Spondylitis ankylosing simptoma, trajtim, gjimnastikë


Trajtimet aktuale për ndihmën angilozues sëmundje ndalojë inflamacion të përbashkët.

Spondylitis Spondylitis, ose ankilozuyuchyyspondylit (spondylitis ankylosing) - një sëmundje kronike inflamatore të shtyllës kurrizore dhe nyjeve

Ajo shoqërohet me dhimbje të forta, lëvizjet ngurtësi dhe deformim progresiv dhe kalcifikim e nyjave, duke përfshirë formimin e ndryshimeve të pakthyeshme në to dhe palëvizshmëri të plotë.

Spondylitis ankylosing (spondylitis Spondylitis): Shkaqet ^


Shkaqet e spondylitis ankylosing nuk është kuptuar plotësisht, por ne e dimë se njerëzit që janë bartës të gjenit HLA-B27, është një predispozitë gjenetike për spondylitis ankylosing sëmundje (BS).

Sistemi imunitar i popullit "gabim" beson nyjeve indeve dhe ligaments huaj dhe sulmet e tyre, duke shkaktuar inflamacion dhe dëme.

Megjithatë, edhe në prani të këtij gjenit, spondylitis sëmurë Spondylitis nuk është e gjitha se ekziston një mister dhe subjekt i kërkimeve të mëtejshme për mjekët - rheumatologists.

Faktorë të tjerë që mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjes sëmundje Bechterew konsiderohen ndryshime imunitar statusit - për hipotermi, ftohjet, virale dhe infektive - sëmundjeve alergjike dhe lëndimet e legen dhe shpinë.

Përveç kësaj, studimet e fundit kanë treguar se shkencëtarët sëmundja është sëmundje psikosomatike Bechterew, që prej më shumë se një e treta e pacientëve simptomat e para filluan të shfaqen pas stresit të rënda dhe të zgjatur.

Diagnoza dhe simptoma të ndryshme spondylitis ^

Për shkak se disa simptoma spondylitis shumë të ngjashme me simptomat e osteoarthritis, në fazat e hershme të këtyre sëmundjeve shpesh janë të hutuar për shkak spondylitis ankylosing shpesh fillon si një dhimbje normale të ulët mbrapa - dhimbje në të ulët mbrapa tensionin e muskujve dhe dhimbje prapa.

Prandaj, për diagnozën e saktë dhe trajtimin në kohë të hershme, është e rëndësishme për të identifikuar sëmundjen në fillim të zhvillimit të saj, për të parandaluar imobilizimi plotë të shtyllës kurrizore dhe komplikime menacing lidhura.

Ndërlikimet më të rrezikshme të spondylitis sëmundjes përfshijnë:

 • amiloidosis - degjenerimi i veshkave, duke çuar në dështimin e veshkave;
 • e zemrës dhe aortës, duke çuar në gulçim dhe dhimbje gjoksi shkakton dhe prishjen e zemrës;
 • tuberkulozi dhe sëmundje të tjera të mushkërive me origjinë nga - duke zvogëluar lëvizjen e gjoksit;
 • uveitisi - inflamacion i choroid, duke çuar në vizion të paqartë, dhimbje syrit dhe ndjeshmërisë;
 • anemi dhe inflamacion të zorrëve.

Ndër simptomat kryesore spondylitis është dhimbja më karakteristike periodike mbrapa (në 75% të rasteve). Por nëse në osteokondroza dhimbja është e përhershme dhe të rritet me lëvizjen, atëherë ankylosing spondylitis është e ndryshme - dhimbje intensifikuar në mënyrë të konsiderueshme gjatë natës dhe vdes një ditë pak pas fillimit të lëvizjeve aktive.

Nëse personi osteokondroza mund të bëj të paktën në një drejtim ose nga ana e djathtë - u largua, atëherë lëvizja spondylitis ankylosing zakonisht thyer në të gjitha drejtimet. Përveç kësaj, shenjë e shpeshtë e sëmundjes spondylitis janë dhimbje dhe ënjtje e nyjave, si dhe ndryshimin karakteristike e sjellje, sjellje të quajtur "lutës"

Në formimin e kërkuesit paraqet pacienti gradualisht straightening kthesa normale e shpinë - përsëri është e drejtë dhe e sheshtë. Pak më vonë e ndërpreu kraharorit duket pranoj të fortë, por këmbët, kur ecin instinktivisht vendosur në gjunjë. Me kalimin e kohës, ngurtësi e shpinë arrin një shkallë të tillë që një person fillon të lëvizë sikur ai vend shpinë shkop papërkulur.

