Simptomat cystitis, trajtimi në shtëpi, parandalimi


Cystitis Trajtimi mjete popullore - një shtojcë për trajtimin themelor.

Cystitis - është një sëmundje inflamatore të mukozës fshikëzës, manifestohet me urinim të shpeshtë dhe të dhimbshme, ndjenja e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës dhe prerja dhimbje në bark.

Cystitis akute, simptomat dhe shkaqet ^


Statistikisht, çdo grua të paktën një herë në jetën e tyre të përballen me simptomat e cystitis, dhe çdo i dhjeti më pas bëhet formë kronike të sëmundjes.

 • Për shkak të karakteristikat anatomike të strukturës së sistemit femër urinar, gratë vuajnë nga cystitis në 5 - 6 herë më shpesh se meshkujt.
 • Uretrës (uretrës) ata në mënyrë të konsiderueshme më të gjerë dhe më e shkurtër dhe është në afërsi të anusit dhe vaginë e cila lehtëson depërtimin e infeksionit në fshikëz.

Cystitis burrat shpesh nuk ndodh si një sëmundje të pavarur, dhe si rezultat i inflamacionit në organet përreth - zorrët, uretrës ose prostatës.

 • Sëmundja zakonisht fillon akut dhe shoqërohet me urinim të shpeshtë dhe të dhimbshme (çdo 15 - 20 minuta), pasuar nga rizyamy dhe dhimbje në rajon suprapubic.
 • Kështu fillojnë procesin e urinimit shpesh është vështirësia e mundur, otdelyaemaya urina bëhet me re dhe kjo duket një rënie e gjakut.
 • Në rastet më të rënda, simptomat e listuara përfshira nauze, vjellje, ethe papritur dhe urina bëhet ngjyrë qumështi.

Përkundër faktit se simptomat akute shpesh lindin pas një supercooling fortë (sidomos zonën e legenit) gabimisht besojnë rrënjët e sëmundjes së tij.

Shkaku kryesor i cystitis

Shkaku kryesor i cystitis është një infeksion bakterial:

 • E. coli E. coli (85 - 95% e rasteve)
 • aureus Staphylococcus saprophyticu (5 - 20%),
 • bakteret e tjera që jetojnë në trupin tonë dhe thekshëm në uretrës nga ngjitje.

Një hipotermi, ftohjet, stresi dhe dobësimi i imunitetit është vetëm një shtesë faktor rritet. I infeksionit në fshikëz mund të kontribuojë në podmyvaniya pahijshme (larë duhet të jetë rreptësisht para për të mbështetur) ose fillimin e aktivitetit seksual, ashtu-quajtur "defloratsionnyy muaj mjalti cystitis."

Kur marrëdhënia microtrauma mundur uretrës femër në mënyrë të konsiderueshme të rrisë rrezikun e infeksionit, kështu që para dhe pas mjekët intimitetit seksual rekomandojmë të dy gratë dhe burrat të zbrazët fshikëz - lan lumë urinë bllokuar nga mjaft efektive në mikroorganizmave uretrës.

Shkaqe të tjera të cystitis:

 • Anomalitë e traktit urinar, gurët në veshka dhe fshikëz;
 • tumor në organet e legenit, duke përfshirë prostatës, kompresimin uretrës;
 • ngushtimi i uretrës, dëmtimi fshikëzës Mukoza dhe manipulime kirurgjikale (ngritjen kateter, cystoscopy);
 • lëvizur sëmundjeve gjinekologjike, Urological ose veneriane (gonorrea, adnexitis, uretritin endometritis etj);
 • vagina dysbiosis (vaginosis bakteriale) ose inflamacion infektive (vaginitis);
 • vatra e infeksionit kronik në trup, duke përfshirë dhëmbëve kariesnye dhe periodontitis;
 • kapsllëk të shpeshta, puna e zgjatur ulur, të veshur me rroba të ngushta;
 • urinim jo-besnikëria (më pak se 5 herë në ditë), që nga intervale të gjata në mes të fshikëzës urinare është i ndenjur dhe tretje fillon inflamacion;
 • reduktuar imunitetin gjatë shtatzënisë, diabeti, lodhje kronike, stresi, mungesa e gjumit, kequshqyerja.

Imuniteti i mirë është i njohur për të luajtur një rol vendimtar në luftën kundër çdo mikroorganizmave, viruset dhe kërpudhave - mëllenjë, herpes, virusi lyth njeriut, kërpudhat, liken dhe shumë të tjerë. Asnjë përjashtim dhe cystitis: gjatë operimit normal të sistemit imunitar të bien në mikroorganizmave uretrës menjëherë atakuyutsya dhe vdesin, dhe fshikëz është "steril".

