Analiza biokimike e biokimisë gjakut normë deshifrim e gjakut analizave biokimike


Biokimi e gjakut ishte dhe është shumë i rëndësishëm në analizimin diagnostikimin e sëmundjeve të ndryshme në mjekësi moderne. Analiza biokimike të gjakut, është mbreti i analizave në krahasim me testet tjera të prerë. Mjekët nuk e shpesh përshkruajnë atë për të sqaruar diagnostikuar në pacientit.

Treguesit analiza biokimike bërë në një formë, ku të gjithë elementet kryesore dhe përmbajtja sasiore e gjakut në pacientit. Vlera e indeksit është e ndryshme në varësi të moshës së personit, dhe në burra dhe gra, këto shifra janë të ndryshme. Krahasoni këto të dhëna me normat mjekësore të pranuara për të shëndetshme person mesatar.

Ndoshta në shikim të parë është vetëm mori të dhënat normale biokimike analizës, deshifrohen emrat e tyre të çuditshme dhe krahasimin e tyre me analizat e tyre në formën e përgjigjeve. Dhe tani sëmundja duket të jetë gjetur. Megjithatë, duhet të theksohet se në disa raste rezultatet mund të tregojë një sëmundje krejtësisht të ndryshme. Prandaj, ne ju sugjerojmë ende shkoni te mjeku e specialistit në "deshifrim" e kimisë tuaj të gjakut, por pas leximit përmbajtjen e këtij neni në internet, ju mund të shpejt të kuptojnë se çfarë mjeku do të flas me ju dhe ju do të kuptoni se çfarë është ajo. Analiza biokimike e deshifrim gjakut - një vlerësim i përbërjes cilësore dhe sasiore. Analiza biokimike fillon me një përmbledhje të elementeve të gjakut dhe përbërjen e saj biokimike. Ju duhet të kuptojnë qëllimin e secilit element dhe bashkëpunimin e saj në elemente të tjera.

Kjo analizë biokimike gjithashtu ndihmon në identifikimin shenja të sëmundjeve të fshehura dhe zhvillim, të cilat ndodhin në një formë të fshehur.
Biokimi e gjakut - një rezultat i bilirubin, proteina, nivelet globulin, fibrohena dhe elemente të tjera.

Treguesit biokimike dhe transkripti i detajuar  


Norma e analizave biokimike të gjakut vlerëson gjendjen e sistemit tonë të imunitetit dhe metabolizmit. Për shembull, nëse ju keni standardeve të lartë të performancës bilirubin. Kjo mund të tregojë sëmundje traktit biliar dhe mëlçisë. Nivelet e larta të proteinave tregojnë sëmundje të veshkave, normat e larta të glukozës tregon dyshimin e sëmundjes së diabetit. Analiza biokimike e performancës së saj, i prodhuar nga pastrojnë atë nga elementet e formuara: qelizave të gjakut të bardhë, qelizat e kuqe të gjakut, trombocitet dhe të tjerët. Shih analiza biokimike e deshifrim këta tregues dhe devijimet e tyre nga norma.

Biokimike, indekseve tryezë

klikoni mbi tregues për detaje

 • Shkalla hemoglobinë

 • Transkript glycosylated hemoglobinë

 • Biokimike, ure

 • Analiza biokimike e proteinave transkript

 • Fibrohen

 • transkript biokimike globulin

 • Bilirubin

 • Glukozë

 • Hardware deshifrim

 • Yndyrna

 • Shkalla Kolesteroli

 • Kreatininës

 • Analiza biokimike. Urinës

 • Shkalla ure

 • Kalium

 • Transkript Kalciumi

 • Sodium

 • Klor biokimike provë

 • Magnez

 • Fosfor

 • Analiza biokimike. Vitamina B12

 • Acid folik

 • Transkript albumin

 • Fraksionet e proteinave

 • Proteina C-reaktive

 • Faktor reumatoid

 • Hemotsistein

 • Kapaciteti Zhelezosvyazyvayuschaya i serum (ZHSS)

 • Myoglobin biokimike provë

 • Osteocalcin

 • Feritinë

 • Rregulli i gjakut amylase transkript

Shpjegimi i hemoglobinës në gjak

Hemoglobina është proteina e kuqe qelizat e gjakut. Hemohlobinmuzhchin: 130-160 g / L, gratë: 120-150 g / l. Qëllimi i hemoglobinë, transportin e oksigjenit, treguesi i parregullt hemoglobinë diahnotiruet anemi të ndryshme.

Hemoglobinë glycosylated

Shifrat e përdorur për të llogaritur kompensimin e diabetit dhe kontrolli efikasitetin për trajtimin e kësaj sëmundjeje të gjatë. Reformuar me hemoglobinë ngritur në nivelet e glukozës në gjak, e cila zgjat të paktën 120 ditë. Ajo u rrit numri i vërehet kur hyperglycemia, që zgjat më shumë se 120 ditë.

