Helicobacter pylori - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi


Mirë parandalimi Helicobacter pylori - një sistem të mirë imunitar dhe higjienën personale.

Helicobacter pylori (Helicobacter Pilori) - mikroorganizëm spirale që jeton në stomak dhe të drejtat duodenum dhe provokuar zhvillimin e shumë sëmundjeve të rrezikshme (gastrit, ulcerat, gërryerjet, polyps, hepatiti, kancerit të stomakut dhe zorrët dhe shumë të tjerë).

Çfarë Helicobacter pylori ^


Sipas statistikave mjekësore, Helicobacter, e cila infektuar rreth 60% të njerëzimit, janë sëmundja më e zakonshme infektive e njerëzve pas herpes.

Infeksioni me bakter Helicobacter ndodh përmes ujit të kontaminuar ose ushqim dhe pas kontaktit me një person të infektuar nëpërmjet pështymë apo pështymë lëshuar gjatë kollitjes ose teshtitjes.

Infeksioni me Helicobacter Pilori është aq e lehtë, është konsideruar si një sëmundje të familjes - infeksioni me një anëtar të familjes në 95% të rasteve janë të infektuar tjetrin, dhe për një kohë të gjatë personi i infektuar nuk mund të mendoj në lidhje me sëmundjen dhe të mos ndjehen asnjë simptomë e dhimbshme.

Ashtu si në rastin e sëmundjeve mëllenjë, herpes, qere, virusi lyth njeriut, infeksion fungale të thonjve dhe shumë infeksione të tjera virale dhe fungale, bakteret aktivizimi ndodh vetëm kur mbrojtjet e trupit bëhen të dobët dhe të ndaluar të përballen me mikroorganizmave patogjene.

Pasi një rënie në imunitetin (nën ndikimin e stresit të fortë, infeksione të ftohtë të lidhura, lëndimet, helmim, përçarje hormonal) fjetur në trup për një kohë të gjatë dhe e bën veten të njohur bakter "zgjohet" dhe fillon efektin e saj shkatërruese. Për më tepër, shpesh njerëzit nuk e kuptojnë se çfarë po ndodhte atij dhe të trajtohen pa sukses për sëmundje të tjera.

Bakter Helicobacter, ndryshe nga organizmat e tjerë, siç doli, në gjendje të mbijetojnë në mjedisin acid të stomakut, menduar më parë që të jetë e pamundur, sepse, siç e dini, shumica e baktereve dhe viruseve për shkak të aciditetit të lartë menjëherë vdes. Ky zbulim shkaktoi një revolucion të vërtetë në mjekësi, dhe autorët e saj ka marrë në vitin 2005 çmimin prestigjioz Nobel.

Simptomat dhe diagnoza e Helicobacter ^

 • Helicobacter bashkangjitur në muret e stomakut dhe duodenum dhe mund të qëndrojnë atje për vite me rradhë, parasitizing dhe duke pritur momentin e duhur për të aktivizuar.
 • Me dobësimin e mbrojtjes, bakteret fillojnë të shumohen me shpejtësi, duke theksuar numrin e madh të toksina dhe enzimeve që shkaktojnë dëmtimin e mukozës.
 • Si rezultat i dëmtimit të integritetit të mureve të stomakut dhe duodenum, ata duket inflamacion kronik dhe ulcerat.

Aktualisht provuar shkencërisht se Helicobacter bakter është fajtori kryesor për zhvillimin e gastrit dhe ulcerat (80% e rasteve), dhe rrit rrezikun e kancerit të stomakut dhe duodenum, edhe pse më parë u mendua se këto sëmundje që rrjedhin nga kequshqyerja, pirja e duhanit, abuzimi alkoolit dhe stresi.

Simptomet e Helicobacter pylori mjaft e ndryshme:

 • kapsllëk të shpeshta dhe diarre,
 • urth
 • vjellje,
 • ashpërsia dhe dhimbje barku,
 • të vjella,
 • belching,
 • alergji,
 • tretje të dobët të produkteve të mishit,
 • humbje e flokëve,
 • shije të keqe dhe fryma e keqe (në mungesë të problemeve të dhëmbëve)
 • Sëmundjet fungale gozhdë dhe brishtësia e tyre të tepruar,
 • mbushje të shpejtë pasi të hahet,
 • dhimbje periodike në stomak, ndalon menjëherë pas ngrënies.

