Si të shpëtoj nga urth


Trajtimin më të mirë për urth - dietë e duhur dhe mënyrën e jetesës

Urth - një ndjesi djegie dhe parehati gjoks përgjatë ezofagut, e cila shtrihet në drejtim nga poshtë lart.

Këto simptoma të njohura për pothuajse të gjithë - në një pritje në terapist, sipas statistikave mjekësore, pothuajse 2/3 e pacientëve ankohen për urth dhe parehati lidhur.

Urth: Shkaqet dhe simptomat ^


Shkaqet e urth shumë, por mekanizmi i paraqitjes një të saj - duke hedhur përmbajtjen acid stomak (ushqim me acid klorhidrik ndarë për përpunimin e saj) prapa në ezofag.

Normalisht kjo nuk duhet të ndodhë, sepse, pasi të marrë ushqimin në stomak, të mbyllura muskul unazor esophageal (unazë muskujve), që është një lloj i valvulave fiziologjik që pengon procesin e kundërt. Nëse muskul unazor të cilat - arsyet nuk ka punuar dhe humbi ushqim prapa në ezofag, acid klorhidrik fillon të fyejnë atë Mukoza, duke shkaktuar dhimbje dhe një ndjesi djegie.

Nëse kjo ndodh herë pas here, ajo ka të ngjarë të fajësuar për dietë gabime urth dhe mënyrën e jetesës:

 • Abuzimi i yndyror, erëza, ushqim dashuroj,
 • kafeina dhe alkooli,
 • overeating
 • thithjen e shumë të shpejtë të ushqimit,
 • trashje,
 • kapsllëk,
 • mungesa e ushtrimit,
 • thekson,
 • veshur me rroba shumë të ngushtë që fasha pjesët e poshtme të zorrëve.

Në disa njerëz kjo është një reagim individ në formën e urth për disa produkte, kryesisht në fruta acid, bukë kafe dhe produktet e qumështit.

Shumica faktor negativ duket ushqim shumë të mirëpritur të nxehtë, vetëm përcëlluese ezofag. Kështu, në Azinë Qendrore tradicionalisht të pirë çaj me shtimin e pjesëve të majme që janë lundrues në sipërfaqe, të rrisë temperaturën e lëngut mbi 100 gradë.

Nën ndikimin e këtyre faktorëve është ulur tonin e NSS dhe zhvillon gastro - zbaticë esophageal ose ezofag erozive. Nëse zbaticë nuk është trajtuar, acid mund të prish Mukoza esophageal dhe të çojë në formimin e inflamacionit, dhe pastaj ulcerat.

Shkakton urth ^

 • rrit aciditetin e stomakut, gastrit kronik shpesh dhe stomakut ulçerë që nxisin rritjen e prodhimit të acidit klorhidrik. Në raste të tilla, janë marrë masa për të reduktuar aciditetit. Përcaktoni nëse rritjen e aciditetit të verës, do të përdorë qumësht të ngrohtë. Në shenjë e parë e urth, pini pasi të hahet gllënjka të vogla të qumësht të ngrohtë. Nëse simptomet për një javë nuk do të ndalet, kështu që asgjë aciditetit të bëni dhe të shikoni për arsye të tjera.
 • sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut mund të japë një ndjesi djegie dhe parehati prapa gjoksit. Për të kuptuar këtë, vetëm të pirë një pilulë nitrohitserina - nëse jo dhimbje dhe djegia nuk janë në rënie, kështu që urth esophageal dhe nuk duhet të konsultoheni me një mjek - një kardiolog.
 • gjatë pesha të rënda është rritja e presionit brenda barkut, për shkak të përmbajtjes stomak mund të hedhin në ezofag dhe të shkaktojë një ndjesi djegie.
 • sëmundjet e mëlçisë si urth ndodh, por zakonisht i kombinuar me një shije të hidhur në gojë dhe prani të pllakës verdhë në fjalë.
 • stresi të rëndë mund të shkaktojë spazma dhe kërcënimin e mprehtë e biliare në stomak.
 • Urth në shtatzëni shpesh ndodh rreth muajit të pestë të shtatzënisë. Dy arsyet kryesore - duke rritur presionin e mitrës në rritje në bark, në mënyrë që valvula mbyllet fort stomak dhe ushqim mund të kthehet në ezofag dhe pastaj të vjellësh esophageal acarim me toksikoz vonë (Gestosa). Për të lehtësuar dhimbjen, ne duhet të ecin, pini ujë ose vlim puding.

