Virusi Sa e rrezikshme herpes


Mirë imuniteti - parandalimi më i mirë i virusit herpes

Në nivelin e familjes, njerëzit e përdorur për të mendoj se herpes - një të përbashkët "të ftohtë" ose "ethe në buzë", por në fakt nuk është kaq e thjeshtë.

Çfarë është herpes ^


Herpes (nga herpes greke - kamufluar) - një sëmundje virale që prek lëkurën dhe mukozës të njerëzve.

Ajo është e njohur për njerëzimin kohë më parë dhe përshkruar nga Hipokrati, i cili i dha atij këtë emër për shkak të "rrëshqanorët" natyra e sëmundjes.

Në mesin e numrit të madh të sëmundjeve virale herpes është një lider për shkak se, sipas shkencëtarëve, latent, dmth fshehur, "fjetur" formë, ata janë të habitur në lidhje me 90% të popullsisë.

Ka rreth 100 varietete herpevirusiv, por vetëm 8 prej tyre mund të shkaktojnë sëmundje në njerëzit, herpes më të zakonshme të tipit të parë dhe të dytë.

Virusi Herpes Lloji i parë ^

Virusi herpes Lloji i parë (HSV-1) transmetohet si gripi, përmes pikëzave - kollitjes, teshtitjes dhe në kontakt me lëkurën dhe mukozës së një personi të infektuar. Njerëzit që ai e quajti "buzët e ftohtë", sepse, edhe pse ajo ndikon në gjithë trupin, manifestuar nga pamja e jashtme kryesisht në buzë dhe krahë hundë.

Në gëlltitje fillestar të llojit të parë të virusit herpes nuk shfaqet klinikisht, njerëzit nuk e kuptojnë se ai është i infektuar.

 • Para se faza akute e sëmundjes është quajtur Periudha e inkubacionit, që zgjat 2 deri ne 14 ditë, gjatë së cilës shumohet virusi dhe të zbatuara në mënyrë aktive.
 • Kur virusi fillon të aktivizojë, buzët duket blisters shumë të dhimbshme me fluide, kruajtje të rënda, djegie, ënjtje, rritur shpesh temperaturën e trupit dhe të rritura nyjet limfatike.
 • Pastaj flluska të fillojnë të dilnin, i mbuluar me plagë kore, e cila është gjithashtu shumë e dhimbshme dhe mund të zgjasë deri në 10 ditë.
 • Pas shërimit të virusit në mëngjes përsëri "fshehur" në trup dhe duke pritur për mundësi të përshtatshme për rikthim, koha e së cilës nuk mund të parashikohen.

Infeksioni me virusin e parë të tipit të parë ndodh më shpesh në mes të moshës 3-4 vjeç, me fëmijët e viteve të hershme pothuajse nuk merrni herpes sëmurë, sepse ata kanë imunitet nga nëna dhe 5-vjeçarëve kanë tendencë që tashmë kanë antitrupa të trupit të saj .

Antitrupat ndaj gjenitale virusit shpesh shfaqen në adoleshencë, rreth 15 vjeç, dhe në fillim infeksioni depërton jo vetëm nëpërmjet organeve seksuale, por me anë të mukozës së gojës dhe lëkurës.

Më parë tradicionalisht mendohet se lloji i parë i virusit ndikon në trupin e sipërme - Fytyra, gojën, sytë dhe buzët, si dhe llojin e dytë të virusit - gjysmën e poshtme të trupit, zakonisht organet gjenitale. Por tani kjo ndarje është thjesht arbitrar, sepse ka raste të lezione gjenitale herpevirusiv llojin e parë.

Virusi Herpes Lloji i dytë ^

Virus Lloji i dytë i herpesit (HSV-2) është quajtur shpesh gjenitale, sepse, ndryshe nga lloji i parë i virusit, ajo ndikon kryesisht mukozës së organeve gjenitale. Transmetohet kryesisht nëpërmjet kontaktit seksual, por edhe për rastet e mundshme të infeksionit përmes pështymës kur është orohenitalnyh kontakteve.

Infeksioni më pak e zakonshme nëpër përditshme përmes shtratit dhe higjienën personale, si dhe me anë të procedurave mjekësore të tilla si transfuzioneve të gjakut dhe transplantimit të organeve.

 • Ndonjë dëmtimi i gjenital periudhe herpes inkubacionit njerëzor zgjat nga 1 deri në 10 ditë.
 • Pastaj vjen faza akute, e karakterizuar nga ethe, rraskapitje, dobësi dhe rritjen e nyjave limfatike inguinale, e cila është jashtëzakonisht e dhimbshme.
 • Organe gjenitale shfaqen fshikëza të dhimbshme, kruarje dhe dhimbje.
 • Herpevirusiv Primar gjenital mund të zgjasë shumë kohë dhe 3-5 javë për të shëruar.

