Si të merren me pagjumësi


Receta tradicionale dhe të ndihmojë për të përballuar me pagjumësi

Pagjumësi dhe çrregullime të tjera të gjumit janë një problem në mbarë botën. Gamë të tërë të problemeve që lidhen me çrregullime të gjumit, e quajtur pagjumësi përbashkët fjalën.

Çfarë është pagjumësi ^


Nga pagjumësia përfshijnë:

 • Vështirësia bie në gjumë,
 • Zgjimi shumë herët,
 • zgjuar në natën me pamundësinë e bie më tej në gjumë,
 • mungesa e plotë e gjumit.

Është e njohur se një person është me rëndësi jetike gjumë të shëndetshëm qetësues, sepse për të jetuar pa pushim nuk mund të ketë qenie e gjallë. Gjumi është e nevojshme së bashku me ajrin. Pas një nate pa gjumë, njeriu nuk mund të punojnë plotësisht, merr lodhur lehtë, nuk mund të përqendrohen në ndonjë gjë, ai nuk ka as forcën dhe as dëshirën dhe as disponimin për të bërë diçka.

Në lashtë Kina përdorur torturën sofistikuar - privimin e gjumit në mënyrë që të trokas jashtë rrëfimin e tij. Njeriu, atë që një kohë të gjatë nuk është e lejuar për të fjetur me anë të mashtrimeve të ndryshme - zhurma rrahje ndërsa duke u përpjekur për të fjetur, përdorimi i barnave të ndryshme filluan të përjetojnë dhimbje koke të rënda, që vijnë në shtetin gjysmë pa ndenja, e cila ishte gati për të rrëfej për ndonjë krim.

Çrregullime të gjumit në kohën tonë fillojnë të marrin përmasa epidemike, sepse, për kërkime shkencore, një në pesë njerëz në botë vuajnë nga pagjumësia, dhe numrat janë në rritje në mënyrë të qëndrueshme. Kjo është dëshmuar nga të përhapura dhe përdorimi i pilula gjumi.

Manifestimet episodik e pagjumësia nuk shkaktojnë dëme të mëdha në trup, por në qoftë se ajo është përsëritur shpesh bëhet kronike, ajo mund të prishin cilësinë e jetës dhe dëmtojnë shëndetin.

Shkaqet e pagjumësi ^

Shkaqet e çrregullime të gjumit, shumë ekspertë e quajnë. Por ka dy shkaqet kryesore të pagjumësi që lidhen me kronike dhe kërkojnë trajtim të detyrueshëm:

 • Çrregullimet mendore, shpesh depresioni;
 • Mbingarkesë kronike mendore.

Ne duhet të përpiqemi të kuptojmë me kujdes shkaqet e pagjumësi, analizuar atë fillore dhe të mesme.

Insomnia, sidomos me zgjimit parakohshme në fillim, është një nga simptomat më të zakonshme të depresionit dhe çrregullimeve të tjera psiko-emocionale. Pacientët me depresion zakonisht zgjohem në mëngjes me ankth akut, frikës dhe shpresës dhe mund të fle më.

Gjithashtu pagjumësi shpesh ndodh në pacientët me dhimbje kronike. Në këto raste, pagjumësia është e mesme, pasi nuk ishte në sfondin e sëmundjeve ekzistuese, dhe kështu terapi duhet të përqëndrohet kryesisht në trajtimin e sëmundjes primare.

Mbingarkesë kronike mendore, kryesisht mendimtarët e natyrshme, shkencëtarët dhe njerëzit krijues të detyruar për shkak të specifikave të punës së tyre çdo ditë të shpikë diçka të re dhe origjinale. Në jetën nën një presion të tillë në mënyrë të pashmangshme vjen lodhje mendore, dobësi dhe lodhje të vazhdueshme, madje edhe me ushtrimin minimale.

