Ultratinguj barkut Përgatitja për ultrazërit-1


Nëse marrim parasysh çështjen se si të bëjë me ultratinguj barkut do të thotë se kjo ultratinguj metodë e zgavrën e barkut, e cila përfshin marrjen e imazhit dy-dimensionale të mëlçisë, tëmthit, pankreasit, shpretkë dhe disa të tjerë.

Si ultratinguj barkut?

Ju do të zhvishet në bel dhe shtrihem në shtrat. Para-aplikuar në lëkurën e barkut xhel pa ngjyrë që nuk duhet të shkaktojnë reaksione alergjike apo të tjera. Xhel është aplikuar tek mbushur shtresa e ajrit ndermjet lëkurës dhe pacientit Ultratinguj dhënës (Sensor, burimi dhe pranuesit e valëve ultratinguj), apo ajrit parandalon valët ultratinguj kalojë thellë në inde. Pastaj mjeku shpenzon ultratinguj e zgavrën e barkut të pacientit.

Për të përmirësuar dukshmërinë shpesh duhet të marrë frymë thellë dhe të mbajë frymën. Ultratinguj është kryer në një mënyrë «internet» kohë reale, kështu që rezultati është i qartë deri në fund të studimit. Mjeku ekran ekran duket organet e barkut, zbulon anomali, strukturën e brendshme, paraqitja e tumoreve dhe subjekteve të huaja.

Sipas karakteristikave të ekspertit konkludon se ekzistencës ose mungesës së ndryshimit. Në bark diagnostikuese me ultratinguj diagnostikuar lehtë disa sëmundje akute që kërkojnë ndërhyrje urgjente kirurgjikale, të tilla si cholecystitis akute, pancreatitis akute, trombozë, dhe të tjerët.

Mjeku mund të ju drejtojë te ultrazërit të zgavrën e barkut:

 • periudhave të shkurtra të dhimbjes akute në sektor e sipërme të djathtë

 • encircling sulmet e dhimbjes.

 • dhimbje në bark;

 • prania e hidhërim në gojë;

 • ndjenja e shurdhim në kuadratin e sipërm të djathtë;

Një tipar i shquar është se me ultratinguj (valët ultratinguj nuk janë të rrezikshme për trupin e njeriut), kështu që kohëzgjatja e studimit nuk më pëlqen efekte të dëmshme. Kjo metodë është e thjeshtë dhe të lira. Ultratinguj e barkut mund të marrë 5-20 minuta. Megjithatë, metoda e përmbajtje është në dispozicion akustike e organeve dhe indeve, dmth ekzistencën e dritareve të përshtatshme akustike. Kështu, është e qartë se për të përmirësuar aftësitë diagnostikuese duhet të heqin qafe e pranisë së mundshme të ajrit dhe gazeve

Për saktësinë e ultrazërit diagnostik këshillueshme dietat para emërimit dhe drogës që ndihmojnë për të reduktuar peshën e fryrje për të përmirësuar të imazhit me ultratinguj e barkut.

Përgatitja për ultrazërit barkut të zgavrën e barkut.


Përgatitja për ekzaminim me ultratinguj e barkut kryer në mënyrë rigoroze me stomak bosh, sidomos me përjashtim për një, dy ditë hazoobrazuyuschye produkteve. Në ditën e ultrazërit duhet të heqin dorë nga ushqimi dhe pija për 4-6 orë para studimit të zgavrën e barkut. Dy ditë para studimit mund të bëjë një klizmë spastrimit, por jo para se të ultrazërit. Trajnimi barkut ultratinguj duke filluar me emërimin e ultrazërit kufizim dietë para produktet e mëposhtme:

 • perime të papërpunuara,

 • produktet e qumështit,

 • bukë e zezë

 • bathë

 • ushqime të lartë në karbohidratet - ëmbëlsira, pies, etj

Nëse keni ultratinguj në mëngjes, është e dëshirueshme për të kryer kërkime në një stomak bosh. Në rast se keni nevojë për të marrë ndonjë ilaç, konsultohuni me mjekun tuaj.

Njerëzit që vuajnë nga diabeti nuk janë zgjidhur mëngjes të përzemërt të përbërë nga krisur dhe çaj të ngrohtë. Në njerëzit e dhjamosur dhe njerëzit me mbytjes me gaz të lartë është e dobishme për të pritjes aktivizuar karbonit. Pranimi i qymyr në 2 tableta 3 herë në ditë.

Vakt e fundit të ultrazërit barkut për të rriturit - 10-12 orë, fëmijët brenda 8-10 orëve.

