Atherosclerosis cerebrale dietë Profilaktikaateroskleroza


Pacientët me arteriosklerozës cerebrale dhe osobeno mbipeshë, është e rekomandueshme të plotësuar dietën tuaj kryesisht produktet yndyrë të ulët të përfshijë më shumë vajra vegjetale përmbajnë "kolesterolit të mirë", më pak sheqer dhe ushqime me shumë karbohidrateve (sidomos lehtësisht të tretshëm), më shumë perime me vitaminë E B, C, B6, B12. Kur diagnostikuar, dietë cerebrale atherosclerosis ndalon të hani sleduyushye Products:

 • supave mishit yndyrore,
 • mish yndyrshëm dhe peshku,
 • trurin,
 • mëlçisë,
 • veshkave,
 • havjar,
 • derri,
 • viçi dhe qengji yndyrë,
 • krem,
 • krem,
 • krem, buns,
 • aromë, kripur dhe yndyrore snacks,
 • kakao, çokollatë,
 • alkool në të gjitha format.

Më shumë përdorim për parandalimin e arteriosklerozës në ushqim deti dhe peshk ligët. Goditje është më e lehtë për të parandaluar se kurë!

Parandalimi i arteriosklerozës e enëve të trurit


Parandalimi i trurit atherosclerosis kërkon mbi të gjitha një ndryshim të jetesës në përgjithësi, por nuk kufizohen vetëm në gjysmë-masa. Kjo nuk është e mjaftueshme vetëm për t'u ulur në dietë anti-lajthitës.

Së pari, ju keni nevojë për të lëvizur më shumë, dhe së dyti, të normalizuar peshën tuaj dhe të zëvendësojë mish yndyrore në këngë për të kufizuar të gjithë dhjamin.
Në treti, hani shumë fruta dhe perime dhe drithërat të cilat janë shumë të dobishme për parandalimin e arteriosklerozës të arterieve të kokës. Më pak përdorimi i bukës dhe sheqer.

 Ju duhet të lëvizin më shumë, të ecin, të heqë dorë nga zakone të këqija të jetë e mundur për të shmangur emocionet negative. Dhe duhet të fillojë për të normalizuar peshën e tranzicionit të të ashtuquajturës dietë anti-lajthitës. Ai sugjeron, siç thashë, mospranimi i ushqimeve të pasura me kolesterol, duke zëvendësuar ato me margarinë, vaj, bardhë veze, qumësht i skremuar, mish ligët, pulave, peshkut. Në fazën e dytë të rritur konsumin e perimeve, bishtajore, fruta dhe drithëra dhe për të reduktuar konsumin e varieteteve të ulët-yndyrë e mish dhe djathë. Reduktimi i reduktuar kalori arrihet përmes bukë dhe sheqer. Ushqimi është zier ose pjekur kryesisht. Duhet të hani 4 herë në ditë, por ngadalë. Vakt e fundit të paktën dy orë para gjumit.

Cerebrale atherosclerosis - sëmundje kërcënuese

Cerebrale atherosclerosis - një sëmundje kronike të enëve të gjakut të trurit, e cila rezulton në depozitimin e kolesterolit në muret e enëve të gjakut dhe rritjen e indit lidhor (skleroza) që fillon në ngushtimin e enëve të gjakut të trurit, e ndjekur nga probleme të qarkullimit të gjakut që mund të çojë për të përfunduar bllokimin e enëve të gjakut.

Kolesterol normal dhe se si për të ulur kolesterolin.

Deri në tridhjetë vjet në muret e enëve të gjakut në trup kanë filluar të kenë pika kolesterolit sulmet, band. Gjatë viteve, e gjithë kjo "byaka" kthehet në pllaka kolesterolit, të dendura dhe të trasha, mbylli lumen e enës së gjakut. Atherosclerosis cerebrale ose arteriet e qafës së mitrës çon, siç e dini, të abuzimit, sidomos furnizimit me gjak.

Furnizimit me gjak të trurit nuk realizohet thjesht një sistem të enëve të gjakut. Të gjakut të trurit vjen në 4 arteriet kryesore extracranial. Kjo 2 karotide dhe arterieve vertebral 2. Në atherosclerosis e anijeve extracranial mund të formohet dhe anije intracranial në tru që natyrisht ushqyer indet e trurit. Arteriosklerozës e enëve të gjakut dhe të çon në goditje, tru (hemorragjike intracerebrale).

Simptomat cerebrale arteriosklerozës

Simptomat e para të arteriosklerozës cerebrale mund të jenë raste të "ishemike sulm" humbjes së ndjeshmërisë, gjysmën e poshtme të trupit, dështime dhe:

 1. Humbja e kujtesës,
 2. rënie në aktivitetin mendor,
 3. reduktuar përqendrimin,
 4. dhimbje koke
 5. marramendje


Simptomet e arteriosklerozës e enëve të trurit, megjithatë, të shkurtër dhe zhduken pas një kohë.

Sinjalet atherosclerosis e arterieve cerebrale (shqetësime të furnizimit me gjak të shkurtër) mund të tejkalohen simptomat e spazma jetëshkurtër (dhimbje barku), përçarje ose gjuhë si bora mbi kryet e avancimit shkëlqim verbues të shkurtër (shfokusuar). Analogjia me kompjuter, e cila është ndërtuar në imazhin e njeriut, duke reduktuar problemet e energjisë ose mbi-bord RAM, kompjuteri juaj mund të ngadalësojë dhe shpesh ngrin.

Më i vështirë është ndikimin e pash (hemorragjike cerebrale), duke rezultuar në bllokimin apo këputje e një arterie që ushqen trurin me gjak. Stroke shkakton mpirje të zgjatur dhe pacientit patologjisë fjalim.
Si edhe infarkt miokardi, Truri goditje mund të ndodhë shumë e rrezikshme, që shpesh çon në paaftësi e pacientit.