Si për të parandaluar dhe ndaluar zhvillimin e venat me variçe


Për të parandaluar venat me variçe duke përdorur parandalimin në kohë

Venat me variçe, apo varices - një sëmundje shumë e zakonshme e venave në të cilën rrit diametër Lumen, muret e tyre hollë dhe, rrjedhimisht, edhe formimin e nyjeve deje.

Kjo mund të ndodhë në çdo venat e njeriut, të tilla si venat e ezofagut, rektumit ose kurrizit sperme, i quajtur varicocele.

Por sëmundja më e zakonshme e këtij grupi janë venat e gjymtyrëve të ulëta, kështu që në nivel të ekonomive familjare kjo patologji quhet varices.

Shkaqet e venat me variçe ^


Sipas statistikave mjekësore varices e ekstremiteteve të ulëta prek rreth gjysma e grave mbi 40 vjet dhe rreth 25% e meshkujve. Veçanërisht të ndjeshëm ndaj sëmundjes kategorinë e njerëzve të cilët, për shkak të aktiviteteve të tyre profesionale të detyruar të kalojnë shumicën e kohës së tyre në këmbët e tyre - mësuesit, hairdressers, kirurgët, gatuan.

Ju duhet të kuptoni se venat me variçe - nuk është vetëm yjet thjeshtë dhe nodules në këmbë, të cilat janë aq gra mërzitur nga pika estetike të parë. Zhvillimi i sëmundjes është gradual dhe kjo kontribuon në një numër faktorësh negative venë para shenja të jashtme do të jetë i dukshëm në formën e njësive.

Shkaqet kryesore të venat me variçe, mjekët i quajtur:

 • mbipeshë,
 • Performanca e dobët e zorrët dhe kapsllëk
 • këmbët banesë,
 • mungesa e ushtrimit,
 • mënyrë jetese i ulur,
 • kufizimi i lëvizjes,
 • Aktiviteti i rëndësishëm fizik,
 • ngritje peshe,
 • Tensioni zgjatur në këmbë.

Një nga fajtorët kryesorë që kontribuojnë në zhvillimin e venat me variçe, mjekët i quajtur pesha, e cila krijon një barrë të tepërt mbi këmbë dhe kontribuon në stagnimin e gjakut në venat. Shumë studiues gjithashtu shkakton venat me variçe tregojnë një lidhje të drejtpërdrejtë mes funksionimin e mirë të zorrëve dhe venat e gjymtyrëve të ulët sikur, në shikim të parë, kjo marrëdhënie nuk është shumë e qartë.

Fakti që gjaku nga gjymtyrë të ulët, duke shkuar një rrugë të gjatë në zemër, duke shkuar në venat e legenit dhe barkut. Dhe në qoftë se në mënyrën se si ajo i plotëson ngecje lidhur me zorrët e varfër dhe të parregullta, gjaku venoz lëvizja lart duket i bllokuar.

Zhvillimi i venat me variçe kontribuojnë në sëmundje inflamatore e pelvikut (sidomos gratë), ndërprerjeve hormonale, shtatzënia, stresi, efekti negativ i toksinave (antibiotikëve, alkooli, nikotina) dhe një predispozicion gjenetik.

Gjenetikisht inferioriteti lindur i valvulave venoz, për fat të keq, kaloi fëmijën në 70% të rasteve, kjo sëmundje vuajnë, nëse të paktën një prind dhe për këtë arsye të trashëgueshme venat me variçe mund të zhvillohet në fëmijët në moshë të re.

Megjithatë, kjo duhet të kuptohet se çdo predispozitë gjenetike nuk do të thotë sëmundje dhe variçe venat zhvillohet vetëm nëse faktorët që lidhen negative. Prandaj, në ballë të parandalimin e sëmundjes duhet të ndjekë, e cila ndihmon në parandalimin venat me variçe dhe për të shmangur komplikimet e saj të rënda.

Si për të parandaluar venat me variçe: parandalimin në shtëpi ^

Për të parandaluar venat me variçe ose të ndaluar përparimin e saj, kërkon një sërë masash për të adresuar shkaqet që shkaktojnë zhvillimin e saj. Për zgjidhjen e këtij problemi duhet të merren seriozisht - radikalisht rishikojë dietën tuaj, të zhvillojë një dietë të vlefshme dhe racionale që do të çojë në të dy humbje peshe dhe normalizimin e zorrë.

Parimet e ushqim të shëndetshëm me venat me variçe

Dieta duhet të jetë i pranishëm ushqime të pasura në fibra, e cila ka një pronë të mrekullueshme për të absorbuar të gjitha të tepërta dhe të panevojshme dhe të kontribuojnë në përfundimin e saj jashtë. Këto prona unike e fibër është përdorur gjerësisht nga mjekët pas katastrofës së Çernobilit, për shkak se ajo është në gjendje të nxjerr jo vetëm toksinave, mbeturinave, plehut, dhe madje edhe radionuclides.

Fibër është quajtur shpesh pastrues zorrë, sepse kjo është metalike kruese pastron murin e tij ndërtimin e mbetjeve toksike të feces dhe parandalon ri i tyre ngritja në gjak dhe helmimi trupin. Sidomos fibër pasur me drithëra dhe fruta zhvishem dhe perimeve.

