndësi të madhe është në studimet diagnoza EKG me teste të ndryshme funksionale. Pacientët NCD EKG në pjesën tjetër 30-50% të ndryshimeve të regjistruara të kompleksit përfundimtar nyde ventrikular dhe T-valë rënie amplitudë, ajo shlazhennosty dhe madje edhe përmbysja, shpesh dhe gjoks djathtë të çon.

Sëmundjet onde rrjedhin dhe ka një të mirë armatures prognozë jetën. Diagnoza bazohet në zbulimin e këtyre simptomave dhe përjashtimin e semundjeve me simptoma të ngjashme. Kriteret që përjashtojnë NCD janë: rritja e zemrës, ndryshimet mbresë në EKG, bllokimi i plotë i pako bllok të degëve, segment koronare depresioni ST, rreh breshëri, takikardi paroksizmal ventricular, dridhje atrial, dështimi congestive zemrës, treguesit akute fazë dhe treguesit e reaktivitet ndryshuar imunologjike, nëse ata
nuk comorbidities lidhura.

Neurocirculatory Trajtimi i dystonia (NCD)


Trajtimi i dystonia përfshijnë neurocirculatory Rregullimi i detyrueshëm i punës dhe pushimit, për të siguruar gjumë të mjaftueshëm dhe qetësues, duke mbajtur suhhestyvnoy (trajtimi sugjerim) dhe racional (shpjegues) psikoterapi, Metodat e trajnimit autogenous, luftimin pasivitet fizike; marrin sedativë (sanëz, Leonurus, Corvalol), qetësuesit (elenium, nozepam, phenazepam, hrandaksyn etj). Pacientët NTTD me krizat autonome-vaskulare duhet të emërohen blockers qarkut, ndërsa preferenca nekardyoselektyvnoho duhet dhënë barna pa veprimtarisë së tyre sympathomimetic (Inderal, obzidan, Inderal në
20-40 mg 2-3 herë në ditë). Me dominimin e përshkruesit vagal ton Belladonna, Bellataminal, bslloid bie Zelenin. Pacientët me simptomave depresive fotycheskoy përfshihet në trajtim regjim, antidepresantët, amitriptilin, pirazidol, frenolona 15-30 mg në ditë. Trajtim spa me të ndryshme fizike dhe
Metodat fizioterapi (Balneotherapy, dush rrethore, masazhet) gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e pacientëve N1SCH.