Kollë e thatë në mbytje bërë mbytje


Thithja - është futja e barnave në trup nëpërmjet mbytje. Droga për inhalacion përdorur në formën e avullit, gazit, aerosole (gazrave, mjegull naftës dhe i lagësht). Shkalla e përshtatshme e fragmentimit të materies (grimcat më të vogla, më të thellë depërtojnë në rrugët e frymëmarrjes) e arritur në pajisje të posaçme (aerosolet), në të cilën avulli ose ajri i ngjeshur thithur në një avion të ilaçeve dhe sprays atë. Për shkak të gyp apo maskë që mbulon hundën dhe gojën, droga hyjnë rrugët e frymëmarrjes. Temperatura avull thithur rreth 45 ° C.

Kollë e thatë në mbytje


Kur pacienti thatë kollë vidkashlyatysya vështirë, kollë me shurdhër dhe të vështirë. Kollë e thatë në mbytje kryejnë Metoda e "me përmbajtje vajore", me mukozën e prekur, trupi frymëmarrjes pacienti i mbuluar me një shtresë të hollë me përmbajtje vajore që pengon acarim mekanike dhe kimike dhe përmirëson kollë e thatë me gëlbaze. Vajra të ketë edhe në mesin veprim tjetër ekspektoranti edhe antiseptik, dhe gjithashtu mund të përmbajnë vitamina. Kollë e thatë gjithmonë e vështirë, pështymë të ndarë me vështirësi, mbytje atëherë ju mund të bëni në këtë mënyrë. Vendos një kazan thithur 3 lugë pijshëm sode dhe derdh atë me ujë të valë. Kjo zgjidhje frymë për 10 minuta. Sode Inhalimi liquefying shkëlqyer gëlbazë dhe për të ndihmuar me sukses të hequr të gjitha mukusit bronkial.

Për mbytje me një kollë e thatë, e këshilloi që të përdorin broths eukalipt ose nëna bar dhe njerka. Një mënyrë e mirë për mbytje në kollë e thatë pini qumësht të nxehtë me mjaltë ose gjalpë. Pjesë të vogla nuk e mëdha. Kryer këtë procedurë duhet të jetë në natën, përfundoi në një shtrat të ngrohtë batanije. Në qumësht të nxehtë ndihmon një çaj me limon ose mjedër, rrush pa fara. Nëse pini çaj me mjaltë, është më mirë për të pirë çaj me mjaltë në prikusku, pasi në temperatura të larta të ushqyesve në mjaltë janë shkatërruar. Thithja në shtëpi më shpesh të bëjë me inhalimi me avull. Mënyra më e lehtë është për të marrë frymë me avull të ngrohtë mbi një tigan me zgjidhjen mbytje. Megjithatë, inhalimi me avull performanca vepron jo vetëm në traktin e sipërm respirator, por edhe në sytë dhe lëkurën mukozës së njeriut pacientit, kjo nuk është hera gjithë qëndrojë.

Ju mund të përdorë një mënyrë tjetër e mbytje në shtëpi. Kjo është se pacienti merr frymë përmes pads ngrohje ilaçe goja çifte, shishe me ujë të nxehtë gome përfundojë një peshqir. Këtu çiftet bien direkt direkt në rrugët e frymëmarrjes përmes gojës.

Aplikuar si një aparat për thithje ilaçi dhe çaj të rregullt. Vetëm të kthehet deri në letër, vënë në fund të saj të ngushtë në hundëz, dhe një fund të gjerë terapeutik thith avull. Spitali përdorur për këto qëllime tip aparat për thithje ilaçi apo një maskë të veçantë me droga të përziera me ajër. Për mbytje të lëngshme bimëve që përdoren shpesh: Calendula, Wort Shën Gjonit, kamomil. Ju mund ta bëni këtë recetë.

Të bimëve 1 lugë çaji:

 • Hithër

 • I urtë

 • Color gëlqere

 • Eukalipt

Hidh gjithë me ujë të valë dhe të lënë nën mbulesë për dhjetë minuta. Pastaj thith supë të ngrohtë deri rreth 15-20 minuta. Pauline pas inhalimi bëni masazh nuk të madh gjoks me vajra esenciale. Ilaçe për mbytje mund të marrë ndonjë destvye popullor tani lasolvan ka shqiptuar expectorant, shih: instruksionet lasolvan Thithja për përdorim.

Si mbytje

Thithja e temperaturës janë:

 • temperaturën e dhomës (pa ngrohur)

 • Nxehtësia (zgjidhje ndezur)

 • si edhe inhalacion avull

Thithja të bëjë jo më herët se 1-1,5 orë pasi të hahet. Në kryerjen e asnjë mbytje përfshijë duke folur ose duke lexuar gazeta apo libra. E gjithë vëmendja është përqendruar në procedurë. Rrobat duhet të jenë të lirshme dhe të marrë frymë. Në sëmundjet e hundës dhe sinuseve paranazale thith e tij dhe nxjerr frymë duhet të theksoj përmes hundës. Thith përmes gojës në sëmundjet e mushkërive dhe bronke.
Pas ore mbytje ndalohet:

  • Atje

  • pije

  • kërcëllimë

  • tym

  Pacientët me astmë shpesh përdorin inhalers me i mbushur veçantë me substanca që rrisin bronke. Kur ju shtypni kapak aparat për thithje ilaçi vypryskivaet përcaktuar rreptësisht dozë të ilaçeve.
  Zgjidhje e përdorur për mbytje, mund të përbëhet nga dy komponente (pijshëm sode dhe ujë) mund të jetë përbërja e më komplekse:

  • ilaçe të ndryshme,

  • bimeve medicinale

  • ujë mineral,

  • përzierjet veçanta përgatitur industrialisht, të destinuara vetëm për aerosolet.

  Para përdorimit të një substance për mbytje duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të tolerancës dhe contraindications. Nëse ju ndjeheni mire, ju mund të keni origjinalitet e substancës aplikuar në drogës drogës.

  Pulmykort Udhëzime Thithja për përdorim.