Sode urth ^

Gjithkush e di ankim efektiv popullore per urth në shtëpi - sode ushqimit, i holluar në të ngrohtë (36-37 ° C) ujë (1/3 h L. Në 1 gotë me ujë.). Megjithatë, sipas mjekëve, sode për urth duhet të përdoret herë pas here dhe më pak se 200 m zgjidhje të sode në ditë për të parandaluar alkalization e tepruar të organizmit - në rast të mbidozë mundshme dobësi, dhimbje koke dhe të vjella.

Duhet të theksohet se marrja e pakontrolluar e sode është shumë i dëmshëm dhe mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Përdoret si ndihmës së parë, sode ushqim të vërtetë shpejt neutralizon lëng acid stomakut dhe heq siklet, por vetëm për një kohë të shkurtër. Pas pritjes saj në stomak të prodhuar sasi të mëdha të acidit klorhidrik, muret nervoz dhe në mënyrë dramatike rrit volumin e tij - madje edhe në literaturën shkencore është përshkruar rastet e këputje stomakut pas marrjes sasi të mëdha të sode.

Përveç kësaj, marrja me porosi sode mund të ndikojë në bilancin acid - bazë, gastrit gjerë dhe ulçerë, urth në mënyrë konstante nuk duhet "vënë nga" sode e saj, dhe menjëherë të shihni një mjek - një gastroenterologist për të trajtuar sëmundje, jo vetëm xhiruar simptomat e saj .

Sipas mjekëve, nëse keni urth ndodh më shumë se një herë në javë, gjatë natës, pastaj do të vizitojë një mjek në çdo rast të shtyhet, pasi rreziku i karcinomës esophageal rritur 10 herë.

Trajtimi i urth ^

Përkundër faktit se urth nuk konsiderohet një sëmundje të rëndë dhe është i njohur edhe si mjete efektive popullore për urth si sode ushqim dhe qumësht të ngrohtë, nuk e trajtojnë lehtë sëmundjen. Është e nevojshme për të parë një mjek që mund ta kuptojnë shkaqet dhe emërojë trajtimin kompetent urth.

Në vazhdim mund të vetë, pavarësisht nga simptomat e dhimbshme të tërheqjes, të forcojë më tej sëmundje. Për shembull, duke marrë antispasmodics, kemi arritur reduktimin e dhimbjes me ndalimin e funksionit motorik gastro - traktin e zorrëve, ndërkohë që është e nevojshme, në të kundërtën, të inkurajojë uljen e muskul unazor boshe. Një mjek kompetent, për të kuptuar simptomat e urth, nuk e përshkruajnë antispasmodics dhe drogë - prokinetiki stimuluese lëvizshmëri.

Një tjetër gabim i përbashkët - për të marrë për të enzimeve urth. Duhet të kuptohet se enzimat ndihmuar në tretje, por nuk rivendosur gastro muskujve - traktin e zorrëve, duke i bërë ato edhe më "dembel". Ashtu si çdo muskuj të tjera, ata kanë nevojë për të trajnuar, duke i dhënë motor të rregullt dhe ngarkesës sekretore duke ngrënë në të njëjtën kohë.

Sa për parandalimin dhe trajtimin e pacientëve urth janë përshkruar shpesh antacids - medikamente që jo vetëm neutralizon acidin, por edhe kanë absorbimin dhe enveloping efekt, lidhin acide biliare dhe për të parandaluar vanitet.