Cystitis: trajtimi dhe diagnostifikimit ^

Diagnoza primare e cystitis përfshijnë testet urinës detyrueshme - përgjithësi, analiza e Nechiporenko dhe mbjellja bakteriologjike.

 • Analiza e përgjithshme klinike e urinës kur procesi inflamator karakterizohet zakonisht nga nivelet në rritje të leukociteve në 8 - 10 (në një normë prej deri në 5 në horizont).
 • Analiza Nechiporenko për të përcaktuar praninë jo vetëm në urinë e formuar qelizave të gjakut (leukociteve, eritrociteve), por qelizat rreshtim traktit urinar (qelizat epiteliale dhe mbetjet e tyre - cilindër).
 • Kultura bakteriale urinës (mbajtur për 2 ditë), luan një rol kyç në zgjedhjen e terapisë me antibiotikë, si ajo ndihmon për të identifikuar llojin specifik të baktereve, duke shkaktuar inflamacion dhe të kuptoj se cilat agjentët antibacterial mund të shkatërrojë ata.

Nëse është e nevojshme, mjeku juaj mund të përshkruajnë cystoscopy - studimin e sipërfaqes së brendshme të fshikëzës duke përdorur një pajisje të veçantë optik - cystoscope, duke ju lejuar për të inspektuar të gjitha departamentet e saj dhe diagnozën e saktë.

Cystitis Trajtimi duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore - urolog ose gjinekologu pas një ekzaminim të plotë. Zakonisht caktuar për një kurs të terapisë me antibiotikë, terapi fizike, ne rekomandojmë duke marrë një sasi të mjaftueshme të kufizimeve fluide dhe ushqimore të mprehta, të drejtpërdrejta, të skuqura, produktet turshi dhe pije (alkool, kafe, çaj i fortë), irritojë mur fshikëz.

Shumë gra në shenjë e parë e sëmundjes duke marrë këshillat e miqve, disa pilula dhe antibiotikët, duke marrë ndihmë, besojnë se ata mund me sukses të trajtuar cystitis në shtëpi pa ndihmën e mjekëve.

Megjithatë, kjo është një gabim i rrezikshëm dhe një mënyrë e sigurt për të marrë një sëmundje kronike - si "trajtim" ofron vetëm lehtësim të përkohshëm pa eliminuar shkakun. Për shkak rikthim të sëmundjes do të shfaqet përsëri dhe përsëri, çdo ftohjet apo ftohjet, ndërsa apeli kohë për performancën profesionale dhe të saktë të rekomandimeve mjekësore të ndihmojë kurë cystitis në një kohë mjaft të shkurtër dhe të reduktuar në zero rrezikun e zhvillimit formën kronike.

Mjekët nuk kërkojnë lehtë për manifestimet e cystitis dhe duhet të provojë trajtimin e filluar deri në fund, edhe në qoftë se ju bërë shumë më mirë. Fakti që cystitis nedolikovanyy akute mund të shkojnë në kronike dhe rregullisht kujtoj vetes sulmet e dhimbshme gjatë acarimin sezonale dhe çdo dobësimin e sistemit imunitar (ftohjet, gripit, stresi të rëndë, lodhje, vitaminë mangësi).

Nëse trajtimi me antibiotikë përfundoi para kohe, ai mund t'i japë shtysë për rritjen e baktereve rezistente të drogës, që është, ri-trajtimi i të njëjtit mjekësisë do të jetë tashmë i paefektshëm.

Përveç kësaj, sulmet e shpeshta të cystitis fshikëzës mukozën fillon të shtrembëroj, rrjedh gjak dhe zëvendësuar gradualisht nga ind lidhës, e cila mund të çojë në mosmbajtjeje urinar gjatë qeshura, kollitjes dhe çdo tensione. Por më e rrezikshme kur infeksioni përhapet nga fshikëza e lartë (nga ngjitje infeksionit) dhe përfshin inflamacion të traktit të sipërm urinar dhe veshkat.

Trajtimi i cystitis në shtëpi ^

Trajtimi i cystitis në shtëpi: receta popullore.

Mjete Cystitis Trajtimi popullore mund të përdoret si terapi adjunctive për trajtim antibiotik përshkruar nga mjeku juaj dhe të bëjë një efekt të mirë analgjezik.