Metodat moderne diagnostike mundësojnë helikobakterioza saktë dhe të shpejt të përcaktuar praninë e mikroorganizmave të dëmshme në trup.

Test frymë

 • Metoda më e zakonshme e diagnostikimit të hershëm - test frymë për Helicobacter.
 • Ajo ka një ndjeshmëri prej rreth 90%, megjithatë, para se studimi është i rëndësishëm jo vetëm dhëmbët në mënyrë efikase të pastër, por gjuha dhe fyti për të sunduar nga rezultate falso te testeve.

Analiza e gjakut dhe biologjike materiale

Në frymën e laboratorët e testimit të kryer testin e gjakut për Helicobacter, i quajtur metoda serologjike metodë ELISA (ELISA) për të përcaktuar praninë e antitrupave ndaj baktereve në plazmën e gjakut.

Në laboratorët modernë të përdorura dhe PCR (reaksion zinxhir polimeraza) si më të sakta dhe mund të përcaktojë patogjen helikobakterioza jo vetëm në gjak, por edhe në materiale të tjera biologjike, të tilla si feces apo pështymë.

Fybrohastroduodenoskopyya (fibrogastroduodenoscopy)

Për 100% - Së pari të konfirmuar diagnozën dhe të vlerësojë ashpërsia e lezioneve të mukozën e stomakut mund të emërohet fibrohastroduodenoskopiya (fibrogastroduodenoscopy). Në këtë studim, pacienti gëlltit hetim dhe mjeku - gastroenterologist studion gjendjen e brendshme të stomakut dhe merr për ekzaminim histologjik e një numri të vogël të qelizave të mukozës.

Duke pasur parasysh se pacientët e infektuar me bakterie vuajnë në 3 - 5 herë më shpesh nga kanceri i stomakut, fibrohastroduodenoskopiya shumë e rëndësishme si ajo ndihmon për të besueshme përjashtojë ose të konfirmuar diagnozën e kancerit të stomakut.

Trajtimi Helicobacter dhe parandalimi ^

Trajtimi i Helicobacter pylori shkakton shumë polemika në mesin e mjekëve, si zhdukja, pra shkatërrimi gjithsej mikroorganizëm është treguar vetëm në raste të veçanta. Fakti se shkatërrimi i plotë i H. pylori është problematike - trajtim çrrënjosja është për të aplikuar një grup të tërë të antibiotikëve, dhe ky bakter për shumë prej tyre është rezistent, dmth rezistente.

Nëse pacienti kur - ose janë duke marrë antibiotikë përshkruara nga mjeku juaj, trajtimi do të jetë i paefektshëm. Përveç kësaj, përdorimi i antibiotikëve shpesh çon në vdekjen e microflora dobishme zorrëve (dysbiosis) dhe zhvillimin e reaksioneve alergjike të shumta.

Prandaj, në H. terapi pacientët pylori-pozitive çrrënjosjen është rekomanduar vetëm në rastet e mëposhtme:

 • ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale;
 • Malt-Limfoma;
 • gastrit atrofik;
 • pas gastrectomy për kancer;
 • afërm të ngushtë të pacientit me kancer të stomakut.

Ndonjëherë përshkruar zhdukjen dhe pacientët me çrregullime të gjata të tretjes, të tilla si mostretje funksionale, megjithatë, ky ekzaminim duhet shumë të plotë të pacientit për të sunduar nga shkaqet e tjera të këtyre çrregullimeve.

Në raste të tjera bakteret regjim është emërimi i barnave që rregullojnë nivelin e aciditetit në stomak dhe një dietë të veçantë. Dining pacienti duhet të jetë i pjesshëm, që pengon tepruar shtrihen e stomakut dhe të rregullt - ju duhet të hani në orë rreptësisht të caktuara, duke shmangur intervale të gjata në mes të ngrënies dhe nuk hahet ushqim shumë të nxehtë ose shumë ftohtë.

Ushqim dietik në helykobakteryoze varet nga niveli i aciditetit në stomak dhe kërkon pëlqimin e mjekut, por rekomandimet e përgjithshme janë të njëjta për të gjithë pacientët me gastro - traktin e zorrëve. Ju duhet të heqë dorë yndyror, aromë, i kripur, i tymosur dhe ushqime të skuqura, turshi, erëza, pije të gazuara dhe alkool. Ushqim Chew duhet të jetë e gjatë dhe me kujdes gjatë gjithë ditës për të pirë ujë të mjaftueshëm - të paktën dy litra në ditë, në varësi të peshës trupore.

