Burns së pari të ndihmuar djeg termike, djegiet kimike


djegiet termike ndihmës së parë

kimike djeg First Aid

LRA djeg dëmtimin e indeve të shkaktuara nga ndikimi:

 • temperaturë të lartë,
 • kimike (acidet, alkalet, kripëra, metalet e rënda)
 • e drogës
 • aktuale elektrike,
 • diellore dhe X-rrezeve

djegiet termike ndihmës së parë


Ozhohinachinayutsya termike nga efektet e drejtpërdrejta në trup

 1. flaka,
 2. temperaturat e larta
 3. ujë të vluar,
 4. djegur dhe lëngjeve të nxehtë dhe gazeve
 5. artikuj nxehtë
 6. metalet e shkrira të tjerët.

Veçanërisht djegiet e rënda të shfaqet nën veprimin e flakë dhe me avull nën presion. Në rastin e fundit, djegiet e mundshme të gojës, hundës, trake dhe organe të tjera. 1/3 sipërfaqe trupi djeg nuk është vdekja e pazakontë përfundimi.

Duke ofruar ndihmën e parë me djegie termike. së pari duhet të paguajë flakë rrobat (veçanërisht nëse do të ishte lëngjeve të ndezshme), ujin e Gjirit, enveloping leckë të trashë viktimës (polovyk, batanije, pallto, veshjet, etj), dhe pastaj hiqni veshje nga lëkura.

Bëjë atë me shumë kujdes për normën ajo duhet të jetë prerë për asnjë lëvizje të vështirë për të prishin integritetin e lëkurës. Shoot të gjitha rrobat nuk është e rekomanduar, sidomos në sezonin e ftohtë, si ftohje promovon shoku.

Sa më e madhe zona e djegur, mbaresa nervore shumë të dëmtuara dhe efekte më të theksuara të traumave (dhimbje) shoku.

Pastaj mbyllur djegur sipërfaqe fashë pa mikrobe të thatë për të parandaluar infeksionin e saj. Në mungesë të përdorimit pambuku të pastër hekurit saj proprasovanu leckë të nxehtë.

Ne duhet të marrë parasysh se të gjitha llojet e dëmit më serioze dhe ndotjen e sipërfaqes djegur. Si rezultat i kësaj, ju nuk duhet djegur vendin për të prekur duart, Pierce flluska, tërheq shkop të veshjeve dhe lyej sipërfaqe të djegur asnjë yndyrë (vazelinë, kafshëve ose vaj perimesh, dhe të tjerët.) Dhe do të spërkasë pluhur. Yndyrë shkaktuar (pluhur) nuk është e favorshme për shërim dhe nuk të zvogëlojë dhimbjen, por lehtëson depërtimin e infeksionit dhe mund të komplikojë shumë trajtim të mëvonshëm.

Në djegiet e vogla (të shkallës së I) në skuqje të lëkurës, ënjtje,
dhimbje, duke kaluar 2-3 ditë.
Spot Burnt duhet menjëherë të mbajë nën ujë të ftohtë apo rënie e horizontit në ujë të ftohtë për 15 minuta. Pastaj aplikoni locion (zakonshëm) me alkool, Köln, Permanganat kalium ose rivanola. Dressings tilla pak zvogëlojë dhimbjen.

Me djegie të gjera formua shpejt dukuri e zakonshme dhe shoku.

Viktima, përfundoi në një proprasovanu pastër fletë, ne duhet të vënë në një situatë në të cilën më së paku të brengosur për dhimbje, përfundojë ngrohjes, japin mjaft e lëngjeve. Për lehtësimin e dhimbjeve në qoftë se është e mundshme për të futur drogë mund të jepet një gllënjkë kafe të nxehtë të fortë, çaj, verë, një vodka pak.

Transport me djegie duhet të përdoret me kujdes, viktima duhet të shtrihen në pjesë të trupit nuk është e dëmtuar (në ijë, bark, dhe kështu me radhë.) Dhe sigurimi i gjendjes së zonave të djegura në të cilat lëkurës së paku shtrirë.

Në pacient paraprakisht duhet të fus një material të ngurta (tarpaulins, batanije), duke mbajtur se ajo është më e lehtë për të kaluar në një barelë.

kimike djeg First Aid

Ozhohivoznikayut kimike nga ekspozimi ndaj acideve të përqendruara trupit:

 • hidroklorik, sulfurik, nitrik, acetik, acid fenik
 • potasë alkali kaustike dhe sodë kaustike, amoniakut, e pashuar,
 • fosfor
 • Disa kripëra të rënda metalike të nitratit argjendi, klorid zinku dhe të tjerët.

Fuqia dhe thellësia e dëmit varet nga lloji dhe përqendrimin e aplikacioneve kimike, kohëzgjatjen, vendndodhjen. Membranat Më pak të forta mucous, perineumit lëkurës dhe qafën, sipërfaqe më rezistente shputës nga këmbët dhe duart.

Sipas Aktit të koncentruar acidet në lëkurë dhe mucous membranes shpejtësi
atje është një errët kore ngjyrë kafe apo të zezë thatë përcaktuar qartë dhe
Alkalet përqendruar shkaktojë lagësht kore gri baltë pa përshkruan qarta.

Ndihma e parë për djegiet kimike të varet nga lloji i substancave kimike, kështu që djeg Acidet koncentruar (Në sulfurik) kujdesin sipërfaqe e nevojshme për 15-20 min larë me ujë të ftohtë.
Ne duhet të kujtojmë se duke siguruar ndihmë për djegiet acidit sulfurik që është në kontakt me ujin gjeneron nxehtësi, e cila mund të rrisë djegur. Një efekt i mirë është larja alkalet:

 • 3% solucion sode (1 lugë çaji në gotë me ujë)
 • ujë me sapun

Places djegiet e shkaktuara livadhet, gjithashtu nevojë për një shpëlarje të mirë me ujë, pastaj të neutralizohet me një zgjidhje të dobët të acidit running - 2% acetik ose limoni (lëng limoni).

Pastaj, pas përpunimit në sipërfaqen e djegur të imponojë fashë pa mikrobe duhet të ngjyhet apo zgjidhje që digjet përpunuara.

Burns iniciuar fosfor, se fishekzjarre fosforit në ajër dhe digjem kombinuar - termike dhe kimike (acid).

Pjesa e djegur trupin më të mirë të lagë ujë, ujë për të hequr copa shkop fosfor, pambuku dhe të tjerët.
Ju mund të lani copë fosfor ujë të shpejtë running. Pas obmyvky djegur sipërfaqe trajtohen me solucion 5% e sulfat bakri, atëherë të mbuluar me një fashë të thatë steril. Përdorimi yndyrë krem ​​kundërindikuar në mënyrë rigoroze, sepse ata nxisin thithjen e fosforit.

Burns pashuar gëlqere Ju nuk mund të trajtojë ujin, vetëm të naftës (të kafshëve, perime). Potrebno hequr të gjitha pjesët e limonit dhe pastaj të mbyllë garzë plagë.