Diagnoza e hershme e sëmundjes Bechterew

Ankilozuyuchyyspondylit ndihmuar në diagnostikimin e saktë metodat e mëposhtme:

 • X-rrezet e shtyllës kurrizore, e cila përjetoi mjeku mund të shihni shenjat e hershme të ndryshimeve në eshtra dhe nyje,
 • Imazhe rezonancë magnetike (MRI)
 • Testi i gjakut për proteina C-reaktive, norma sedimentation eritrociteve (ESR) dhe prania e antigjenit HLA-B27.

Treguesi ESR mbi 30 mm / h dhe prania e antigjenit HLA-B27 të konfirmuar saktësinë e diagnozës së spondylitis sëmundjes.

Spondylitis ankylosing: Trajtimi ^

Gjimnastikës spondylitis sëmundje: suksese rehabilitim

Si një terapi baza ne trajtimin e pacienteve spondylitis i caktuar medikamente të mëposhtme:

 • Kurse gjatë (nga 1 vit deri në 5 vjet), jo-steroidal anti-inflamator drogë që ndihmojnë për progresion në mënyrë të konsiderueshme të ngadaltë të sëmundjes,
 • droga antirheumatic
 • kortikosteroidet,
 • bllokuesit faktor nekroze.

Ndonjëherë, sidomos në sëmundje të rënda tregon imunoshtypes destinacion.

Përveç kësaj, është e rëndësishme për të sanitize gjitha vatra të infeksioneve kronike në trup dhe kryen terapi Restorative - një pus për të parandaluar rastet rikthim.

Si një trajtim alternativ për spondylitis ankylosing përdorur me shumë sukses:

 • akupunkturë,
 • reflexology,
 • magnetike,
 • pchelolechenyya,
 • hirudotherapy,
 • gjimnastikë,
 • masazh.

Hirudotherapy (trajtimi me Leeches) në spondylitis ankylosing

Hirudotherapy me spondylitis ankylosing ka një të mirë anti-inflamator, analgjezik dhe efekt antibacterial. Kjo është për shkak se, siç gjendet në pështymë e shushunjat enzimeve (hirudin, Ehlin, destabilaza) zbutur dhe të bëjë shpinë më plastike skostenilyy, redukuar inflamimin dhe dëmtimin e indeve nyjeve dhe ligaments dhe normalizimin e qarkullimit të gjakut.

Përveç kësaj, trajtimi me Leeches ka një efekt pozitiv në të gjithë trupin - në sajë të qarkullimit të përmirësuar të gjakut dhe më të mirë ngopjes me oksigjen gjakut, të shpërndarë mpiksjen e gjakut, normalizes metabolizmin, përmirëson gjumin, oreksin dhe humor dhe rrit imunitetin.

Ushtrime terapeutike në spondylitis ankylosing: Video ^

Sëmundje terapeutik spondylitis është me rëndësi të madhe për shkak se ushtrimi i rregullt dhe rritja e trajnimit rrjedhjen e gjakut në nyje, të ndihmojë në ruajtjen e lëvizshmërisë të shpinë dhe gjymtyrë të ulët për të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe për të shmangur paaftësinë.

Megjithatë, mbani mend se stërvitje për pacientët me spondylitis ankylosing duhet të jetë e mundur dhe të butë, që nuk çojnë në përkeqësimin e shëndetit:

 • Po, kundërindikuar absolutisht në pacientët BB drejtimin, duke kërcyer, lëkundje në transport dhe hipotermi. Ecje Në anën tjetër, shumë e dobishme qetë (3 - 5 kilometra), duke përfshirë ski në terren të sheshtë.
 • Notit në pishina dhe rezervuare lejohet temperatura e ujit jo më të ulët se 23-22 gradë, dhe lënë të rekomanduara në zonat me klimë të ngrohtë dhe të thatë.
 • Nëse ju keni një kohë të gjatë për të qenë në të njëjtën pozitë, çdo orë duhet të ndryshojë pozicionin e trupit. Gjatë ditës, mundësisht disa herë një gënjeshtër e vështirë në shtrat, pa një jastëk shtrirë në barkun e tij me këmbët drejt. Nëse kjo situatë nuk do të sqaroj, ju mund të vendosni një jastëk të vogël nën barkun tuaj.

Ushtrime klasa terapeutike duhet të jetë procedura e detyrueshme e përditshme, edhe në qoftë se ju ndiheni i sëmurë dhe nuk ka shpresë për rikthimin e lëvizshmërisë kurrizore. Fakti që një martesë të pasurive të përbashkët dhe gjoks ventilim përkeqësohet, e cila mund të çojë në pneumoni, fibrozë pulmonare dhe sëmundjeve të tjera.

Prandaj, për të parandaluar komplikimet serioze, pacientët me spondylitis ankylosing jetike ushtrime të frymëmarrjes fillore (në ditë, 3-4 herë në ditë fryj një tullumbace) dhe ushtrimit të rregullt në natyrë.

