Sëmundje fungale gozhdë


Sëmundjet fungale të thonjve dhe këmbët kërkojnë trajtim të menjëhershëm dhe të parandalimit

Sëmundje fungale gozhdë dhe të ndaluar të shpejta dermatologists saj shqetësim rritja e gjithë bota.

Sipas vlerësimeve të tyre, një e katërta e popullsisë së prekur, veçanërisht në qytetet e mëdha me dendësi të lartë të popullsisë, dhe kjo shifër vazhdon të rritet.

Shkaqet dhe simptomat e sëmundjeve fungale të thonjve dhe këmbët ^


Mënyrat për të marrë kërpudhat në trup shumë, ju mund të merrni kudo, por më shpesh ajo është në plazh, në dush, pishinë, sauna, ose nëpërmjet këpucë infektuar njerëzit.

Nail kërpudhat transmetohet jo vetëm nga personi në person, por edhe nga kafshët tek njerëzit dhe nga mjedisi. Ndërlikuar e situatës është se ka shumë të kërpudhave, më shumë se 1.5 milion prej tyre janë patogjen për njerëzit rreth 500 specie.

Për fat të keq, infeksionet fungale asnjë imunitet dhe njerëzit mund të jenë të infektuar të njëjtën formë e kërpudhat në mënyrë të përsëritur. Fungi mrekullueshëm këmbëngulës, siç dëshmohet nga shkencëtarët kryer një eksperiment të pazakontë - ata vënë të drejtat e këpucë kërpudhat pacientit në dhomën e magazinimit, dhe 20 vjet më vonë, kur ajo mori atje, spore kërpudhat ishin plotësisht të besueshme. Pra, një rol vendimtar në luftën kundër kërpudhave të luajë një gozhdë parandalimin e sëmundjeve fungale dhe higjienën personale.

Mushrooms zbatohen veçanërisht aktive në drejtim të lagështi, ngrohje dhe ventilim të dobët dhe përdorimi i tepruar i soaps dhe detergjenteve nuk janë duke i dhënë efektin e së cilës ne presim intensivisht respektuar higjienës. Fakti se sipërfaqja e lëkurës sonë është një, i quajtur shtresë mbrojtëse lipidet, filmi thinnest yndyrë në të cilat jetojmë "vendas" bakteret tona të mira të dizajnuara për të na mbrojtur nga efektet negative mjedisore.

Mjekët nuk e rekomandojmë larë shpesh me sapun kur larë sfungjer sepse fjalë për fjalë shkundni këtë film mbrojtëse, dhe mikroorganizmave të ndryshme, bakteret dhe kërpudhave fjalë për fjalë rrinë në trupin tonë, duke u takuar asnjë rezistencë, por nuk shërohen plotësisht mbuluar natyrore, e cila merr rreth 24 -48 orë.

Një fakt interesant shkencor - në '30 të shekullit të kaluar, gjatë formimit të regjimit sovjetik, Chukchi, Evenki dhe vende të tjera veriore janë bërë për të mësuar intensivisht kujdesen, duke i detyruar të larë me sapun dhe ujë. Rezultati ishte aq e papritur që në fillim mjekët vetëm shrugged dhe nuk mund të kuptoj pse kjo ka filluar në mesin e vdekshmërisë Aboriginal madhe.

Siç doli më vonë, sapun shkatërruar shtresën yndyrore mbrojtëse që mbulon lëkurën e tyre dhe ata ishin mjaft të ndjeshme ndaj pushtimit të mikroorganizmave. Nga rruga, studiuesit argumentojnë se ajo është e njëjta arsye ne shpesh sëmuren pas një dush, jo atë që pereoholodylysya si dikush mund të mendoj.

Natyra, siç e dimë, nuk e di sapun, përdorimin pastrues - një shpikje e kohëve të fundit të qytetërimit evropian. Nëse ju nuk dëshironi për të vrarë një mace apo qen, t'i lash me sapun ose shampo për kafshë nuk do të jetojë gjatë në një "sterilitetin" të tillë.

Çdo dëmtim në sëmundje fungale njerëzore, fillimisht, si rregull, ka të çara në mes të këmbëve dhe në thembra, dhe pastaj kalon infeksioni të thonjve. Besohet se kërpudhat trajtohet ndaluar herët a vonë gjithmonë kthehet në një kërpudhat gozhdë, e cila nuk humbasin kaq e thjeshtë.

