Si për të rritur imunitetin në shtëpi


 • Mjete më të mira popullore se si të përmirësojnë imunitetin në shtëpi


 • Shkaqet e rënies ummuniteta

Koncepti i "imunitetit", u lind në këtë botë, sepse shkencëtar rus II Mechnikov dhe mikrobiologu francez Louis Pasteur. Pamohueshme, ka konfirmuar se sistemi immunanaya mbron trupin tonë nga jo vetëm mikroorganizmave, por edhe nga çdo qelizat e tjera gjenetikisht të huaja, parazitët, indeve të huaja, efektet anësore janë përdorur në transplantim, si qelizat e tumorit LCD.

Njerëzit me sistemet imun të dobësuar nuk mund të gëzojnë një jetë të plotë dhe të lumtur, shpesh kanë vështirësi në jetën personale dhe në punë, ata shpesh kapërcyer pesimizmin, depresioni dhe plagë kronike. Gratë nuk janë të rralla me sistemet imun të dobësuar dhe vuajnë mëllenjë, dhe njerëzit vuajnë nga prostatitis kronike. Veçanërisht e rëndësishme të dini Si për të rritur imunitetin në moshën e rritur dhe njerëzit e dobësuar në rastin e parë është një proces i natyrshëm i plakjes dhe ul imunitetin, në rastin e dytë, pacienti është veçanërisht e ndjeshme ndaj viruseve dhe infeksioneve. Duhet theksuar se të moshuarit po ashtu rrit rrezikun e sëmundjeve të kancerit, përqindja e kancerit në pleqëri më e lartë. Çdo person i moshës mbi 40 vjeç duhet të mendojnë se si për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe rolin e sistemit imunitar në trup. Prandaj, është e rëndësishme të dini se kjo povyshenieimmuniteta faktor të shëndetshëm, e plotë të jetës dhe sposobprofilaktiki kundër tumoreve beninje ose malinje.

Çfarë dhe si për të përcaktuar mungesës së imunitetit në imunitet të ulët?

Kur hulumtimet mjekësore kryhet kryesisht nga diagnoza e mangësi imune. Jo obyazatelnovam delati në. Shpesh drejtim të diagnostikimit tillë ob'yasnyaetsyatem që kjo diagnoza është e para e madhe, dhe kjo është e dobishme për të panumërta të qendrave private shëndetësore.

Imuniteti kryesore priznakamisnizheniya mund të identifikohen:

 • Lodhje të shpejtë, kur lodhja bëhet formë kronike,
 • A ndjeheni të përgjumur ose nuk mund të jetë gjumë
 • dhimbje koke të shpeshta dhe dhimbje në të gjithë trupin
 • Nëse ju shpesh i sëmurë, dhe ju shpesh përditësuar Sëmundjet kronike.
 • Shfaqja e sëmundjeve të caktuara si candida (mëllenjë) ose herpes.
 • Tregon të shpeshta të alergjive të ndryshme në trup

Sigurisht, ju keni nevojë për të dalluar mes pranisë mungesës së imunitetit nga trajtimi i keq, kur një person nuk është trajtuar si duhet, ose të shërojë sëmundje, ajo nuk është në lidhje me ndonjë shenjë e imunitetit të reduktuar duhet të them jo.

Reduktuar imunitetin - Arsyet kryesore

Reduktimi immunitetachasto është për shkak të lëndimeve fizike stresit fortë situatsiyai, ata janë të moshës veçanërisht të rrezikshme lyudyampreklonnoho, pas së cilës nuk është zgjim qelizave të kancerit "paqësisht në gjumë" në trup dhe të lëvizin atë në fazën e rritjes aktive. Puna pa pushim dhe lodhje edhe pamja imun.

Reduktimi i mungesës së imunitetit mund të ndodhë pas sëmundje të rënda janë komplikime në formën e sëmundjes pas operacionit (operacione) në trup. Ne mund të konstatojmë se çdo gjë që e bën punën e trupit për të kufizuar dhe për të shtuar një ambient të keq, preservatives ushqim helmuar dhe zakone të këqija. Këtu janë arsyeja kryesore për të cilën është mangësi imune në trup.

Lloj i imunitetit

Të bëjnë dallimin midis imunitetit:

 1. Imuniteti jospecifik që na është dhënë në lindje.
 2. Specifik - të fituara nga ne gjatë jetës pas sëmundjes ose nga vaksinimi

Vaksinimi është lloji i trajnimit sistemin imunitar me injeksion të patogjenëve atenuara si vaksina.

