Shkaqet diabeti, simptomat, llojet


Dietë e duhur dhe ushtrim mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit

Diabeti vuan shumë njerëz në mbarë botën. Sipas statistikave mjekësore, ajo ndikon në rreth 60 milionë njerëz dhe përafërsisht numër të njëjtë të njerëzve me diabet në një formë të fshehur të.

Çdo vit numri i pacientëve është rritur me 8-10% çdo 10-15 vjet dhe numri i tyre është dyfishuar.

Diabeti: Çfarë është kjo, simptomat ^


Diabet - një sëmundje e metabolizmit, në të cilën pankreasit është reduktuar prodhimin e hormonit insulinë, që është përgjegjëse për përpunimin e glukozës në trup.

Siç e dini, funksionimi normal i çdo krijese të gjallë nuk është i mundur pa konsum të energjisë. Për trupi i njeriut mund të jetë proceset jetësore të tilla si frymë, tretje, lëvizjes, glukozë nevojshme prodhuar ato me ushqim.

Ushqimi nga stomaku hyn në zorrë, duke e kthyer atë në glukozë (sheqer) dhe nga atje hyn krov.Chast vonuar glukozës në mëlçi, muskujve dhe indit dhjamor si rezervë glycogen - në rastin kur nevoja për të mbajtur një sheqer normal të gjakut.

Rritja në gjak pas një vakt të sheqerit në gjak është një sinjal për fillimin e insulinës pankreasit - hormon përmes të cilit qelizat mund të merrni energji nga glukoza. Në diabet pankreasi prodhon insulinë shumë më pak se sa është e nevojshme për shkak se qelizat nuk mund të asimiluar glukozës nga gjaku.

Me sheqerit në gjak të pamjaftueshëm të insulinës bëhet më të larta, por qelizat me urinë dhe janë të detyruar të marrin energjinë e tyre nga yndyra. Kur trupi fillon të përdorë dyqanet e saj yndyrë si një burim të energjisë, pesha e pacientit fillon të bjerë.

 • Sheqer normal gjak tek 6 mmol / l. Kur kjo shifër rritet në 9-10 mmol / L glukozës fillon të shfaqet në urinë.
 • Kjo urina ka humbur një shumë të kripërave të ujit dhe minerale, dhe pacienti duket etje dhe urinim i shpeshtë bollshme.
 • Më vonë në gjak dhe urinë në aceton duket se vepron si një substancë toksike të trupit.

Njeriu fillon të ndjehen keq - duke filluar të ndjehen një dobësi të vazhdueshme, lodhje, vjellje dhe madje edhe të vjella. Përveç kësaj, simptomat e shpeshta të diabetit:

 • shërimi i dobët plagë,
 • rezistencë të ulët të infeksionit,
 • shërim të ngadaltë,
 • rënie në temperaturën e trupit,
 • konfiskimet,
 • mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë.

Diabetes: parë dhe të dytë lloje ^

Llojet e mëposhtme të diabetit të tipit - parë (insulin-i varur) dhe lloji i dytë (insulin).

Diabeti tip parë (insulin-i varur)

1 Lloji diabetin më shpesh prek të rriturit e rinj dhe fëmijët dhe është e lidhur me faktin se trupi i pacientit prodhon antitrupa të cilat sulmojnë qelizat e tyre të pankreasit që nuk mund të prodhojë insulinë të mjaftueshme.

Ky lloj diabeti, për fat të keq, në nivelin aktual të mjekësisë të pashërueshme dhe kërkon injeksione të rregullta insulinë. Megjithatë, në duke i dhënë trupit një dozë të përditshme e insulinës, një person mund të çojë një jetë të përkryer normale dhe të ndjehen të, ndërsa në fillim të shekullit të kaluar, pacientët me diabet të tipit të parë ishin të dënuar të vuajnë për shkak të mungesës së barnave që mund të ndihmojnë ata.

Diabeti i llojit të dytë (insulin)

2 Lloji i diabetit shpesh zhvillon në njerëzit me peshë të tepërt pas moshës 40 vjet dhe nuk është konsideruar si një sëmundje të lindura dhe të fituara, në të cilën qelizat bërë rezistente ndaj insulinës.

