Trupi i huaj - ndihmës së parë


Objekt të huaj në sy


Objekte të huaja Sytë - artikuj butë të vogla (grimcë, mushkonjash, rërë, etj), duke ndaluar në mukozën (konjuktiva) iniciojnë ndjesi akute djegie në sy, e cila e rrit kur ndezje, marramendës. Ndihma e parë për trupin e huaj në sy, nuk e fshij sytë tuaj si ajo shkakton më shumë acarim. Gabim grimcë vendosur nën qepallë e sipërme apo të poshtme. Pacienti u kërkua që të kërkoni, duke tërhequr kapak të ulët poshtë. Grimcë dukshme dendur hiqet me një shtupë pambuku apo të thatë zhytur në një zgjidhje të acidit borik. Hiq lëmishten nga qepallë e sipërme të vështirë - duhet të heq kapakun qepallë e sipërme jashtë conjunctiva.

Kërkesat e pacientit për të parë poshtë, e cila ofron ndihmë duke marrë dy gishtërinjtë e dorës së tij të djathtë, në të rëna sipërme qepallë tërheq atë përpara dhe poshtë, pastaj gishtin tregues të dorës së tij të majtë, mbivendosur në krye të qepallë e sipërme, ajo rezulton lëvizje lart. Pas largimit të pacientit trupit të huaj të detyruar për të parë deri dhe vyvernutoe qepallë veten përsëri në pozicionin e fillimit. Në mënyrë që të parandalohet syri i futur 2-3 pika të zgjidhje 30% e sulfatsil natriumi (albutsida).

Kur injektuar në sy objekte të mprehta duhet të konsultoheni me një mjek

Objekte të huaja në vesh

Trupat e huaj veshit. Njeh dy lloje - jetesës dhe jo jetojnë trupa të huaja në veshët. Trupat e huaj pajetë - objekte të vogla (buttons, rruaza, bizele, fara, etj) shpesh nuk shkakton asnjë dhimbje. Në mënyrë të pavarur largimin e tyre e ndaluar me forcë, sepse të gjitha përpjekjet vetëm do të nxisin të shtyjë më tej thellë në kanalin e veshit.

Jetojnë trupave të huaj në vesh (bugs, Buburrecat, mushkonjash, fluturon, etj). Shkak
ndjesi të pakëndshme subjektive - ndjenja shpime, djegur. Në këtë rast, ju duhet të plotësoni kanalin e veshit me vaj të lëngshme, alkoolit, ujë dhe mund të detyrojë viktimën për të shtrihem për një grimë në anën shëndetshme.

Insekteve jetojnë vdes. Pas zhdukjes së ndjesive të pakëndshme në vesh duhet të shtrihen në anën e sëmurë. Shpesh me trupin mënjanuar fluide dhe të huaj. Në qoftë se kjo është lënë në vesh, do të zbatohet për mjekut-otolaringolog.

Objekt i huaj në hundë

Trupat e huaj nosachasche ndodhin në fëmijët të cilët vetë shtyrë në objektet hundë të vogla (beads, beads, copa letre ose pambuku, manaferrat, butonat dhe si ndihmës së parë mund të rekomandojë fuqishëm vysyakatysya pacientit mbylljes me gjysmën e dytë të hundës. Është e ndaluar për të bërë ndonjë ose përpjekjet e veta për të hequr një trup të huaj nga hunda. Hiq trupave të huaj e bën mjeku.

Objekti i Jashtëm në udhë ajrore

Trupat e huaja ajrore Gëlltitja e trupave të huaj në rrugët e frymëmarrjes mund të çojë në clogging dhe asfiksia. Shumë shpesh traktit respirator merr ushqim, kur një njeri flet në ushqim që shkakton një përshtatje të mprehtë e kollitjes.

Objekti i Jashtëm në kollë udhë ajrore është hequr shpesh në atë kohë, por nganjëherë kjo mund të jetë një vrull i litarët vokale dhe lumen glottis plotësisht të mbyllura, duke çuar në asphyxiation.

Ndihma e parë për një trup të huaj në rrugët e frymëmarrjes. Nëse kolla të mprehta dhe të rënda nuk ndihmon, pastaj viktimën në barkun e tij, vendosur në gju e tij, koka e tij ulur aq i ulët sa të jetë e mundur dhe e goditi dorën e tij në anën e pasme. Nëse asnjë viktimë efekt vuri në tavolinë, koka e tij të vendosur ashpër përsëri përmes gojës së hapur dhe të shqyrtojë laring: gjetur
Trupi i huaj kapur dhe larguar.

Në rast të mbylljes të plotë të rrugëve të frymëmarrjes i cili zhvilluar asfiksisë dhe paaftësia për të hequr trupin e huaj vetëm të matur Shpëtim - traketomi emergjente

Trupat e huaja në traktin gastrointestinal

 Trupat e huaja në ezofag, stomak shpesh bien në befasi, kryesisht në njerëzit e kanë zakon për të mbajtur në punë në dhëmbët e objekteve të vogla (thonjtë, hala, stema, butona), si dhe ushqim të nxituar. Të vogla, trupi i rrumbullt, duke shkuar nëpër traktin e zorrëve, shpesh shkojnë së bashku me jashtëqitjen. Trupat akute dhe të mëdha në traktin gastrointestinal mund të merrni mbërthyer në një traktin gastrointestinal të veçantë dhe të shkaktojë komplikime të rrezikshme (gjakderdhje, vrimë, pengimi zorrëve).

Nëse gëlltiten, të vogla, objekte të rrumbullakëta e ndihmës së parë duhet të drejtohen përshpejtimin PAS artikujve paraprakisht në traktin e zorrëve. Viktima këshilluar për të marrë ushqime të pasura me fibra: bukë, patate, lakër, karrota, panxhar. Laxatives nuk duhet të jepet. Në organet e huaja akute dhe të mëdha, pamja e dhimbje gjoksi dhe pije barkut viktimës dhe ushqimit nuk mund të, ajo duhet Ka mund të dorëzojë shpejt në spitale.

Trupat e huaj për lëkurë

Organet e vogla të huaja në lëkurë, vnedryvshyesya lëkurës (Splinters, gjemba,
qelqi të thyer dhe metale), shkaktojnë dhimbje dhe mund të shkaktojë zhvillimin e inflamacionit të rënda (abscesit, kriminel). Prandaj, ata duhet të hiqen.

Poshtër, rërë, toka nga më e lehtë për të hequr gërvishtjet, abrasions larë me peroksid hidrogjeni. Splinters, gjemba dhe organet e tjera të vogla të huaj të marrë jashtë lëkurës me piskatore, hala, mundeni gishtat. Pastaj në mëngjes të jenë të përpunuara nga ndonjë zgjidhje antiseptik.

Trupat e huaja në plagët e mëdha mund të fshini vetëm mjeku në trajtimin parësor kirurgjikale,