Testi biokimike - hemotsistein

Hemotsistein normale:

 • Burrat: 6,26-15,01 mmol / L;

 • Gratë: 4,6-12,44 mmol / L.

Homocysteine ​​- një amino acid i cili është formuar në trupin (ushqim nuk përmban) në metabolizmin e amino acideve dhe metionil lidhen me shkëmbimin e squfurit. Indikacionet e analizave: përcaktojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, diabeti.

Rritja hemotsistein sëmundje të dallueshme: psoriasis, defekte gjenetike të enzimeve të përfshira në metabolizmin e homocysteine ​​(të rralla), ulur funksion tiroide, mangësi të acidit folik, vitaminë B6 dhe vitaminë B12, pirja e duhanit, alkoolit, kafe (kafeinë), dështimi i veshkave, duke marrë drogë - cyclosporine, sulfasalazine, methotrexate, carbamazepine, phenytoin, b-azauridin, oksid azotuar;

Reduktuar hemotsistein: theksuar në pacientët me sklerozë të shumëfishtë.

Analiza biokimike - ure

Shkalla ure e ure 2,5-8,3 mmol. Ure është formuar gjatë metabolizmin e proteinave dhe hiqen nga veshkat, por pjesë e tij mbetet në gjak. Rritja e nivelit të ure mund të ndodhë, përdorimi i mishit dhe të pasura me proteina. Ajo mund të zbulohen tumoret dhe inflamacion. Në mënyrë tipike, ure tepërt është hequr nga veshkat shpejt, por nëse kjo nuk ndodh për një kohë të gjatë dhe ure të lartë do të mbetet që mund të tregojnë për dështimin e veshkave. Përcaktoni nivelin e ure për pacientët me sëmundje të veshkave. Përmbajtja e reduktuara ure mund të jetë një shenjë e dështimit të mëlçisë në një pacient me sintezë kombinuar patologjia ure në mëlçi.

Analiza biokimike e proteinave transkript

Shuma e përgjithshme e proteinave në plazmën e gjakut është 65-85 g / l. Proteina plazmës (hirrë) janë paraqitur në formën e komponimeve të larta molekulare në trup. Fibrat konvencionale ndarë në të thjeshta dhe komplekse. Proteinat thjeshta në trupin që përbëhet vetëm nga amino acide. Kjo proteina të thjeshta: albumin, protamyn, globulinat hystony dhe proteina të tjera. Grupi është një lipoprotein komplekse proteina, nucleoproteins, hromoproteyiny, fosfoproteidy, glikoproteinat. Ajo është gjithashtu një numër i enzimeve proteinave që hyjnë në pjesë të ndryshme nonprotein.

Proteina është e përfshirë në mënyrë aktive në këmbim të ujit. Nivelet e ulëta të proteinave apo reduktimin proteina hydrofylnosty në plazmën e gjakut formuar një tepricë e ujit "të lirë", kjo gjendje shkakton rritjen e presionit hidrostatik në capillaries dhe ujin të depërtoj nëpër muret e capillaries në inde. Kjo çon në edemë. Përveç proteina të përfshira në koagulimit të gjakut. Proteinat plazma përfshira në imunitetin, ne kemi për qëllim për të mbrojtur kundër depërtimit të elementeve të huaja që kanë të bëjnë me proteinat e huaja.

Reduktuar proteina (hypoproteinemia) mund të jetë për shkak të një dietë vegjetariane; rritur pacientët humbje proteina kur kryhet dietë kurs dhe agjërimit; Patologji formimin e proteinave në një pacient. Kjo mund të jetë për shkak të:

 • anomalitë në traktin gastrointestinal.

 • Në gjakderdhje akute dhe kronike, në trup,

 • Tumoret kanceroze

 • Gipoproteinemija qartë të diagnostikuar shumë sëmundje të veshkave lirimin e urinës e pacientit një nivel të lartë të proteinave në analizë.

 • Formimi patologji e funksionit të proteinave të mëlçisë mangësi. Në mënyrë tipike, sëmundja, të tilla si cirroza e mëlçisë, hepatitit, degjenerimit të mëlçisë.

Nivele të larta të proteinave (albuminosis) është formuar si rezultat i dehidrimit, dmth humbjen e lëngjeve intravaskular. Kjo ndodh: 

  • Të drejtat e mbinxehje në periudhën e nxehtë apo dhomë të zihet fryma,

  • Kujdestari

  • lëndime të ndryshme

  • sëmundje e shoqëruar nga dehidratim i organit, të tilla si kolera.

  • mieloma e shumëfishtë

  Myoglobin

  Shkalla Myoglobin:

  • mashkull - 19-92 mg / l

  • gratë - 12-76 mg / l

  Myoglobin - hemoglobinë muskujve, është përfshirë në frymëmarrje indeve. Svezhepoluchennoy hetojë serum apo plazma, të paktën - urinë. Përmbajtja e Myoglobin në urinë normalisht më pak se 20 mikrogramë / litër. Mbi normal: infarkt miokardi, tendosje të muskujve skeletik, traumave, konfiskimet, terapi elektro, pezmatimi i djegieve indeve të muskujve;

  Low artrit reumatoid mihlobin, myasthenia gravis; Përqendrimi i Myoglobin në urinë varet nga funksioni i veshkave.