Mjekët e quajti ngjarjen e parë në luftën kundër diabetit të llojit të dytë të humbjes së peshës, për shkak se:

 • shkalla e parë e rrezikut trashje rritur me 3 herë,
 • në fazën e dytë - në 5 herë,
 • në shkallë të tretë trashje - 10 herë.

Pacientët përshkruar një dietë që ju lejon të humbni peshë gradualisht në normalitet dhe për të mbajtur atë në këtë jetë. Shpesh vetëm një normalizim i peshës dhe dietë është e mjaftueshme për të reduktuar sheqer në normale dhe për të eleminuar shenjat dhe simptomat e diabetit. Në rast të dështimit të pilula dietë të përshkruara hypoglycemic, dhe vetëm në raste ekstreme - injeksione insulinë.

A mund të parandalojë diabetin ^

Diabeti: si për të parandaluar.

Shkencëtarët besojnë se predispozitë gjenetike të kombinuara me trashje dhe moshë mbi 40 vjet është shkaku më i rëndësishëm i diabetit. Gjithashtu, mund të shkaktojë sëmundjen e pankreasit, infeksionet virale dhe stresi rëndë.

Në kundërshtim me besimin popullor, diabeti lindin nga ëmbëlsirat konsumojnë. Nëse një person nuk është predispozitë gjenetike për sëmundje, nuk ka peshë të tepërt dhe aktiviteti i mirë fizik, është e mundur për të ngrënë ëmbëlsira.

Nëse të afërmit tuaj të ngushtë të diagnostikuar me diabet, dhe përdorimin e ëmbëlsirat ju merrni trashë, ju jeni në rrezik të sëmundjes. Por vetëm në rrezik janë ata të cilët nuk kanë marrë ëmbëlsirat, por udhëhequr një mënyrë jetese i ulur dhe trashje vuajnë nga fast-ushqimore, hamburgerë, patate të skuqura dhe produkteve të tjera jo sheqer.

Disa njerëz kanë frikë se në qoftë se të afërmit e tyre janë të sëmurë në moshën e rritur, ata nuk do të jetë në gjendje për të shmangur këtë sëmundje. Mjekët kanë debunked gjatë këtë mit dhe argumentojnë se edhe pse roli i faktorëve gjenetik në diabet të tipit të dytë është mjaft e lartë, në peshë normale, dietë të përshtatshme dhe aktivitetit të mjaftueshme fizike për të parandaluar diabetin plotësisht e mundur, pasi rreziku i zhvillimit të saj në këtë rast është jashtëzakonisht i vogël.

Disa pacientë gabimisht mendojnë se ata duhet të përjashtohen nga karbohidratet menu dhe sheqeri pastaj bëhet normale. Ky është një gabim i rrezikshëm, sepse çdo njeri është jetike për të marrë karbohidratet ushqimit, sepse vetëm ata mund të merrni glukozë - burim energjie për trupin.

 • Për të shmangur një rritje të mprehtë në sheqerit në gjak në dietë duhet të jetë kryesisht medlennousvaivaemye karbohidratet - drithëra, fruta dhe perime, të cilat japin një ndjenjë të ngopje, përmirëson zorrë dhe për të hequr kolesterolit të tepërt.
 • Një karbohidratet tretshëm si ëmbëlsirat dhe pijet me sheqer duhet të përjashtohet se nuk kishte kulm në glukozë në gjak.

Parandalimi i shkëlqyer i diabetit - aktivitet fizik që promovon humbje peshe, një ndarje më të mirë të yndyrë dhe për të përmirësuar metabolizmin. Ushtrimi duhet të jetë i moderuar, të tilla si duke ecur qetë, sepse në stres të konsiderueshëm fizik mund të bien zhvillim të fortë të sheqerit dhe hypoglycemia.

Shkencëtarët thonë se teknikat moderne laboratorike të lejojë për fazë shumë të hershme për të përcaktuar anomalitë në metabolizmin e karbohidrateve, dhe me anë të ndërhyrjeve parandaluese dhe kurative për të parandaluar zhvillimin e simptomeve.