Shkaqet e gurëve të tëmthit


Cholelithiasis shpesh provokojnë dietë dhe dietë të sëmurë

Sëmundje tëmthi - një sëmundje mjaft e zakonshme në ditët e sotme, e cila në fshikëz e tëmthit apo biliare kanalet formuar gurë. Më shpesh ajo prek njerëzit të cilët janë mbipeshë, sidomos gratë, me moshë incidenca është në rritje.

Shkakton gurëve të tëmthit ^


Siç e dini, mëlçisë njeriut prodhon biliare të vazhdueshme, pa të cilat tretje. Por, që nga nevoja për biliare lind vetëm kur marrim ushqim, pjesa tjetër e kohës që i duhet të ruhen diku.

Që është një rezervuar për të ruajtur biliare është tëmthit fshikëz - një qese vogël bosh (100 g) të lidhur me anë të mëlçisë ngushticat nëpërmjet të cilave bile hyn fshikëz e tëmthit. Sa më shpejt që ne të fillojë për të ngrënë, mur fshikëz e tëmthit janë ulur dhe e shtyu përmes gypit biliare në duodenum për pjesëmarrje të mëtejshme në procesin e tretjes.

Sipas mjekëve, shkaqet janë të gurëve të tëmthit në të ushqyerit e gabuar, infeksionet, faktorët trashëgues dhe pasiviteti fizik, kur funksioni motor e tëmthit është reduktuar dhe ai nuk mund plotësisht të kryejnë punën e tyre dhe plotësisht oporozhnyatsya. Si rezultat, bile bëhet e trashë dhe të trashë, humbet lagështi dhe formuar gurë. Përveç kësaj, një shkak i zakonshëm i gurëve të tëmthit është shtatzënë nga ajo që ndodh në trupin e nënës hormonal shtatzënë.

Më parë, ka pasur një pikëpamje në mesin e mjekëve se që tëmthit vetëm nuk prodhon ndonjë enzimat dhe bile janë vetëm depo, ajo mund të hiqet lehtë kur kërkohet dhe kur nuk kërkohet. Por kjo ide është e gabuar, sepse, siç e dimë, organet tona nuk kanë asgjë shtesë, diçka për të u krijua çdo organ. Për shembull, shtojcë, ka qenë prej kohësh konsiderohet si e panevojshme dhe problematike dhe në masë të trupit në foshnjat larguar amerikanët, ishte një vend i zgjidhjes së microflora dobishme zorrëve.

Nuk ka nevojë për të trajtuar lehtë fshikëz e tëmthit për shkak të dështimeve në punën e tij mund të reflektojnë shumë keq në shëndetin tonë dhe Wellness. Sipas shkencëtarëve, në trupin tonë ka vetëm dy vende ku kolesterolit tepërt i keq bie - kanalet biliare dhe muret e enëve të gjakut. Në mungesë të fshikëz e tëmthit në mënyrë dramatike rrit sasinë e kolesterolit, të bie në enët e gjakut, të cilat në masë të madhe rrit rrezikun e arteriosklerozës. Përveç kësaj, pas një operacioni për të hequr fshikëz e tëmthit, duhet aderimin gjatë gjithë jetës për dietat terapeutike.

Simptomat e gurëve të tëmthit ^

Simptomet kryesore të gurëve të tëmthit, të cilat kanë nevojë për vëmendje dhe kujdes të menjëhershëm mjekësor - të përzier, të vjella, dhimbje të drejtën e sipërme sektor, trishtim në rajon epigastrike, urth, shije të hidhur në gojë, dhe yellowing e sclera e syve dhe të lëkurës. Në mungesë të trajtimit të duhur mund të ndodhë komplikime të rrezikshme të tilla si peritonit (inflamacion kur përhapet në zgavrën e barkut), vrimë e tëmthit, abscesit peritoneal, dhe shoku pasojë toksike, e cila mund të çojë në vdekje.

Por, për fat të mirë, tipar cholelithiasis është se shpesh njerëzit nuk e kuptojnë se ata kanë gurëve të tëmthit për shkak të mungesës së shenjave klinike dhe shëndetin krejtësisht normale. Vetëm në disa pacientë vëzhguara belching pasi të hahet, nauze dhe bloating, të cilat zhduken pas kalimi te qumështit - dietë të perimeve. Prandaj zbuluar në gurë me ultratinguj është një surprizë e plotë për shumë. Për shkak të kësaj, shpesh quhet sëmundje cholelithiasis pa simptoma, por ka komplikime.

