Phototherapy


Rrezatimi i dukshëm


Rrezatimi i dukshëm ka një gjatësi vale më të shkurtër se rrezet infra të kuqe, kështu që fotonet e saj kanë një energji më të lartë.
Në spektrin e llambat inkandeshente, të cilat janë një burim i dritës së dukshme, janë deri në 85% të rrezatimit infra të kuqe

Sukses zhvillimin e një metodë krejtësisht e re e phototherapy përdorur lazer, emitting jo tufa homogjene shpërndarë dritën e dukshme.

Kjo lejon rreze lazer përdorur në kirurgji si një "botë-bisturi" në oftalmologji -Për "saldimit" retinë në shkëputjen e saj. Rreze lazer Prix nuk është e fokusuar përputhen energji drita është absorbohet nga qelizat dhe indet, ka një efekt aktive biologjike.

Megjithatë, ndikimi i rrezatimit në lëkurë është realizuar kryesisht në afërsi të kufijve të varg e rrezeve infra të kuqe dhe ultravjollcë, sigurimin e ngrohjes dhe kimike veprim.

Ky lloj i suksesit është përdorur për sëmundjet degjenerative kurrizore, artritit reumatoid, në shërim, ulcerat, polyneuritis, artrit, astma, stomatit.

Rrezatimi ultravjollcë

Rrezatimi ultravjollcë ka energji më të lartë.

Me veprimtarinë e saj kimike, ajo në mënyrë të konsiderueshme tejkalon të gjitha fushat e tjera të spektrit të dritës. Megjithatë, rrezet UV kanë depërtimin pak në ind - vetëm 1 mm. Për shkak të ndikimit të tyre të kufizuar të drejtpërdrejtë rrezatuara shtresa sipërfaqe të lëkurës dhe mukozës.

Më të ndjeshëm ndaj ultravjollcë sipërfaqe rrezet (photosensitivity) lëkurën e trupit, pak - një lëkurë e gjymtyrë.
Kështu, photosensitivity e lëkurës së duarve dhe këmbëve prapa 4 herë më e ulët se lëkura e rajonit barkut dhe mesit.
Lëkura e shuplaka dhe shputa e më pak të ndjeshme.

Ndjeshmëria ndaj UV rrezeve rritur fëmijët, sidomos në moshë të re.

Rrezatimi ultravjollcë rrit aktivitetin e mekanizmave mbrojtës, ka desensitizing efekt, normalizes koagulimit të gjakut, përmirëson performancën lipidpoho (yndyrë) metabolizmin. Nën ndikimin e rrezeve ultravjollcë përmirësuar funksionin e frymëmarrjes, veprimtarinë rritjen e gjëndra veshkave, rrit miokardit furnizimit me oksigjen, duke rritur aftësinë e tij shtrëngohet.

Aplikimi i rrezeve UV qëllime medicinale në dozë të mirë-zgjedhur individuale dhe kontrollin e rreptë jep një efekt të lartë terapeutike në shumë sëmundje. Ajo është formuar me analgjezik, anti-inflamator, desensybylyzyruyuscheho, imunostimulues, veprim tonik.
Përdorimi i tyre promovon epithelialization e plagëve sipërfaqësore dhe rigjenerimin e nervit dhe indeve të eshtrave.

Indikacione për përdorimin e rrezatimit ultravjollcë, janë sëmundje akute dhe kronike të nyjeve, frymëmarrjes dhe organet riprodhuese femër, lëkurës, të sistemit nervor periferik. Plaga (ekspozimi lokal) dhe dështimi ultravjollcë kompensim për të përmirësuar rezistencën ndaj infeksioneve të ndryshme, forcim, parandalimin e rakit, lezioneve tuberkulozit në kockat.

Kundërindikimet për rrezatimit ultravjollcë - tumoret, inflamacion akut dhe inflamacion kronik në fazën akute, gjakderdhje, fazë hipertension III, dështimi i qarkullimit të gjakut faza II-III, formë aktive e tuberkulozi, etj

Leximi i parë