Qere në njerëzit llojet, simptomat, shkaqet dhe trajtimi


Llojet e privuar një person: diagnoza dhe trajtimi

Eliminon grup i madh i quajtur infeksionet e lëkurës transmetohet nëpërmjet kontaktit - nga familja nga njerëzit apo kafshët e infektuara dhe janë gjetur në formën e arna itchy ose përflakur në lëkurë ose mukozës.

Si për të diagnostikuar dhe trajtuar herpes në njerëz ^


Trajtimi i privuar një person duhet domosdoshmërisht të fillojë me një vizitë te mjeku - një dermatolog i cili mund të identifikojë saktë llojin e infeksionit dhe përshkruajnë trajtim efektiv. Në arsenalin e mjekëve tani është vendosur metoda të sakta dhe pajisje për diagnozën e sëmundjes.

Për shembull, në dispozicion në laboratoret moderne "e zezë" llamba të veçanta Wood lejon për disa sekonda për të identifikuar lëkurën e infektuar dhe të vërtetuar patogjen (virus, kërpudhat, etj). Metodat tradicionale të trajtimit të largohet sa të jetë e mundur, por vetëm pas një shqyrtimi të plotë dhe nuk ka contraindications.

Në varësi të patogjeneve brendshme dhe të jashtme, të dallojë llojet e mëposhtme të pushimit që kërkojnë qasje të ndryshme për trajtimin e:

 • flluskë (herpes, ose të ftohtë në buzë);
 • Zhizera rozë kore ose pityriaz;
 • planus liken;
 • qere;
 • liken gjallë ose krunde;
 • herpes.

Zoster Pink Zhizera ^

Liken Pink që ka një emër të dytë herpes Zhizera janë infektive - sëmundjet alergjike (jo ngjitëse), të cilat ndodhin zakonisht në njerëzit me imunitet të reduktuar. Shumica vuajnë nga ajo në pranverë dhe vjeshtë, veçanërisht kur sistemi i imunitetit është i dobësuar, dhe pas vuajtur ftohjet infeksionet.

Sëmundja fillon me një trëndafili rrumbullakosura apo rozë e çelët - spot verdhë (diametër prej 2 cm ose më shumë), nëna e quajtur pllaka mbi lëkurën e trupit. Pllakë fillon të zhvishem off disa ditë nga subjekti i saj më të vogla (0,5-1 cm) eruptions rreth trupit, nganjëherë në gjymtyrë.

Patogjen nuk dihet saktësisht, por ka spekulime se ai mund të shkaktohet nga lloji herpes virus 6. Trajtim të veçantë rozë kore zakonisht nuk është e nevojshme, për shkak se në shumicën e rasteve sëmundja është vetë-1,5 - 2 muaj:

 • Për një shërim të shpejtë nuk është e rekomanduar për të lagur dhe të fshij zonat e prekura dhe eliminimin e tyre duke marrë rrezet e diellit direkte dhe djerse, për të parandaluar acarim të tepërt dhe për të fituar kruarje.
 • Përveç kësaj, gjatë sëmundjes duhet të veshin vetëm liri natyrore dhe ndiqni dietën hypoallergenic.
 • Për të përjashtuar nga dietë tymosur, turshi, ushqimet pikante, kafe dhe alkool, si dhe ushqime alergjike të tilla si mjaltë, çokollatë, vezë, fruta agrume, arra.
 • Me mjekun fortë kruarje do të rekomandojë antihistamines efektive dhe ointments.

Planus liken ^

Planus liken mund të ndikojë jo vetëm lëkurën, por edhe mukozës (40 - 60% e rasteve është e lokalizuar në gojë), flokët dhe thonjtë. Trupi është shpesh në bërryl, në sqetull, në bark, më të ulët mbrapa, hips, këmbët dhe parakrahët.

Edhe pse shkaqet e sëmundjes nuk janë studiuar plotësisht, vërejti se ajo është e lidhur shpesh me diabet, gastro - traktin e zorrëve dhe cirroza e mëlçisë. Gjithashtu, predispozicion gjenetik të jetë e mundur, dhe të afërmit shpesh të sëmurë në brezat e dytë dhe të tretë.