 • Çfarë kontribuon në shtrembërimin e ultrazërit barkut
 • Pse janë rezultatet e patologjisë me ultratinguj (devijimet është normale)

Ultratinguj barkut për fëmijët

Ultrasonografia e barkut, duke mbajtur fëmijët, si dhe të rriturit.

Për diagnozën e duhur të pankreasit dhe fshikëz e tëmthit ultrazërit e barkut duhet të agjërojnë. Midis të ushqyerit studimit me ultratinguj dhe fëmijën e kaluar për të shkuar të paktën 3-3,5 orë, me kusht që fëmija të marrë qumësht ose formulë.

Është konstatuar se qumështi i gjirit është tretur në stomak 3 orë
qumështit përzierje - 3.5 orë.

Sigurisht nuk kanë përfunduar ende procesin e tretjes, për të vlerësuar gjendjen e organeve të brendshme të barkut nuk mund të jetë një fëmijë, dhe rritur rrjedhjen e gjakut në pankreas që çojnë në një rritje në përmasat e saj. Ushqim të përfshira në stomak, parandaluar për të marrë një imazh të njëjtën pankreasit dhe të vlerësojë madhësinë e saj reale dhe strukturën.

Ju nuk mund të japin purees fruta dhe ushqime janë tretur në stomak e fëmijëve madje edhe më shumë se formulë foshnjore, të paktën nëse fëmija është e vështirë për të mbajtur periudhë të caktuar mund të japë ujë të thjeshtë dhe vetëm të pijshëm.

Vodicka ëmbël teas dhe studim me ultratinguj e fëmijëve të barkut rreptësisht e ndaluar. Ëmbël ujë dhe çaj për fëmijën e njëjtë gjirit si qumësht!

Çfarë kontribuon shtrembërim Rezultatet e ultrazërit barkut

Rezultatet shtrembërim mund të kontribuojnë në një numër faktorësh, një prej tyre duke u fryrë dhe e mbushur me zorrët, prania e gazeve, disa substanca kontrastit të tilla si barium. Nga sa më sipër, ne mund të shtoni peshë ekstra e pacientit, një shkallë të lartë të trashje, plagë të hapura dhe fashot në ultrazërit skanim. Gjatë procedurës, ultrazërit, pacienti duhet të qëndrojnë ende, përndryshe të ndikojë edhe në rezultatet e ultrazërit.

Kur rezultatet ultratinguj janë normale

Rezultatet e ultrazërit barkut OK, në qoftë se në madhësinë dhe formën e barkut normale. Mëlçisë, shpretkë dhe pankreasit me madhësi normale dhe strukturën. Shenjat përhapja e lëngjeve të indeve në aortës abdominale otsutstvuyut.Diametr normale, nuk ka shenja të aneurysms.

Trashësi muri e tëmthit është normale. Kanalet biliare nuk janë zgjeruar. Gurët janë të humbur. Veshkat janë bobovydnuyu formë dhe forma. Gurët janë të humbur. Shenjat e rrjedhjes së urinës në dispozicion.

Rezultatet e ultrazërit me patologji (Refuzimi është normale)

Të lidhen patologjinë e inflamacionit të tij, sëmundje infektive dhe sëmundjeve të tjera, reduktimin e madhësisë së vjetër për shkak të lëndimit ose inflamacion. Trupit zhvendosja rritje të mëtejshme abnormale e indeve tjetër për të. Rritje patologjike e indeve (p.sh., tumoret) në trup. Prania e lëngjeve në bark (ascites).

Ndryshime anormale në mëlçi që mund të tregojnë ekzistencën e sëmundjeve të ndryshme (kesh, kancerit). Seals muret tëmthit mbyllur, prania e lëngjeve rreth fshikëz e tëmthit, e cila dëshmon inflamacion tij. Bllokim i avancuar bile kanal për shkak të gurëve apo tumor tyre. Ekzistenca e gurëve të tëmthit.

Prania e inflamacionit (abscesi) ose cysts mbushur me lëng. Dëmtimi i shpretkës (në rast të lëndimit të zgavrën e barkut) aorta .Rasshirenie, prania e një aneurizëm të aortës. Rritja e veshkave ose uretër zgjerimin për shkak të shkeljes së rrjedhjes së urinës. Bien në fushën e gurëve në veshka. Unë duhet të them se jo të gjitha gurët mund të gjenden në metodën e ultrazërit.

 • Standardet ultratinguj
 • Ultratinguj zemra
 • Ultratinguj në Shtatzënia
 • Ultratinguj e veshkave
 • Ultratinguj e fshikëzës