  Feritinë

  Feritinë - treguesi më informative e dyqaneve hekurit trup, forma kryesore deponyrovannoho hekuri. Cakto diagnozën diferenciale e anemisë, kancerit, sëmundjeve kronike infektive dhe inflamatore, hemochromatosis dyshuar.

  Agjërimi rrit përqendrimin e feritinë; hemochromatosis hekuri tepërt; Sëmundja Hodgkin; sëmundje infektuese akute dhe kronike inflamatore (osteomielit, infeksionet e mushkërive, djegiet, lupus eritematosus sistemik, artritit reumatoid dhe sëmundje të tjera të sistemik indit lidhor); leucemia akute; patologji të mëlçisë (në t ch hepatiti alkoolik..); përdorimi i kontraceptivëve oral dhe kancerit të gjirit;

  Reduktimi vërejtur kur mungesa e hekurit (hekur mangësi anemi); sëmundje celiac.

  Fraksionet e proteinave

  Fraksionet e proteinave (SRE, Protein Serum electrophoresis) - përqindja e totalit të fraksionet proteina e gjakut, e cila reflekton ndryshimet në gjendjen fiziologjike dhe patologjike të trupit. Indikacionet e analizës së fraksioneve proteinike: infeksion, sëmundje sistemike lidhës indeve, kanceri, kequshqyerja dhe sindromi malabsorption. Rezultatet e mundur shpërndarjen në përqindje, e cila është e përcaktuar nga formula e meposhtme: Pjesa (g / L) X100% =% totale protein (g / l)

  Fibrohen

  Fibrohen 0,1-0,6 (0,8-1,3) g%; 2-6h / l; 200-400mh%. Rritja e fibrinogjenit, glomerulonefriti, kohë nephrosis, sëmundjet infektive, shtatzënisë.

  Globulin

  Globulin - një proteinë e ashtuquajtura faza akute e sëmundjes. Shkalla globulin 2-3.6h% (20-36h / l). Rritja alfa-globulin vërejtur në inflamacion në trup, kushtet e stresit: infarkt miokardi, pash, traumat, djegiet, sëmundjet kronike, kancer metastatic, disa sëmundje, proceset purulent. Sëmundjet e indit lidhor (reumatizmi, lupus sistemik kuqe)

  Rritja alfa-globulin gjithashtu mund në sëmundje të caktuara kronike, tumoret malinje, sidomos metastazë e tyre. Reduktuar alfa-globulin patalohyy etiketuar globulin sintezë në mëlçi, zvogëluar funksionin tiroide (Hypothyroidism).

  Zhelezosvyazyvayuschaya aftësia e serumit (transferina totale)

  Mbi nivelet e normave ZHSS:

  • Mashkull 45-75 mmol / l

  • Femër 40-70 mmol / l

  Features përgatitjet për studim: një javë para dorëzimit të analizave duhet të marrin suplemente hekuri, për 1 - 2 ditë para dhurimin e gjakut duhet të kufizojë yndyrë futje shkruar. Mbushja Normale transferina: burra - 25,6-48,6%, gratë - 25,5-47,6%. Fiziologjik ndryshon ZHSS ndodh kur shtatzënia normale (rritur në 4500 mg / l). Në fëmijë të shëndetshëm ZHSS reduktuar menjëherë pas lindjes, atëherë rritet.

  Tregojnë rezultate të larta: anemi mangësi hekuri, përdorimi i kontraceptivëve oral, dëmtim të mëlçisë (ciroza, hepatiti), transfuzionet e shpeshta të gjakut. Normat e ulëta të ZHSS të ndodhë, duke reduktuar proteina totale në plazmë (agjërimit, sindromi nekrotik), mangësi hekuri në trup, infeksionit kronik.

  Biokimike, bilirubin komponentët deshifrim

  Norma bilirubin në analizën varet nga mosha e pacientëve. Foshnjat deri në 1 ditë - më pak se 34 mmol / litër. Foshnjat 1 deri në 2 ditë 24-149 mkmol1chzl. Foshnjat 3 deri 5 ditë 26-205 mmol / L. Rriturit 60 vjeç 5-21 mmol / l. Të rriturit mosha 60 në 90 3-19 mmol / l. Njerëzit më të moshuar se 90 3-15 mmol / l.

