Trajtimi i metodave popullore sëmundje tëmthi


Trajtimi i metodave popullore sëmundje tëmthi ndihmon për të shmangur kirurgji

Sëmundje tëmthi është një problem i madh për një numër të madh të njerëzve, pasi kjo sëmundje është shumë e zakonshme dhe shkakton shumë pacientë që vuajnë. Sipas statistikave mjekësore, çdo person i dhjetë në planet ka depozita në fshikëz e tëmthit dhe biliare kanalet dhe rregullisht vuan nga sulmet e dhimbje barku në tëmth.

Mjekësia moderne ofron metoda tradicionale kirurgjike në thelb duke u shpëtoj prej gurëve, por nëse nuk eliminohen rrënjët e shfaqjes së tyre, operacioni nuk do të zgjidhë problemin dhe gurë do të formojnë përsëri diku tjetër. Për fat të mirë, nuk është një alternativë - trajtimi i metodave popullore sëmundje tëmthi.

Trajtimi i metodës cholelithiasis Bolotov ^


Trajtimi unik receta e metodave popullore sëmundjeve tëmthi propozuara nga akademiku Boris Bolotov. Sipas tij, mënyra më e mirë për të shpërndarë kripë dhe gurët në fshikëz fshikëz e tëmthit dhe kanalet janë lëng i zi rrepkë, të cilat, përveç fshikëz e tëmthit, pastron dhe enët, fshikëz dhe legenit veshkave.

Recetë rrepkë zi

Merrni 10 kg tubers larë dhe shtrydh lëng pa pastrimin e lëkurës (duhet të marrë rreth 3 litra). Lëng rezulton është vënë për ruajtje në frigorifer dhe përzierje lënë tortë me mjaltë ose sheqer (në një raport prej 1 kilogram 300 gram tortë mjaltë ose sheqer? Kg), shtoni hirrë dhe për të mbajtur të ngrohtë në një bankë nën presion.

Sepse lëng i zi rrepkë ka një veprim të fortë cholagogue, të fillojë duke marrë atë në doza të vogla - 1 lugë çaji pas ngrënies (një orë pas vakt). Nëse nuk ka dhimbje në zonën e mëlçisë, të rritet gradualisht dozën për 1-2 shekuj. lugë, duke e çuar në servings të vetme? qelqi. Nëse vëreni një dhimbje të lehtë që ndodh kur një sasi të madhe të kripës për të lehtësuar ajo mund të marrë një dush të nxehtë apo vënë një shishe me ujë të nxehtë (jo elektrike, dhe ujë) në mëlçi.

Zakonisht dhimbja është e pranishme vetëm në fillim, pastaj gradualisht të kalojë dhimbje. Pas lëng fillon të marrë tortë (1-3 tbsp gjatë ngrënies) deri sa është e gjatë. Kjo metodë e trajtimit ka efekt të madh, pastron dhe sistemin kardiovaskular dhe mushkëritë, ajo është e rekomanduar për përdorim të rregullt 1-2 herë në vit.

Shpërbërja e gurë duke përdorur biliare të shpendëve

Akademiku Bolotov zhvilluar edhe metodat e trajtimit të gurëve të tëmthit duke freskët biliare shpendëve - pulë, yndyushynoy, rosë apo patë (përveç karin). Prona unike e shpendëve biliare është se ajo shkrin pothuajse çdo kripë - jo vetëm në kanalet biliare, dhe në nyje, enët e gjakut, fshikëz, legen i veshkave dhe nyjet e prekur nga cerma. Prandaj, zbatimi i drejtë i kësaj teknike shumë nga pacientët e tij ishin në gjendje për të hequr qafe e kripës dhe gurëve të tëmthit pa kirurgji.

Në librin e tij "për të shpëtuar veten", ai përshkruan historinë e pacientit, i cili vuan nga sulmet akute e dhimbje barku në tëmth. Sepse me ultratinguj tregoi se fshikëza e saj i bllokuar plotësisht me gurë, mjekët ajo ishte ofruar një operacion urgjent. Por gruaja nuk bien dakord për kirurgji, ajo mori off sulmet e saj të dhimbjes akute me ilaçe dhe ka filluar trajtimin me Bolotov.