Kërkohet herpevirusiv gjenital për gratë shtatzëna për shkak se ata janë të infektuar ose të fëmijës në mitër ose gjatë lindjes, kur kalon nëpër kanalin e infektuar të lindjes. Në vdekshmëri infektuar porsalindur është jashtëzakonisht e lartë - më shumë se 60%, dhe më pas vetëm 10% e këtyre fëmijëve të mbijetuar zhvilluar normalisht. Shumë shpesh, çrregullime neurologjike, verbëri dhe vdekje.

Në këtë drejtim, është me rëndësi jetike për gratë që janë duke planifikuar shtatzëninë, shfaqen për praninë e infeksioneve virale të paraqitjes së saj dhe nëse është e nevojshme, të marrin trajtim. Dikush i sëmurë me herpes çdo disa vjet, dhe disa herë në disa javë, shpesh virusi ndikon të njëjtat fusha.

Dhe në qoftë se lloji i parë i herpesit shfaqet shumë rrallë, kryesisht jo më shumë se tri herë në vit, lloji i dytë i recurrences herpes jep çdo dy muaj, dhe nganjëherë disa herë në muaj, duke dhënë fiziologjike të madh njerëzor, moral dhe problemet sociale.

Sipas studimeve, çdo grua tjetër që vuajnë nga herpevirusiv gjenital, Nyeustroyev vetëm dhe në jetën private, e cila shpesh çon në depresion dhe çrregullimeve të ndryshme neuropsikiatrike.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin sëmundje fungale gozhdë.

Parandalimi i herpesit ^

Virusi Herpes: parandalimi

Megjithë përhapjen e madhe të përhapjes së herpesit, shumica e njerëzve janë bartës pasive të saj dhe vetëm 20% e njerëzve me shenja klinike.

Hulumtuesit zbuluan se të gjithë herpevirusiv familja është shoqëruesi ynë i vazhdueshëm gjatë gjithë jetës - mishëruar në trup një herë, ata kurrë nuk do ta lënë atë. Vetëm gjendja e sistemit imunitar varet se si virusi do të sillen në trup - do të jetojnë vetëm në heshtje, pa lënë veten të njohur, ose do të fillojë rregullisht kujtoj veten recurrences pafund.

Me vende infeksion virus kryesor merr në gjak dhe limfatike nyjet, dhe më tej sjelljen e tij tërësisht e varur në sistemin imunitar të njeriut:

 • Me imunitet të mirë zhvillon formë lokale apo lokale të herpes.
 • Nëse imuniteti është ulur, virusi depërton më tej në trup, duke prekur organet e tilla të rëndësishme si të mëlçisë, veshkave, shpretkë, adrenals.

Virusi akumulon në qelizat dhe në bazë të faktorëve të ndryshëm duke provokuar do të shkaktojë rifillimi të përhershme periodike. Herpea virusi Aktivizimi kontribuojë:

 • hipotermi,
 • lodhjes kronike,
 • dietë joadekuate ose çekuilibruar,
 • ushtrim të tepruar,
 • thekson,
 • alkoolit,
 • antibiotikët.

Sepse mjekësi sot ka në arsenalin e tij të barnave që mund të kuruar plotësisht herpes, bëhet e qartë se problemi vjen e para, dhe parandalimin e infeksioneve fuqizimin e përgjithshëm të imunitetit.

Mbrojtur kundër herpes gjenital, ndryshe llojin e parë të virusit që është transmetuar nga pikat ajrore, kjo është e mundur vëzhgimin higjienë të mirë personale:

 • Mos përdorni buzëkuq të dikujt tjetër,
 • nuk pi duhan një cigare në dy,
 • Pini dhe hani vetëm me enët e tyre,
 • Përdorni prezervativë, dhe në çdo rast nuk angazhohen në seks oral nëse herpevirusiv partneri juaj flluska në buzë.

Me qëllim të parandalimit të fshehtë virusi herpes fermë në trupin tuaj dhe prishin jetën tuaj, të bëjë tuaj më të mirë për të maksimizuar të forcuar imunitetin e tij, dhe nuk ka viruse atëherë ju nuk bëni tmerrshme.

Për ta bërë këtë, përdorni tërë arsenalin e mjeteve për një mënyrë jetese të shëndetshme:

 • ushqyerit në praninë e të gjithë të nevojshme për trupin e vitaminave dhe mineraleve,
 • Regjimi saktë të pijshëm,
 • ushtrim të moderuar,
 • gjumë të shëndetshëm,
 •  ndërprerjen e duhanit dhe alkoolit.