Për të lehtësuar simptomat e urth dhe të reduktuar stomakut bikarbonat tepërt aciditetit dhe ndihmë apo sulfate alkaline ujë mineral - Borjomi, SLAVYANOVSKAYA, Smyrnovska, Kislovodsk ujë mineral. Ata janë marrë ose 1 orë para ngrënies ose pas 30-40 minuta pas tij, kur më i mundshëm shfaqjes së urth.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin e sëmundjes periodontale, periodontitis dhe gjakderdhje mishrat.

Si të shpëtoj nga urth ^

Përgatitur siç dietë për urth dhe dietë e duhur është shpesh kusht i nevojshëm dhe i mjaftueshëm për ndërprerjen e dhimbje dhe parehati në ezofag.

 • Nutritionists këshillojnë të hahet shpesh (5 - 6 herë në ditë) dhe gradualisht për të parandaluar tepruar shtrihen e stomakut.
 • Për të njëjtën arsye që ju nuk mund të bëj me ngut dhe të përtypë ushqim madhe chunks - hani ngadalë, përtypet ushqimin tërësisht para se të gllabërim dhe sigurohuni që ezofag nuk e kam marrë ajër. Përveç kësaj, ushqimi të ndarë ju shpëtoj nga uria e vazhdueshme dhe acid klorhidrik do të prodhohet në sasi shumë më të vogla.
 • Menuja është e dobishme për të përfshirë produktet ligët proteina (mish i gatuar, peshk, vezë të ziera fort), produktet e qumështit (qumësht i thartuar pjekur, kos, gjalpë, varieteteve të ulët-yndyrë djathë), drithëra, bukë gruri.
 • Përveç kësaj, është e nevojshme për të futur një dietë e ushqimeve të pasura me fibra dhe fibra dietetike (lakër, shalqi, mollë, pothuajse të gjitha frutat), si ata në mënyrë aktive thithin nitratet, shpesh provokojnë sulmet e urth.

Pacienti duhet të dini listën e ushqimeve që shkaktojnë aciditetin e stomakut lëng dhe eliminuar përdorimin e tyre për shërim të plotë. Këto përfshijnë:

 • piper, seasonings,
 • alkoolit,
 • sodas,
 • bukë e zezë
 • çaj, kafe të fortë,
 • ushqime të skuqura,
 • supë ushqyes,
 • turshi, turshi,
 • pije dhe çamçakëz me nenexhik.

Nëse ju doni diçka të ëmbël për ëmbëlsirë, në vend të çokollatë dhe akullore, hani fruta pelte (jo një produkt gjysëm-të gatshme).

Mjekët - gastroenterologe këshilluar që të mbani një ditar, të cilat të regjistruara të gjitha ushqimet ngrënë dhe reagime negative të tyre, duke përfshirë edhe rritjen e fryrje, belching me një shije të thartë, një ndjenjë e shurdhim në stomak. Pra, në gjendje për të identifikuar në maksimum individuale "problemi" ushqime për të përjashtuar ata nga dietë dhe jo për të përkeqësojnë simptomat e pakëndshme.

Mos harroni për vetitë shëruese të ujit të zakonshëm, i cili është thelbësor për urth si pjesë zvogëlon përqendrimin e acidit në stomak dhe lan nga muri i saj esophageal, larja përsëri në stomak. Çdo person ka nevojë për të pirë të paktën dy litra ujë në ditë, në mënyrë të barabartë të shpërndarë numrin për ditë.

Pas një vakt nuk duhet menjëherë të shkojnë qëndrim më të mirë drejtë - për të qëndruar, ecin, ose, të paktën, për t'u ulur, si acid kohë është mbajtur në pozicion të prirur. Për këtë arsye, ju duhet darkë jo më vonë se 2 - 3 orë para gjumit, dhe mundësisht në anën e pasme për të fjetur, duke ngritur trupin e sipërme me jastëkë të lartë - ajo do të mbrojë kundër lirimit të acidit dhe vonesa e saj në ezofag.