Çfarë ju duhet të dini në lidhje me kolesterolit të mirë dhe të keq


Kolesteroli është i kolesterolit të mirë dhe e keqe e trupit njësoj nevojë

Për shumë vite, fjala kolesterolit është konsideruar i keq dhe i rrezikshëm, kështu që mjekët na kërkoi të eliminuar plotësisht nga dietë që përmban atë dhe të lëvizë dietë besholesterinovoy.

Por si gjithmonë, koha është ngritur në vendin e saj, dhe gjeti se trupi është e nevojshme për të matur, dhe mungesa e kolesterolit të keq, si dhe teprica e saj.

Pse nuk kemi nevojë për kolesterolin ^


Kolesteroli - një yndyrë-si substancë e përdorur për qeliza të quajtura materiale ndërtimi, njeri me rëndësi jetike ndërtimin e:

 • Pa atë, trupi i njeriut nuk mund të funksionojë siç duhet dhe të prodhojnë vitaminë D, hormonet seksuale dhe hormonet e veshkave.
 • Mungesa e kolesterolit mund të shkaktojë probleme serioze hormonale, dhe në raste të rënda të çojë në zhdukjen e dëshirës seksuale dhe madje edhe shterpësinë.
 • Është e nevojshme për të zhvilluar dhe serotonin - hormoni i gëzimit dhe humor të mirë, mungesa e së cilës një person zhvillimin e depresionit dhe tendencat vetëvrasëse.
 • Shkencëtarët amerikanë kanë publikuar rezultatet sensacionale hulumtuese, sipas të cilit, njerëzit që menaxhohen me anë të përpjekjeve të jashtëzakonshme për të ulur në nivele minimale të kolesterolit janë më shumë të ngjarë të bien në depresion dhe vetëvrasja janë përfunduar.

Sidomos fëmijët në rritje duhet të kolesterolit në trup - nga ajo varet kryesisht nga zhvillimi normal fizik dhe mendor të fëmijëve. Kolesteroli hyn në trup në dy mënyra - një pjesë e saj është prodhuar në mëlçi, dhe e dyta, një pjesë më e vogël vjen së bashku me ushqim. Kjo është arsyeja pse qumështi i gjirit është i pasur me kolesterol, dhe dietën e fëmijëve në rritje për zhvillimin e duhur të përfshijë ushqime yndyrë të pasur.

Kolesteroli është i kolesterolit të mirë dhe të keq ^

Kolesteroli është i ndarë në "të mirë" dhe "i keq", bazuar në llojin e dëmit që mund të shkaktojë në sasi të tepruar, por njeriu, siç u tha më lart, është e nevojshme për jetë normale dhe ai dhe pikëpamjet e tij të tjera. Kolesterolit të mirë me anë të mëlçisë dhe zorrëve në mënyrë të sigurtë të eliminohen nga trupi pa shkaktuar dëme, e cila është arsyeja pse ajo është konsideruar si e mirë.

Shumë kolesterol është "e keqe", për fat të keq, nuk është excreted nga trupi:

 • Ai ka aftësinë për të grumbulluar në muret e arterieve, si pllakë kolesterolit, duke ngushtuar enët dhe që çon në zhvillimin e arteriosklerozës.
 • Kur këto pllaka përfundimisht të bëhet shumë e madhe, ata mund të bllokojnë plotësisht një arterie që rezulton në vdekjen e indeve të çdo organi, i lirë nga aftësia për të marrë e gjakut të nevojshme të oksigjenit dhe ushqyesve.
 • Ky proces mund të ndodhë në çdo pjesë të trupit, por më e rrezikshme kur ndodh në zemër - atëherë evoluon infarkt miokardi dhe trurit - është një goditje; infarkt pak të zakonshme zorrëve.

Intrigës kolesteroli se shpesh kjo nuk paraqet ndonjë shenjë alarmante - personi ndihet krejtësisht i shëndoshë dhe nuk është edhe i vetëdijshëm se ai kishte të rrezikshme të lartë. Kontrollo dhe kontrollin e kolesterolit juaj është jetike për shkak të rritjes së saj - një bombë me sahat po kalon.

Kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë duke filluar nga mosha 20 të paktën një herë në çdo 5 vjet për të marrë një test të gjakut për kolesterolit të mirë dhe në përgjithësi të këqija. Për më tepër, nevoja për të kontrolluar të gjitha parametrat në të njëjtën kohë, si një analizë e përgjithshme është shpesh normale, dhe niveli i pikave të këqija për probleme kanosës.

Nivelet e kolesterolit konsiderohen tregues shumë i rëndësishëm përdorur gjerësisht nga mjekët për të vlerësuar gjendjen e përgjithshme të shëndetit, së bashku me nivelet e sheqerit, tensionit të gjakut dhe peshës trupore.

Kriteret më të rëndësishme për vlerësimin e shëndetit ^

Ka pesë kriteret kryesore për vlerësimin e gjendjes së shëndetit, të cilat mund të konkludojmë se ju nuk e kërcënojnë problemet e kolesterolit në qoftë se të gjitha këto parametra janë normale:

 1. Kolesterolit total - më pak se 5 mmol / l
 2. Kolesterol i keq ose densitet të ulët - më pak se 3 mmol / l
 3. Sheqerit në gjak - jo më shumë se 6 mmol / L
 4. Presioni i gjakut - më pak se 140/90 mm Hg
 5. Bel perimetër në meshkuj - jo më shumë se 102 cm për gratë - jo më shumë se 90 cm

Më parë ishte menduar se problemet me metabolizmin e kolesterolit unike për të moshuarit, që lidh atë me plakjen e pashmangshme, zashlakovannostyu dhe çrregullime metabolike. Por tani problemi është, si shumë të tjerë, një "i ri", e cila është e kuptueshme. Fakti se njerëzit e moshuar janë përdorur tradicionalisht për të ngrënë ushqim të shëndetshëm shtëpi, duke zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të tilla.