Sëmundja manifestohet fillimisht në shkelje të imunitetit nën ndikimin e faktorëve negative - trauma, dështimi hormonale dhe metabolike, infeksionet, stresi psiko-emocional, kimike, shtëpiake dhe helmimet mjekësore. Njolla është zakonisht i kuq apo ngjyrë rozë, të vogla në madhësi (deri në 1 cm në diametër), sherohovato - luspa për të prekur dhe kanë një formë poligonale me një qendër të uritur.

Trajtimi i planus liken, për shkak të faktit se sëmundja është kronike dhe të sigurt, duhet të fillojë me eliminimin e faktorëve të rrezikut që çojnë në sëmundje. Për ta bërë këtë:

 • xhepat dinjitetin e infeksioneve kronike
 • eleminuar dëm profesionale dhe personale,
 • rregullimin e imunitetit,
 • hormonosoderzhaschih barnave të përshkruara.

Nëse sëmundja është e shoqëruar nga depresioni dhe pagjumësia shkaktuar kruarje të patolerueshme, pacienti është ilaqet kundër depresionit të përcaktuara dhe qetësuesve që zvogëlojnë kruarje dhe të normalizojë gjumë.

Në mënyrë tipike, trajtimi i zgjedhur, lehtësim i rëndësishëm ndodh brenda 1 - 2 javë dhe 1.5 në 1 muaj skuqje zhduket pa rifillimi përsëritura. Megjithatë, në disa raste, sëmundja mund të marrë një formë kronike në të cilën njolla duket rregullisht, disa herë në vit.

Për të parandaluar rikthim, është e rëndësishme për të forcuar sistemin imunitar të përgjithshëm - ajo ka nevojë për të ngrënë duke ngrënë shumë fruta të freskëta dhe perime, dridhura dhe aktivitet të rregullt fizik.

Qere, trajtimi dhe simptomat ^

Qere tek njerëzit: trajtimi në shtëpi

Qere, ndryshe nga rozë sheshtë dhe të kuqe, është një sëmundje shumë ngjitëse, të shkaktuara nga një mikrosporum kërpudhat. Periudha e inkubacionit zakonisht zgjat nga 5 -7 ditë, por ndonjëherë sëmundja manifestohet vetëm 2 muaj pas infeksionit nga një personi të infektuar apo kafshe.

Si mikrosporum mbuluar mirë në ujë, ajo mund të infektohen në pishinë, sauna apo dush. Kjo është arsyeja pse, në shenjë e parë e infeksionit nuk është e rekomanduar për të marrë trajtimet me ujë, në mënyrë që të mos përhapet lezione të gjithë trupin.

Simptomat e para të infeksionit në lëkurë shfaqen disa ditë në një të vogël të rrumbullakët rozë të kuqe - të kuqe, të mbuluara me luspa të vogla. Nëse kërpudhat goditi kokës, sy e pamundur për të identifikuar simptomat menjëherë, pasi ata të fillojnë të shfaqen vetëm kur ekziston bien intensiv flokëve.

Shkaku i humbjes së flokëve është shkaktuar nga kërpudhat që pushton flokët dhe çon në thyerjen e lënë fragmente të shkurtra, ose "kërpin" në lartësi 2 mm - 2 cm me lulëzim gri e sporeve të kërpudhave.

Trajtimi stryhuchoho privimin e kryer pas diagnostifikimit të plota laboratorike - scraping nga një vend i shkatërrimit, mbjellje studim nën mikroskop dhe ekzaminimin nën llambë Wood. Vatra të sëmundjes trajtohen me barna të veçanta antifungal, pastaj mbajti lashtat përsëritura. Kurë të plotë sëmundja është diagnostikuar vetëm pas një mbjellje të dyfishtë negativ kryer në intervale prej jo më pak se një muaj.

Trajtim herpes dhe parandalimi ^

Herpes, ose - mjekesore, herpes zoster, është shkaktuar nga virusi Varicela-zoster Varicela Zoster (herpes virus tipit 3), i cili është i pranishëm në trup pothuajse të gjithë dhe është i aktivizuar me dobësimin e imunitetit (stresit, infeksionet, trauma, hipotermi, rrezatimi dhe kimioterapia, HIV).

Të gjithë njerëzit shërohen kur - dhenve, herpes zoster dekada është organi në një latent, në gjumë, në asnjë mënyrë vetvete nuk tregon dhe duke pritur për kushtet e "favorshme" për veten e tyre. Herpes zoster është ngjitëse dhe mund të transmetohet tek fëmijët dhe të rriturit të cilët nuk shërohen nga dhenve, kontakti - familjen dhe ajrit - pikat.

