Fshehtë hipertensionit sëmundje - Shkaqet dhe simptomat


Shkaqet kryesore të hipertensionit - obeziteti dhe stresi

Hipertensionit, ose tension të lartë të gjakut (PB) - është fatkeqësi e vërtetë të kohës sonë, shtrirja e cila është vazhdimisht në rritje. Më parë nga tensioni i lartë vuajtur njerëzit kryesisht të moshuar, por tani sëmundja është shumë më i ri - në spital me një diagnozë të presionit të lartë të gjakut merr shumë më shumë të rinj dhe madje edhe studentët.

Simptomet kryesore të hipertensionit ^


Mjekët e quajnë hipertensionit "vrasës i heshtur", e cila sneaks deri në heshtje. Prandaj, është e rëndësishme për të identifikuar simptomat e hershme të hipertensionit sa më shpejt të jetë e mundur për të parandaluar zhvillimin e saj të mëtejshëm. Shenjë e parë dhe më e rëndësishme është tensioni i lartë i gjakut lart normale.

Sipas OBSH-së, konsiderohet si presion normal të gjakut jo më e lartë se 140/90 mmHg Presioni më lart 160/95 mm Hg është konsideruar e lartë dhe kërkon trajtim. Përveç kësaj, simptomat më të zakonshme të hipertensionit duhet të i kushtoj vëmendje për dhimbje koke pulsating në rajon zverku, dhimbje në zemër, marramendje, çrregullime të gjumit dhe swings humor papritur.

Duhet të theksohet se në qoftë se koha në njoftim simptomat e para të hipertensionit, të eliminojë shkaqet e shfaqjes dhe kohë, në fazën e parë, të filluar trajtimin, ajo është trajtuar me shumë sukses. Përndryshe, sëmundja përparon, duke rezultuar në rastet më të rënda të krizës hypertensive dhe goditje.

Shkaqet e hipertensionit ^

Mjekët thonë se shkaku kryesor i hipertensionit, si dhe të gjithë kardio - vaskulare sëmundje janë rritur peshën e trupit mbi normale dhe madje edhe në kufirin e saj e sipërme. Besohet se çdo shtesë 5 kg rrisë presionin e gjakut nga 5 mm Hg dhe të rrisë rrezikun e diabetit. Për shembull, trashje rreziku i parë shkalla e diabetit po rritet tre herë, në fazën e dytë - në 5 herë, dhe në fazën e tretë - deri në 10 herë.

Jetë i sigurt për të llogaritur formulën peshën e saj normale dhe përpjekje për të arritur performancën e saj të mirë. Indeksin e masës trupore (BMI) është llogaritur shumë e thjeshtë - ndajë peshën tuaj duke lartësi katërkëndësh. Pastaj, në shkallë BMI përcaktuar normale nëse keni peshë. Konsideron normale BMI prej 18.5 në 25, shifër është mbi 25 do të thotë që ju jeni mbipeshë apo i trashë. Në këtë rast, një nevojë urgjente për të shqyrtuar dietë drejt një ushqim të shëndetshëm dhe të dobishme.

Është e njohur se obeziteti shpesh çon në të hahet ushqim i sëmurë, shpesh gjysmë, fastfoods, sode buke dhe ujë. Ushqim i tillë është shumë e dëmshme, sepse nuk ka proteina pak, karbohidratet, vitaminat dhe fibra të nevojshme për funksionimin normal të trupit. Por ka shumë yndyrë, sidomos yndyrna trans, të cilat janë konsideruar të drejta yndyrë-vrasësit për shkak të rrezikut të tyre ekstrem, i cili shkakton sëmundje kardiovaskulare dhe të quajtura fajtorët kryesore të presionit të lartë të gjakut.