Kashi është lloji më të mirë të ushqimit për shëndetin dhe bukurinë dhe janë rekomanduar nga mjekët si një menu e përditshme për të gjitha grupet e popullsisë - gratë shtatzëna, fëmijët, të moshuarit, diabetikët, njerëzit që vuajnë nga obeziteti, atletët. Në qoftë se ju uleni disa ditë, për shembull, dietë elbi, ju jo vetëm që do mbipeshë, por largohem ënjtje, dhe të bëhet lëkura rozhladytsya flokë të bukur dhe të butë.

Për të reduktuar peshën domosdoshmërisht reduktuar në yndyrna tyre dietat shtazore, duke i zëvendësuar ato me vajra bimore më të madhe, të cilat janë shumë të dobishme për venat me variçe, përmirësimin e fluksit të gjakut. Mos hani produktet e ushqimit të shpejtë, sepse ato përmbajnë shumë yndyrë dhe trans fats që kontribuojnë për trashje, kolesterolit të lartë dhe slagging organizëm.

Maksimumi hani ushqime të pasura në vitaminë C, e cila forcon muret e venave të mirë, dhe përveç kësaj, rrit imunitetin. Shumë e pasur me këtë vitaminë frutave agrume, detit buckthorn, rrit egër, rrush pa fara e zezë dhe qepë dhe hudhër.

Si të shpëtoj prej venat me variçe, mjekët këshilla

 • Jetë i sigurt për të pirë e përditshme të paktën dy litra ujë të thjeshtë, e cila është një mjet i shkëlqyer për humbje peshe dhe parandalimin e venat me variçe.
 • Është e dobishme ndonjëherë për të pushuar trupin tuaj nga ushqimi, rregullimin shkurtër një-ditore grevë urie, e cila jo vetëm që redukton peshë, por edhe ndihmon shpëtoj trupin e toksinave.
 • Mjekët rekomandojnë me forcë të ndaluar pirjen e duhanit, sepse nikotina ka një efekt negativ në enët e gjakut dhe shkakton zhvillimin e venat me variçe, siç dëshmohet nga studime të shumta.
 • Ajo është gjithashtu e nevojshme për të shmangur ftohjet dhe mbinxehje, sepse venat janë ndryshime shumë të këqija e papritur e temperaturës, për këtë arsye, selia e gjatë është i kundërindikuar në ujë të nxehtë dhe dush.
 • Për të njëjtën arsye njerëzit me venat me variçe, mjekët nuk e rekomandojmë ndryshimin e mprehtë e klimës dhe këshilluar për të pushuar në zonën e saj klimatike.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin ushtrimin terapeutik me venat me variçe.

A kemi nevojë për të ushtruar me venat me variçe ^

Venat me variçe në këmbë: parandalimi

Pavarësisht nga fakti se njerëzit që vuajnë nga venat me variçe, janë të kundërindikuar ngarkesës pushtet në këmbë, aktivitetit fizik të moderuar me intensitet për parandalimin e variçe tyre janë thelbësore. Lloji më i mirë i aktivitetit fizik është duke ecur me venat me variçe, përmes të cilit muskujt reduktuar këmbë dhe është rrjedhje e gjakut nga venat.

Në çdo përpjekje për të siguruar mundësi këmbët pozicionin ngritur dhe në çdo rast nuk ulen këmbë për këmbë, sepse në atë pozitë ju prepyatstvuete rrjedhjen normale të gjakut në gjymtyrët dhe provokojnë zhvillimin e venat me variçe. Në këtë drejtim, një zakon i dobishëm i amerikanëve ulen "këmbët mbi tavolinë."

Nëse ju keni qenë të gjatë në një pozicion ulur, të bëjë disa stërvitje të thjeshtë por shumë efektive:

 • Ngritja në gishtërinjtë tuaj 20 herë, duke marrë pesë nga dyshemeja dhe shkoni mbrapa. Përsëritja e rregullt e këtij ushtrimi është e garantuar për të ju mbrojtur nga zhvillimi i venat me variçe, sepse muskujt këmbë në këto lëvizje të punojnë si një pompë, duke rritur qarkullimin dhe eliminimin ngecje e gjakut në venat.
 • Nëse është e mundur, bëni stërvitje të njohur si "biçikleta" - shtrirë në pedale e tij prapa, simulon lëvizjen e çiklizmit.

Treat zgjedhur me kujdes rrobat, sepse çdo peretysnennya në kofshë ose këmbë, të tilla si stockings shtrënguar, të rrisë presionin padëshiruar në venat. Veshje duhet të jetë aq i lirë dhe të rehatshme pa thyer rrjedhjen e lirë të gjakut. E njëjta gjë vlen për këpucë - që ecin në këpucë të ngushta me takë të lartë rrit ngarkesën në venat dhe kontribuon në zhvillimin e venat me variçe.

Siç e shihni, ekspertët këshilla për të parandaluar venat me variçe janë shumë të thjeshta dhe zbatimi i lehtë, sepse, si me çdo sëmundje tjetër, është më e lehtë për të përballuar me kur për të filluar trajtimin në një fazë të hershme, dhe edhe më të mirë për të parandaluar zhvillimin e saj.

Mjekët thonë se në qoftë se ju rregullisht kryejnë të gjitha këto udhëzime të thjeshta dhe vazhdimisht shqetësohen për shëndetin e këmbët e tyre, venat me variçe nuk do të jetë e tmerrshme dhe ju lehtë mund të shmangur shumë probleme që lidhen me të.