Gjatë javës ajo mori përditshme blerjen biliare pule këtë çdo ditë në tregun e pulave të freskëta dhe prerja me kujdes nga fshikëz e tëmthit. Për këtë qëllim, më mirë për të blerë mish pule ligët, fshikëz e tëmthit më shumë se yndyrë të cilit, kështu që një pulë të mjaftueshme për dy ditë. Bile papërdorura duhet të ruhen në frigorifer, mundësisht direkt në fshikëz për të siguruar më mirë sigurinë e saj.

Enët për ruajtje duhet të jetë xhami, si bile gërryen edhe porcelani. Mjeku paralajmëron që ju duhet të pranoni biliare me kujdes, mundësisht nën mbikëqyrje mjekësore, dhe vlera e tij maksimale ditore nuk duhet të kalojë 20-40 pika.

Që bile vetë kaustike dhe të hidhur, është e dëshirueshme për të mbushur kapsula xhelatinë, për shembull, blerë në farmaci barna të lirë në kapsula dhe duke hedhur pluhur. Mjeku ishte ofruar një mënyrë të thjeshtë - ai e këshilloi shkarkohet nga topat e thërrime bukë të vogla (në lidhje me madhësinë e fasule), pour 2 pika në bile dhe me kujdes të ngushtë deri. Pas 1,5-2 orë pas pacienti darkë gëlltitur 10 topa të tilla.

Për muaj pas pritjes biliare norma aksident, rezultatet ishin të pabesueshme - ultratinguj tregoi një mungesë të plotë të gurëve. Shkencëtarët shpjegojnë këtë fenomen Prona tretës shpendëve gurë biliare ndjek - të gjithë e di se pulat hanë pebbles vazhdimisht, është e nevojshme për formimin e eggshell. Dhe ajo shkrin biliare gurë, e cila është ruajtur në mëlçi në zogj.

Kohëzgjatja Trajtimi zog bile për çdo pacient do të ndryshojnë - 7-14 ditë. Për të rritur efektin e trajtimit gjatë pritjes së biliare dhe 2 javë pasi ajo duhet të hani ushqime alkaline kryesisht për të rritur prodhimin e biliare. Dietë duhet të përbëhet kryesisht nga drithërat, supave perime dhe perime (të freskëta dhe të zier).

Nga mishi, peshku dhe kërpudha përkohësisht duhet të japë ose të marrë ata të kufizuar në mëngjes. Produktet e qumështit (kos, kos, qumësht i thartuar pjekur) dhe të përpiqen për të marrë në pjesën e parë dhe në mbrëmje hani më shumë sallatë me pak vaj perimesh.

Kushtet e trajtimin e gurëve të tëmthit nga Bolotov ^

Por se trajtimi ka qenë efektiv dhe jo si luftuar me mullinjtë e erës, jo vetëm për të pirë disa bimeve. Problemi i duke u shpëtoj prej gurëve të tëmthit duhet të trajtohen qëllimisht dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse - së pari të eleminuar shkakun e gurë, dhe pastaj hiqni mbetjet e pasojave (dmth të fillojnë për të shpërndarë ato duke përdorur barëra apo biliare). Sipas Dr Bolotov, shkaqet e sëmundjes gur tëmthi dhe shfaqjes së gurëve të tëmthit janë dështimet në traktin gastrointestinal dhe alkalization e përgjithshme të trupit, e cila çon në shumë sëmundje.

Në librin e B. Bolotov "përjetshëm - është e vërtetë", autori përshkruan në detaje 5 fazat kryesore - rregullat e shërimin e trupit, vazhdimisht në vijim të cilat, një person mund të jetojë 100 dhe madje edhe 250 vjet pa sëmundje.

