Roli i gjëndrës tiroide në trup


Sëmundje tiroide kërkon diagnozë dhe trajtim të hershëm

Gjëndër tiroide është quajtur aksidenti një dirigjent pak i madh orkestër, duke theksuar se në një paketë të vogël (zakonisht rreth 15-20 gram), ajo luan një rol vendimtar, mjeshtëri menaxhimin punën komplekse të tilla si formimin e trupit të njeriut.

Roli i gjëndrës tiroide në trup ^


Gjëndër tiroide është një pjesë e rëndësishme e një sistemi kompleks endokrin të njeriut, së bashku me hipofizë, veshkave, pankreasit, thymus dhe gonads. Roli kryesor i gjëndrave endokrine është se ata prodhojnë substanca biologjikisht aktive - hormonet.

Këto gjëndra prodhojnë dhe të fshehtë në gjak për 50 llojet e hormoneve. Gjëndër tiroide prodhon vetëm dy lloje të hormoneve thyroxine (T4) dhe triiodothyronine (T3), por nuk ka!

Me ndihmën e tyre, ajo rregullon trupin e metabolizmit, kardiovaskulare dhe sistemin nervor qendror, dhe menaxhon veprimtarinë psiko-emocionale dhe seksuale.

Ajo është nga gjëndër tiroide varet gjendjen psiko-emocionale të një personi, se ai është nervoz, agresiv, zemërohet dhe të gatshëm në çdo moment për të humbur qetësinë apo, anasjelltas, apatike, pasiv dhe indiferent ndaj çdo gjëje.

Nga këto dy hormoneve varet nga temperatura e trupit, norma e zemrës, shpejtësia, dhe kalorive djegur më shumë. Në një trup të shëndetshëm prodhon këto hormone sa më shumë që është e nevojshme për funksionimin e duhur. Megjithatë, mosfunksionimi i gjëndrës tiroide fillon të prodhojë hormonet e nevojshme rregulla pak a shumë në mënyrë të barabartë të këqija.

Shkaqet dhe simptomat e hypothyroidism ^

Shkaqet e hypothyroidism - reduktuar funksionin e tiroides, në të cilën e prodhimit të hormoneve bëhet i pamjaftueshëm, i cili manifeston letargji, apati, të qenët i përgjumur, zyabkostyu, lodhje, imunitet të reduktuar dhe ngadalësuar metabolizmin.

Simptomet kryesore të hypothyroidism, e cila duhet t'i kushtojnë kujdes:

 • oreks ulur, por pesha rritet,
 • përkeqësimi zorrë duket kapsllëk,
 • thonjtë hollë, ata duket nivel dhe trashje.

Hypothyroidism fillon në heshtje, dhe të gjitha këto simptoma, ju shihni, ne jemi zakonisht të lehtë për të shpjeguar stres, lodhje dhe lodhje. Në vend të që të kontrolloni nivelet e hormoneve tiroide dhe për të normalizuar metabolizmin, ulen në një dietë, rezultatet e të cilave nuk do, dhe dëm të ushqyerit pabalancuar natyrshme në pothuajse të gjitha dietat, ne shtoni veten.

Shkaqet kryesore të hypothyroidism, sipas mjekëve:

 • inflamacioni i indeve tiroide,
 • anomalitë e lindura të gjëndrës tiroide,
 • lëndim tiroide
 • rrezatimi radioaktiv,
 • Funksioni i pamjaftueshëm i hormoneve hipofizë,
 • Operacionet e ndryshme të lëvizur
 • mungesa e jod në trup.

Mjekët janë të këshilluar për të rregulluar dietën e tyre në mënyrë që tryezë gjithmonë të pranishëm jodit që përmbajnë ushqime të tilla si alga deti, peshk deti, fruta agrume, panxhar, patate, domate.

Më jod përfshira në alga deti dhe peshk, produkt tjetër i saj relativisht të pakta. Por kjo vlen të përmendet se të gjitha është e mirë në procesin e ushqimit që përmban jod gjithashtu nuk duhet abuzuar.

Për shembull, kaq popullor është gjellë e kuzhinës japoneze, si rrotullon, përmbajnë shumë jod si ajo përdor algave, të cilat mund të ndikojnë negativisht në tiroide. Sipas nutritionists, një listë përmban 92 mikrogramë të jod, ndërsa marrja e saj të përditshme është vetëm 150 mikrogramë. Prandaj, mjekët këshillojnë që të marrë jo më shumë se 2-3 rrotullon një javë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin si të merren me pagjumësi.