Njeriu fillon të prishë simptomat e infeksioneve fungale të thonjve

 • Kruarje, parehati dhe të këqija.
 • Nail ndryshon ngjyra bëhet i shurdhër, i errët, shembet, deformuar, thickened.
 • Nëse sëmundja nuk trajtohet në kohë, gozhdë mund të shkatërrohet plotësisht, dhe pastaj të fillojë kërpudhat ndikojë thonjtë dhe të armëve.

Nëse ju nuk e luftojnë infeksionin, kërpudhat fillon të "ecin" rreth trupit, duke theksuar toksina ndikon në sistemin limfatik dhe qarkullimit të gjakut, ul sistemin imunitar, duke shkaktuar alergji të shumta, nganjëherë edhe në gjendje për të goditur trurin. Njeriu lodhet shpejt, ndjenja e dobësisë së përgjithshme, vjellje, shpesh të ftohtë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin qere në njerëzit: llojet, simptomat, shkaqet dhe trajtimi.

Parandalimi i sëmundjeve kërpudhore të thonjve ^

Nail kërpudhat: parandalimi në shtëpi

Sëmundje fungale gozhdë është konsideruar si një imunitet kapitullim sepse ajo njerëzit shpesh të prirur me sistem të dobët imunitar ose i papjekur, fëmijët dmth dhe të moshuarit. Faktor rreziku konsiderohet gërvishtjet të ndryshme, abrasions dhe lezione të tjera të lëkurës përmes të cilave kërpudhat është më e lehtë të depërtojnë në trup, e cila është portë për infeksion.

Nëse ju shikoni në shenjat e para të sëmundjes fungale gozhdë, të tilla si:

 • njollë e gozhdë,
 • transparenca,
 • trashje e pjatë gozhdë,
 • inflamacion të lëkurës rreth gozhdë,
 • kruarje dhe skuqje në mes të këmbëve,

duhet, pa vonesë, të konsultoheni me një mjek - një dermatolog dhe të marrë mostrat në laborator.

Kërpudhat trajtohet me sukses në sajë të arsenalin e mjekëve spektrit të mëdha të drogës antifungal. Trajtimi kryesor hershme dhe parandalimin e infeksionit kënaqësi totale e trupit tuaj.

Nëse zona e prekur të trupit është i vogël, shpesh është në gjendje për të përballuar me kërpudhat duke përdorur trajtim lokal. Nëse procesi infeksioni shkoi larg, trajtimi do të jetë më e vështirë, por, në çdo rast, ajo duhet të sillen në një fund, si kërpudhat nevylikuvanyy duhet të vazhdojë punën e tij shkatërruese. Në trajtimin e një anëtari të familjes, të gjithë të tjerët duhet gjithashtu të shqyrtohen, si më në rrezik të infeksionit.

Parandalimi më i mirë i infeksioneve fungale të thonjve dhe këmbët - një masa të kujdesshëm për të parandaluar reinfection:

 • Nëse keni vizituar banjot publike dhe jo shumë të sigurt për sterilitetin e saj, mjetet më të mira të parandalimit është këmbët e trajtimit të alkoolit borik ose uthull, i holluar si 1 lugë për gotë me ujë, një mjedis dëmshëm të kërpudhave.
 • Këpucë nuk veshin e dikujt tjetër, këmbët fshij thatë të gjitha gërvishtjet dhe dëme menjëherë trajtojnë jod ose të gjelbër të shkëlqyer.
 • Kur blejnë këpucë, zgjidhni një bollshme, komode, e bëri mundësisht nga materiale natyrore dhe të ajrosura, sepse, siç u përmend më lart, kërpudhat do ambient me lagështi, pa ajër.
 • Këpucët e tij gjithashtu mos harroni të hedh rregullisht dhe periodikisht të fshijë brenda uthull, i cili vret mikrobet duke lënë pa erë.

Sëmundjet fungale gozhdë është shumë e rëndësishme për të forcuar sistemin tuaj imunitar shkatërruar nga pushtimi i infeksionit fungale. Pra, të marrë një forcim të përgjithshëm dhe shërimin e trupit:

 • pini ujë të mjaftueshëm
 • hanë vetëm ushqime të shëndetshme me vitamina esenciale dhe minerale,
 • nuk ha tepër, poholoduyte ndonjëherë më të mirë,
 • normalizes zorrët,
 • angazhohet me aktivitete të thjeshta fizike,
 • edhe mjaft gjumë,
 • maksimalisht të mbrojtur veten nga stresi.