1 rregull

Rregulli i parë - të ndihmuar trupin për të zëvendësuar qelizat e vjetra me funksionin e zvogëluar jetike tek të rinjtë. Ju duhet për të provokuar një shpërndarje të veçantë në enzimat e stomakut - pepsinë që janë në gjendje jo vetëm për të thyer qelizat e vjetra, por të këqija (nitrate, carcinogens, toksinave, radionuclides) dhe madje edhe kancer.

Mënyra më efektive për të rritur numrin e qelizave të rinj çuditërisht e thjeshtë, si të gjithë zgjuar. Thjesht vënë gjuha 1 gram kripë dhe gëlltitje kripur pështymë brenda minuta e shpërbërjes. Kjo mund të bëhet deri në 10 herë në ditë - ose 30 minuta pas nje vakti, kur perevarylasya ushqimore tashmë precipituar pjesërisht nga enzimat, ose një orë pas saj.

Provoni podsolivat çdo gjë - fruta, perime, djathë, gjalpë, shalqi dhe pjepër, dhe mundësisht nga vaj perimesh braktisur përkohësisht. Fakti se përdorimi i kripës fillon të ndarë reflexively lëng stomakut, e cila përmban të gjitha enzimat e nevojshme për të shkatërruar qelizat e vjetra dhe të sëmurë.

Jo më kot, në Greqinë e lashtë u mor pasi të hahet shpërndajë Kristal kripë. Sa për deklaratën e famshme se "kripë - një vdekje e bardhë", shkencëtarët kanë dëshmuar gjatë falsitetin e saj dhe se mungesa e kripës në dietë të çon në shumë sëmundje të rënda.

Në kripës dhe të stimulojë prodhimin e lëngjeve gastrike dhe seasonings ndryshme hidhur që është përdorur gjerësisht si rekomandohet në dietë - piper, rrikë, rrepkë, mustardë, adjika, qimnon, koriandër, nenexhik, kanellë. Faza e parë e përtëritje është zakonisht më i gjatë dhe kërkon punë përpiktë. Në të vërtetë, si një rregull i përgjithshëm, çdo sëmundje mund të shërohet njëjtën kohë si vitet e saj.

2 rregull

Rregulli i dytë - për ta kthyer skorje kripë. Në trupin e njeriut akumulon shumë toksina, më të rrezikshme prej tyre janë ato që lindin në procesin e oksidimit. Për të hequr qafe toksina, duhet të ndikojnë ato duke përdorur acidet që janë të padëmshme për njerëzit, por vullneti për të vepruar në toksinave, duke i kthyer ato në kripë. Acidet tilla (Askorbik, nikotine, laktik, limoni, etj) të përfshira në fruta dhe perime të ndryshme turshi.

Në këtë fazë, ajo është e rekomanduar për të ngrënë trangujve më turshi, lakër, domate, qepë, karrota, panxhar, mollë ngjyhet, lëng (përveç limon, pasi ajo është alkaline) produktet e acidit laktik. Përveç kësaj, ju mund të pini birrë, verëra të ndryshme dhe likeret janë enët maja. Në të gjitha enët - supave, broths, çaji fruta duhet të shtoni uthull. Në fazën e dytë të vajit të gatimit para përdorimit nuk është e rekomanduar për shkak se ajo në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson procesin e konvertimin slags kripë.

Ushqim rekomandohet kryesisht mish ose peshk, me shtimin e kërpudhave, vezë dhe produktet e qumështit. Pas ëmbëlsirat, çaj ose komposto për të vënë disa gjuhë Kristal kripë për të marrë në stomak për lirimin e enzimeve acid - pepsinë. Convert slags Salt mjaft një proces të gjatë për shkak të oksidimit të trupit duhet të kryhet në mënyrë sistematike, duke kombinuar me stërvitje, punë ose masazh - ajo do të forcojë shumë efekte të dobishme.

3 rregull

Rregulli i tretë - heqjen kripëra. Sepse kripa e formuar nga skorje nën ndikimin e acidit excreted në urinë dhe pastaj vetëm pjesërisht, kujdes duhet të merren për tërheqjen e kripërave që nuk janë të tretshme dhe të depozituar në trup. Këto përfshijnë alkaline, minerale, dhe urate yndyror, oxalates, fosfateve.

