Osteokondroza Rruazë qafës së mitrës simptomat osteoarthritis i qafës së mitrës


Osteokondroza i disk qafës së mitrës shpinë - një sëmundje e përhapur në të cilat rreth 80% e njerëzve të sëmurë, kryesisht të rinj, të moshës 25-40 vjet. Osteokondroza rruazë qafës së mitrës mund të jetë një shkak kryesor i dhimbje koke. Kjo është për shkak të tkurrje e disqe të qafës së mitrës kurrizor, të cilat bëhen më pak të lëvizshme. Vetëm mos vuajnë nga njerëzit osteokondroza rrallë kanë heozalezhnyy (i varur nga moti). Dallimet në presion atmosferik intensifikimin vasospasm, dhe kjo nga ana tjetër me një rënie të furnizimit me gjak të trurit.

Dyshek ortopedik si një mjet efektiv për osteoarthritis

Simptomet e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk


Simptomet e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk të ndodhë për shkak të veçantitë e kushtetutës së rruaza të qafës së mitrës. Kur indet e kockave fijor dhe të fillojnë të rriten, disqe vertebral janë të zhvendosur, rezulton se arterie vertebrale që kalon nëpër shpinë, i ngjeshur. Kjo është zhvendosja e disqe intervertebral e rruaza të qafës së mitrës dhe ngjeshja e arteries vertebral. Përkeqësimit të furnizimit me gjak është shkaku kryesor i dhimbjes në pacientit. Pacienti gjithashtu ndjen simptoma të qafës së mitrës osteoarthritis si mpirje në gjuhën e dhimbjes në zonën e qafës, klavikul.

Rekomandimet që vuajnë nga osteokondroza e rruaza të qafës së mitrës.

Në mënyrë për të parandaluar osteokondroza e rruaza të qafës së mitrës dhe të lehtësuar vuajtjen e pacientit duhet të ndiqni këto rekomandime.
Normalizuar metabolizmin, raznoobrazyv dietën tuaj ushqim të shëndetshëm dhe të ndryshme. Lojë me birila soja hedh në dhomë, dhe jo në një dhomë të zihet fryma me një mungesë të ajrit të freskët. Truri vuan nga furnizimi i dobët me gjak nevojë për më shumë oksigjen. Lë pirjen e duhanit, nëse pini duhan. Më të ecin jashtë në park ose në pyll, ku përmbajtja e oksigjenit është e lartë, shëtitje veçanërisht e dobishme në pyjet halore. Pozicioni kokën dhe qafën, të tilla si të ulur në një monitor kompjuteri, çon në stagnimit në këtë fushë. Më pak tendosje në shpinë tuaj dhe kryerjen e punës ulur, bëni ushtrimet dhe masazh.
Për trajtim mund të zbatohet analgesics dhe të gjitha drogë anti-inflamator, ointments ndryshme, gels dhe krem. Kjo është zakonisht shumë e keqe në vetvete, por të gjithë të njëjtën gjë si napivzahid. Në disa raste të rënda, mund të emërohen dhe kirurgjia.

Trajtim efektiv dhe parandalimin ipolzuyutsya dyshek ortopedik.