Për më tepër, një ushqim i tillë përmban një shumë të kolesterolit të dëmshëm, e tepërt e cila ka prona të grumbulluar në muret e arterieve, si pllakë, clogging e enëve të gjakut dhe duke shkaktuar goditje. Mungesa e fibra në ushqime dhe karbohidratet jep një ndjenjë të ngopjes, kështu që personi ha më shumë se ai e nevojshme, dhe të hahet një drekë të përzemërt, pas disa kohë përsëri duke përjetuar urinë. Prandaj, kur dieta e varfër në mënyrë të pashmangshme rrit trashje pesha duket se është shkaku më i zakonshëm i hipertensionit dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare.

Është e dobishme për të ngrënë drithëra, shumë perime dhe fruta, perime, produktet e qumështit, e cila do të çojë jo vetëm për një peshë normale, por në sajë të përbërjes së saj të indeve, normalizimin zorrët. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme, sepse zorrët punojnë siç duhet shfaq kohë nga toksina, parandalimin e ri-absorbimin dhe dehje e tyre. Eksperimentalisht dëshmuar se vetëm një dietë mund të dukshëm më e ulët presionin e gjakut dhe kolesterolit pa drogë.

Mjekët i quajtur gjithashtu një shkak kryesor i presionit të lartë të gjakut stresit, duke rezultuar në një sasi të madhe të gjakut është hedhur adrenalin - një hormon stresi. Krijuar një lidhje të drejtpërdrejtë midis nivelit dhe frekuencës së tensionit nervor dhe zhvillimin e hipertensionit. Shumë shpesh emocionet vazhdueshme negative, depresion dhe ankth të luajë rolin e një mekanizmi të shkaktojë në zhvillimin e hipertensionit. Për më tepër, besohet se në një pozitë më të favorshme janë njerëz të cilët mund të vyplakatysya dhe flasin, përjetoi një ndjenjë e ndihmave se sa ata të cilët përpiqen të fshehin reagimet e tyre dhe acarim, duke mbajtur çdo gjë në vetvete - është më e dëmshme për sistemin nervor.

Plotësisht të shmangur stresin, natyrisht, nuk do të jetë dikush, por fuqia juaj për të reduktuar stresin mendor në trup. Nëse keni diçka dhemb dhe shkakton ankth, do të përpiqen për të shqyrtuar në detaje situatën si për të përhapur atë në raftet. Shumë shpesh, kur ne shikojmë tregon se problemi nuk është me të vërtetë me një vlerë të mallkuar. Ndonjëherë ajo është e mjaftueshme për të bërë hapi i parë për të zgjidhur konfliktin, për të marrë ndihmë dhe paqe e mendjes.

Gabimi i bërë nga njerëz të cilët janë duke u përpjekur për të qetësuar dhe të lehtësojë stresin duke përdorur cigare dhe alkool, pasi kjo rrit rrezikun e hipertensionit. Nikotina pranishëm në duhan redukton furnizimin me oksigjen të indeve të zemrës dhe arterieve kontribuon në shkatërrimin e qelizave dhe të enëve të gjakut. Eksperimentalisht konfirmuar se çdo cigare tymosur menjëherë rritet presioni nga 15-20 njësi dhe dyqane atë për gjysmë ore; Alkooli është ende e dyfishon rrezikun.

Alkooli dhe hipertensionit, mjekët quajtur duo vdekjeprurës, sepse, me përdorimin e shpeshtë të alkoolit, simptomat hipertensionit si dhimbje të rregullta në pjesën e prapme të zemrës dhe vetëm në rritje. Hulumtimi i kryer për më shumë se 20 vjet në Korenë e Jugut, rrezik provuar të vdekjes së parakohshme nga sulmet e zemrës dhe goditje në njerëzit me presionin e lartë të gjakut të cilët rregullisht humbur filxhan. Për më tepër, në qoftë se doza javore arriti 120 gram alkool, rreziku i vdekjes rritur me 12 herë.

Shumë qetësues sistemi nervor janë shëtitje të rregullt çdo natë. Ecin, sipas ekspertëve, është mënyra më e mirë për të ushtruar për pacientët debilitated dhe njerëzit, si dhe trajnon zemrës dhe enëve të gjakut, dhe siguron një gjumë të fortë dhe të shëndetshme është e domosdoshme për forcimin e sistemit nervor dhe parandalimin e hipertensionit.