Trajtimi Folk helikobakterioza ^

Përveç kësaj, efekti i mirë jep bakteret dhe shërim mjet njerëzve, duke përdorur concoctions e bimëve dhe tarifat. Zgjedhur siç duhet Helicobacter pylori trajtim kombëtar normalizes aciditetin e stomakut dhe heq dhimbje në bark.

 • Me rritjen e aciditetit të përkryer ndihmon zierje e lirit, e cila butësisht rrethon, zbut dhe rikthen Mukoza plagosur stomakut dhe promovon shërimin e ulçerës. Neni 1.5. l. fara pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 15 minuta, pastaj tendosje dhe për të marrë 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle gjysmë ore para ngrënies.
 • Mirë reduktojë aciditetin e kamomil bimor, Shën Gjonit Wort, yarrow dhe celandine, të përzier në pjesë të barabarta. 1 tbsp. lugë barishte përzierje derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 2 orë për infuzion. Merrni 1 tbsp. lugë 3 - 4 herë në ditë.
 • Në aciditetit pije të ulët të dobishme para çdo vakt 1/2 filxhan lëng të freskët lakër ose një zierje e rrënjët e flamurit ëmbël. (4 tbsp pour 1,5 litra ujë të zier, gjysmë ore infuzione në një banjë me ujë dhe për të marrë 1/2 filxhan para ngrënies).

Ka raste të dëbimit të shpejtë dhe të plotë (çrrënjosjes) e H. pylori bakteret pas ilaç bakteret trajtimit popullore përbërë nga infuzion alkoolike e lë pelin dhe fara kungull (në proporcione të barabarta):

 • Përzierje bimor është derdhur në bankë gjysmë-litër për 1/3 vëllimit dhe e derdhi deri në zgjidhje të lartë 40% të etanolit.
 • Insistojnë 7 ditë në një vend të ngrohtë dhe të errët, filtër dhe për të marrë 25 ml para ngrënies në mëngjes dhe në mbrëmje për 2 javë.
 • Megjithatë, kjo metodë mund të përdoret jo të gjithë, si efekt ndoshta irrituese e alkoolit në mukozën e stomakut, sidomos në acarimin e ulcera peptike.

Si një alternativë, por opsion trajtim më të qëndrueshme, mjekësi tradicionale ofron mëposhtme mbledhjen efektive bimor që ka jo vetëm antimicrobial, por antispasmodic, anti-inflamator, analgjezik dhe efekt enveloping. Kjo arrihet përmes kombinimin e duhur dhe dozen e bimëve.

Përzierje e bimëve në këto përmasa:

 • pelin (3 pjesë)
 • shikojnë trifletësh (8)
 • Rrënjët luleradhiqe (6)
 • ombrellë centaury (5)
 • Wort Shën Gjonit (7)
 • Rrënjë jamball (7)
 • rhizome ëmbël flamur (3)
 • fara liri (10)
 • bari Yarrow (4)
 • trengjyrësh violet (13)
 • Burnet rrënjë (5)
 • mëndafshi misri (7)
 • lule elderberry (6)
 • Gjethet eukalipt (2)
 • Lule Helichrysum (3)
 • moçal Marsh (3)
 • Gjethet e boronicë (6)
 • Lule tansy (1)
 • Zvarrit barishte trumzë (5).
 • Përzierje rezultuar bluaj në pluhur dhe dyqan në një kavanoz të mbyllur fort qelqi.
 • Brewed 2/3 h L. bari 1,5 gota me ujë të valë dhe të lënë për 15 -. 20 minuta.

Merrni një muaj e gjysmë, tri herë në ditë për 100 ml - në pH të ulët para ngrënies dhe në normale apo ngritur - pas një vakt.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si të shpëtoj nga urth.

Parandalimi i sëmundjes helikobakterioza

Për të parandaluar sëmundje helikobakterioza ndiqni higjienë të mirë personale me qëllim të parandalimit të infeksionit fillestar dhe ri mukozale H. pylori bakteret dhe për të mbrojtur gastro - traktin e zorrëve nëpërmjet dietë e duhur dhe zakonet refuzimit të këqija.

Dhe më e rëndësishmja, në çdo mënyrë të forcuar sistemin tuaj imunitar - ajo ndihmon në mbrojtjen kundër shumicën e viruseve dhe infeksioneve dhe përgjithmonë të ruajtur shëndetin e mirë.