Baltë - Kundërindikimet baltë, joints baltë


Baltë Veprimi dispozicion antimicrobial: aplikuar në lëkurë ose mukozës, thithin të përfshira në bakteret e tyre sipërfaqësore; në baltë substancave në dispozicion të tilla si antibiotikët.

Mud aktivizon metabolizmin, të ndihmojë në lehtësimin inflamacion. Përmirësimi i të ushqyerit e indeve, stimulon plagët zbutje, përshpejton kockave pas thyerje, redukton ngurtësi dhe rrit sasinë e levizjes në joints, përmirëson gjëndra veshkave.

Si procedurat e përdorura

 • banjot baltë
 • aplikimet.

Më gjerësisht të përdorura (të pjesshme) aplikacionet baltë lokale, ndonjë i poshtër për qëndrueshmëri të trasha aplikohet për çdo pjesë të trupit.

 Përgjigja trupit manifestim në këtë rast, jo vetëm për shkak të temperaturës dhe vetitë fiziko-kimike të baltës, por banjot baltë zonës, si dhe vendndodhja e sanksionit. për shembull, zonat refleks

 • «Kular»
 • "Trusikovuyu"
 • Toka e ekstremiteteve të sipërme dhe të poshtme.

Aplikacione të mëdha zonë bëjë efekt më të fortë në trup.

Baltë përfshihen në terapi komplekse të sëmundjeve kronike

 • musculoskeletal,
 • trajtimi i komplikimeve të gjymtyrëve dhe lëndimeve shpinë, sidomos që përfshijnë kufizimin e lëvizshmërisë;
 • Efektet e sëmundjeve dhe lëndimeve të sistemit nervor periferik dhe qendror, sëmundjet e meshkujve dhe të aparatit gjenital femëror, disa sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit, sëmundje vaskulare periferike (phlebitis, thrombophlebitis efekte, dhe të tjerët.);
 • Efektet e mbetura pas djegiet dhe frostbites,
 • një numër të sëmundjeve të lëkurës, bronkit kronik dhe pneumoni.

Në gjinekologjike banjot praktikë baltë në bark dhe legen (i quajtur polutrusy apo pantallona) është e kombinuar shpesh me tampona baltë vaginale, të cilat janë të përcaktuara veçmas dhe si një procedurë të veçantë.

Në sëmundje kronike inflamatore të përshkruara tampona baltë.:

 • rektumit (Proktiti, paraproctitis)  
 • pezmatimi i organeve gjenitale mashkullore (prostatitis, epididymitis, funiculitis)
 • Sëmundjet gjenitale në gratë
 • në disa sëmundjeve të zorrëve (p.sh., koliti spastik)

Ka metoda të efekteve të njëkohshme në baltë trupit dhe goditje elektrike.

Këto metoda në lidhje halvanohryazelechenye, electrophoresis e zgjidhjeve baltë. baltë, e kombinuar me inductothermy dhe të tjerët.
Këto procedura tregojnë një efekt komplekse në trup të shkaktuara nga veprimi në lëkurën receptorët baltë dhe aktuale elektrike, si dhe futje e pacientit e substancave kimike terapeutike aktive që vazhdojnë në baltë.

Nuk rekomandohet në një ditë të kombinuar me ujë të përbashkët baltë, të lehta dhe dielli banjot dhe procedurat e tjera mund të çojë në mbinxehje ose ftohje të trupit.

Kundërindikimet për terapi baltë


Contraindications deri baltë janë inflamacion akute dhe kronike në fazën akute;
malinje dhe disa tumore beninje,
dështimi ovarian me rritjen e formimin e hormoneve seksuale femërore (nëse aplikacionet e nevojshme në fushën e legenit apo afër saj), tuberkulozi, Disa sëmundje të sistemit kardiovaskular (fenomen theksuar e atherosclerosis, hipertension NB dhe III faza, aneurizëm të aortës ose zemrës, çrregullime të qarkullimit të gjakut II Fazat e -III, venat me variçe), sëmundjet e gjakut dhe të organeve gjakformuese, tendenca për të përsëritur gjakderdhje, sëmundje të veshkave, hyperthyroidism, sëmundjet infektive, duke përfshirë seksualisht të transmetueshme dhe ngjitëse në fazat akute, e theksuar lodhje.

Mud patjetër kundërindikuar gjatë shtatzënisë për më shumë se 5 muaj.

Trajtimet baltë duke përdorur trajtime baltë kryera në institucione të veçanta mjekësore (ose departamenteve), i quajtur baltë.