Shkaqet dhe simptomat e hyperthyroidism ^

Hypothyroidism dhe Hyperthyroidism: Simptomat kundërta

Simptomat dhe shkaqet e hyperthyroidism hypothyroidism kundërta, pasi që sëmundja fillon të prodhojë tepërt hormoneve tiroide e funksionit të saj dhe të rritet.

Simptomet kryesore të hyperthyroidism:

 • njeriu bie ndjeshëm,
 • ndjen uri të vazhdueshme,
 • shpesh diarre,
 • bëhet nervoz dhe agresiv,
 • ai dridhur gishtat dhe qepallat,
 • janë simptomat më të shpeshta të hipertensionit - palpitations zemrës dhe presionin e lartë të gjakut.

Gjithashtu, hyperthyroidism është shpesh shkaku kryesor i pagjumësi dhe komplikime të rrezikshme të shtatzënisë. Sëmundje Shtatzënia hyperthyroidism kërkon kompensimin e detyrueshme, sepse hormonet tepërt ndikojnë fetusi është shumë toksik dhe mund të shkaktojë vdekjen dhe lëndimet e tij të ndryshme.

Gjithashtu, në pacientët me hyperthyroidism shpesh duket ashtu-quajtur "mur-sy", e cila krijon probleme shtesë kozmetike dhe shpesh komplekse. Pacientët e tillë shpesh i referohen ankesat kardiologët trajtuar zemrës dhe enët e gjakut, dhe ata vetëm kanë nevojë për të normalizuar funksionimin e gjëndrës tiroide, pushoi së problemeve të zemrës dhe presionit.

Sipas të famshme mjek dhe shkencëtar S.P.Botkyna shkaqet kryesore të hyperthyroidism:

 • Çrregullimet neuro-psikiatrike
 • depresion
 • dështime emocionale që shkelin funksion tiroide.

Hyperthyroidism është quajtur shpesh "profesionale" këngëtarë sëmundje dhe artistët, sepse puna e bën ata të gjithë kohës "mbi buzë", një gjendje të stresit. Në shumë pacientë sëmundja ishte shkaku kryesor i traumave, së bashku me trashëgim pafavorshme.

Jo për asgjë tani shumë mjekë para diagnozës, me ultratinguj është kërkuar për të dhuruar gjak dhe tiroide hormoneve sepse rrënja e shumë sëmundjeve qëndron në anomalitë në gjëndrën tiroide. Hypothyroidism dhe hyperthyroidism janë njëlloj të rrezikshme dhe kërkojnë qasje në një mjek, sepse mungesa e trajtimit, simptomat e listuara jo vetëm që nuk zhduket, por në fund intensifikuar.

Nëse përpunimi i ndonji gërvishtjet jodit që ju të gjeni gjurmë të jod zhduken shpejt (p.sh., lubrifikantë mbrëmje - në mëngjes nuk ka gjurmë), është e mundshme jod në trupin tuaj është e humbur. Dhe në qoftë se ju, përveç kësaj, në njoftimin e tij të listuara në këtë artikull shenjat e sëmundjes tiroide, të jetë i sigurt që të dorëzojnë sa më shpejt që të jetë e mundur në gjak hormoneve, sidomos TSH (tiroide-stimuluese hormon). Kjo analizë plotësisht të tregojë nëse keni ndonjë sëmundje tiroide.

Nëse ka ndonjë devijime në analizën, atëherë mos u frikësoni, mos kini frikë për të parë një mjek. Besoni mua, sëmundje tiroide nuk është e tmerrshme, e tmerrshme pasojat kur njerëzit nuk janë trajtuar. Mos kini frikë "të tmerrshme" hormone fjala, duke dëgjuar histori horror e njerëzve të paaftë. Thyroxine hormon, i cili është përshkruar për të pirë në funksion të ulët tiroide, përbëhet nga vetëm 4 atomeve të jodit - si ju mund të shihni asgjë të keqe në të, ajo është plotësisht i pafajshëm.

Endocrinologists gjithashtu argumentojnë se gjithnjë e më shumë njerëz nervoz, aq më shumë tensionuar gjëndër tiroide e tij. Prandaj, nuk kërkojnë gjendjen shëndetësore kritike, gjithçka që ju nevojitet - mbani nervat tuaja dhe të dashurit tuaj ato të nerva dhe i nënshtrohen ekzaminimeve të rregullta mjekësore, duke ruajtur shëndetin e tyre.