 • Fillon sëmundje, zakonisht me një dhimbje të paqarta përgjatë nervore (ndër brinjëve, trigeminal, fytyrës), ndonjëherë i shoqëruar nga një ndjesi djegie dhe rritur ndjeshmërinë e lëkurës.
 • Pas disa ditësh një skuqje të lëkurës shfaqet në lëkurë në formë të flluska me përmbajtje të qartë, dhe ata janë gjithmonë në njërën anë të trupit dhe janë të natyrës herpes.
 • Më shpesh në anën e prekur rritura nyjet limfatike.
 • Së bashku me dhimbje, ndonjëherë mund të ketë dehje - dhimbje koke, ethe, vjellje.

Trajtimi i herpes zoster thjeshtë, veçanërisht nëse ajo është filluar brenda 2 ditëve nga fillimi i nxituar. Herpes zoster dhe ekspozohet antivirale, droga anti-inflamator dhe analgjezike.

Vetëm në disa raste, prania e komplikimeve mund të kenë nevojë trajtim me antibiotikë. Kohëzgjatja sëmundja është 3 - 4 javë. Pas flluskoj flakë, mbuluar me kore dhe shëruar plotësisht, pacienti pushon të jetë ngjitëse dhe kërkon izolim.

Ne ju inkurajojmë që të lexoni artikullin si trajtim virusi lyth njeriut dhe parandalimin.

Ngjyra ose liken ngjyra ^

Herpes ngjyra, shpesh të quajtur krunde zoster, është një sëmundje fungale të shkaktuara nga vendet në zhvillim në corneum shtrese të kërpudhat e lëkurës Malassezia furfur dhe Pityrpsporum orbiculare. Dhe kjo ka një emër tjetër karakteristike - herpes diellore, ose kërpudhat siç është paraqitur, zakonisht pas ekspozimit ndaj diellit. Diagnostikuar Prandaj, shpesh, banorët e klimë tropikale lagësht.

Kushti kryesor për shfaqjen e kërpudhat diellore - djersitje e tepruar. Përveç kësaj, ka vërejtur se manifestimet e saj mund të shkaktojnë disa sëmundjeve - tuberkulozit, diabetin dhe sëmundjet e kancerit. Sëmundja është relativisht ngjitëse, sepse, kur të infektuar, jo të gjithë njerëzit kanë shenja klinike të sëmundjes.

 • Periudha e inkubacionit mund të zgjasë nga disa javë për disa muaj derisa ta shohin faktorët nxitje - imunitet të reduktuar, ekspozimi ndaj diellit ose për rrezitje shtretër.
 • Skuqje herët kanë pamjen e njolla të vogla ngjyrë rozë me kufij të qartë, megjithatë, si kultivimin e kërpudhat, njollat ​​shkrihen midis tyre, duke formuar xhepa të mëdha me edges dehur e verdhë, rozë dhe hije të ngjyrë kafe në anën e pasme, gjoks, qafë, shpatulla dhe madje edhe në kokë.

Trajtimi i shumë-colored liken rifillimi favorshme janë të rralla. Pas ekzaminimit dhe diagnoza lloj kërpudhat, një mjek i emëruar antifungals përdorim të brendshëm dhe në natyrë, ointments lokale antymykotycheskye, kremra dhe sprays. Përveç kësaj, koha e nxehta e pacientit është e rekomanduar për të bëj banja dielli në diell - ajo ndihmon shkatërrimin e kërpudhat.

Përkundër faktit se krunde ngjyrë liken - sëmundja e sigurt është e lehtë për të trajtuar dhe nuk përbën kërcënim për shëndetin, ai mund të sjellë shumë njerëz në siklet psikologjik dhe komplekset, kështu që parandalimi i saj duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe synojnë eliminimin e shkaqeve të sëmundjes dhe parandalimin rifillimi reja .

Në pyetjen se si dhe çfarë për të trajtuar herpes, mjekët doja të them se shëndeti ynë është në duart tona dhe të lënë trajtimin më të mirë, si shumica e sëmundjeve të tjera - forcim, të ushqyerit, stërvitje, forcimin e sistemit imunitar dhe higjienën personale.