Përveç këtyre dy shkaqet kryesore të pagjumësi që kërkojnë trajtim të menjëhershëm, ka shumë arsye të vogla që i privojnë njerëzit nga pjesa tjetër natën e nevojshme për:

 • Për shembull, një shkak i zakonshëm i pamundësisë për të fjetur darkë shumë vonë, ose të përzemërt për shkak se ushqimi proteina yndyra është në stomak për 6 orë dhe prish pjesën tjetër normal të trupit. Kjo është arsyeja pse mjekët këshillojnë kundër ngrënit vonë se 3-4 orë para gjumit.
 • Por shkoni në shtrat me një ndjenjë të fortë të urisë nuk është e rekomanduar për shkak se mendimi i ushqimit nuk do të zakonisht fle; kështu që ju nuk duhet të torturës veten nga uria, në mënyrë rigoroze respektimi dogmë e "mos hani pas gjashtë," dhe në heshtje të pini një gotë kefir ose të hani disa fruta.
 • Pagjumësia mund të shkaktojë siklet në shtrat ose një ndryshim i peizazh është ndoshta shumë probleme të njohura me të bie në gjumë në vend të ri.
 • Jastëk papërshtatshëm (shumë i lartë ose, anasjelltas, banesë, firmë apo shumë i butë), presion dyshek zihet fryma dhe e thatë ajrit në dhomë gjumi, zhurma apo shkëlqim verbues dhe mendimet shqetësuese dhe tronditëse - që parandalojnë pjesën tjetër të duhur për trurin dhe trupin .

Çfarë pagjumësi ^

Si pagjumësi gjumë: Këshilla profesionistët

Specialistët e Qendrës së çrregullime të gjumit Johns Universitetit Hopkins në Baltimore, SHBA, ka zhvilluar një sërë rekomandimesh se si të fle procesin pagjumësi dhe normalizimin e gjumit.

 • Ata janë të këshilluar që të mos përpiqen të merren me pagjumësi, në qoftë se ju zgjoheni në natën dhe nuk mund të shkojnë përsëri në gjumë për 15 minuta, pasi ajo është e padobishme. Është më mirë për të qëndruar në shtrat dhe dëgjoni radion, për aq kohë sa nuk ka të qenët i përgjumur vijnë.
 • Mëngjes në përpjekje për të zgjoheni në kohën e caktuar, jo duke u përpjekur për të parë ëndrrat "interesante". Kjo vlen edhe për fundjavë, ose para javës së punës do të rishfaqen vështirësi bie në gjumë.
 • Këshilluar që të shkoni në shtrat vetëm kur ju ndiheni të përgjumur. Nëse ju nuk mund të bjerë në gjumë brenda 15-20 minuta, të ngrihet dhe të bëjë diçka këndshëm lloj monoton e thurje, duke lexuar një revistë apo shikuar TV qetë.
 • Nuk ka nevojë për të luajtur lojëra kompjuterike, të cilat mund të jenë të ngacmuar ose lexuar një libër që mund të përgjithmonë të kapur. Kur ju ndiheni të përgjumur përsëri qëndrojnë në shtrat, dhe kështu të përsëritur procedurën derisa të bie në gjumë. Por është e rëndësishme të mbani mend gjëja kryesore - për të marrë deri në mëngjes gjithmonë të njëjtën kohë, se sa ju fle.
 • Nuk ka nevojë për të pirë duhan para se të shkojnë për të fjetur dhe të hani ushqime të tilla si kafe, cola dhe çokollatë që përmbajnë kafeinë, e cila është një stimulues i fuqishëm.
 • Mos e merrni alkool gjatë natës, duke shpresuar se kjo do t'ju ndihmojë të relaksoheni dhe të fle mirë. Ky është një keqkuptim, sepse efekti i alkoolit është mbi në disa orë dhe ju të zgjoheni në natën jo, fjeti.
 • Në natën për të pirë një gotë me ujë të thjeshtë me kripë - ai mbron trupin nga dehidrimi dhe ka një efekt të mirë terapeutik në sëmundje të ndryshme. Jetë i sigurt për të lexuar këtë artikull në faqen tonë në lidhje me përfitimet e ujit dhe kripës për njerëzit.
 • Përdorimi i pilula gjumi është e lejueshme vetëm për një kohë të shkurtër, në qoftë se njerëzit janë të fle kronike dhe fjalë për fjalë duke u pakësuar këmbët e tyre nga lodhja. Droga, natyrisht, të ndihmojë në gjumë dhe për të sjellë lehtësim, por jo për kohë të gjatë, sepse problemi nuk është trajtuar pagjumësi pilula gjumi.
 • Për më tepër, pilula gjumi duhet të jenë të zgjedhur me mençuri, në varësi të asaj që pikërisht ju vuani çrregullime. Ata janë të ndarë në drogë veprim të shkurtër që janë treguar për problemet me gjumë dhe të gjatë të qëndrueshme - në mbështetje të fle në mes të natës.
 • Para se të shkoni në shtrat, të përpiqen për shkëputje nga shqetësimet e përditshme dhe problemet, përpiqen të mendojnë për diçka të qetë dhe të këndshëm.
 • Nëse jetoni në një vend të zhurmshme, përdorni earplugs në qoftë se ju të parandaluar dritë jashtë dritares, e vënë pafta.
 • Jetë i sigurt për të hedh në dhomë gjumi para se të shkojnë në shtrat, do të përpiqen për të në çdo kohë të vitit, moti lejon, për të fjetur me një dritare të hapur, që do të sigurojë ajër të pastër brenda natës.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Rëndësia e dobishme për shëndetin gut.

