Gjithcka mbi hemorroide shkaqet, simptomat, fazë dhe metodat moderne të trajtimit


Trajtimi i hemorroide pa kirurgji të mundshme nga ana e mjekësisë moderne

Quajtur hemorroide venat e rektumit, duke rezultuar në formimin e hemorroide që shkaktojnë dhimbje (sidomos në aktin e jashtëqitjes), rrjedh gjak, bie jashtë dhe të shkaktojë shumë njerëz të vuajtjes fizike dhe probleme sociale.

Për fat të keq, hemorroide ne kemi konsideruar tradicionalisht problemi intime "paturpshëm" dhe për këtë arsye shtyhet shkuar te mjeku zakonisht është i fundit, kur sëmundja është tashmë running fuqishëm dhe të shoqëruar me dhimbje të padurueshme.

Sipas proctologist, rreth 70% e njerëzve përjetojnë simptoma të caktuara të hemorroide, por kërkoni ndihmë mjekësore jo më shumë se 25% të tyre.

Shkaqet e hemorroide ^


Shkaqet e hemorroide janë mjaft të ndryshme - shtysë për zhvillimin e sëmundjes mund të japin faktorët si trashëguar (anomalitë kongjenitale të mureve të venave) dhe gabime në dietë, mënyrën e jetesës i sëmurë, sëmundjet e brendshme kronike dhe shtatzënisë.

Ndër shkaqet kryesore të sëmundjes, mjekët janë në vijim:

 • Puna zgjatur ulur çon në stagnim e gjakut në organet pelvike. Prandaj, rreziku i sëmundjeve tradicionalisht të përfshijë të gjithë punëtorët "ndenjur" vende pune - shoferët, kontabilistët, operatorët, programuesit, etj
 • Mënyrë jetese i ulur gjithashtu kontribuon në zhvillimin e hemorroide, si për shkak të mungesës së aktivitetit fizik dhe ka një stagnim i gjakut formuar pamjaftueshmërisë deje.
 • Shpenzuar këmbë të gjata dhe ushtrim i madh jo më pak e dëmshme se mungesa e stërvitjes si gjaku provokuese vonesë në venat dhe presion në rritje në to, duke rezultuar në mur venoz gradualisht humbasin elasticitetin e tyre. Ky proces është mësues shumë të ngjarë, valltarë, hairdressers dhe kamion dhe peshëngritësit.
 • Kapsllëk kronik, sipas mjekëve, është shkaku më i zakonshëm i hemorroide. Si rezultat i fron kapsllëk në lëvizjen e zorrëve të vështirë, ai akumulon në rajonet e saj më të ulët dhe të shtrydh venat, duke ndërprerë në mënyrë të konsiderueshme e fluksit të gjakut. Përveç kësaj, të rrisë më tej pushtetin brenda barkut presion vuajnë kapsllëk të rënda, aktin e jashtëqitjes.
 • Alkooli dhe ushqime pikante. Erëza të mprehta të nxitur rrjedhjen e fortë gjakut në zorrën e trashë dhe të irritojë mukozën e saj delikate. Alkooli gjithashtu shkakton vasodilatation tepruar dhe stagnim të gjakut që kontribuojnë në formimin dhe inflamacion të hemorroide.
 • Tumoreve të ndryshme dhe inflamacion në legen shpesh bëhen shkaqet e hemorroide. Këto përfshijnë sëmundjet gjinekologjike (fibroids, fibroids mitrës), inflamacion të prostatës, cerozë mëlçisë, tumoret malinje të rektumit, dhe fistulat, ulcerat dhe fissures anal.
 • Shtatzënia dhe lindja. Gjatë shtatzënisë, mitra rritet zhvendos të gjitha organeve të legenit dhe të rektumit, në kontrast, presion deri në legenit të kockave, enëve peretyskayuchy dhe venat dhe duke kontribuar në formimin e hemorroide. Gjatë gjendjes së lindjes edhe më të komplikuara nga të forta kompetencave nënave.

Hemorroide brendshme dhe të jashtme: simptomat

Hemorroide janë të ndarë në të brendshëm dhe të jashtëm, në varësi se ku hemorroide janë të vendosura, jashtë apo brenda.

