Distonia vegjetativ në të rriturit dhe fëmijët


IRR mund të shërohet pa mjekim në 70% të rasteve

Vegjetative - distonia (vvd), ose mosfunksionim neurocirculatory - një gjendje patologjike të sistemit nervor autonom, që rezulton në furnizim pamjaftueshme të organeve dhe indeve të oksigjenit.

Sipas mjekëve, me shenja të caktuara IRR përballet me 80% e njerëzve të të gjitha moshave.

Vegjetative - distonia, simptomat dhe shenjat ^


Vegjetativ sistemi (autonom) nervoz, të vendosura në të palcës kurrizore dhe trurit, është pjesa më e rëndësishme e trupit të njeriut - ajo është e koordinuar plotësisht aktivitetet e të gjitha organeve të brendshme, enët e gjakut dhe gjëndra dhe siguron përshtatjen e tyre ndaj ndryshimeve në mjedisin e jashtëm.

Në veçanti, sistemi autonom nervor rregullon presionin e gjakut, rrahje zemre, temperaturën e trupit, përbërjen dhe vëllimin e lëngjeve intersticiale, rrjedhjen e gjakut, metabolizmin, etja, uria dhe ngopje, gjëndra djerse funksion, funksionin e veshkave, muskujt ton të organeve të brendshme, circadian (e përditshme) ritmet dhe shumë më tepër.

Për dystonia enëve të gjakut, të cilat janë rezultat i ton enëve të gjakut, të karakterizuar nga simptomat e mëposhtme:

 • Simptomat neuro-psikiatrike janë IRR - dobësi, përgjumje, lodhje, performanca e dobët, marramendje, dhimbje koke, çrregullime të gjumit, i dobët, aktiviteti seksual reduktuar, sulme paniku;
 • Simptomat thermoregulatory IRR kanë të bëjnë me shkeljen e djersitje dhe thermoregulation - ethe pavullnetshme, djersitje të tepruar, ethe, t'i shtyer, ose, Bora e gjymtyrë;
 • Kardiovaskulare - paqëndrueshmëria e arteriale dhe presionit venoz;
 • Kardiak - mosfunksionim të zemrës, përshpejtuar norma e zemrës dhe dhimbje në zemër;
 • frymëmarrjes (të frymëmarrjes) - gulçimë, shurdhim në gjoks dhe ndjenja të shkurtër fryma;
 • simptomat dispeptik vvd - një çrregullim i gastrointestinale - traktit (konstipacioni, diarre), çrregullime urinim dhe diskinezia tëmthit.

Vegjetative - distonia, llojet dhe shkaqet ^

Parandalimi vegjetativ më të mirë - distonia vaskulare - një mënyrë jetese të shëndetshme

Përkundër faktit se një IRR vetme klasifikimi nuk ekziston, janë të ndarë llojet e mëposhtme të vegjetativ - dystonia enëve të gjakut:

Për karakterin e vegjetativ - dystonia vaskulare klasifikuar në format e mëposhtme:

 • Forma IRR përhershëm - ndodh pa hedhje papritur në gjendjen e pacientit;
 • konvulsiv ose konvulsiv - manifestohet në formën e sulmeve (krizave dhe sulmeve paniku), në intervale ndërmjet sulmeve manifestimet e sëmundjes pothuajse të padukshme;
 • IRR përzier (përgjithmonë-konvulsiv) - kombinon tiparet forma të përhershme dhe paroksizmal;
 • Forma e fshehur apo e fshehur - Në këtë lloj të sëmundjes VSD nuk mund të manifestuar veten për një kohë të gjatë për paraqitjen e faktorëve të shkaktuar (stresi, sëmundje, lodhje).

Në varësi të shkeljeve të kardio - sistemin e enëve të gjakut:

 • lloji hypertensive ose vegjetative - distonia vaskulare e tipit hypertonic. Ai është shoqëruar me një rritje të konsiderueshme në presionin e gjakut - Ndonjëherë palpitations, eksitim e papritur, ethe, simptomat e sulme paniku (145/90 175/95 mm Hg Art..); Për më tepër, presioni mund të rritet jo vetëm në kohët e stresit emocional, por në një gjendje tjetër;
 • lloji hypertensive ose vegjetative - distonia vaskulare lloj hypotonic. Në këtë rast, tensioni i gjakut në mënyrë të konsiderueshme më poshtë normale dhe vjen deri 100/50 dhe madje 90/45 mm Hg. Art. dhe i shoqëruar nga letargji, dobësi, gulçim, vjellje, djersitje, lodhje, pacienti ndonjëherë i dobët;
 • normotenzivnoy ose zemra (zemrës) lloji është i pavarur e presionit të gjakut dhe të normës së përcaktuar çrregullime të zemrës (norma e ngadaltë të zemrës ose, përshpejtuar ndjenjë fundosje dhe çrregullimit të zemrës), dhe dhimbje në zonën e kraharorit;
 • lloji i përzier i VSD kombinon simptome të shumta dhe shenja të veçanta të llojeve të ndryshme.

