Trajtimi i cystitis cystitis urinë në 1


Cystitis - një inflamacion i fshikëzës, vërejtur në moshave të ndryshme, por më shpesh ndodh në gratë e moshuara, pas marrjes së një infeksion fshikëz, sëmundja mund të përkeqësohet pas marrjes ushqimet pikante, alkoolit, hipotermi trupit dhe kapsllëk. Shkaku kryesor i cystitis ende e konsiderojnë implementimin e infeksionit.

 • Shfaqja e cystitis mund të kontribuojnë në faktorët e mëposhtëm:
  shkelje rrjedhjen e urinës nga fshikëza,
 • shtatzënisë,
 • lindjes,
 • deflowering,
 • Popov e inflamacion,
 • ftohje,
 • kapsllëk,
 • marrjes së substancave që irritojë fshikëzës (heksametilenetetramine, methenamine)
 • efektet e rrezatimit gjatë radioterapi e tumoreve legenit.

 Çrregullime të qarkullimit të gjakut, lokale patogjene të lartë të virulencës dhe kohëzgjatja e qëndrimit në infeksion fshikëz dukshëm kontribuojnë në shfaqjen e sëmundjeve të tilla si cystitis.

Simptomet e cystitis


Shenjat e cystitis (infeksion fshikëz), ndoshta zhvillojnë papritur, por rrallë cystitis simptomat shfaqen gradualisht. Simptomat mund të shfaqet si kruarje dhe djegie ndjesi në perineum, ndërsa urinimi në cystitis, dhe parehati që mund të mbetet pas urinimit. Urinim bëhet më i shpeshtë, ajo bëhet e dhimbshme, urina pas çdo urinimit është zvogëluar. Urinës në cystitis shpesh duket i turbullt apo rëndë me ngjyrë dhe mund të ketë një erë të fortë. Në fund të aktit të urinimit urinës është e pikturuar me gjak. Ndonjëherë simptomat e cystitis dhe manifestohet mosmbajtjeje kërkojnë të fortë.

Cystitis akute  mund të ndodhë pa një rritje në temperaturën e trupit (edhe pse trupi është temperaturë të ulët të keq). Ngritja e temperaturës në cystitis tregon se infeksioni është përhapur përtej fshikëz, dhe shpesh u përhap në traktin e sipërm urinar. Prekje dhe rrahje në rajon suprapubic me cystitis nganjëherë shoqërohet me hidhërim. Tensioni i muskujve mur mëparshëm të barkut me cystitis ndodh kryesisht në fëmijët.

Urinë cystitis akute përfshin përmbajtje të varur leukocytes dhe eritrociteve përcaktohet nga prezenca e sasive të vogla të proteinës në urinës.

Bacteriuria gjithmonë i pranishëm në cystitis infektive. Si me forma të tjera të traktit urinar, cystitis është e rëndësishme për të përcaktuar shkallën e bacteriuria. Identifikimi në 1 ml urinë mbi 100 000 mikrobeve sugjeron një proces akute. Kur cystitis gjakut përcaktohet vetëm moderuar leukocytosis dhe rritur ESR.

Metodat e rëndësishme kërkimore janë urina Hulumtimi mbi florën dhe ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve dhe agjentët kemoterapeutikë. Urinës, dhe studimet e florës do të mbajë një terapi racional antibiotik në trajtimin e cystitis. Analiza merr rreth 48 orë. Prania e cystitis me urinës steril mund të shkaktojë për diagnozën e tuberkulozit të sistemit urinar.

Cystitis më shpesh në gratë dhe vajzat sesa djemtë dhe burrat; për shkak të faktit se gjatësia e uretrës femërore (uretrës) është dukshëm më pak. Në shumicën e rasteve, simptomat e inflamacionit të fshikëzës (cystitis) dhe kjo tregon se tek femrat është i lidhur me aktivitetin seksual, pa organet gjenitale të higjienës. Urinimi pas seksit për të zvogëluar mundësinë e infeksionit.

Në burra, cystitis dukuri mund të jetë për shkak prostatitis , adenoma, guri, ose tumor akute ose kronike e prostatës dhe sëmundje të tjera të organeve gjenitale. Simptomet e grave cystitis mund të shoqërohet me dhimbje ndjeu në uretrës, dhe ka inflamacion gjithashtu vërehet shpesh (uretriti) Burrat zakonisht përjetojnë dhimbje në penis.

Cystitis kronike mund të kenë të njëjtat arsye për të dy burrat dhe gratë:

 • tumor.
 • Cystitis mesëm Ajo është e bazuar në sëmundje të tjera të fshikëzës, i cili duhet të njihet menjëherë mjekun.

Cystitis Primar kronike praktikisht nuk ndodh nën maskën e cystitis kronike zakonisht qëndron edhe sëmundjet urologjike.

Në rast të cystitis në fëmijë kryesore anomalitë roli aktin e uretrës, duke e ngushtuar kanal, valvola dhe kështu me radhë. d. nuk e përjashtojnë infeksion hematogjene në fshikëz e fëmijëve.

Parandalimi i cystitis është: higjiena personale e organeve gjenitale dhe perineum, trajtimin e kapsllëk dhe sëmundjeve gjinekologjike.