Nëse dhimbje stomaku, çfarë duhet të bëjmë


Simptomat e përbashkëta të dhimbje barku është dhimbja akute të barkut me disa variacione në forcë, vendndodhjen, natyrën dhe përhapjen e dhimbjes (të vazhdueshme, cramping, dhe kështu me radhë.).

Dhimbje barku mund të shfaqen papritmas në mesin shëndetin absolute, ajo mund të shfaqet gradualisht, dhe vetëm pas një periudhe të caktuar kohe për të marrë akute. Një tjetër simptomë e dhimbje në stomak është e përzier dhe të vjella, të cilat nganjëherë janë karakteri i përhershëm dhe i papërmbajtshëm. Shumica e pacientëve me të barkut karrige akute vonesë vërejtur dhe pa shkarkimin e gazrave.

Për inflamacion në zgavrën e barkut karakteristike tensionit të mprehtë muskujve përparmë të barkut mur dhe stomak dhimbje, ndërsa ndjenja në organin përflakur.

Zakonisht simptomë duket SHCHetkina-Blumberg. Kjo është një nga më të ndritura dhe
mbetur shenjat e inflamacionit të peritoneum. Kontrolloni ajo ndjek. shqyrton me kujdes dhe ngadalë shtyn dorën mbi murin e barkut mëparshëm dhe pastaj me shaka tërheq dorën e tij.

Simptomë e dhimbje barku konsiderohet pozitiv nëse personi i sëmurë në dorë kohë otnymanyya ka dhimbje akute. Kur vnutrybryushnom gjakderdhje së bashku me simptomat e anemisë akute  

 1. zbehje,
 2. dobësi,
 3. marramendje,
 4. djersë të ftohtë,
 5. puls të dobët të shpejtë,
 6. presionin e ulët të gjakut

 ka disa tensione në muskujt e barkut, butësi.

Nëse një pacient me sëmundje akute inflamatore të zgavrën e barkut nuk është dhënë ndihmë në kohë, peritonit zhvillimin

Diagnoza e dhimbje në bark


Simptomat vërteton një fatkeqësi të veçantë në bark, me emrin e "barkut akute". Sëmundjet më të zakonshme të zgavrën e barkut, në të cilën ju mund të pretendojnë me dhimbje barku akute është

 • apendiksit akute
 • Ulçera zbulim i madh
 • duodenum,
 • cholecystitis akute,
 • Hernie tronditur,
 • pengim akute zorrëve,
 • Lëndimet e mbyllura të barkut,
 • pankreatitit akut,
 • tub boshllëk në një shtatzëni ektopike,
 • rrotullim kist ovarian.

Për të gjitha këto Sëmundjet karakterizuar nga fakti se me zgjerimin e data e fillimit të sëmundjeje në kujdes të kualifikuar, është përkeqësuar gjendjen e pacientit dhe rrit numrin e rezultateve negative.

Ndihma e parë për dhimbje të barkut

Detyra kryesore e dhimbje akute në bark - dhe ndihmës së parë është transporti i menjëhershëm në spital për kirurgji. Para se të krijojë një pacient me qetësi akute të dhimbjes, të vënë në paketë tij akull stomaku apo ujë të ftohtë ing. Duke ofruar ndihmën e parë në dhimbje të barkut të ndaluara:

 • ushqim,
 • ujë,
 • vënë një enemas spastrimit,
 • larë në stomak,
 • japin laxatives,

pasi kjo mund të ndihmojë në përhapjen e inflamacionit në byushnoy gojë ..

Është rreptësisht e ndaluar për të hyrë painkillers narkotike dhe jo të errët foto klinike, e cila mund të çojë në trajtim të gabuar.