  Bilirubin - një komponent i biliare, pigment të verdhë formuar nga prishja e drejtpërdrejtë (i lidhur) bilirubin dhe vdesin qelizat e kuqe të gjakut. Ai përbëhet nga bilirubin tërthortë. Ngritja gjak Njollat ​​e lëkurës dhe mukozës verdhë. Rritja bilirubin (hyperbilirubinemia) është për shkak se: Zbërthimi zgjeruar e qelizave të kuqe të gjakut, verdhëz hemolitik. Ajo konflikti rezus, transfuzioni i gjakut, anemi hemolitike, malaria. Jo rrallë sapolindur fiziologjike verdhëz. Në mëlçisë hepatit sëmundjes, hepatotoxicity, biliare kanal pengimit, anomalitë kongjenitale të metabolizmit. Teste biokimike janë caktuar shpesh me mjeku.

  Glukozë

  Glukoza, shkalla e gjakut në analizën biokimike:

  Nën 14 vjet - 3,33-5,65 mmol / l

  Nga 14-60 3,89-5,83

  Nga 60-70 - 4,44-6,38

  Mbi 70 vjet - 4,61-6,10 mmol / l

  Glukozë biokimike. Glukoza - energjia e trupit tonë. Kërkesa dhe shpenzuar me shpejtësi gjatë stresit fizik dhe mendor, stresi. Indeks të lartë tregon diabeti mellitus, tumoret veshkave, hyperthyroidism, sindromi Cushing, acromegaly, gigantism, kanceri pankreatik, pancreatitis, sëmundje kronike të veshkave dhe të mëlçisë fibrozë cistike. Reduktimi i këtij treguesi (hypoglycemia) ndodh gjatë agjërimit dhe insulinë mbidozë. Mund të tregojë kancer pankreatik, rritje rritjen e qelizave të kancerit në trup, sëmundje të veshkave, tiroide, hipofizës patologji, helmimi me alkool në të rënda, organizëm tjetër helmimi (kombinimet e klorit ose të fosforit), salicylates, sëmundjet e zorrëve dhe stomakut.

  Osteocalcin

  Shkalla osteocalcin:

  • Burrat: 12,0-52,1 ng / ml femra - premenopausal - 6,5-42,3 ng / ml. Periudha postmenopausal - 5,4-59 ng / ml.

  Osteocalcin (osteocalcin, proteina Bone Gla, BGP) - një shënues të ndjeshme të metabolizmit kockave. Aplikuar për diagnozën e osteoporozës.

  Një, sëmundja e lartë Paget, rritja e shpejtë në të rinj, përhapur shkakton strumë toksike, metastazë tumorit të kockave, osteomalacia, osteoporozën postmenopausal, dështimi kronik i veshkave;

  Shtatzënisë ulët osteocalcin, hyperkortytsyzm (sindromi sëmundje dhe Cushing - Cushing), hypoparathyroidism, mangësi somatotropin, cerozë mëlçisë, terapi me glukokortikoideve.

  Yndyrna në gjak biokimi

  Yndyrna - triglycerides 165mh% (1.65h / l).

  Studim sëmundje zemre caktuar, goditje. Si një faktor në formimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve koronare. Shkelja e metabolizmit lipidet nuk është një nga arsyet maturimit të arteriosklerozës. Prandaj, analiza mbi metabolizmin e lipidet duhet të konsiderohen së bashku me faktorë të tjerë. Treguesit rregulluar metabolizmin yndyrë përmes dietës dhe përdorimin e ilaçeve.

  Biokimike, proteina C-reaktive

  C-reaktive proteina - një tregues i fazës akute të inflamacionit, treguesi më i ndjeshëm dhe më të shpejtë e dëmtimit të indeve. Proteina C-reaktive është krahasuar shpesh me ane eritrociteve normë sedimentation. Të dy treguesit janë në rritje ndjeshëm në sëmundje e hershme, por CRP duket dhe zhduket para se të ndryshuar ESR. Nëse i suksesshëm, trajtimi reduktuar nivelin e CRP në ditët e ardhshme, normalizimin 6-10 ditë, ndërsa ESR është reduktuar vetëm pas 2 - 4 javë.

  C-reaktive Shkalla proteina

  në metodat normale konvencionale në gjak e të rriturve nuk është gjetur. në foshnje më pak se 15,0 mg / l. Arsyet për ndryshimet në treguesit normale: Rritja e C-reaktive inflamacion proteina, nekrozë, traumat dhe tumoret, infeksionet parazitare. Në vitet e fundit, praktika futur metoda shumë të ndjeshme për përcaktimin CRP, e cila përcaktuar përqendrimet e më pak se 0.5 mg / l. Kjo ndjeshmëri mund të kapur ndryshimin në CRP jo vetëm në akut por edhe inflamacion kronik. Përveç punimeve shkencore provuar se rritja përqendrimet CRP edhe në rangun e më pak se 10 mg / l në njerëz të shëndetshëm duket sugjeron një rritje të rrezikut të arteriosklerozës dhe infarkt miokardi parë, thromboembolism.

  Biokimike, kolesterolit

  Mbi nivelet e normave Kolesteroli 2,97-8,79 mmol.

