Getting shpëtoj e alergjive përgjithmonë


Alergji promovon microflora zorrëve patogjene

Shkencëtarët në mbarë botën janë duke studiuar shkaqet e alergjive, për shkak se në dekadat e fundit rreth botës vërejtur një rritje të shpejtë në sëmundjet alergjike dhe sipas OBSH, çdo fëmijë të pestë lindur tashmë me alergji.

Çfarë është alergji: shkaqet, simptomat, trajtimet e tanishme ^


Alergjia - është një reagim individ të substancave të caktuara (alergeneve) pas kontaktit.

Paralelisht me rritjen e numrit të alergjive dhe listën e alergeneve, të cilat janë ekspozuar edhe më të parrezikshëm, me sa duket çështje. Aktualisht, ka pasur aq shumë alergeneve të reja që mbrojnë kundër tyre dhe eliminuar plotësisht nga dietën tuaj dhe habitateve nuk është e mundur.

Reaksionet alergjike mund të shkaktojë përbërësit e mëposhtme:

 • ushqime
 • pluhur shtëpi,
 • polen dhe bimore poshtë,
 • i përkëdhelur flokët,
 • kozmetikë,
 • ilaçe dhe më shumë.

Simptomet e alergjisë në një shumëllojshmëri të njerëzve të ndryshëm:

 • kollë
 • teshtitjes,
 • shami,
 • kruarje,
 • nxito në trup,
 • ënjtje e mukozës,
 • astma.

Në raste të rënda, shoku anafilaktik mund të ndodhë - manifestimin më të rrezikshme të një reaksion alergjik, i cili në mungesë të kujdes të menjëhershëm mjekësor mund të çojë në vdekje.

Kur shenjat e shokut anafilaktik, të tilla si konfiskimet, humbja e vetëdijes, gulçim, vjellje, skuqje në të gjithë trupin, kullim dhe urinim i pavullnetshëm, ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.

Mjekësia moderne reklamohen gjerësisht në media, për fat të keq, nuk eliminojnë shkaqet dhe zhvillimin e alergjisë dhe për qëllim vetëm të eliminuar simptomat dhe lehtësim të pacientit.

Trajtimi i barnave alergji

Trajtimin e alergjive është një procedurë standarde - Mostrat e para janë marrë për të vendosur alergjen për të shmangur kontakt me të dhe caktoi një antihistamine dhe drogë imune-rritjen. Megjithatë, kjo qasje nuk mund të quhet trajtim, sepse trajtimi i çdo sëmundje është e rëndësishme për të krijuar shkakun rrënjë që e ka shkaktuar atë, dhe të rregulluar atë.

Trajtimi i alergjive nga immunotherapy specifik (SIT)

Gjithashtu metodë e njohur trajtimi i immunotherapy specifik (SIT), thelbi i të cilit është administrimi i rregullt i doza të ulëta të një alergjen specifike me një rritje graduale që stimulon sistemin imunitar dhe çon në rezistencën për të.

Trajtimi vazhdoi MTL dhe më efikas - reduktuar nevojë për medikamente në simptomat e pacientit reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, e cila është veçanërisht e rëndësishme kur sulmet e frymarrje. MTL është trajtimi kryesor për astmë, me të cilat është e mundur për të arritur një heqje të gjatë.

Metoda është padyshim më efektiv se sa përdorimin e thjeshtë të antihistamines, por pengesë e saj është se reagimi alergjik rrallë ndodh në një alergjen të vetme. Shumica e këtyre alergeneve të pakta, dhe numri i tyre rritet me kalimin e kohës.

Imuniteti Vyrobyvshy për çdo një alergjen, trupi fillon të përgjigjet me gjëra të reja, dhe kështu me radhë deri në pafundësi, sepse shkaku i alergjive ende nuk është fikse.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të humbur peshë pa kompromentuar shëndetin.

Të hequr qafe alergji do microflora ndonjëherë dobishme zorrëve ^

Shkaqet e alergjive: dysbiosis zorrëve dhe microflora patogjene

Shkencëtarët ende nuk mund të i imët shkaqet e alergjive, pse të njëjtat kushte negative mjedisore dhe teknologjike në disa njerëz relativisht të shëndetshme të shkaktojë alergji dhe të tjerët nuk e bëjnë.