Kjo është faza e tretë, kur restauruar traktin gastrointestinal dhe trupi zakyslen mirë, ju mund të filloni për të tërhequr kripëra nga fshikëz fshikëz e tëmthit dhe kanalet duke përdorur lëng i zi rrepkë dhe biliare pule përshkruar më herët. Përveç recetave, kripërat e tretura dhe lëng rrënjë majdanoz, lë nënën dhe njerka, turnips, rrikë, çikore dhe Angjinarja Jeruzalem (artichoke). Ata duhet të marrin gjysmë ore pas ngrënies për? gota (jo më shumë).

4 rregull

Rregulli i katërt - lufta kundër baktereve. Kur sëmundja e çdo organit të trupit të njeriut ose të saj është oschelachivanie, thjesht kalbur, duke çuar tek sëmundje. Prandaj, për trajtimin e ndonjë sëmundje, dhe vetëm për parandalimin, duhet të rregullta acidified, sepse nëse trupi është i oksigjenuar siç duhet, çdo proceset patogjene bëhet e pamundur.

Turshi perime, fruta dhe bimët mund të në mënyrë efektive të trajtojnë çdo organ, dhe për secilin prej tyre kanë nevojë për lloje të tyre ripening - për shembull, të përshtatshme për rimëkëmbjen e shpretkë turshi kënaqur, dhe për trajtimin e kvas mëlçisë fasule, bizele, soje, thjerrëzat, fasulet, tërfili, tërfili dhe Sophora japoneze.

Pickling kokërr ose bimore shtypur kryhet si më poshtë - të mbushur atë në tre-litër jar krye, i hedh ujë, shtoni 1 lugë kripë, 2 tbsp sheqer dhe 1 lugë salcë kosi dhe të lënë për 2-3 javë. Atëherë produkti rezulton konsumuar para 15 minuta përpara se të hahet. Kvas nuk derdh, dhe pini shumë, pasi ajo është një produkt shumë i dobishëm që përmban aminoacidet të dobishme që përmirësojnë funksionin e mëlçisë.

5 rregull

Rregulli i pestë - Organet rimëkëmbjes dobësuar. Organet dobësuar Dr. Bolotov rekomandon rivendosur tortë, merret pas squeezing lëng nga fruta dhe perime. Tortë të freskët me një tipar unik për nxjerrjen e metale të rënda, radionuclides, carcinogens dhe radikalet e lira që provokojnë onkoutvorennya.

Kështu, kur të mëlçisë të sëmurë tortë më të dobishme me rrënjë majdanoz, hipertension - tortë panxhar, ndërsa sëmundjet e mushkërive - me rrepkë zi dhe mollë. Nëse tortë është hlotayutsya vështirë mund të shkarkoni një topa të vogla dhe krem ​​shpifjeve në krye. Ju mund të larë poshtë me dhallë ose ujë të distiluar, otstoennoy në ajër për 10 ditë.

Sa për metodat e trajtimit sëmundje tëmthi njerëzve duke përdorur receta të shumta të publikuara në shtyp dhe në internet, mjeku paralajmëron se përdorimi i pakontrolluar i tyre mund të ndikojë negativisht në shëndetin. Për shembull, ka raste kur "i pafajshëm" i çaj celandine shkaktuar helmim dhe dysbiosis zorrëve, bearberry (mbajnë veshët) dobësuar funksionin e veshkave, dhe Wort Shën Gjonit reduktuar potencë në meshkuj.

Prandaj, ne duhet qëllimisht dhe qasje të balancuar në përdorimin e ndonjë trajtimet bimore, duke kujtuar se ata duhet të pini vetëm gjatë trajtimit, por jo në jetën e përditshme. Mos harroni se roli më i rëndësishëm në trajtimin e parandalimin e sëmundjes tëmthi lojë, që dietë e duhur, ushtrimit të moderuar dhe mungesa e stresit.