  Kolesteroli është një komponent thelbësor i të gjitha qelizave të përfshira në membranën qelizore formula, struktura kimike është një alkool ciklike monatomic mesme. Nivelet e kolesterolit të lartë në meshkuj se në femra. Madhësia e kolesterolit në njerëz të shëndetshëm në varësi të moshës, aktivitetit fizik, tensioni intelektuale dhe nganjëherë sezonit. Një vlerë të lartë sugjeron zhvillimin e arteriosklerozës. Shënim enët e arteriosklerozës jo gjithmonë mund të evoluojë nga niveli i saj në trup. Sëmundje të zemrës. Sulmet në zemër dhe goditje ishemike mund të diagnostikojnë dhe të performancës nën pacientit kolesterolit normale.

  Analiza biokimike - kreatininës

  Kreatininës 0,7-1,5% (60-135 mmol).

  Kreatininës - normën e saj është përcaktuar me ure. Kjo eshte nje produkt i metabolizmit renale të proteinave. Megjithatë, ure është përdorur për të diagnostikuar sëmundje të veshkave, duke përfshirë edhe dështimin e veshkave. Në indeksin akut patologjisë veshkave, kreatinina mund të arrijnë vlerat shumë të larta të 0,8-0,9 mmol / l. Kreatininës ulët në diagnozën nuk zbatohen.

  Analiza biokimike - urinës

  Urinës. Shkalla e urinës:

  Fëmijët nën 12: 119-327 mmol / L

  Meshkujt 12-60 vjeç: 262-452 mmol / L

  Gratë nga! 2-60: 137-393

  Burrat 60 në 90: 250-476

  Gratë 60 në 90: 208-434 mmol / L

  Burrat më të vjetër se 90: 208-494

  Gratë mbi 90 vjeç: 131-458 mmol / L

  Acidi i urinës Pokazattel tregon normale apo jo funksioni i veshkave dhe shkelje e filtrimin e tyre. Urinës është një produkt i metabolizmit (bazat purine) që përbëjnë proteinat. Excreted nga veshkat. Urinës është një produkt i metabolizmit të bazave purine që janë pjesë e proteinave komplekse - nucleoprotein dhe excreted nga veshkat.

  Hyperuricemia (acid të lartë i urinës) vini re diagnozën e përdhes, por është emërtuar dhe prania e sëmundjeve të tjera: infeksioni në trup (pneumoni, tifo, tuberkulozi), anemi B12-mangësi, leukemia. Gjithashtu, sëmundjet e mëlçisë, diabet akute, psoriaza, ekzema, komponimet kimike helm e karbonit. Hyperuricemia (të ulet në gjak), vuri në dukje në pacientët me përdhes, ajo është e ulur valët. Fazat normale urinës rritjen acid ndryshojë atë në tre, katër herë në krahasim me nivele normale.

  Rheumatoid faktor

  Faktor rheumatoid përcaktohet në pacientët me artrit reumatoid, si edhe në pacientët me sëmundje të tjera inflamatore. Normalisht faktor rheumatoid nuk është zbuluar nga metoda konvencionale.

  Arsye për ndryshimet në performancës: detektimin e faktorit reumatoid - artritit reumatoid, lupus eritematos sistemik, sindroma Sjogren, semundja e Waldenstrom, Felty-sindromi dhe Akoma-sindromi (forma e veçanta të artritit reumatoid).

  Transkript biokimike. Ure

  Blood ure normë:

  Fruta (gjakut kurrizit): 7,3- 14.3 mmol / l

  Parakohe fëmijët deri në një javë: 1,1-8,9

  Parakohe fëmijët nën një vit 1,4-6,8

  Fëmijët nën 18 vjeç: 1,8-6,4

  Të rriturit 18-60 vjet: 2,1-7,1

  Të rriturit 60 në 90 vjet: 2,9-8,2

  Të rriturit mbi 90 vjet: 3,6-11,1 mmol / l

  Ure - Produkti përfundimtar i avari proteinave. Ure excreted nga trupi përmes veshkat, me urinë, prandaj, niveli i ure në gjak dhe urinë jep një tregues të funksionit të veshkave.

  Analiza biokimike - deshifrim e komponimeve të ulët të azotit në njerëzit.

  • Kreatininës Normal (duke filluar nga muskul): njerëzit - 62-115 mmol / l, gratë - 53-97 mmol / l.

  • Urinës

  • Ure normë: 2,5-8,3 mmol / l.

  kimi gjakut - deshifrim substancave inorganike dhe vitamina.