Gurëve të tëmthit gjatë mund vetëm të qëndrojnë të palëvizshëm, pa lënë vetë ndjerë. Nëse ata zhvendosur nga vendet e tyre dhe të vijnë në kanal biliare, sulmi bile dhimbje barku vjen një dhimbje të mprehtë në kuadratin e sipërm të djathtë, shpesh të përzier, të vjella dhe hidhërim në gojë. Ndonjëherë ajo mund të rezultojë në një pozitiv - në qoftë se gurët e tëmthit e vogla të kalojë kanal dhe të bien në duodenum, sulmi ndalon vetë. Por shpesh situata është kritike - një gur merr mbërthyer në kanal biliare, clogging atë dhe duke shkaktuar inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit, të rrezikshme për jetën dhe kërkon kirurgji të menjëhershme.

Parandalimi i cholelithiasis ^

Nëse ju jeni të humbur ndonjë simptomat e gurëve të tëmthit dhe gurë të sillen në mënyrë të sigurtë, atëherë hiqni fshikëz fshikëz e tëmthit nuk është e nevojshme, vetëm të kryer masa parandaluese dhe të shfrytëzojë trajtimet popullore që parandalojnë rikthim të sëmundjes. Parandalimi i gurëve të tëmthit përfshijnë peshën normalizimin, dietë e moderuar të ekuilibruar, regjim të mjaftueshëm të pijshëm, refuzimin e agjërimit, dieting dhe rrjedhën e parregullt e ushqimit dhe të ushtrimit të moderuar.

  • Shpesh sulmi i dhimbje barku në tëmth ndodh disa orë pas marrjes së një ushqime të rënda dhe të yndyrshëm, ndonjëherë pas një makinë të gjatë në një rrugë të përafërt me dridhje. Prandaj, është e nevojshme për të normalizuar peshën tuaj dhe minimizuar yndyror menu dhe ushqime të ëmbla, prodhimet e ushqimit të shpejtë, të hani shumë fruta, perime, drithëra me krunde, perimet, produktet e qumështit. Frutat dhe perimet, në sajë të përbërjes së saj të celulozës, të nxitur ndarjen e mirë e biliare, përmirëson zorrë, hiqni kolesterolit të tepërt dhe për të parandaluar formimin e gurëve.
  • Mos ha tepër, ngrënë më të mirë dhe një pak më shumë, sepse të pijshëm disponueshme sasi të mëdha të ushqimit kërkon një sasi të madhe të biliare që do të shkaktojë fshikëz e tëmthit reduktuar fuqishëm dhe mund të shkaktojnë dhimbje të forta. Dietë duhet të jetë i balancuar, dietë duhet domosdoshmërisht të jetë i pranishëm ushqime që përmbajnë proteina - mish ligët, peshk, djathë, djathë.
  • Nuk përjashtojnë yndyrna nga menyja e tyre, ata janë thelbësore për parandalimin e sëmundjes gur tëmthi, si dhe të stimulojë rrjedhjen e biliare nga fshikëz fshikëz e tëmthit. Efekti më i mirë choleretic ka naftë.
  • Mos pini pije të ftohtë, sidomos të gazuara. Pije çdo ditë të paktën 2 litra ujë të thjeshtë, dhe çaj, kafe, cola dhe pije caffeinated tjera diuretics nga dietën tuaj, hiqni, pasi ato shkaktojnë dehidratim dhe provokojnë gur.
  • Pacientët zgjatura agjërimi me cholelithiasis kundërindikuar sepse lëvizja mund të shkaktojë gurë dhe bllokim të qumështit. Menjëherë pas një vakt nuk do të marrë një pozicion horizontal, sepse shpesh erozioni dhe ulcerat gastrike të ndodhë për shkak se në këtë vrerin pozicion alokuar për tretje në duodenum, lehtë mund të zakydatysya stomakun dhe do të shkaktojë inflamacion të membranës së saj mukoze.

Njerëzit me cholelithiasis nuk është i kundërindikuar për stërvitje dhe sportive, me përjashtim të vetëm hedhje sportive të lidhura. Aktiviteti i moderuar fizik, sidomos në këmbë, dhe përmirëson aktivitetin motor të fshikëz fshikëz e tëmthit, i cili nuk lejon stanjacion e biliare në të dhe formimin e gurëve të tëmthit reja.