Trajtimi kardiogjenik shoku i shok anafilaktik


Shoku kardiogjenik mund të ndodhë në sëmundje të ndryshme të zemrës (infarkt miokardi, mitral dhe defekte aortës në zemër, me operacionet në zemër, etj). Ndërlikimet më të zakonshme të rënda në formë
infarkt miokardi (shih. infarkt miokardi).

Anaphylaxis - një nga manifestimet më të vështira dhe të tmerrshme të dështimit periferike akute të qarkullimit të gjakut. Zhvilluar në përgjigje të dozave rezolucion të proteinave antigjenit ose natyrës jo-proteinave. Me antigjene jo-proteina natyrës shkaku më i zakonshëm i anaphylaxis është droga, sidomos antibiotikët, medikamente errët, helm insekteve në ukusuperetynchastokrylyh. Dispozitë është kështu substanca biologjikisht aktive (histamine, bradikinines, serotonin, etj). Dëme mur enëve të gjakut me formimin e edemë dhe të reduktojë ndjeshëm presionin e gjakut. Anaphylaxis ndodh akute, sidomos me antigjenin parenterale.

Brenda disa minutave ka marramendje, vjellje, mpirje e gjuhës, buzët, kruarje të theksuara, ndjenja e ngushtësi në gjoks. Mes duket hyperemic skuqje të lëkurës të tipit urtikaria, Angioedema, acrocyanosis. Lëkura është e mbuluar me djersë të ftohtë. Frymëmarrja është e zhurmshme, fishkëllimë përmes vrull e muskujve të lëmuar të bronke. Presioni i gjakut bie, nganjëherë
është e pamundur të përcaktohet. Shurdhër kardiak, në wheezes pesha të lehta. Me zhvillimin e frymëmarrjes pulmonare edema është seething me kollë ndarë shkumëzuar pështymë trëndafili.

Shenjat EKG e mbingarkesë e djathtë të zemrës, ritmin kardiak dhe përcjelljeve, shpesh - pamjaftueshmëri koronare.

Diagnoza diferenciale e anaphylaxis drogës kryer me reagime të tjera të shkaktuara nga efektet anësore të barnave dhe reagime të lëkurës manifestuar përveç

distonia rënda vegjetativ vaskulare me shtyer e fytyrë, qafë, bust, kruajtje, zalisur shkurtër. Reaksione të tilla mund të ndodhë, për shembull, zgjidhje intramuskular i acidit nikotine. Ndonjëherë anaphylaxis gabim ilaçe
shihet si një sëmundje akute fizik - sulm në zemër, goditje, emboli pulmonare. Kjo është për shkak të pranisë së pesë varieteteve klinike të medicinale shok anafilaktik: tipike, hemodinamik, asfiktychniy, cerebrale dhe barkut.

Kriteret kryesore për një histori mjekësore diagnozë të saktë, duke kombinuar inhibimin dramatike e ton enëve të gjakut, dështim të frymëmarrjes me simptoma të natyrës alergjike.

Trajtimi i anaphylaxis


Trajtimi i anaphylaxis duhet të jetë i menjëhershëm dhe intensiv, i kryer në skenën e shokut. Ajo duhet të: 1. Stop administrata e drogës, shkaktoi një tronditje. 2. Vë pacienti kthehet kokën në anën. 3. Vendos 1 ml solucion 0.1% adrenalin në mjekim injeksion që shkaktoi tronditjen. Nëse në 10-15 min rritet, për të ri-hyjnë në një tjetër 0.5 ml; 4. Shkruani prednisolon intramuskulare në shkallën prej 1-2 mg / kg peshë trupore (ose dexamethasone 4-20 mg ose hydrocortisone 100-300 mg) ose antihistamines llojin Cimetidinës, 300 mg vena.

Në mungesë të detyrueshme masat antishock efektin e terapisë intensive (mundësisht një departament të specializuar): 1. venepunktsyya bërë (venesektsiya) dhe droga të administruar intravenoz ose spray, 1 ml 0.2 zgjidhja% e norepinephrine, ose 1 ml 0.1 Zgjidhja% e adrenalin - ose 1-2 ml solucion 1% mezatona një zgjidhje glukozë, dopamine. 5-20 mcg / kg / min. 2. Në asfiktychnomu shok medicinale mishërim anafilaktik fillimisht paraqiti 2 ml solucion 0.5% izadrin, zgjidhja 1-2 ml 0.05% alupent.

Nëse ka nevojë për ringjalljen, atëherë bëri një masazh të mbyllur të zemrës, frymëmarrje artificiale me anë të "ballë për ballë", intubacion ose Tracheostomy, ventilim mekanik duke përdorur aparatin e frymëmarrjes. Në qafës ose femurit arterie kateteri është futur për zbatimin dhe administrimin e terapisë infuzion barnave antishock. Intravenoz përdorur zgjidhje 4% e bikarbonat natriumi
Norma e 2-3 ml / kg peshë trupore. Kur arresti kardiak vnutryserdechno adrenalin administruar.

Kur version hemodynamic e shok anafilaktik, fokusi drejtohet në rritjen e presionit të gjakut dhe hyudtserzhamie atë në normale. Kjo arrihet duke futur përveç aminet pressor dozë adekuate hormonet glucocorticosteroid dhe plazma zëvendësuar lëngjeve.

Nëse opsioni është shënuar goditje cerebrale me shenja të edemë dhe ënjtje të trurit, duke treguar diuretics, glukoza, droga anticonvulsant. Kur status epileptik administruar intravenoz 1.2 ml solucion 2.5% e chlorpromazine me 20 ml solucion 40% glukoze ose izotonik solucion klorid sodium.
Nëse është e nevojshme, diphenhydramine dhe Promedolum shtuar. Kur asfiktychniy formë e shenjave prevalencë të sindromit të shokut bronhospastycheskoho administruar intravenoz automjete bronholytycheskye (aminophylline, salbutamol, novodryn, alupent) hormoneve corticosteroid, diuretics. Ajo duhet të thith e mukusit nga elektrovidsmoktuvannyam traktit të frymëmarrjes, të eliminuar tërheqjen e gjuhës, oksigjen administrohet përmes një kateteri nazal.

Pas arrestimit të drogës shoku anafilaktik zgjat për një dhunë javë dhe antihistamine terapi me një rënie graduale të dozës. Parandalimi i faqe anafilaktik kërkon një ekzaminim të plotë të pacientëve para përshkrimin e recetave atyre drogë, një studim të detajuar të historisë alergjik. Ajo gjithashtu duhet të kihet parasysh se sensibilizirovanie drogës mbetet shumë kohë pas pësimit shoku anafilaktik, i cili është i ndaluar nga pacientët droga administruara se ata nuk tolerojnë. Kjo përfshin fonde anestezion drogë renttenokontrastnyh veprim.

Pacientët me alergji të komplikuar dhe historinë e ilaçeve emëruar farmakoterapevtycheskym në mënyrë rigoroze në dëshminë, në rast emergjence. Kryerja e mostrave mjekësore kontaktoni këtyre pacientëve (të identifikuar alergji) po aq e rrezikshme sa përdorimit të drogës, si në mostrat e formulimit mund të zhvillojnë shok anafilaktik.