Receta tradicionale nga pagjumësia ^

Recetave më efektive dhe të sigurt folklorike nga pagjumësia, e përdorur që nga kohërat e lashta - një barishte medicinale, natyra shpikur si një mjet ideal për trajtimin e ndonjë sëmundje, sepse natyrore, kanë praktikisht nuk ka efekte anësore dhe nuk është e varur me përdorim të zgjatur, ndryshe sintetike mjekim.

Receta tradicionale nga pagjumësia përdorur bimeve medicinale është shumë e ndryshme - janë duke u përgatitur TEAS ndryshme, infusions, Inhalations, TEAS, dush dhe qep pads të veçantë të bëra nga pëlhura natyrore, plot me gjethe të thata nenexhik, ca balsam, oe limon, livando dhe sanëz.

Mund të përgatisë një zierje e një përzierje e bimeve:

 • Mix 100 gram e hithër lë qen, nenexhik, 50 g rrënjë sanëz dhe kone hop 5 copë.
 • 1 tbsp. l. përzierje të derdh 250 g ujë të valë dhe mbush në një termos për 2 orë.
 • Pastaj tendosje, shtoni 50 ml ujë të valë dhe 2 lugë mjaltë dhe për të marrë brenda natës.

Gjumit të dobishme për të marrë një dush të ngrohtë me shtimin e nenexhik, kamomil, livando ose balsam limoni (në vend të shtohet në banjë për 3 pika vaj në dispozicion). Nëse nuk ka mundësi të tillë, këmbët thjesht poparte, duke shtuar në tretësirë ​​valeryanovuyu ujë farmaci (1 shishe në një kovë me ujë).

Për backfilling shpejtë mund krapnuty disa pika livando ose kamomil vajra direkt në jastëk. Pastaj bëni çaj vetë të ngrohtë me ca balsam, oe limon ose lulemine, apo vetëm pini një gotë qumësht të ngrohtë me mjaltë.

Për të luftuar pagjumësi shumë të mirë të vetë-masazh me vajra aromatike. Për ta bërë këtë, të përgatisë vaj ulliri ose misri dhe pikoj atë 2-3 pika kamomil dhe livando vajra. Masazh gishtave veshin lart dhe qafën dhe supet.

Jo rolin paktën në luftën kundër pagjumësi dhe çrregullime të tjera të gjumit komplikuar luan ecin para se të shkojnë për të fjetur, dhe kjo nuk duhet të konkurrojnë ose aktivitete të tjera fizike që aktivizojnë trupin.

Këmbë më të dobishme të rregullt të qetë. Rregullt shëtitje natës gjysmë ore të përkryer të qetë sistemin nervor, të ndihmojë heq mendjen nga mendimet e trishtuar dhe emocionet negative dhe të sigurojë gjumë të ngurta.