Qëndron jospecifik me ne për jetën, në të njëjtën kohë si imunitetit specifik mund të ruhet për një jetë, dhe mozhetnahod dy, të tilla si gripi. Immunologists thonë se në qoftë se sistemi imunitar mund të mbrojë njeriun, atëherë sëmundjet që ne nuk do të "marrë jashtë" në përgjithësi. Sistemi imunitar është gjë shumë e komplikuar, dhe shkencëtarët studiuar ajo është ende në ekspertët pervonachalnoystadii.Dazhe nganjëherë nuk mund të arrijnë një konsensus për imunitetin dhe janë razlichnyesuzhdeniya dhe shpesh gabim në lidhje me imunitetin. Çfarë do të thotë për njerëzit e zakonshëm. Në qoftë se shkenca ka bërë përparim të rëndësishëm në studimin e imunitetit të njerëzve të jetës njerëzore në fund do të mund pobeditrak. Një nga shkaqet kryesore të kancerit mund të përkufizohet si një rënie në imunitetin. Një metodë e rëndësishme e trenit mjetet juridike popullore kancerit të jenë të humbura vetëm në forcimin e sistemit imunitar, aftësinë e trupit për të luftuar përsëri qelizat rilindje.

Si për të rritur imunitetin? Do të thotë për të forcuar imunitetin në shtëpi

Sot në barnatore mund të shihni izobilielekarstv, duke premtuar se ata "forcuar", mund të rritur imunitetin në shtëpi, shpejt dhe me efikasitet. Në të vërtetë, ekspertët në rrjedhën e jo më shumë se 20 barnave që mund të ju ndihmojë të rrisë immunitet.Ni cilat droga dhe imuniteti sredstvapovyshenie në shtëpi nuk do të thotë të merret si një produkt të pavarur dhe si një mjet për parandalimin. Immunostimulators duhet të përdoret në kombinim në trajtimin e sëmundjeve të veçanta, veçanërisht, kasaetsyapreparatov. Por dëmtim të sistemit imun duke marrë lekarstvvpolne tillë mundur.

Ekuilibri kimike në trup - veschdovolno hollë dhe të brishtë dhe të thyer lehtë.

Mos harroni immunomodulators - barna janë shumë të efektshme, por të ketë "hekur" indikacione për përdorim dhe përdorimin e tyre në tuaj të ndaluara. Immunomodulators nuk mund të përdoret në shtëpi për të povyst imunitetit pa u konsultuar me mjekun tuaj.

Çdokush dolzhenzdravo mendojnë dhe nuk përpjekje për të kapur e drogës dhe një tjetër ilaç mrekulli të "kuruar të gjitha". Për mrekulli në mjekësi shpesh fsheh sharlatanizëm thjeshtë dhe pasion për të fituar para për pikëllimin e dikujt tjetër.

Rritur imunitetin duke përdorur kalitje, normalizimin e ritmit të jetës, duke marrë ushqime të shëndetshme të pasura me vitamina dhe minerale, edukimin fizik dhe sportin, refuzimin e zakone të këqija.

Duke ecur zbathur mund të rrisë rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve

Summer - koha më e mirë e vitit për të rritur imunitetin në shtëpi të gjitha forcat në dispozicion të natyrës. Çfarë procedura do të ndihmojë për të mbajtur shëndetin dhe se si duhet mbajtur?

Filloni zahartovuvatysya. Nga sezonin e ngrohtë - periudha më e favorshme për këtë aktivitet. Më të shkojnë në lumë apo liqen. Nëse uji është i ftohtë, ju thjesht mund të lani këmbët bredh me ujë. Pasi uji të ngrohtë deri diellin, duke notuar fillim. Të gjitha trajtimet me ujë jashtë për të siguruar të gjitha mbrojtjet. Gjithashtu të dobishme zbathur ecin në vesë në mëngjes.

Kjo është një tjetër procedurë e dobishme në shtëpi në vend - duke ecur zbathur. Në rërë të ngrohtë, e thatë ose me lagështi, gurë të madhësive të ndryshme, bar. Masazh Natyrore këmbë në mënyrë të konsiderueshme të intensifikojnë punën e të gjitha sistemet dhe organet e trupit.

Sunbathing procedurën vjetor -samaya dispozicion. Vetëm të marrë ato dozë të nevojshme, për të shmangur djegiet e pakëndshme. Në diell të jetë më mirë në mëngjes dhe në mbrëmje. Kjo procedurë stimulon prodhimin e vitaminës D, e cila është shumë e nevojshme për shëndet të mirë.

Mos humbisni sezonin e perime, manaferrat dhe fruta. Është koha të aksioneve deri në të gjitha vitaminat dhe mikroelemente të nevojshme. Mos harroni, manaferrat verore (luleshtrydhe, raspberries, boronica, qershi) të përmbajë të mjaftueshme përbërje të veçantë të pasura me vitamina, si dhe forcimin e enëve të gjakut, çhelmoj trupit, të rritur rezistencën ndaj infeksioneve.