Kur një nyje majasëll të brendshëm të vendosura në lumen e rektumit. Përtej fazën akute ata nuk mund të shohin sytë dhe të përcaktohet vetëm në pajisje të posaçme. Në fazën fillestare të brendshëm personi hemorroide zakonisht nuk e ka idenë e zhvillimit të sëmundjes, ndërsa hemorroide brendshme të fillojë të rritet në aktin e jashtëqitjes jashtë.

Njësitë e hemorroide jashtme janë jashtë përreth anusit, dhe mund të zbulohen lehtë me ndjenja normale, madje edhe në fillore, fazë pa dhimbje. Në praktikë mjaft shpesh (rreth 50%) ndodh hemorroide të kombinuara që kombinon tiparet e formave të jashtme dhe të brendshme.

Simptomat dhe fazat e hemorroide ^

Simptomat e para të hemorroide janë zakonisht mjaft të vogla, kështu që ata sidomos nuk i kushtoj vëmendje. Megjithatë, si sëmundja përparon, të gjithë të pakëndshme dhe të dhimbshme të përforcohet në mënyrë të përsëritur.

 • Fillimisht, sëmundja manifestohet vetëm një ndjenjë e trishtim apo ndjesi të trupit të huaj në anus - kjo është për shkak të ënjtje të indeve të brendshëm të kanalit anal.
 • Pas kësaj ndodhin në kruhet anus dhe djegien - pasojë e rritjes së hemorroide, i shoqëruar nga një përzgjedhje e vogël e gjakut dhe të mukusit dhe shkakton acarim të lëkurës përreth anusit.
 • Pastaj ka zbrazjes rregullt gjakderdhje (shkallë të ndryshme të intensitetit). Në qoftë se në këtë fazë të mos fillojnë trajtim të menjëhershëm, hemorroide fillojnë të bien dhe dhimbja është e vazhdueshme, jo vetëm me jashtëqitje, por edhe një pozitë të ulur dhe në këmbë.

Proctologist janë 4 fazat e hemorroide, në varësi se si nyjet janë zgjeruar dhe se si zhvillohen okolomyshechnyh proceset degjenerative në indet.

 • Faza e parë - rritja e hemorroide, ka kruarje, djegie, ndjesi të trupit të huaj në anus, ka gjakderdhje të vogla gjatë lëvizjeve të zorrëve. Për shkak se këto simptoma nuk janë konstante dhe ndodhin vetëm herë pas here, numri i madh i pacientëve me këtë fazë të hemorroide nuk shkojnë te mjeku, lëvizjet sëmundjes në fazën e ardhshme.
 • Faza e dytë - gjatë lëvizjeve të zorrëve të fillojë të "zvarritje" nodules, në letër higjienike shfaqen rregullisht rënie e gjakut. Në këtë fazë përbërësit në mënyrë të pavarur fshehur mbrapa karrige herë ose pas një periudhe të shkurtër kohe.
 • Faza e tretë - bien njësi të sëmurë duhet të ushtrojë duart tuaja në zorrën e trashë për të arritur më shumë - më pak të rehatshme kusht. Në këtë fazë sëmundja përparon është serioze dhe kërkon trajtim të menjëhershëm të mjekut, sepse nodules fillojnë të bien jo vetëm gjatë jashtëqitjes, por në çdo rrisë presionin brenda barkut (kollitjes, teshtitjes, heqjen dhe madje edhe tendosje të vogël).
 • Të katërt fazë - hemorroide nuk është ushtruar, ose bien menjëherë pas reposition, duken si grupe, shumë i përflakur dhe të dhimbshme. Në këtë fazë, gjakderdhje shumë të shpeshta, dhe dhimbje në anus është aq e fortë që është e pamundur për të prekur edhe letër higjienike. Gjakderdhje intensive shpeshtë që çon në anemi (hemoglobinë të ulët në gjak), e cila përkeqësohet më tej gjendjen e shëndetit të pacientit.

Përveç kësaj, humbja e vazhdueshme e hemorroide anal ton muskul unazor ul, rezulton mund të jetë e plotë ose të pjesshëm të gazit mosmbajtjeje dhe stol të lëngshme që është një problem i madh shtesë psikologjik për pacientët.

