Radiculitis - shkaku më i zakonshëm i dhimbje prapa


Radiculitis - një shkak i zakonshëm i dhimbje prapa.

Osteokondroza dhe dhimbje të nervit shiatik janë shkaqet më të zakonshme të dhimbjes mbrapa vuajtur nga miliona njerëz në mbarë botën.

Doktorët e kanë quajtur prej kohësh sëmundje të shekullit osteokondroza që prek njerëzit e të gjitha moshave, madje edhe të rinjtë. Sipas OBSH-së, dhimbje të ulët mbrapa është në mesin e pesë sëmundjet më shpesh çojnë në paaftësi.

Shkaqet dhe llojet e nervit shiatik ^


Shkaku më i zakonshëm i dhimbje të nervit shiatik është quajtur një mënyrë jetese joaktiv dhe mungesa e aktivitetit fizik apo, anasjelltas, ushtrim të tepruar, shpesh çojnë në lëndime.

Kur kërcor ngarkesës mungojnë në rruaza nuk marrin përbërësit ajo thahet, shpesh formimin osteophytes - tumoret e shtyllës kurrizore, në formën e thumba dhe gjilpërat. Në të njëjtën ngarkesa të tepërta shpesh kanë diskale subluxations vertebral dhe lotët komunikimit shtyllën kurrizore.

Shpesh shkaku rrënjë është puna e rëndë fizike, ku shumë prej tyre kanë të bëj dhe shtendos, të bëjë lëvizje të papritur dhe Ngritja e peshave. Rol të rëndësishëm ka luajtur me predispozicion gjenetik dhe çrregullime metabolike. Shkaku i nervit shiatik është shpesh trajtohet dhe osteokondroza.

Në varësi të vendndodhjes së nervit shiatik dallojë llojet e mëposhtme:

 • qafës së mitrës,
 • kraharorit,
 • mesit,
 • mesit - sakrale.

Gjoks dhimbje të nervit shiatik, simptomat dhe diagnoza

Në dhimbje kraharorit radiculitis ndodh mes brinjë bëhet e fortë me lëvizjen dhe frymë, kështu që ndonjëherë ngatërrohet gabimisht me sëmundje të mëlçisë dhe organeve të tretjes.

Nëse segmentet e prekur e shpinë e sipërme kraharorit (në Th4), ndodh në pacientët me simptoma të tilla si semundjen disfagia (gllabërim mosfunksionim). Pacienti ndjen një gungë ose trup të huaj në fyt, vështirësi gëlltitjes ushqim, shpesh burps, ankesat me simptoma të ngjashme me një gastroenterologist, edhe pse shkaku i abuzimit esophageal peristaltikės është vegjetative rruaza compression nervore.

Me lokalizimin e segmenteve të nervit shiatik gjirit Th5 - Th9, fibrave nervore nga këto segmente janë dërguar në stomak, fshikëz e tëmthit dhe duodenum, duke shkaktuar dhimbje pacientit në kuadratin e djathtë e sipërme, të përzier, urth dhe probleme të tjera të stomakut.

Niveli rrënjët compression Th3-Th4 shpesh shkakton dhimbje gjoksi të ngjashme me pectoris, por nuk mund të zbulojë shenja EKG të sëmundjes së arteries koronare. Në raste të tilla, studimi rekomandoi shpinë apo MRI, për të mos shpenzuar shumë kohë dhe përpjekje në luftën jo-ekzistente pasuksesshme kundër sëmundjeve koronare të zemrës.

Dhimbje të nervit shiatik qafës së mitrës, simptomat, shkaqet

Qafës dhimbje të nervit shiatik - një humbje të rrënjëve të nervave kurrizore të shpinë qafës së mitrës.

Në 95% të rasteve është shkaku i dhimbje të ulët mbrapa, ose diskale disk mezhpozvochnoho, e cila në masë të madhe fasha rrënjë nervore dhe çon në tendosje të tepruar në muskujt e qafës dhe madje edhe lakim të rruaza të qafës së mitrës.

Simptomet e nervit shiatik qafës së mitrës:

 • dhimbje të forta në qafë dhe supet, rënduar nga kollitjes dhe koka anim dhe shpesh mu në kokë, krah dhe madje edhe zonë të zemrës;
 • mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi djegie në lëkurë të duarve;
 • marramendje;
 • humbja e ndjesi dhe atrofi e dorës;
 • humbjen e dëgjimit;
 • nganjëherë pacienti është pohytuyetsya ritmi.

Dhimbje të nervit shiatik mesit

Më e zakonshme është dhimbje të nervit shiatik mesit, sepse kjo pjesë e shpinë shpesh përjetojnë stres më të rënda.

Dhimbje të nervit shiatik

Për mesit - nervit shiatik karakterizohet nga dhimbje të forta mbrapa që është dhënë për të një ose të dyja këmbët përgjatë nervore sciatic dhe të zgjeruara në këmbë dhe shpatet, nganjëherë zhdukjen e ndjesi në duart dhe këmbët.

Sulm akut i nervit shiatik: emergjencës ^

Trajtimi i nervit shiatik kronike: si për të shmangur rikthim

Për fat të keq, shumë shpesh merr dhimbje të nervit shiatik kronike, zahostryuyuchys disa herë në vit, sidomos në vjeshtë. Në radiculitis kronike duket ngurtësi të përhershëm të të drejtave të lëvizjes në administrimin e shpatet dhe e kthen trupin, frika e lëvizje të papritur, dhe dhimbje kur ju klikoni në zonën e përflakur.