Prandaj, nuk do të humbasë mundësinë për të përmirësuar shëndetin, të rritur në immuniet forcat e verës të natyrës.

Çfarë më shumë mund të rritur imunitetin?

Për sëmundje të rënda, këto masa mund të mos jetë e mjaftueshme. Dhe vetëm këtu mund të marrin immunomodulators në kombinim me droga të tjera dhe vetëm me recetë. Duhet të theksohet gjithashtu se përdorimi afatgjatë pothuajse çdo çojë lekarstvomozhet koslablenie imunitet, dhe kjo është e dëshirueshme që të përmbahet perechislennyeprofilakticheskie sipër masat për të mbështetur funksionimin e duhur të mbrojtëse të trupit tuaj. Mirë imuniteti për të forcuar ka klimë. Klima Deti, ajri i freskët, i kripur, me lagështi, mal, not dhe sunbathing pa ozhohovblahopriyatno matet rreptësisht ndikon në imunitet.

Ka, megjithatë, një pikë e parë që klima e rreptë temsilnee pronat e saj imunomodulues. Kur trupi po lufton për mbijetesë në kushte të vështira, ajo gjithashtu përfshin një proces vetë-pastrimi dhe luftën kundër sëmundjeve. Të moshuarit dhe fëmijët, pacientët debilitated nuk është i përshtatshëm.

Si për të rritur imunitetin - People pajisje në shtëpi

Të ndihmojë të rritur imunitetin xhenxhefil!

Kjo do të rritur imunitetin, të marrë një vezë të papërpunuara, të thyer xhami dhe të shtoni një pak rreth 3 gram xhenxhefil terren. Pastaj shtoni 50 gram rërës sheqer dhe 100 ml ujë të vluar, dhe të gjerë të të gjithë përzierje. Vlim këtë pije 1-2 minuta dhe pije në mëngjes dhe në mbrëmje. Pini një javë. Ilaç shumë i mirë ata që vuajnë nga kollë, të ftohtë.

Një mënyrë e mirë në shtëpi për të rritur sistemin imunitar të quajtur flokëkuq integruar me xhenxhefil. Rub në një rrënjë të vogël integruar xhenxhefil dhe karrota. 6 gram karrota të papërpunuara, xhenxhefil 15 gram. Gatuaj atë në valë të lëngshme - 400 ml. ujë derisa të gjithë vykypyt në volumin e 200 ml. peremetyvaya vazhdimisht. Le të ftohtë dhe pije të ngrohtë të gjithë në të njëjtën kohë. Të bësh këtë procedurë nuk më është tri ditë. Pas 2-3 ditë mund të përsërisë të gjitha, për të konsoliduar efektin.

Rrënjë xhenxhefil mund jo vetëm të rrisë mbrojtjen imunitar, por edhe të rregulluar metabolizmin, normalizimin e peshës.

Flokëkuq me rrush të thatë

Kjo pije kurative punon mrekulli. Kush dëshiron për të rritur mbrojtjen imunitare dhe nuk vuajnë nga të ftohtë, kjo pije është për ju! Pini atë në vjeshtë dhe dimër dhe të jenë të shëndetshme.

Ajo do të marrë një kilogram e karrota, shtresa e pastër të lartë të butë shpëlarje, jo thikë zskribayuchy. Hekura dhe të shtoni gjallëri integruar dhe përzierje në një tas smalt me ​​8 gota e ujit. Vlim gjithçka për ngrohje të ulët për rreth një orë jo, rekomandohet gomë për ngrohje të ulët për të paktën pesë orë. Pastaj tendosje dhe pini tri herë në ditë para ushqimit për gjysmë ore.   

Agjërimi thatë rritur imunitetin

Në dimër, të mbrojtur kundër të ftohtit, japin energjinë e trupit dhe për të forcuar imunitetin - grevë urie thatë. Kjo është provë shumë e vështirë për njeriun, prandaj, në qoftë se nuk ka përvojë, duhet të jetë jo e plotë dhe Napivdenna grevë urie thatë. Në mbrëmje ju duhet të pini ndonjë lëng të freskët shtrydhur opsional dhe hani një përzierje e mollë integruar dhe bollgur me kos dhe më shumë:

 • në 15:00 të nesërmen për të mos marrë ndonjë ushqim dhe asgjë, madje as ujë për të pirë.
 • pas 15:00 çdo 2 orë pini një gotë me ujë të ftohtë zier, i cili i holluar 1 lugë mjaltë.

Në mbrëmje, hani një përzierje e mollë integruar, bollgur dhe kos.

Jo keq përmirëson shëndetin e përgjithshëm në shtëpi mëposhtme barnave:

 • arra,
 • mjaltë,
 • kulpër,
 • kajsi të thata,
 • rrush të thatë.

Ky kujdes për të parandaluar dhe absorbuar ditë jo më të vogël se 2 lugë.