  Hekur

  Meshkujt: 10,7-30,4 mmol / l

  Gratë: 9-23,3 mmol / l

  Zhelezouchastvuet në sintezën e hemoglobinës. Tregon gjak sëmundjeve dhe anemi. Rreth 4 m të hekurit në trup është. Përafërsisht 80% e hekurit të përgjithshëm të hemoglobinës përmban 25% hekur në rezervë, 10% të përshtaten në Myoglobin, 1% është ruajtur në enzimat e frymëmarrjes që catalyze proceset e frymëmarrje qelizore. Statusi hekuri (giposideroza, hekur mangësi anemi) - një nga Sëmundjet më të përhapura të njeriut. Formojnë manifestimet e tyre klinike janë të ndryshme dhe variojnë nga fjetur në sëmundje shtypës progresive që mund të çojë në dëmtime të indeve normale dhe madje edhe vdekje. Koha sot pranoi se diagnoza e shteteve të hekurit duhet të përcaktojë foto absolute të sëmundjes, pra shfaqjen e anemisë hypochromic. Kur mungesa e hekurit vuajnë një trup. Në aneminë duhet të kalojnë një test biokimike të gjakut.

  Biokimike transkript - kalium

  Nivele normale kalium, mg / l:

  • Nga 12 muaj, 4,1-5,3

  • 12 muaj - 14 vjet 3,4-4,7

  • Mbi 14 vjet 3,5-5,5

  Kaliumi ndikon narabotu shumë qelizat në trup, veçanërisht imyshechnyh nervor. Roli biologjik i kaliumit është e madhe. Kaliumi promovon qartësinë e mendjes, përmirëson furnizimin e oksigjenit në tru, ndihmon otshlakov shpëtoj, vepron si një imunomodulator, ul presionin e gjakut ipomohaet në trajtimin e alergjive.

  Kaliumi është vkletkah, rregullon ekuilibrin e ujit, normalizimin ritmin e zemrës.

  Rritja e nivelit kalium:
  Ky fenomen quhet hyperkalyemyya shenja iyavlyaetsya të shkeljeve:

  • dëme qelizore (shkatërrimi hemoliz- e qelizave të gjakut, uria rëndë, konfiskimeve, lëndime të rënda, djegiet e thella)

  • Dehidratim

  • goditje

  • acidosis

  • dështim akute renale (veshkave abuzimi sekretim)

  • nadnyrkovanedostatnist

  • rritjen rrjedhjen e kripëra kaliumi.

  Zakonisht kalium rritur për shkak të marrjes së anticancer, droga anti-inflamator inekotoryh droga të tjera medicinale. Reduktimi përqendrimin e kaliumit në gjak (hipokalemise) fillon në rrjedhën e pamjaftueshme e ushqimit, rritja e humbjeve në urinë dhe feces, vjellje, diarre, përdorimi i diuretics zbrazë kalium, përdorimin e steroid, disa çrregullime hormonale, administrim intravenoz i sasive të mëdha të lëngjeve, e cila nuk është përmban kalium.

  Shpjegimi i kalciumit

  Foshnjave të porsalindura: 1,05-1,37 mmol / L.

  Fëmijë nga 1 deri ne 16 1,29-1,31 mmol / l

  Adult 1,17-1,29 mmol / L.

  Kalciumi. Në mesin e ushqyesve të përmbajtura në trup në sasi të mëdha, kalcium renditet e ardhshme vetëm për proteina, yndyrë dhe karbohidratet. Edhe pse 99 për qind e totalit shpenzuar mbi kockat nevojat kalcium dhe dhëmbët, një problem mbeti me interes gjithashtu shumë e rëndësishme. Rritja e nivelit kalcium, të cilat në të quajtur hiperkalcemia, do të thotë se gjaku përmban shumë kalcium. Pjesa më e madhe e kalciumit gjendet në kocka njerëzore dhe dhëmbët. Disa kalciumit ndihmon trupin për të punuar. Shumë kalciumit në gjak ndikon nerva, traktit digjestiv, zemrën dhe veshkat.

  Biokimike transkript - natriumi

  Newborn natriumi normë: 133-146 mg / dl.

  Foshnjat deri në 1 Objektivat: 139-146

  Shkalla Fëmijët: 138-145

  Të rriturit: 136-145 mg / dl.

  Të rriturit më të vjetër se '90 brenda 132-146 mg / dl.

  Natriumi - kimi kryesor i cili neutralizon ki­Slots në gjak dhe limfatike; në ruminantët Bikar­Karbonat natriumi është komponenti kryesor i pështymë. Ai rregullon në nivelin optimal (pH 6,5-7) aciditetit aktuale e chyme në proventrikulin; klorur natriumi rregullon presionin osmozik, aktivizon amylase enzimë që prishet përplasje­vogël, përshpejton absorbimin e glukozës në zorrë, SLU­material inh për formimin e lëngut acid klorhidrik stomakut.

  Klor

  Porsalindur në 30 ditë: 98-113 mg / dl.

  Të rriturit: 98-107

  Pacientët e moshuar më të vjetër se 90 98-111 mg / dl.

  Klorit, si natriumi gjendet në ushqimet bimore në sasi të vogla; rritur­Lev përmbajtje klori bimë të ndryshme që ju­rosshye në tokë kripur. Në organizëm të kafshëve­do të klorit përqendruar në lëng stomakut, gjak, limfatike, lëkurës dhe indit nënlëkuror.