Kompleksi i ushtrimeve terapeutike në spondylitis ankylosing

Pozicionin e fillimit (i AP.) - Ulur në një karrige

 • Kthejeni kokën në të djathtë dhe në të majtë, një kokë gjysmërreth dhe tilts veshin në shpatull.
 • Duart në bel, lopatëzat mblodhi së bashku, përsëri drejt - mjekër shtrirje përpara.
 • Duart larg, gishtat clenched në një grusht - mjekër shtyp në qafë dhe të lidheni blades.

Pozicionin e fillimit - shtrirë në shpinë të tij

 • Ngritja kokën tuaj dhe shtrirje mjekër të barkut.
 • Duart tërheqë përgjatë bust, këmbët lidhur së bashku - të bazuar në pesë kokë dhe duart, të heqë hips aq i lartë sa të jetë e mundur dhe të kalbur.
 • Duart rewound pas kokën e tij, këmbët së bashku, këmbët mbi veten - prypodnymytes trupit 45 gradë, pak mbajë këtë pozicion dhe pa probleme opustytesya pozicionin origjinal.
 • Heqin këmbët drejt dhe të bëjnë ato alternuar në drejtime të ndryshme lëvizje rrethore.
 • Bëj këmbët tuaja, kreu rewound armëve - heqë legen, shpella dhe pa probleme opustytesya.

Pozicionin e fillimit - shtrirë në anën e

 • Të sjellë të dy gjunjët në gjoks tuaj dhe të përpiqen për të arritur ato në ballin e tij. Pastaj shpjegoj këmbët tuaja dhe mbrapa kalbur.
 • Ndiqni alternuar Mahi këmbë drejt përpara - mbrapa dhe ngjitet këmbët drejt deri.
 • Bend këmbën tuaj në gju dhe të ndjekin një lëvizje rrethore në hip përbashkët.

Megjithatë, duhet theksuar se ushtrimet fizike nuk mund ta bëjë vetë, ajo duhet të bien dakord me mjekun i cili do të marrë në konsideratë karakteristikat individuale Bechterew sëmundjen dhe shëndetin e përgjithshëm.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin osteokondroza dhe dhimbje të nervit shiatik - shkaqet më të zakonshme të dhimbje prapa.

Masazh, dietë dhe parandalimin e komplikimeve të spondylitis ankylosing ^

Sëmundje spondylitis masazh, përdorur në lidhje me terapi fizike, dhe heq dhimbje dhe lodhje të muskujve, forcon sistemin muskulor, normalizes tonin dhe ndihmon për të ruajtur rruaza kapaciteteve motorike.

Megjithatë, masazh treguar vetëm nga fazat rëndim, duhet të jenë të lehta dhe të butë, nuk ka teknika të ashpra (prerja, rrahje) dhe kryhet nga një teknik i kualifikuar. Kohëzgjatja e trajtimeve masazh nuk duhet të kalojë 25 minuta pas trajtimit natyrisht (20-25 seanca) pushim nevojshme për 3 - 4 javë.

Sëmundje të ushqyerit spondylitis, si me çdo sëmundje tjetër kronike inflamatore, duhet të jetë i balancuar, por jo e tepruar, në mënyrë që të mos çojë në trashje.

Futje kalori duhet të përmbushë në mënyrë të qartë nevojat fiziologjike të trupit dhe aktiviteti fizik të pacientit, si pesha e tepërt krijon një barrë të rrezikshme shtesë për nyjet e shpinë dhe gjymtyrë të ulët.

 • Menuja duhet të jetë e mjaftueshme ushqime proteinike, sidomos peshku dhe produktet e ulët yndyrë qumështi, sallatë të freskët me shtimin e vajit të parafinuar të lulediellit apo vaj misri, fruta dhe perime.
 • Zakonshëm kripë tryezë për të zëvendësuar detin, që përmban shumë minerale të dobishme. Nutritionists këshillojnë në vend të kripës shtuar për ushqim të përgatitur alga deti pluhur, i cili përmban të gjitha të nevojshme për funksionimin normal të kockave dhe kërc minerale.
 • Përveç kësaj, dietë duhet të përjashtojë ushqime akute, tymosur, të skuqura dhe i kripur, alkool dhe produkte të rafinuara, duke preferuar ushqime të shëndetshme shtëpi - drithëra wholegrain, zier dhe perime pureed dhe supave.

Mjekët thonë se në qoftë se ju do të ndiqni një dietë e duhur, koha për të filluar trajtimin dhe të fillojnë të angazhohen në mënyrë aktive në terapi fizike, inflamacion në joints do të ngadalësojë në masë të madhe poshtë dhe ju do të jetë në gjendje të çojë një jetë të plotë.