Por patjetër vërtetuar se shkaku kryesor i alergjive është për të zvogëluar numrin e microflora të dobishme në zorrët dhe kolonizimin e mikrobeve patogjene, të quajtur dysbiosis (dysbiosis).

Shumë njerëz nënvlerësojnë mungesën e njohurive në rolin e microflora të dobishme për funksionimin normal të trupit.

 • Microflora dobishme zorrëve nga një person i shëndoshë përbëhet nga 2-3 kg të mikroorganizmave që prodhojnë fibra nga një shumëllojshmëri e vitaminave, hormoneve, aminoacidet dhe enzimat që rrisin imunitetin dhe hemoglobinës, të nxitur thithjen e mirë e hekurit.
 • Përveç kësaj, microflora dobishme zorrëve dhe të neutralizoj patogjene të dëmshme.

Nëse microflora zorrëve njeriut dominuar dobishme, ajo copes me detyrat e saj. Nëse numri i të dobishme microflora ul, e cila ndodh shpesh gjatë trajtimit me antibiotikë, që të bëhet menjëherë bakteret patogjene pa ndeshi rezistencë aktive, fillojnë të shtohen në mënyrë aktive, duke shkaktuar inflamacion i gastro - traktin e zorrëve.

Pastaj microflora patogjene të fillojnë për të shkatërruar integritetin e mukozën e zorrëve dhe redukton funksionin e saj mbrojtëse pengesë, duke sjellë toksina dhe alergeneve lehtë mund të hyjnë në trup.

Përveç kësaj, microflora patogjene fillon të prodhojë histamine dhe substancave të tjera që promovojnë alergji. Pra, mjekët kanë njohur gjatë model që duhet kuruar dysbiosis, dhe reaksione alergjike menjëherë tërhiqen, duke u paraqitur më rrallë apo të zhduken krejt.

 • Dysbacteriosis promovon jo vetëm shfaqjen e simptomave të alergjisë, por metabolike, kardiovaskulare dhe sëmundjet endokrine dhe madje edhe depresioni.
 • Shkencëtarët kanë gjetur një lidhje të qartë midis pranisë së dysbiosis dhe nivelin e ankthit të një njeriu që në dysbiosis rritur pothuajse 3 herë.
 • Dhe fakti se problemet me të lëkurës, e flokëve dhe thonjtë nuk mund të eliminohet nga ndonjë krem ​​dhe kozmetikës, pa zgjidhjen e problemit të dysbiosis, gjatë nuk është sekret.

Prandaj, ne mund të themi pa ekzagjerim se microflora dobishme zorrëve janë të rëndësishme për shëndetin e trupit dhe të gjithë duhet të kujdeset për atë, jo vetëm për të hequr qafe të gjitha alergjive, por edhe të shmangë shumë sëmundje të tjera.

 • Ju duhet të organizojnë ushqimet tuaja për të dominuar në dietë të pasur me fibra dhe fibra bimore produkteve, sidomos perime, fruta, drithëra nga drithërat, bukë krunde dhe produktet e qumështit.
 • Nëse ju doni të jenë të shëndetshëm, në asnjë rast nuk ha tepër, caktoni një grevë urie një-ditore për të ndihmuar trupin, sepse ushqimi i tepërt nuk është tretur dhe fillon të kalbet në zorrë, duke helmuar atë.

Mjeku gjerman Max Herzon, jeta studiuar varësinë e kancerit nga ushqimi, në librin e tij "Trajtimin e kancerit", shkruan se në kërkimin e tij e 10.000 rasteve të kancerit ndodhur vetëm një prej ndryshimeve të pakthyeshme në trup, dhe të gjithë 9999 të tjera janë rezultat i helmimit vet stol shkaktuar nga overeating dhe mosfunksionim i zorrë.

Nëse rregullisht kujdeset për zorrët tuaj të ushqyerit të pastër dhe të shëndetshme të nevojshme për microflora të dobishme, jo vetëm që përgjithmonë të shpëtoj e alergjive, por edhe për të shmangur në të ardhmen shumë sëmundje të rënda.