Në varësi të shkakut të vegjetativ - dystonia vaskulare, IRR vijim lloje:

 • I trashëguar
 • infektive - alergjik,
 • post traumatike,
 • psikogjenike (si një reagim ndaj stresit ose situatë psyhotravmatychnu)
 • dhe ishte rezultat i tendosje të tepruar fizike apo emocionale.

Vegjetative - distonia, trajtimi dhe diagnostifikimit ^

Diagnoza me kohë dhe saktë i VSD varet në masë të madhe në suksesin e trajtimit të mëtejshëm. Nëse keni vënë re simptomat e mëposhtme:

 • pristupoobraznye dhimbje koke të shpeshta,
 • dobësi,
 • marramendje,
 • lodhje,
 • pagjumësi,
 • ankthi pashpjegueshme,
 • frika,
 • hedhje në presionin e gjakut dhe shkalla e zemrës,
 • "Për" në fyt,
 • gulçim,
 • dhimbje në zemër dhe stomak,
 • dhe të rritet gjymtyrët ftohtë ose mpirë.

- E gjithë kjo është vegjetative simptomat e mundshme Dystonia vaskulare që kërkojnë trajtim të menjëhershëm të mjekut.

Nuk ka nevojë për të dëgjuar këshillat e keqe e miqve dhe të njohurve të tipit "IRR nuk është një sëmundje dhe do të kalojë pa trajtim." Mjekët pohojnë se distonia patrajtuar është shumë e rrezikshme, për shkak se ajo mund të jetë i komplikuar nga sulme paniku dhe çrregullime të tjera të rënda që ndodhin në sistemin autonom nervor ekipit gabuar dhe efekte të mëdha negative sistemin nervor.

Kur sulmet e panikut (kriza sympathoadrenal) njeriu fillon papritmas (shpesh në një vend publik) dridhen, gulçues dhe i mbuluar me djersë të ftohtë. Kështu, duket se frika egra të vdekjes, zemra rrihte zemëruar hedhje dhe presionin.

Adoleshentët IRR

Vëmendje e veçantë i prindërve dhe mjekët kërkojnë vegjetativ - dystonia enëve të gjakut në fëmijët dhe adoleshentët. Simptomat e para të dukshme zakonisht nga fëmijëria e hershme - këta fëmijë shpesh sëmuren, konflikti, kapriçioz, nuk të tolerojë asnjë ngarkesë (fizike, intelektuale, emocionale) dhe të prirur për të swings papritur humor.

Simptomat në adoleshentët vvd ju nuk mund të zbres moshën kalimtare dhe presim që ata do vetë.

 • Në qoftë se një fatkeqësi emocionalisht të paqëndrueshme,
 • djersitje pa kursim,
 • shpejt kthehet zbehtë ose të kuqe,
 • përjetojnë flashes nxehtë e ngrohjes dhe presion hedhje

- Sipas mjekëve, kjo nuk është asgjë si shenjat e dystonia vegjetative si masa emergjente për nivelim manifestimet e saj.

Diagnoza e vegjetativ - distonia vaskulare

Për të duhet të diagnostikuar VSD, për të përjashtuar sëmundjet somatike (organike) që i japin simptoma të ngjashme.

 • Për shembull, për të përjashtuar sëmundje tiroide (Hypothyroidism dhe hyperthyroidism) sjelljen ultratinguj tiroide dhe japin gjak aktivitetin e saj hormonal.
 • Ndonjëherë ju duhet të bëni EKG (elektrokardiogramë), MRI (magnetike - rezonancë) e enëve të gjakut Doppler (ultratinguj cerebrale), vizitoni një okulist dhe endokrinolog.
 • Vetëm pas eliminimin e sëmundjeve sistemike dhe konfirmimin e plotë të VSD diagnozës, mjeku mund të përshkruajnë trajtim individual.
 • Trajtimi vvd ka kryer tërësisht dhe në bashkëpunim të ngushtë me neurolog e pacientit, mjek, endokrinolog, okulist, psikiatër, nganjëherë me një gjinekolog.

Nëse trajtimi është filluar në kohë në fazat e hershme të sëmundjes, prognoza është shumë e favorshme, dhe shpesh të paaftë për të bërë pa përdorimin e drogës. Sipas mjekëve, pavarësisht vvd gjerë prevalencës, trajtimi profesional që kërkon jo më shumë se 1/3 e pacientëve.