 • Në sulmeve akute të sëmundjes mbani, nëse është e mundur, në shtrat, në bark të ulët dhe në mes të këmbëve, vendosni një jastëk të ngrohtë ngrohje dhe për të marrë banja të ngrohta këmbë, pa temperatura e ujit më shumë se 32-35 gradë.
 • Dërgo lehtësim ulur banja të mira me herbs (kamomil, zveroboem, celandine, Yarrow).
 • Gjatë mprehje mundeni të provoni ilaç vjetër "gratë e vjetër '. Merrni tulla të kuqe, të ndarë atë në gjysmë, ngrohjes rreth ngrohjes të lartë dhe rënie në një kovë. Skajet do të përshtaten kova çështje dhe të ulet në të, mbështjellë në një batanije, për aq kohë sa të nxehtit shkon nga tulla.
 • Pini gjatë ditës të paktën 2 - litra ujë të thjeshtë (nuk mineral mund të gazit) pije frutash pije lëng, lëngje të koncentruar formë, TEAS bimor (me toloknyankoy, mëndafshi misri, çaj veshkave), hips supë.

Shmangni ushqimet që shkaktojnë acarim të fshikëzës - erëza, sauces nxehtë, tymosur, alkool, ushqim të konservuar dhe turshi. Menuja përfshin produktet e qumështit, fruta dhe perime, sidomos diuretics - shalqi, pjeprat, kungull i njomë, karrota, spinaq dhe trangujve.

Cystitis gjatë shtatzënisë ^

Cystitis gjatë shtatzënisë - një dukuri shumë e zakonshme që lidhen me ndryshimet në grua shtatzënë hormonal dhe sistemin imunitar. Rritje mitra shtyn në fshikëz dhe ndërrime atë në anën, ndërprerë rrjedhën e urinës dhe duke shkaktuar bacteriuria - sasi të tepërta të baktereve në urinë (10 ^ 4-10 ^ 5 KSL në 1 ml).

Urina në njerëz të shëndetshëm përmban pothuajse asnjë bakteret, kështu sterilitetin e saj është një tregues i rëndësishëm i shëndetit të traktit urinar dhe veshkat. Bacteriuria në shtatzëni është shumë e rrezikshme dhe kërkon trajtim të menjëhershëm, si një faktor i 2 rrit rrezikun e lindjes së parakohshme, abort dhe të kesh një fëmijë me peshë të ulët të lindjes.

Nëse ndonjë cystitis dyshuar, një grua shtatzënë duhet të informojë menjëherë mjekun tuaj dhe të merrni testuar. Trajtimi i cystitis në gratë shtatzëna kryhet si nga antibiotikët të veçanta që bëjnë ndikim jo negativisht në fetus, dhe me procedurë të instiluese në të cilat droga janë të administrohen nga pika direkt në fshikëz, që është, në qendër të menjëhershëm të infeksionit.

Efekti pozitiv i instalacioni ndodh mjaft shpejt - duke u zhdukur shpeshta dhe të dhimbshme urinim dhe fshikëzës mur forcuar, duke lejuar në mënyrë të sigurtë të mbajtur shtatzëninë dhe lindjen në afat të fëmijëve të plotë-gjatë.

Përveç kësaj, shtatzënë duhet të pini ujë të mjaftueshëm dhe lëngje acid (sidomos boronicë) i cili është acidifikimin e urinës, e cila parandalon infeksionin.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Helicobacter pylori - shkaqet, simptomat dhe trajtimi.

Parandalimi i rikthim të cystitis ^

Sipas mjekëve, ilaç më të mirë për cystitis - një gjeneral forcimin e sistemit imunitar dhe për të rritur rezistencën e trupit ndaj infeksionit, e cila e bën mikrobet fermave dhe bakteret. Përveç kësaj, është e rëndësishme për të ngrënë të drejtë dhe të respektojë higjienë të mirë personale.

Këshilla të dobishme për parandalimin e cystitis:

 • vishen për të motit, nuk mbiftohem dhe mos rri në sipërfaqe të ftohtë;
 • Nuk lejojnë ç'ka fshikëz, provoni oporozhnyatsya paktën çdo 3 - 4 orë dhe nuk vuajnë, në qoftë se ju doni tualet;
 • Shmangni kapsllëk dhe të përfshijë në menynë e tyre më shumë perime të papërpunuara, fruta, herbs dhe ushqime të lartë në fibra;
 • pini shumë lëngje me ujë dhe natyrore, veçanërisht acidi (boronicë, boronicë, boronicë);
 • gjatë menstruacioneve, të përpiqet të mos përdorni tampona dhe pads, të ndryshuar ato rregullisht;
 • Mos vishni rroba tepër të ngushta dhe të brendshme që prish rrjedhën normale të gjakut në zonën e legenit;
 • pas raportit seksual i sigurt për të vizituar tualet për të urinuar.