  Analiza biokimike - magnezi

  Shkalla magnez për të sapolindur 0,62-0,91 mmol / L.

  Për fëmijët nga 5 muaj. 6 vjet 0,70-0,95

  Fëmijët 6 deri 12 vjet: 0,70-0,86

  Shkalla Adoleshenca 12-20: 0 70-0 91

  Të rriturit 20-60 0 66-1,07 mmol / L.

  Të rriturit 60-90 brenda 0,66 - O 99

  Të rriturit më të vjetër se '90 0,70-0,95 mmol / l normë magnezit në gjak.

  Magnez-të, si edhe kaliumi, kalciumi ose sodium, i referohet joneve electrolyte me një ngarkuar pozitiv ose negativ, secila prej të cilave kryen nje funksion specifik fiziologjik. Ngritjen e standardeve të vërejtura në këto sëmundje: dështimi i veshkave (akute dhe kronike). Hypermagnesemia iatrogjenike (mbidozë e magnezit ose antacidet). Diabeti mellitus, hypothyroidism, pamjaftueshmëri veshkave, sëmundja Addison. Indet lëndimit. Lupus erythematosus sistemike. Mieloma e shumëfishtë. Përkundër faktit se magnez është shpërndarë gjerësisht në natyrë, deficiti i saj është shumë shpesh (rreth 50%), dhe shenjat klinike të mangësi magnez janë më shpesh. Simptomat e mundshme e mangësi magnez: nuk ka ankth e kuptueshme, stresi, aritmia kardiake, dhimbje të muskujve (veçanërisht dhimbje nate muskujve viç), pagjumësi, depresion, dridhje të muskujve, ndjesi shpimi gjilpërash në majë të gishtave, marramendje, lodhje të vazhdueshme , sulmet migrenë.

  Fosfor, analiza transkripti

  Rregulla fosfor mmol / l:

  • Deri në 2 vjet 1,45 -2,16

  • 2 vjet - 12 vjet 1,45-1,78

  • 12-60: 0,87-1,45

  • Gratë mbi 60 vjeç: 0,90-1,32

  • Meshkujt mbi 60 vjeç: 0,74 - 1,2

  Përcaktimi i fosforit në gjak janë përshkruar shpesh për çrregullime të metabolizmit të kalciumit, pasi vlera më diagnostike ka raporti i kalciumit dhe fosforit inorganike. Rritja përqendrimet e fosforit shënuar dështimi i veshkave, mbidozë e vitaminës D, dështimi parathyroid, në disa raste, mielomës multiple, çrregullime të metabolizmit lipidet (lipidet fosfor). Fosfor Numri Kyslotorozchynni rritur në të gjitha sëmundjet që përfshijnë mangësi oksigjen. Reduktimi i përqendrimit të fosforit ndodh kur një mungesë e vitaminës D, çrregullime të zorrëve thithjen, rakit, gjëndra hiper parathyroid.

  Testi biokimike. Vitamina B12

  Vitamina B12 Shkalla në të sapolindur - 160-1.300 pg / ml në të rriturit - 100-700 pg / ml (mesataret e 300-400 pg / ml).

  Vitamina B12, i njohur gjithashtu si cobalamin, është gjetur në proteinat e një dietë normale. Procesi i thithjes së vitaminës B12 vijon pesë hapa komplekse, krijimin e pankreasit, duodenum, lëngjet e stomakut dhe pështymë. Vitamina B12 - një nga vitamina B Kjo është vetëm vitaminë që përmban një lloj metali - kobalt jon. Sepse kobalt Vitamina B12 është quajtur edhe cobalamin. Jon kobalt në molekulë vitaminë B12 lidhur me korrinovym koordinimi heterociklit.

  Vitamina B12 mund të ekzistojë në forma të ndryshme. Forma më e zakonshme e jetës njerëzore është në tsianokobalamin marra nga trajtimi kimik i vitaminës cyanide. Vitamina B12 mund të ekzistojnë në formën hidroksikobalamin dhe dy forma coenzyme - metylkobalamyna dhe adenozylkobalamin. Termi pseudo-vitaminë B12 mendje si vitaminë substancë që gjendet në disa organizmat e gjalla, të tilla si blu-jeshile gjini algat Spirulina. Këto vitaminë si substancë nuk japin efekte vitaminë në trupin e njeriut.

  Transkript biokimike provë. Folik acid

  Rregull acid filievoy në njerëzit është 3-17 ng / ml.

  Acidi folik - Deficiti ynë më i rëndësishëm. Acidi folik është emëruar sipas folium fjala latine - letër për shkak se ajo ishte e izoluar për herë të parë në laborator me gjethe spinaq. Acidi folik i takon grupit të vitaminës B. Ajo është e shkatërruar lehtë nga gatimi dhe është humbur në përpunimin dhe canning e frutave dhe aseteve nxjerrje grurit.