Hemorroide Trajtimi në kushtet moderne ^

Hemorroide brendshme dhe të jashtme: simptomat, faza, trajtim

Trajtimin e hemorroide në kushtet aktuale plotësisht varet nga faza e sëmundjes - sa më shpejt që ju të filloni trajtimin, më të suksesshme dhe më të shpejtë do të jetë rezultati përfundimtar.

Për fat të keq, në fazën e katërt të sëmundjes dhe, në disa raste, të tretë, pa kirurgji nuk punojnë, të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur dhe nuk e vënë një diagnozë të tyre. Hemorroide Vetë rrezikshme, sepse simptomat e saj të tilla si kruarje, dhimbje, gjakderdhje dhe mukusit, karakteristikë e shumë sëmundjeve të tjera, duke përfshirë edhe kancerin.

Sipas statistikave mjekësore, në Evropë kanceri i zorrës së trashë renditet e dyta në mesin e të gjitha sëmundjeve, pas kancerit të mushkërive. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se pacientët shpesh shkoni te mjeku shumë vonë, duke e lejuar ju që të zhvillojnë shumë procese patologjike dhe i lënë ata të fillojnë. Ka raste kur njerëzit janë të vetëm për një kohë të gjatë të trajtuar hemorroide banja lokale dhe microclysters, dhe përfundimisht bien në spital me fazën e fundit të kancerit të zorrës së trashë.

Nëse mjeku-proctologist pas një ankete gjithëpërfshirëse pyetur ju hemorroide, të marrë rekomandimet e tij në mënyrë të përgjegjshme, që nga koha filluar trajtimi do të në shumicën e rasteve të shmangur kirurgji dhe kuruar hemorroide pa dhimbje dhe komplikime. Në kushtet moderne vetëm 5 -10% e rasteve të hemorroide nevojë për kirurgji, kryer me sukses në metodat e tjera minimalisht invazive të trajtimit jo-kirurgjikale.

Fazë Nachalnyye hemorroide: mundësitë e trajtimit

Në fazën e parë sëmundja mund të trajtohet me sukses me mjete popullore, përgatitjet flebotropnyh, ointments ndryshme, supozitorëve dhe masat parandaluese (dietë të veçantë, ushtrim terapeutik dhe normalizimin e zorrëve).

Nëse sëmundja është shoqëruar me gjakderdhje hemorrhoidal, për të eliminuar fazat e para dhe e dytë e sëmundjes një metodë efektive të sclerotherapy. Pas disa trajtime përmirësuar tonin e kanalit anal, ënjtje dhe inflamacion largohem, dhimbje yzchezaet.

Sclerotherapy është si vijon:

 • Në nyje hemorrhoidal ose nën mukozën me të është i veçantë drogës injeksion sklerotiruyuschim.
 • Nën ndikimin e drogës nyje kompakt, reduktuar në madhësi dhe përfundimisht atrofi (zhduket).

Ligation Latekstnoho e hemorroide

Në fazat e dytë dhe të tretë të pacientit mund të kërkohet nyjet latekstnoho ligation - trajtim fundit popullore per proctology hemorroide në botë, e cila është një ndikim të ulët, pa dhimbje dhe kryhet në një bazë pacient i jashtëm.

Thelbi i saj është kjo - duke përdorur pajisje të posaçme veshur në nyjen hemorrhoidal latekstnoho rrjet të veçantë që shtrydh nyjen këmbë dhe ajo refuzon qarkullimin. Rreth një javë dhe nuk ka asnjë nyje manipulim shfaqet jashtë së bashku me jashtëqitjen.

Ne ju rekomandojmë të lexoni trajtim majasëll artikull në shtëpi.

Dezarterizatsiya hemorroide bazuar ligation qepje

Por edhe në qoftë se ju keni fazën e katërt të hemorroide, mos e humbni shpresën, proktolohyya moderne vazhdon hemorroidektomii dhe kirurgji dhimbshme me aftësi të kufizuara të zgjatur është zhdukur gjatë.

Në vend të kësaj, kirurgët kanë përdorur me sukses teknologjinë e re të quajtur "hemorroide dezarterizatsiya bazuar ligation qepje." Dezarterizatsiya prodhuar, zakonisht nën anestezi lokale në një spital ditor, zgjat jo më shumë se 30-40 minuta dhe disa orë pas operacionit, pacienti mund të lejohen të shkojnë në shtëpi.