Trajtimi i vegjetativ - dystonia të enëve të gjakut duhet të fillojë me organizimin e duhur të regjimit NPT dhe masat komplekse tonik që i japin në përdorimin e tyre të rregullt, të shkëlqyer efekt terapeutik dhe shërimit:

 • Gjumë natën e vazhdueshme duhet të jetë të paktën 8-9 orë, përveç kësaj, është e dëshirueshme që të ketë një kohë të mirë, nëse është e mundur, disa orë në pasdite.
 • Ushtrimi duhet të jetë i rregullt dhe të moderuar për ndjesi të butë e lodhjes, sidomos kur presioni i lartë i gjakut (mbi 140/90 mm Hg. Art.). Not dobishme, çiklizmit, vrapim të lehta (duke përjashtuar hedhje), ecje, gjimnastikë, ski.
 • Masazh kokës, zonën e qafës dhe prapa, në mungesë të contraindications dhe pas konsultimit me mjekun jep një efekt të mirë terapeutik. Mund të përdoret si shtesë applicators masazh (Blob, Kuznetsova).
 • Lavazheve vagjinore shumë të dobishme e përditshme dhe të qëndrojë nën rrezet e diellit (phototherapy).

Ushqimi në vegjetativ - distonia vaskulare

 • Ngrënie në IRR duhet të jetë i balancuar dhe përmbajnë fiziologjikisht kërkohet sasinë e yndyrë, karbohidratet, proteina, vitamina dhe minerale në dietë janë të nevojshme sidomos kalium dhe magnez.
 • Kaliumi gjendet në domate, patate, lakër, bizele të njoma, panxhar, patëllxhan, fasule, lëpjetë, kopër, raven, kajsi, kumbulla të thara, fiq, rrush.
 • Burimet e magnezit mund të jenë arra, fasule, soje, karrota, dhe drithërat tërë kokërr rrit (hikërror, kënaqur, grurë).
 • Ajo duhet të eliminojnë shumicën e kripura,, ushqimet pikante menu tymosur, çaj i fortë, kafe, çokollatë, dhe yndyra e kafshëve zëvendësim perimeve.

Nëse regjimi normalizimi dhe ushqimi nuk japin efektin e dëshiruar, në arsenalin e mjekëve ka shumë barna efektive moderne:

 • medikamente antihipertensive (presionin e ulët)
 • blockers beta (me takikardi)
 • neuroprotective (aktivizuesit metabolizmin e trurit)
 • antioksidantë (mbrojnë qelizat nga oksidimi dhe shkatërrimit)
 • ilaçe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut,
 • qetësuesit (kanë një qetësues, qetësues efekt që është)
 • ilaqet kundër depresionit për të ndihmuar në lehtësimin e depresionit dhe ankthit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin spondylitis ankylosing, simptomat, trajtimin dhe ushtrime.

IRR trajtim në shtëpi dhe parandalimin ^

Trajtimi i mjeteve juridike popullore distonia vaskulare mund të shërbejë si një plotësues i mirë për terapi të drogës, por duhet të emërohen si medikamente, mjekut tuaj:

 • I njohur gjerësisht efekt qetësues e murriz, Leonurus, rigon, Valerian, bozhure, kulpër kuq, nenexhik, HOPS, balsam limon, hala pishe - ata e bëjnë përdorimin e mirë të llojit të hypertensive në formën e TEAS, infusions dhe banjot.
 • Kur lloji hypotonic dhe në mungesë të pagjumësia mund të aplikohet toning bimë që rrisin presionin dhe kapacitetin - Eleutherococcus, xhensen, magnolia kineze hardhi.
 • Nëse tensioni i ulët i gjakut janë të dobishme dhe perla banjo aromatike, rrethore dhe lavazheve vagjinore.

Përveç kësaj, vvd pacienti duhet të mësojnë për t'u çlodhur si duhet - mjekët rekomandojnë për të mësuar teknikën e diafragmës frymëmarrjes, e cila është edhe heq tensionin e brendshme dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në zemër dhe mushkëri.

 • Breathe nevojë për sipërfaqe - në "një" për të marrë frymë shallowly, fryrë gjoksin, dhe në «2-3" nxjerr të thellë, duke tërhequr barkun tuaj.
 • Mirë zbutës efekt dhe i jep një gjimnastikë të veçantë, duke e lejuar ju që të relaksoheni serinë e parë, dhe pastaj të dy muskujt e fytyrës, qafës, sup brez dhe mbrapa.

Nëse shkaqet Dystonia ishin çrregullime psikologjike (stresi, depresioni, lodhje kronike, neurozë, punë jashtë orarit), përveç ilaçeve, mundësisht të vizituar një terapist profesionist, i cili ka punuar jashtë duke përdorur teknika të tilla si Hypnotherapy apo terapi të sjelljes, ndihmuar të heqin qafe e ankthit, sulme paniku dhe phobias dhe të sigurojë mbështetjen e nevojshme psikologjike.