Brezi i ri është kryesisht ha ushqim të shpejtë - më të dëmshme të ushqimeve moderne. Burgers ndryshme, patate të skuqura, sode dhe gjysmë të tjera të përmbajnë një shumë të preservatives, ngjyra dhe aditivëve të tjera kimike.

Ushqimi i tillë që është përdorur rregullisht, ka 25 vjet mund të krijojë një bandë e problemeve shëndetësore, duke përfshirë kolesterol. Mjekët janë fryrë alarmi sepse pllakave aterosklerotike në enët e gjakut filloi të gjeni edhe tek fëmijët.

Por nuk është një lajm i mirë - shkencëtarët eksperimentalisht provuar se fazat e hershme të ndryshimeve aterosklerotike në enët që nxisin zhvillimin e hipertensionit përgjigjet edhe për trajtimin dhe është plotësisht i kthyeshëm.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të hequr qafe alergji përgjithmonë.

Si për të ulur kolesterolin e keqe pa drogë: parandalimi ^

Kolesteroli është i mirë, i keq, në përgjithësi, dispozitë për njeriun

Mjekët pohojnë se rritja për parandalimin e kolesterolit të keq në gjak mjaftueshëm ndiqni këto rregulla të thjeshta:

Përdorni vajra bimore në vend të kafshëve

Para së gjithash ju duhet të shqyrtojë dietën tuaj, duke e çuar në minimum përdorimin e produkteve të dëmshme të tilla si ushqim të shpejtë, gjysëm-të gatshme dhe preservatives. Sidomos të dëmshme konsiderohen ushqime që përmbajnë yndyrna trans, i quajtur yndyrë-vrasësit dhe schytayuschymysya fajtorët kryesorë rritjen e shpejtë të kardio - vaskulare dhe sëmundjet e kancerit tek njerëzit.

Yndyrna trans janë aq të sëmurë që SHBA urdhëroi secilin prodhues të përcaktojë përmbajtjen e tyre në prodhimet e tyre dhe për të monitoruar në mënyrë strikte që nuk i kalon të lejueshme. Yndyrna trans përmbante pothuajse të gjitha llojet e industriale pjekje, salcat, majonezë, patate të skuqura dhe madje edhe në biskota të fëmijëve. Prandaj, gjithmonë lexoni etiketat dhe nuk blej produkte që përmbajnë margarinë dhe yndyrna hydrogenated.

Shpesh njerëzit në luftën kundër kolesterolit të lartë të bëjë një gabim dhe tërësisht të përjashtuar nga dietën tuaj të gjithë bimore dhe shtazore yndyrna. Ky është një gabim shumë i rrezikshëm - vajra bimore nuk përmbajnë kolesterol dhe janë të nevojshme për funksionimin normal të trupit.

Për shembull, vaj aktivizon metabolizmin yndyrë dhe promovon sekretim e kolesterolit të tepërt, kështu që është e rekomanduar për pacientët me diabet. Një agjërimi miratuar vaj lugë perime ndihmon lirimin biliare dhe zvogëlon simptomat e dhimbshme e gurëve të tëmthit.

Për të shmangur një nivel të lartë të kolesterolit të keq në gjak, mjekët rekomandojnë:

 • të mbushur me sallatë perimesh dhe vaj ulliri në vend të majonezë,
 • hani mish me perime dhe piqem në skarë që pikoi yndyrat,
 • supë të ftohtë dhe për të hequr shtresa e lartë e yndyrë,
 • prerë yndyrë nga mishi dhe lëkura nga pule.

Mos ha tepër

 • Mundohuni të mos nopem shkak të overeating dhe mbipeshë është shpesh një shkas për zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme
 • Të kënaqur edhe pse herë pas here të shkarkojë trupin tuaj në formën e agjërimit një-ditore, e cila do të sjellë përfitime të mëdha.
 • Mos harroni se sekreti kryesor i jetëgjatësisë qëndron në faktin se ata hanë shumë pak, për shkak se trupi ka nevojë për shumë më pak ushqim se zakonisht besohet.

Normalizimin e peshës

Ju duhet të normalizuar peshën e tyre, sepse trashje kontribuon për të rritur më tej kolesterolit të keq, dhe anasjelltas, duke reduktuar peshën e nivelit të saj normale. Ky është ushtrim shumë i dobishëm moderuar, sidomos mjekët rekomandojnë ecje, e cila është po aq njerëz të përshtatshmet shëndetshëm dhe imunitet.

Pini shumë ujë

Ju gjithashtu duhet të monitorojnë me kujdes regjimin e tyre të pijshëm, sepse përdorimi i pamjaftueshëm i ujit të çon në dehidratim dhe shumë sëmundjeve të rrezikshme, veçanërisht për:

 • trashje të gjakut,
 • rritjen e hemoglobinës më lart normale,
 • clots gjakut.

Më shpesh, duke filluar për të pirë ujë dhe rivendosjen e bilancit të saj me ujë kripë, ju mund të shpëtoj nga shumë sëmundje, duke përfshirë kardiovaskulare.