  Acidi folik - një vitaminë e rëndësishme që ndihmon në parandalimin e defekteve të tubit nervor në fëmijën e palindur, të tilla si plas shpinë (spina bifida), kur kanali porsalindur cerebrospinal mbetet zbuluar, lindi palcës kurrizore dhe nervat ose anencephaly (nuk ka tru dhe kongjenitale palca kurrizore), hydrocephalus, herniation trurit. Tub nervore zhvillohet shumë shpejt pas konceptimit, ajo është formuar nga të palcës kurrizore të fëmijës. Studimet thonë se rritja e acidit folik që janë gratë shtatzëna, të mundësojë 70% të rasteve të shmangur të çara palcës kurrizore.
  Me një mungesë të acidit folik mundemi Naru­shytttya formimin e placentës, rrit vero­gabim yatnost.

  Gratë që mund të bëhet me barrë, ajo është e rekomanduar për të ngrënë ushqime të fortifikuara me acid folik ose të marrin shtesat në ushqime të pasura me acid folik për të zvogëluar rrezikun e disa defekteve të rënda lindjes. Duke pasur shtojcave mjaft acid folik në muaj para shtatzënisë është shumë i rëndësishëm për të parandaluar defektet nervore tub. Është sugjeruar se duke marrë 400 micrograms e acidit folik çdo ditë sintetike nga ushqime të fortifikuara ose shtesë. Ekuivalentet APP e acidit folik në gratë shtatzëna është 600-800 mikrogramë, dy herë e zakonshme RDA 400 mikrogramë për gratë që nuk janë shtatzënë.

  Transkript biokimike provë. Albuminë

  Molekulat albumin përfshirë në ujë të detyrueshme, kështu që rënia e këtij indeksi poshtë 30 g / L shkakton formimin e edemë. Albumin ngritur praktikisht nuk ndodh dhe është i lidhur me një rënie në përmbajtjen e ujit në plazmën e gjakut.

  Ulja e albuminës në gjak mund të jetë në: pamjaftueshme futje e ushqimit fibër (uria, kequshqyerja), malabsorption e proteinave në traktin gastrointestinal (enterit, heqjen kirurgjikale të stomakut dhe zorrët), ulur sintezë albumin në mëlçi (dëme toksike mëlçisë, cerozë mëlçisë), rrit humbjen e proteinave (kolit ulcerative, peritonit, djegiet gjera), dëmtime në veshka (sindromi nekrotik me praninë e proteinave në urinë).

  Analiza biokimike të gjakut dhe transkriptin e saj më të hollësishëm të secilit tregues i përbërë analizave biokimike prezantoi një përmbledhje të faqes.

  Kur biokimi përshkruar studimi     

  Teste biokimike të përshkruara:

  • semundjet akute të organeve të brendshme (mëlçisë, veshka, pankreasi)

  • sëmundje shumë të ndryshme të trashëgueshme,

  • me beriberi,

  • dehje dhe shumë të tjerë.

  Jo rrallë biokimike të emërojë për vendosjen diagnozë të saktë, kur mjeku dyshon në qoftë se ajo është e bazuar vetëm në provat dhe simptomat e pacientit. Biokimike shpesh nuk caktoi një mjek për të vlerësuar efektivitetin e trajtimit të një sëmundje.

  Analiza biokimike të gjakut bën një ndalim kategorik në çdo vakt! Testet e pasakta të performancës mund të çojë në diagnozë të gabuar dhe si pasojë jo trajtim korrekt. Analiza biokimike tregon marrëdhënie të ngushtë e shkëmbimit të kripërave minerale të ujit dhe në trup. Rezultatet e testeve të gjakut, të marra pas 3-4 orë pas mëngjes, do të ndryshojnë nga leximet e marra me stomak bosh; në qoftë se ajo është marrë pas 3-4 orë në pasdite, shifrat do të ndryshojnë edhe më shumë.    

  Drejtimin patsientana obslevovanie, mjeku dëshiron të dijë dhe të vlerësojmë punën e një organi. Ky studim bën të mundur për të përcaktuar gjendjen e sistemit endokrin (hormoneve tiroide, veshkave, hipofizës, mashkull dhe hormonet seksuale femërore), treguesit e statusit të imunitetit. Biokimike përdorur në fusha të ndryshme mjekësore si urologjisë, mjekësi të brendshme, Gastroenterology, kardiologjisë, gjinekologjisë dhe një numër të të tjerëve.

  Analiza biokimike - si për të dhuruar gjak    

  Të dorës duhet të jetë rreptësisht në një stomak bosh, pas 8-12 orë agjërimit (për të pirë ujë). Është e pamundur për të pirë mbledhjen e gjakut: lëng, alkoolit, e ëmbël qumështi çaj kafe. Le ulur, shtrirë në shtrat mund të jenë të trajnuar stafin mjekësor. Nakladyvaetsyazhhut në krahun e mësipërme bërryl. Vendndodhja gjilpërë është futur venë, para-përpunuara antiseptik. Gjaku derdhur në tub dhe dërguar në klinikë laboratorike.