Lëvizja papërshtatshëm, heqjen, hipotermi apo tendosje të tepruar fizike në shpinë mund në çdo kohë të shkaktojë një sulm akute të nervit shiatik.

Në një sulm akut i dhimbjes ishias mprehtë prapa ndodh menjëherë pas një lëvizje të pakujdesshëm apo ngritje peshe, prostrilyuye në shpinë dhe këmbë të bëhet e fortë me lëvizjen dhe kollitjes. Shpesh personi në dhimbje nuk mund të bëj dhe të shpjegoj.

Në rast të një sulmi akut të nervit shiatik duhet menjëherë të hyjë në një pacient në shtrat për t'i dhënë atij paqe e mendjes se rajonin e mesit të pronës:

 • Shtrat nuk duhet të jetë e vështirë që të mos shkaktojë dhimbje të mëtejshme, por ajo duhet të jetë gjithmonë neprohybayuschuyusya.
 • Situata ideale është krevat ortopedik, por është e mundur për të vënë një dyshek nën mburojën e butë vështirë.
 • Është e nevojshme për të siguruar një pozitë të rehatshme, mundësisht shtrirë në shpinë të tij, bending gjunjët dhe vendosjen e një jastëk të vogël nën shpinën e ulët.

Në shtëpi, shumë mirë ndihmon njerëzit të testuar trajtimin e dhimbje të nervit shiatik - kompresë kripë në rajonin e mesit:

 • Shkrihet 100 g kripë të përbashkët ose kripë deti në 1 litër ujë të nxehtë, zhytem në zgjidhje ose peshqir të vogël të palosur disa herë garzë dhe të aplikojnë në zonën e prekur brenda natës pa polietileni.
 • Në qoftë se këto procedura të bëjë për 10 ditë rresht, dhimbje recedes plotësisht.

Për lehtësimin dhimbje akute zakonisht mjekët përdorur këto masa terapeutike:

 • droga anti-inflamator
 • fizioterapi,
 • bllokada novokaina,
 • razohrevayuschye ointments ndryshme,
 • akupunkturë.

Për të siguruar rruaza vërtetë në fazën akute, mjekët rekomandojnë përdorimin e paterica të lëvizë për të reduktuar ngarkesës dhe shpejtësisë shërim të. Trajtimi duhet të jetë në kohë dhe i plotë - vetëm mbyt dhimbja nuk ka kuptim shpejti sëmundja do të shfaqet sërish dhe mund të fitojnë komplikuar kronike.

Me trajtimin në kohë të dhimbjes ishias është plotësisht në 2-3 javë. Më vonë, pas rënies së dhimbjes akute, përpjekjet pacienti duhet të synojnë parandalimin e përkeqësimit të nervit shiatik.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të trajtuar sklerozë të shumëfishtë. 

Parandalimi i ishias përkeqësimit ^

Për të shmangur acarimin shpeshta dhimbje të nervit shiatik, mjekët rekomandojnë ndiqni këto rregulla të thjeshta:

 • Në vjeshtë dhe veshin dimrit lesh lesh dhe rripa për të shmangur hipotermi mbrapa dhe bel.
 • Zgjidhni një jastëk të rehatshme, i cili duhet të jetë i shëndetshëm, por jo shumë e vështirë dhe e sheshtë. Pozicioni ideal fjetur kur trupi dhe koka janë në të njëjtin aks. Nëse qafë është keq vendosur, ajo me gjasë nuk është vetëm një ëndërr e keqe, por edhe dhimbje koke dhe lodhje.
 • Mbani gjurmët e peshës suaj, sepse mbipeshes dhe obezitetit krijon një barrë shtesë mbi shpinë dhe nyje.
 • Ndiqni sjellje korrekte gjatë punës dhe heqjen e peshave. Mundohuni të mos qëndrojë gjatë në të njëjtin pozicion çdo 30-40 minuta të ndryshojë sjellje ose veprimtari, shëtitje, të bëjë disa bust dhe kreu.
 • Nëse jeni duke shkuar për të hequr ndonjë gjë e rëndë, nuk e bëjmë atë papritur - një kthesë lidhje pak gjunjët, sikur gati të ulen, përkulem dhe të heqë një peshë, duke përdorur forcën e armëve dhe këmbët, jo shpinën.
 • Ju nuk mund të kryejë peshat në njërën anë, shpërndarjen e ngarkesës në të dy krahët në mënyrë të barabartë dhe për të shmangur lëvizjet e papritur kur heqjen dhe kryerjen e objekteve të rënda.
 • Për të parandaluar dhimbje të nervit shiatik dhe osteoarthritis është shumë i dobishëm terapeutik ushtrime, ecje, not dhe rri në bar, dhe tërheq shpinë dhe për të forcuar muskujt dhe shpinë. Bëjë të njëjtën gjë me peshat dhe barbells mundshme vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Nëse është e mundur, të jetë i sigurt për të ecur me një masazh të mirë profesionale, për shkak se terapi masazh me radiculitis konsiderohet si një nga mënyrat më efektive për të parandaluar acarimin përsëritura dhe rifillimi, edhe forcon tonin e muskujve dhe përmirëson rrjedhën e gjakut në pjesën e pasme dhe bel.

Masazh terapeutik shpenzuar ekspert kompetent, shpesh ndihmon pacientin pas lehtësimin e parë seancës dhe më të shpejtë në këmbët e tyre.